LEA Professional CONNECT 1504D

Wzmacniacz instalacyjny z obsługą w chmurze

Na rynku działa wiele firm, które istnieją od dziesięcioleci, a ich nazwy utrwaliły się w świadomości odbiorców. Jednak co jakiś czas powstają też nowe, które są w stanie zaoferować innowacyjne produkty i relatywnie szybko zdobyć uznanie. Do takich należy LEA Professional, którą założono w styczniu 2019 roku, a inicjatorem był Blake Augsburger, mający już spore doświadczenie w branży. Zauważył, że choć rynek wydaje się z pozoru nasycony, wciąż jest na nim miejsce na coś nowego, odmiennego od istniejących rozwiązań. I taka też od początku była główna idea przyświecająca amerykańskiej firmie – wnieść do świata nagłośnienia instalacyjnego świeży powiew, nowe technologie i pomysły. To sprawiło, że specjalnością marki są obecnie wzmacniacze, które przystosowano do pracy w chmurze. I flagowemu modelowi, czyli CONNECT 1504D przyjrzymy się w tym artykule. Podobnie jak inne produkty marki znajduje się on w ofercie dystrybucyjnej firmy FUTURENOW.

LEA Professional CONNECT 1504D

Wzmacniacz LEA Professional CONNECT 1504D, widok ściany tylnej

Urządzenie ma postać modułu typu rack, o wysokości 2U. Konstrukcja jest bardzo solidna (nb. waży 12 kg), co gwarantuje także jej trwałość. Oferuje 4 kanały po 1500 W (mamy do czynienia ze wzmacniaczem klasy D), przy czym ta moc jest dostępna cały czas, w trybie ciągłym – jeśli zajdzie taka potrzeba wzmacniacz może zapewnić nam maksimum swoich możliwości tak długo, jak tylko będziemy chcieli. Zaś dzięki funkcji Smart Bridge można podwoić moc dwóch kanałów, uzyskując – jak łatwo obliczyć – aż 3000 W. Dodajmy, że odbywa się to bez poświęcania mocy innych kanałów, zatem możemy uzyskać 2 raz po 3000 W i kolejne 2 po 1500 W. Omawiany model oferuje pracę zarówno w trybie wysokonapięciowym HiZ (70 Vrms lub 100 Vrms) lub nisko-impedancyjnym LoZ (2, 4 lub 8 Ω), przy czym jest on wybierany oddzielnie dla każdego kanału. Pasmo przenoszenia obejmuje pełny zakres, od 20 Hz do 20 kHz, zaś wszystkie parametry są na bardzo wysokim poziomie, jednoznacznie wskazując, że mamy do czynienia z konstrukcja wysokiej klasy, jak choćby poziom zniekształceń harmonicznych i szumu wynoszący w całym paśmie 0,1%, czy odstęp od szumu na poziomie 105 dB. Urządzenie wyposażono w 4 symetryczne wejścia analogowe (3-pinowe Amphenol Anytek, obok z nich umieszczono regulatory poziomu) o czułości 26 dB lub 34 dB, 4 wyjścia do podłączenia głośników (2 pinowe, także Amphenol Anytek), a także łącza RJ45 (główne i dodatkowe) dla Dante – tu generalna uwaga, w przypadku wzmacniaczy LEA Professional litera D w nazwie oznacza właśnie wyposażenie w interfejs Dante. Wszystkie gniazda znajdują się zresztą na ścianie tylnej, znajdziemy tu także łącze Ethernet (RJ45) czy gniazdo zasilania. Ściana przednia charakteryzuje się prostotą oddającą filozofię designu LEA Professional. Znajdują się tu diody sygnalizujące stan kanałów, grill osłaniający otwory wentylacyjne, bowiem odbywa się ona na linii przód – tył, z pomocą wentylatora o zmiennej prędkości, który w stanie spoczynkowym generuje szum na poziomie 50 dB (mierzonym z odległości metra), którym przy połowie mocy wzrasta do 57 dB, a w przypadku maksimum możliwości CS1504D (CS to skrót od Connect Series) do 63 dB, co oczywiście wiąże się właśnie ze wzrostem prędkości. Urządzenie wymaga zasilania 100VAC-240VAC (50/60 Hz).

LEA Professional CONNECT 1504D

Urządzenie charakteryzuje się prostym, ale eleganckim designem

Wzmacniacz ma wbudowany procesor DSP (Analog Devices), który oferuje szereg algorytmów tworzących określony łańcuch, na początku niego znajduje się sumator (jeśli wykorzystujemy np. dwa kanały w trybie stereo), górnoprzepustowe filtry HiZ (z domyślną częstotliwością odcięcia 80 Hz), Crossover (HPF, LPF, Band Gain), Delay, wyjściowy korektor z filtrami dolno i górnoprzepustowymi oraz 8 pasmami, funkcją MUTE, czy limiterami. Jest to zestaw pozwalający na optymalizację działania w każdych warunkach, dopasowanie się do trybu działania, akustyki pomieszczenia i wielu innych elementów. DSP pozwala także na monitorowanie działania w czasie rzeczywistym. Dodajmy, że pracuje on z częstotliwością próbkowania 96 kHz, przy rozdzielczości 32 bity. Sterowanie odbywa się poprzez chmurę, przy czym interfejs użytkownika bazuje na przeglądarce internetowej i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania, można też zastosować aplikację SharkWare, która oferuje bardziej zaawansowany interfejs. Wszystko jest oczywiście dostępne z każdego miejsca na świecie, co podkreśla producent – bez potrzeby korzystania z VPN. CS1504D można połączyć na trzy sposoby – poprzez wbudowany punkt dostępu WiFi, istniejącą sieć (w obu wypadkach bezprzewodowo), albo za pomocą lokalnego łącza Ethernet (kablem Cat5 lub Cat6). Zdalna obsługa jest w przypadku omawianego modelu standardem, bowiem za pomocą samego sprzętu w zasadzie nie mamy dostępu do żadnych ustawień DSP. Z drugiej jednak strony zdalna obsługa ma wiele zalet – na ekranie komputera czy urządzenia mobilnego wszystko jest prostsze i bardziej czytelne, a nasze działania w wielu wypadkach są wręcz intuicyjne. Co więcej, jeśli w obiekcie zainstalowano CS1504D i pojawi się jakiś problem, a akurat najlepiej zorientowana osoba jest gdzieś daleko – choćby i na drugim końcu świata – to mając dostęp do internetu wejdzie w ustawienia i wykona niezbędne czynności.

Wspomniana przed chwilą aplikacja SharkWare jest autorskim oprogramowaniem LEA Professional, które służy do sterowania wszystkimi produktami firmy. Jest dostępna dla systemu Windows i MacOS, oferuje także szereg dodatkowych funkcji, jak grupowanie wzmacniaczy, dostęp do graficznej edycji korektora, zabezpieczanie ustawień przed przypadkową zmianą (LOCK) itd. Oczywiście ma ona także wszystko to, co narzędzie oparte na przeglądarce.

CONNECT 1504D bez problemu integruje się w różnych środowiskach audio i audiowizualnych, także tam, gdzie obecne są systemy i urządzenia innych producentów, do sterowania można zatem wykorzystać na przykład zarządzaną w chmurze platformą Q-SYS, czy systemami firm Creston, albo Extron. Producent udostępnia zresztą na swojej stronie gotowe pluginy. Działając w ramach usługi LEA Cloud będzie się także z nami komunikował, wysyłając informacje o ewentualnej awarii, czy przekroczeniu jakiegoś parametru. Warto też dodać, że w przypadku przejścia na zasilanie PoE nadal będziemy mieli do dyspozycji DSP i kartę sieciową, co zapewni nam stały monitoring.

LEA Professional CONNECT 1504D

Interfejs aplikacji SharkWare

Podsumowanie
Czterokanałowy wzmacniacz CONNECT 1504D to urządzenie z naprawdę wysokiej półki, które oferuje bardzo wysoką jakość dźwięku przy naprawdę imponującym wzmocnieniu. Skonstruowano je z myślą o oczekiwaniach współczesnych odbiorców, dla których ważny jest nie tylko sam dźwięk, ale także łatwa, intuicyjna obsługa oparta na narzędziach korzystających z najnowszych osiągnięć – dostępna w chmurze za pomocą przeglądarki, czy też dedykowanej aplikacji. W pewnym sensie jest to zatem urządzenie, które instaluje się – na przykład – w szafie ze sprzętem i potem po prostu do niego nie podchodzi, bo nie ma takiej potrzeby. Zdalne sterowanie ma tę zaletę, że w takim obiekcie szafa techniczna może znajdować się w dowolnym miejscu, a obsługa w ogóle nie musi mieć do niej dostępu na bieżąco, bo kontrola odbywa się z dowolnego miejsca. Użytkownicy docenią bazę presetów, która integruje omawiany wzmacniacz z popularnymi głośnikami instalacyjnymi (np. JBL, Sonance i wiele innych). LEA Professional, zgodnie ze swoją filozofią, stawia na rozwiązania nowoczesne, innowacyjne, bo ma świadomość, że spory segment rynku właśnie takich oczekuje. CS1504D ma zresztą wiele innych zalet, jak choćby zaawansowany procesor DSP, czy też permanentny dostęp do pełnej mocy kanałów, wynoszącej po 1500 W, a także możliwość jej podwojenia na dwóch z nich – bez poświęcania czegokolwiek na pozostałych. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z bardzo interesującym produktem, który z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu instalacjach.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”