Choć Avtek pojawia się dość często na naszych łamach, to ja osobiście przypominam sobie rewelacyjne rozwiązania, które to starałem się przybliżyć w naszym cyklu prawie rok temu. Myślę tu o monitorach Avtek z zaadoptowaną pojemnościową technologią dotyku. Były to urządzenia TouchScreen 5 Business. Marka Avtek (Audio Visual Technologies) jako własność polskiego dystrybutora nadal prężnie dostarcza na rynek AV dość ciekawe rozwiązania. Są to nie tylko monitory interaktywne, ale też tablice, ekrany projekcyjne, systemy nagłośnieniowe oraz rozwiązania dla szeroko pojętej idei digital signage. W tym wydaniu przyszedł czas na dwa warianty monitorów typu TouchScreen z oznaczeniem 6 Lite.
Do jakich celów zostały stworzone te urządzenia? Użyłem liczby mnogiej, ponieważ w przypadku 6 Lite mamy do czynienia z trzema monitorami o przekątnych 65, 75 i 86 cali. Matryce pracują z rozdzielczością UHD 3840×2160. Choć urządzenia pod względem funkcjonalności są identyczne, to jednak można wychwycić kilka różnic wynikających z samej przekątnej obrazu. W mniejszym monitorze rozmiar piksela wynosi 0,372 mm x 0,372 mm, a jasność 350 cd/m2. W wersji 75-calowej piksel ma wielkość 0,4296 mm x 0,4296 mm, a matryca pracuje z jasnością 400 cd/m2. Taką samą jasność ma również największy z monitorów. Ze względu na tę samą technologię zastosowaną w ekranach, pozostałe istotne parametry dotyczące serca urządzeń są identyczne. I tak kąt widzenia wynosi 178 stopni, współczynnik kontrastu 4000:1, a żywotność obliczono na 50 000 godzin pracy.
Monitory oczywiście są dotykowe, a zastosowane w nich rozwiązania mocno sugerują fakt, że powinniśmy je sklasyfikować jako interaktywne, służące celom edukacyjnym. Dlaczego? Tu chciałbym wymienić najważniejsze filary, które to wyróżniają oba produkty na tle poprzednich wersji. Pierwszym na pewno będzie zastosowanie systemu operacyjnego Android 8.0. Bezsprzeczną korzyścią jest szybsza reakcja na dotyk. Producent gwarantuje o 40% krótszy czas, właśnie dzięki wdrożeniu tej wersji Androida. Jednak nie sam czas reakcji jest istotny. Aby wrażenie pisania było jeszcze bardziej realistyczne i przypominało użycie zwykłej kartki papieru, Avtek stosuje w swoich produktach kolejną generację technologii Zero Bonding. To zbliżenie zewnętrznej szyby i siatki IR, co zmniejsza wolną przestrzeń pomiędzy nimi, i sprawia, że nanoszone notatki znajdą się dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy. Ta przestrzeń wynosi zaledwie 1 mm. W praktyce połączenie potencjału systemu Android oraz Zero Bonding oznacza, że nanoszone notatki będą pojawiać się tuż pod wskaźnikiem. Stąd wrażenie realności pisania nie odbiega praktycznie wcale od robienia notatek z użyciem tradycyjnych przyrządów. Istotną informacją jest również to, iż monitory pozwalają na tworzenie notatek w dwóch kolorach równocześnie.
Nie ma przyszłości
Dziś właściwie nie można wyobrazić sobie przyszłości świata bez technologii AirPlay. Oba monitory oczywiście zostały przygotowane do połączeń bezprzewodowych z innymi urządzeniami oraz do możliwości przekazywania zawartości ekranu. Z pomocą przychodzi ScreenShare Pro, czyli aplikacja pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie obrazu, dźwięku i dotyku. Dzięki tej wersji oprogramowania istnieje możliwość pracy nawet z 8 komputerami lub urządzeniami mobilnymi w jednym czasie. Jednak to nie jest jedyna opcja. Monitory obsługują również bardzo powszechny Miracast. Dlaczego właśnie Miracast? Być może niewiele osób wie, ale jest to jeden z najstarszych pomysłów tego typu wdrożonych do eksploatacji. Jeśli dobrze liczę, to wczesna wersja tego standardu ma już dziewięć lat! Jako że było to jedno z pierwszych (jak już wspomniałem) rozwiązań tego typu, Miracast szybko znalazł sprzymierzeńców w postaci NVIDIA, Google, Microsoft, czy Amazon. Dziś komunikacja bezprzewodowa pomiędzy urządzeniami różnych producentów jest faktem, zatem nowoczesne monitory po prostu nie mogłyby funkcjonować również bez tego standardu.
Czy w przyszłości można poszerzyć możliwości monitorów?
Orientujący się w materii użytkowania monitorów interaktywnych czytelnicy zapewne wiedzą już do czego zmierzam. Zatem tak: oba modele mają slot OPS (Open Pluggable Specification). Tym samym funkcjonalność, moc obliczeniową oraz system operacyjny można po prostu zmienić, instalując nieco większy komputer na pokładzie. Rodzaj modułu OPS zależy w tym wypadku od konkretnych potrzeb użytkownika. Co można jeszcze dodać? No cóż… Technologia dotyku w połączeniu z coraz to bardziej przemyślanymi systemami operacyjnymi, a także większe moce obliczeniowe implementowane w tego typu urządzeniach, sprawiają, że praktycznie każdy nowy produkt jest krokiem milowym w stosunku do swojego poprzednika. W moim odczuciu jest to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi rynku AV. Tym bardziej cieszy fakt, iż Avtek tak skutecznie wdraża swoje nowoczesne rozwiązania.