NEC

Organizowana od dziewięciu lat, niezmiennie w październiku, konferencja NEC Competence Days 2018 jest wciąż największą imprezą polskiej branży AV. To doskonała okazja do spotkania, wymiany przemyśleń, a przede wszystkim poznania najnowszych technologii i urządzeń, które będą osią najważniejszych imprez wystawienniczych w pierwszej połowie 2019 roku, zdefiniują rynek i zagoszczą w projektach. W tym firma NEC Display Solutions pokazała zaskakująco wiele nowości, przeznaczonych nie tylko na typowe dla producenta rynki, ale także wprowadzających markę na nowe wody.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]Z[/fusion_dropcap]eszłoroczna edycja szkolenia NEC Competence Days pro AV Solutions była pierwszą w historii, która została zorganizowana nie w Krakowie, ale w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym Hotel Lenart w Wieliczce. Zarówno odwiedzający, jak i wystawcy docenili znacznie większą przestrzeń na ekspozycję, większą salę wykładową umożliwiającą wygłoszenie każdej prezentacji tylko raz, ale dla większej liczby słuchaczy, możliwości podziału na część wykładową i ekspozycyjną czy samą architekturę umożliwiającą swobodne poruszanie się po obiekcie i przemieszczanie się między różnymi aktywnościami przygotowanymi przez organizatorów. Tegoroczna, dziewiąta edycja imprezy znów okazała się być rekordowa. Zlokalizowana po raz kolejny na dwóch poziomach kompleksu Lenart strefa Expo miała powierzchnię prawie 500 m2, zaś niezwykle wysoka frekwencja przekroczyła liczbę trzystu pięćdziesięciu osób. 

Po raz kolejny organizatorzy zdecydowali się na bardziej praktyczną formę spotkania – dzięki dużej powierzchni ekspozycyjnej oraz rozbudowanej ekspozycji przygotowanej przez firmę NEC Display Solutions oraz zaproszonych partnerów udało się przeprowadzić aż dwanaście sesji warsztatowych Hands On!, które zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku zostały niezwykle wysoko ocenione przez uczestników spotkania. Jednak to, co od dziewięciu lat jest kluczem do sukcesu wydarzenia i co powoduje, że każdego roku chce w nim uczestniczyć jeszcze więcej osób, to ogromna liczba prezentacji mających niezwykle merytoryczny charakter.
Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości i partnerów szkolenia oraz przedstawieniu programu tegorocznej edycji pierwszą, otwierającą prezentację zatytułowaną „Trendy globalne, dane rynkowe i strategia NEC” wygłosił General Manager Central South East Europe w NEC Display Solutions Mariusz Orzechowski.
W swojej prezentacji zwrócił uwagę na obszary, gdzie producent jest obecny od wielu lat i ma bardzo silną pozycję, wskazał także te, na których wciąż firma chce się rozwijać ramię w ramię z partnerami. Mowa tutaj przede wszystkim o bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku sal konferencyjnych (tzw. huddle roomach). Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku było wprowadzone do oferty już w ubiegłym roku urządzenie biznesowe typu all in one: NEC InfinityBoard. Aby móc oferować całościowe rozwiązania, których wymagają klienci z obszaru biznesowych sal konferencyjnych, do oferty firmy NEC Display Solutions już wkrótce trafi system kompletne urządzenie do wideokonferencji – Collaboration Soundbar z wbudowanymi mikrofonami, głośnikami i kamerą. Traktując w sposób priorytetowy rynek sal konferencyjnych, producent podpisał umowę o współpracy z firmą Cisco, za sprawą której monitory producenta stały się kompatybilne z systemem wideokonferencyjnym Cisco WebEx, będącym standardem w wielu korporacjach.
Nie można zapominać o szerokiej ofercie projektorów adresowanych do klienta biznesowego. Aby dać mu jeszcze większą paletę możliwości i produkty jeszcze lepiej odpowiadające jego potrzebom, NEC zapowiedział wprowadzenie w przyszłym roku do oferty nowego projektora laserowego P525UL, gwarantującego bardzo cichą pracę.
Jak wskazano w trakcie prezentacji, producent chce wciąż rozwijać swoją obecność na rynkach security, edukacyjnym, biurowym, na który przeznaczone są wysokiej jakości, często specjalistyczne monitory biurkowe, czy na rynkach medycznym i graficznym. Bardzo dużą uwagę producent przywiązuje do wprowadzonych do oferty ekranów wideo LED, które otworzą nowe aktywności na rynku digital signage i wzmocnią również ten obszar działalności.
Pierwszy panel technologiczny poprowadził Wojciech Kosek. W trakcie swojej prezentacji poruszył on najważniejsze nowości zaimplementowane w produktach firmy NEC. Mowa tutaj przede wszystkim o wsparciu dla standardu HDR, który kiedyś był tylko rozwiązaniem konsumenckim, a dzisiaj znajduje zastosowanie na rynku profesjonalnych wyświetlaczy digital signage i jest obecny w monitorach serii C, V, P, UN producenta czy nowej jednostce logicznej SpectraView Engine, która umożliwia użytkownikowi łatwą kalibrację monitorów bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”21″ exclusions=”300″ sortorder=”298,299,305,306,301,302,304,300,303″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”9″ lazy_load_batch=”15″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
W kolejnej prezentacji Jacek Smak i Wojciech Kosek opowiadali o projektorach laserowych nowej generacji. Tutaj z całą pewnością jedną z najważniejszych informacji jest to, że już wkrótce pojawią się nowe projektory serii P bazujące na laserze. Będą to dwa modele P525UL o mocy 5200 lumenów i rozdzielczości WUXGA oraz P525WL o takiej samej mocy i rozdzielczości WXGA. Ich niewątpliwą zaletą, oprócz żywotności źródła światła, będzie bardzo niski poziom szumu w trakcie pracy, wynoszący zaledwie 29 dB. Co więcej, model P525UL będzie miał również wsparcie dla wiadomości emergency Crestron Room view, umożliwiających np. wyświetlanie komunikatu pożarowego. Omówione zostały także projektory serii PA, współpracujące również z nowymi obiektywami ultrakrótkiego rzutu NP44ML o współczynniku 0.33:1, a także projektory DLP serii PX z rozdzielczością 4K, a także największe projektory z rodziny PH. 
Nie mogło także zabraknąć prezentacji poświęconej nowym monitorom do budowy ścian wideo. Mowa tutaj przede wszystkim o nowej serii UN w dwóch technologiach: IPS i PVA. Co ważne, wszystkie monitory UN mają zaimplementowaną platformę Athlon 5 zapewniającą złącza HDMi 2.0, w pełni konfigurowalne złącza Display Port, zintegrowany MediaPlayer, możliwość łączeniamonitorów za pomocą Daisy Chain, pełne wsparcie dla komputerów Raspberry Pi poprzez Compute Module Slot, a także zintegrowany procesor obrazu Spectra View II oferujący szerokie możliwości kalibracji monitora.
Na scenie w trakcie szkolenia jeszcze wielokrotnie pojawiał się Wojciech Kosek, m.in. by opowiedzieć o nowoczesnych technologiach pracujących w monitorach wielkoformatowych NEC. W trakcie tej prezentacji omówiona została m.in. nowa, siódma generacja monitorów serii E, monitory LFD z serii C,V i P, z podziałem na ich przeznaczenie na różne rynki wertykalne, a także funkcje i zalety platformy Athlon5 w monitorach UHD.
W programie prezentacji nie mogło zabraknąć miejsca dla customowych monitorów biurkowych firmy NEC. Wskazywano tutaj, że jednym z dwóch najbardziej rosnących rynków będzie rynek monitorów o przekątnych 24 i 27 cali – w ofercie producenta znajdziemy właśnie wiele produktów w takich rozmiarach. Mowa tutaj m.in. o monitorach MultiSync E241N czy E271N. W ofercie producenta znajdują się desktopowe monitory MultiSync EX241UN, wyposażone w plastikową, możliwą do zdemontowania ramkę o grubości 0,8 mm, która czyni te modele świetnymi rozwiązaniami np. dla odbiorców z sektora bankowego.
W trakcie prezentacji omówione zostały monitory NEC MultiSync PA z indywidualną kalibracją z pięcioma presetami dostępnymi z menu OSD monitora, pięcioletnią gwarancją i licencją oprogramowania SpectraView II, co czyni te modele świetnym rozwiązaniem m.in. dla rynku security. Wiele uwagi w ramach prezentacji poświęcono rozwiązaniom do sal konferencyjnych oraz strategii wprowadzania ekranów wideo LED producenta na polski rynek. Bardzo interesująca była również prezentacja, którą wygłosił Mirosław Mycek – Senior Expert & Presales Manager z siostrzanej firmy NEC Eastern Europe, który opowiadał o oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy NEC Neo-Face ważnych przede wszystkim w systemach security.
Wiele uwagi w ramach prezentacji poświęcono rozwiązaniom do sal konferencyjnych oraz strategii wprowadzania ekranów wideo LED producenta na polski rynek. Bardzo interesująca była rów-nież prezentacja, którą wygłosił Mirosław Mycek – Senior Expert & Presales Manager z siostrzanej firmy NEC Eastern Europe, który opowiadał o oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy NEC Neo-Face ważnych przede wszystkim w systemach security.
W programie nie mogło zabraknąć prezentacji Moniki Początek, odpowiedzialnej za marketing w całym obszarze Central South East Europe, która opowiadała o programie SolutionPLUS oraz licznych programach producenta związanych z promocjami i nagrodami dla najbardziej aktywnych partnerów firmy.
Wiele interesujących prezentacji wygłosili partnerzy zaproszeni do udziału w tegorocznej edycji szkolenia. Jörg Langeheine z firmy Matrox opowiadał o rozwiązaniach producenta bazujących na protokole IP, przeznaczonych do ścian wideo, transmisji sygnałów na potrzeby systemów AV czy instalacji KVM. Kamil Węglarz z polskiego oddziału firmy Kramer prezentował rozwiązania producenta przeznaczone do pomieszczeń konferencyjnych i rynku biznesowego. Mowa tutaj np. o systemie kontroli KT-107, matrycach VS-62DT czy systemach do bezprzewodowej prezentacji skrojonych według potrzeb różnych sal i różnych klientów: VIA Campus, VIA Connect PRO i CIA Connect PLUS i VIA GO. Dyrektor techniczny grupy PVS Graeme Stevenson prezentował innowacyjne rozwiązania z departamentu dźwięku znajdujące się w ofercie firmy Audac. Rafał Smoliński i Konrad Fengler z firmy Aplauz pokazywali najnowsze rozwiązania Sennheiser przeznaczone do pomieszczeń konferencyjnych i dla odbiorców biznesowych – w tym systemy bezprzewodowe SpeechLine, systemy konferencyjne TeamConnect czy mikrofony sufitowe TeamConnect Ceiling.
Bardzo interesującą prezentację wygłosił wiceprezes zarządu firmy Edbak – Grzegorz Bąk, który opowiadał o początkach firmy i rodzinnej pasji do metalu, a także o portfolio produktowym firmy i jej działalności dzisiaj. Mateusz Ziobro i Jacek Kalczyński z firmy Veracomp prezentowali nowoczesne rozwiązania wideokonferencyjne Yealink, natomiast Bartosz Chucherko przedstawił rozwiązania związane z technologiami dotykowymi z oferty firmy U-Touch.
Jak co roku, zwieńczeniem pierwszego dnia szkolenia był wieczorny bankiet. Jednak w tym roku, oprócz części rozrywkowej w trakcie wieczoru z NEC, zorganizowano po raz pierwszy galę wręczenia nagród NEC Awards, będących wyrazem uznania dla partnerów NEC Display Solutions, podziękowaniem za dotychczasową współpracę i docenieniem ich wyników. Statuetki NEC Awards 2018 odebrali: w kategorii największy obrót – firma Perfect Displays, w kategorii rental – firma SQM, w kategorii edukacja – firmy Mentor oraz Agraf, w kategorii wdrożenie roku – Comarch, w kategorii debiut roku – Senetic, w kategorii security – firma Megavision Technology.
Drugim bardzo ważnym filarem NEC Competence Days, oprócz programu prezentacji, jest strefa Expo, gdzie można było zobaczyć najnowsze produkty i kluczowe dla rynku AV technologie. Organizatorzy prezentowali m.in. szeroką ofertę projektorów laserowych przeznaczonych m.in. na rynek biznesowy, których reprezentantem jest laserowy projektor LCD wyposażony w zamknięty silnik optyczny P525UL i monitory wielkoformatowe o różnych przekątnych, w tym nowy monitor bezramkowy NEC MultiSync UN462VA z wbudowanym procesorem obrazu SpectraView Engine i możliwością samodzielnej kalibracji, wyświetlacze do zadań specjalnych, jak ekran typu lustro (Mirror Glass) umożliwiający stworzenie wyjątkowego efektu w instalacjach DS, instalację w lobby hotelowym czy zastosowanie jako multimedialne lustro w salonie fryzjerskim czy gabinecie kosmetycznym. Można było tutaj zobaczyć również drugą, udoskonaloną generację urządzeń typu wszystko w jednym NEC InfinityBoard, stworzonych z myślą o salach konferencyjnych i umożliwiających współdzielenie, przeglądanie i edytowanie treści czy prowadzenie wideokonferencji. Osobiście można było przetestować system Hiperwall do wygodnego i szybkiego zarządzania wyświetlanymi treściami na ścianach monitorowych czy ekranach LED, w miejscach o kluczowym znaczeniu, takich jak pomieszczenia kontrolne, lotniska czy serwerownie. Nie zabrakło również najnowszych produktów dla nowych rynków, którym poświęcone były prezentacje. Mowa tutaj np. o niewielkim rozwiązaniu konferencyjnym Collaboration Soundbar z głośnikami, mikrofonami i wbudowaną kamerą, które zostało zintegrowane za sprawą firmy Awarts z monitorem NEC MultiSync serii C w formie kompletnej, gotowej do umieszczenia w sali konferencyjnej zabudowy, czy pierwszych ekranach wideo LED z logo NEC, prezentowanych jako multimedialna półka sklepowa. Na ich przykładzie wskazano, że rynek retail jest jednym z kluczowych obszarów, na które będą wdrażane właśnie te produkty marki.
Wiele interesujących rozwiązań prezentowali partnerzy zaproszeni w tym roku. Na stoisku firmy Matrox można było zobaczyć rozwiązania do transmisji sygnałów wideo over IP oraz systemy do zarządzania wyświetlaniem obrazu. Kramer prezentował najnowsze urządzenia z departamentu przełączania sygnałów oraz produkty z serii VIA umożliwiające bezprzewodowe prezentowanie i współdzielenie materiałów konferencyjnych. Na stoisku Datapath były prezentowane kompleksowe rozwiązania do zarządzania ścianami wideo. Firma AXIS prezentowała najnowsze rozwiązania kamerowe, które zyskują coraz nowsze funkcje i stają się bardzo ważnym elementem każdej instalacji AV. Edbak. Ogromną ofertę producenta w postaci uchwytów do ścian wielomonitorowych, uchwytów biurkowych, wózków czy standów pod monitory wielkoformatowe można było zobaczyć na żywo, ponieważ z ich pomocą prezentowane były praktycznie wszystkie ekrany, które znalazły się na dwóch poziomach hotelu.
Firma ProAUDIO-AVT przygotowała rozbudowaną ekspozycję z praktycznie wszystkimi grupami produktowymi marek należących do grupy PVS. Prezentowane były matryce, głośniki i wzmacniacze marki Audac, systemy instalacyjne, szafy rack i statywy Caymon oraz kable i złącza firmy Procab. W trefie Expo obecna była również firma Kontel, która prezentowała kamery PTZ marki KT i systemy do rejestracji obrazu i streamingu Arec. Na stoisku firmy Aplauz można było zobaczyć szeroką ofertę rozwiązań mikrofonowych Sennheisera, ze szczególnym uwzględnieniem systemów bezprzewodowych SpeechLine, systemów konferencyjnych Team-Connect czy mikrofonów sufitowych TeamConnect Ceilling. Firma U-Touch prezentowała różnorodne rozwiązania z zakresu technologii dotykowych. Sensonics pokazał oprogramowanie z zakresu rezerwacji sal, systemy do pracowni językowych oraz system zarządzania treścią do instalacji digital signage.
Jak co roku, dla najbardziej aktywnych uczestników spotkania przygotowany został konkurs z bardzo atrakcyjnymi nagrodami, m.in. projektorem ufundowanym przez firmę NEC Display Solutions.
NEC Competence Days to dzisiaj doskonale znana i ceniona marka. Jej dziewiątą edycję można po raz kolejny ogłosić mianem wielkiego sukcesu, o czym świadczy nie tylko rekordowa liczba gości czy wielu nowych partnerów, którzy zdecydowali się tutaj pojawić i pokazać swoje produkty, ale także bardzo mocna strona merytoryczna spotkania. Organizator, firma NEC Display Solutions, pokazał, że łącząc swoje wysoko wyspecjalizowane produkty z rozwiązaniami komplementarnymi dostarczanymi przez innych producentów, jest w stanie znacznie lepiej zawalczyć o nowe rynki i klientów, oferując zarówno swoim partnerom, jak i użytkownikom końcowym kompletne rozwiązania odpowiadające ich potrzebom.
Już za rok odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja imprezy, wpisująca się na dodatek w dwudziestopięciolecie funkcjonowania NEC Display Solutions w Polsce, w trakcie której – jak już zapowiadają organizatorzy – nie zabraknie wyjątkowych atrakcji i wielu nowych elementów. Biorąc pod uwagę galopująco rosnącą frekwencję, można się spodziewać, że znów odbędzie się ona pod nowym adresem, oferującym jeszcze większą powierzchnię i dającym organizatorom nowe możliwości. Nie możemy się doczekać!

TEKST: AVINTEGRACJE

 

Tagi:

NEC