NEC Competence Days 2017

Czwarty kwartał to dla branży AV najgorętszy okres każdego roku. To czas najbardziej zintensyfikowanych prac nad finalizowaniem już rozpoczętych przedsięwzięć, które mają zostać ukończone do końca grudnia, a przede wszystkim czas wielu spotkań z inwestorami i rozpoczęcie prac nad zupełnie nowymi projektami, jakie będą realizowane w kolejnym roku. W tym okresie wielu producentów decyduje się na premierę swoich produktów, dając możliwość wpisania ich do powstających z końcem roku projektów. Pomimo natłoku zadań związanych z końcem roku, na początku października oczy większości integratorów, projektantów i osób zajmujących się dostarczaniem rozwiązań AV są zwrócone w stronę Małopolski, gdzie odbywa się najważniejsza impreza branży w Polsce – NEC Competence Days.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]T[/fusion_dropcap]egoroczna edycja spotkania dla specjalistów branży AV i partnerów handlowych firm NEC – NEC Competence Days – odbyła się w dniach 12–13 października i była ósmą już edycją tej cieszącej się z roku na rok corazwiększą popularnością imprezy. O tym, jakie zainteresowanie budzi całe wydarzenie, może świadczyć fakt, że liczba zarejestrowanych do udziału w wydarzeniu gości była rekordowa i wyniosła trzysta pięćdziesiąt. Aby dać możliwość komfortowego uczestniczenia w imprezie tak dużej liczbie osób, organizator zdecydował się w tym roku po raz pierwszy na zmianę lokalizacji i konferencja firmy NEC odbyła się nie w Krakowie, lecz w położonym w Wieliczce Centrum Hotelowo-Konferencyjnym Hotel Lenart. Nowa lokalizacja spotkania umożliwiła także znaczne powiększenie strefy Expo, w której prezentowane są rozwiązania firmy NEC i partnerów. W tym roku miała ona powierzchnię aż 500 m2 i była rozlokowana na dwóch piętrach obiektu.

Oko w oko z nowościami
Zmiana lokalizacji imprezy oraz jej znaczący wzrost, zarówno jeżeli chodzi o liczbę uczestników, jak i zajmowaną powierzchnię, to nie jedyne nowości, które czekały w tym roku na uczestników NEC Competence Days. Organizatorzy zdecydowali się wprowadzić do programu wydarzenia sesje warsztatowe Hands On. To prowadzone w małych grupach prezentacje działania poszczególnych rozwiązań z możliwością porozmawiania o ich funkcjonalności z fachowcami obecnymi na każdym ze stanowisk, a także gruntownego, własnoręcznego przetestowania wszystkich urządzeń. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli poznać najnowsze monitory wielkoformatowe z serii C i skonfrontować ich możliwości z obecnymi na rynku już od wielu lat seriami E, V oraz P, poznać zalety zintegrowanych platform NEC OPS oraz Raspberry Pi, a także praktyczne możliwości ich wykorzystania w instalacjach AV w oparciu o nowe serie monitorów wielkoformatowych NEC MultiSync V oraz MultiSync P, uczestniczyć w praktycznym pokazie projektorów wyposażonych w półprzewodnikowe źródło światła oraz zobaczyć porównanie projektora P502HL z nowym modelem P502HL-2, a także prezentację nowych projektorów laserowych z serii PA bazujących na technologii LCD z zamkniętym źródłem światła czy też zapoznać się z możliwościami potężnego projektora kinowego NEC NC1000C wraz ze zintegrowanym media serwerem NP-90MS02 o pojemności 2 TB. W programie sesji Hands On znalazły się również warsztaty na stoisku firmy Matrox, którego goście mieli okazję do wnikliwego przetestowania możliwości konfiguracji ścian wideo w oparciu o rozwiązanie Matrox MURA czy rozwiązań do transmisji sygnału Matrox MAEVEX. Do dyspozycji gości było stanowisko, gdzie na własne oczy można było przekonać się, jak wygląda orównanie monitorów zbudowanych z wykorzystaniem matryc PVA oraz IPS. Na szczególną uwagę zasługuje specjalne stanowisko związane z najnowszym, premierowo zaprezentowanym w trakcie NEC Competence Days 2017 urządzeniem firmy NEC – InfinityBoard. Jest to wszechstronne rozwiązanie do wyświetlania obrazu, zaprojektowane z myślą o pracy współdzielonej, wideokonferencjach, pracy zdalnej czy prezentacjach i przeglądaniu treści interaktywnej. InfinityBoard bazuje na monitorach wielkoformatowych NEC UHD 65 lub 84 cale, dozbrojonych w technologię dotykową Inglass. Zapewnia ona płynną pracę przy użyciu precyzyjnego, pasywnego rysika, co daje użytkownikowi wrażenie podobne do pisania na papierze. Zastosowana technologia dotykowa umożliwia obsługę ekranu za pomocą dotyku, dając możliwość interaktywnego pisania i wymazywania za pomocą dłoni. Z myślą o prostocie montażu i użytkowania rozwiązanie jest dostarczane wraz ze specjalnymi nogami i statywami.

Nauka to potęgi klucz
Jedną z najważniejszych wartości konferencji NEC jest możliwość zdobycia wiedzy na temat nowych rozwiązań producenta, ale także ogólnych, praktycznych informacji związanych z poszczególnymi sektorami rynku AV. Tak było i tym razem. Produkty marki NEC stały się tylko przyczynkiem do wielu dyskusji i prezentacji poświęconych kluczowym trendom i rozwiązaniom technologicznym obecnym na rynku. Wygłoszone w ciągu dwóch dni prezentacje były poświęcone takim zagadnieniom jak:

  • Strategia firmy NEC na najbliższe lata
  • Oferta NEC w ujęciu technologicznym. Dlaczego warto korzystać z doświadczenia NEC?
  • Zintegrowane rozwiązania dla monitorów i projektorów NEC – oferta akcesoriów dodatkowych
  • Laserowa ekspansja w dwóch technologiach – profesjonalna instalacja z projektorami laserowymi. Dlaczego warto inwestować w półprzewodnikowe źródła światła?
  • Wielkoformatowe monitory środka – nowa seria C, nowy pomysł na biznes
  • Athlon 5 jako podstawa nowej generacji monitorów wielkoformatowych NEC. Unikalne funkcjonalności – jak merytorycznie obronić je w projekcie?
  • Ściana wideo z NEC – dwie technologie dla każdego rozwiązania
  • Monitory desktopowe NEC do pracy ciągłej – idealna integracja z wielkoformatowymi monitorami NEC.

Jak widać po samych tytułach paneli, były to rozważania znacznie wykraczające poza prezentacje produktowe. Wiele uwagi poświęcono także nowemu programowi partnerskiemu o nazwie NEC SolutionsPLUS.
Solidni partnerzy
Jak co roku w konferencji NEC Competence Days uczestniczyła ogromna liczba wspierających wydarzenie partnerów firmy. Byli oni obecni ze swoimi rozwiązaniami w strefie ekspozycyjnej, a wielu z nich w ciągu dwóch dni konferencji miało także okazję wygłosić prezentacje w sali wykładowej. Wśród partnerów wydarzenia współtworzących NEC Competence Days 2017 znalazły się takie firmy jak: Smartsign AB, Edbak, Extron Electronics, Kramer Electronics, Matrox Graphics, EST Polska, Adeo Screen, Phono Media, a także Cine Project Polska. Po raz pierwszy organizatorom udało się także pozyskać międzynarodowego partnera merytorycznego w postaci branżowego stowarzyszenia AVIXA. Chociaż ta nazwa może wydawać się większości czytelników obca, tak naprawdę kryje się za nią dobrze znana na całym świecie i ceniona marka Info-Comm, która od tego roku będzie posługiwała się właśnie skrótem AVIXA (Audiovisual Integrated Experience Association). Organizację w trakcie polskiej konferencji reprezentowała Pamela Taggart, piastująca w AVIXA stanowisko starszego dyrektora ds. rozwoju na rynku europejskim. W przygotowanej na potrzeby polskiej konferencji prezentacji reprezentantka stowarzyszenia omówiła najważniejsze trendy na rynku profesjonalnych rozwiązań AV oraz przedstawiła prognozy na przyszłość. Z danych tych płyną bardzo optymistyczne wnioski. W 2016 roku wartość rynku profesjonalnych rozwiązań AV wyniosła prawie 42 miliardy dolarów, a w przeciągu najbliższych czterech lat wzrośnie o kolejne 10 miliardów dolarów. Według prognoz roczny wzrost tylko w Europie Zachodniej ma wynieść do 2020 roku około 3%, zaś w Europie Środkowej ta wartość ma sięgnąć nawet 7%. Zgodnie z zaprezentowanymi przez Pamelę Taggart danymi, najbardziej dochodowymi pozycjami wśród sprzedaży wszystkich rozwiązań w 2016 roku były serwery i nośniki danych. Kolejne miejsce zajęły usługi, zaś już na trzeciej pozycji uplasowały się profesjonalne wyświetlacze. Ten trend wynika przede wszystkich z bardzo dużej dynamiki wzrostu rynku retail oraz rozwijającego się sektora digital signage. Jednym z czynników wzrostu w branży AV wskazanym przez przedstawicielkę AVIXA są potrzeby generowane przez klientów korporacyjnych otwierających swoje oddziały w różnych krajach. Zgodnie z prognozami to właśnie ta grupa klientów będzie jednym z najważniejszych odbiorców systemów wideokonferencyjnych, co wynika z rosnącej roli niewielkich sal konferencyjnych uzbrojonych w rozwiązania AV czy pracy zdalnej.
Do zobaczenia za rok
Program NEC Competence Days 2017 był niezwykle zróżnicowany i interesujący, nikogo więc nie trzeba było przekonywać do pozostania na konferencji do końca ostatniej prezentacji. Jednak z pewnością dodatkowym motywatorem mógł być zorganizowany już po raz kolejny konkurs dla aktywnych uczestników szkolenia. Nagrodami głównymi w nim były projektor NEC V302H oraz trzydziestoczterocalowy monitor NEC EX341R z zakrzywionym ekranem. Najlepszym podsumowaniem tegorocznej odsłony konferencji firmy NEC mogą być choćby suche dane, świadczące jednogłośnie o tym, że była to największa pod względem uczestników, zajmowanej powierzchni oraz zaprezentowanych premier edycja w historii. Jednak znakiem rozpoznawczym wydarzenia jest fakt, że chodzi tutaj nie tylko o liczby, ale przede wszystkim o jakość – i również na tym polu nikt z trzystu pięćdziesięciu gości odwiedzających 12 i 13 października Hotel Lenart w Wieliczce nie mógł być zawiedziony. W trakcie kolejnych prezentacji usłyszeliśmy wiele o najnowszych produktach z logo NEC oraz partnerów firmy. Przede wszystkim jednak wszystkie te rozwiązania stały się doskonałym pretekstem do tego, aby porozmawiać o dostępnych na rynku technologiach, nowych trendach w profesjonalnych instalacjach AV czy o rynku w ogóle. Dzięki temu w programie interesujące dla siebie pozycje znaleźli zarówno bardzo zaawansowani, jak i nieco mniej doświadczeni reprezentanci firm z branży AV. Te wszystkie aspekty po raz kolejny udowadniają, że NEC Competence Days to wydarzenie, na którym po prostu nie wypada nie być!

TEKST i ZDJĘCIA: AVintegracje