NewTek TriCaster 2 Elite

Duże wydarzenie wymaga czasem połączenia ze sobą bardzo wielu różnych materiałów. Treści wideo mogą być dostarczane do reżyserki jak i z niej wysyłane do odległych lokalizacji. Wpisuje się to w scenariusz realizacji wydarzeń hybrydowych, w których osobiście uczestniczy tylko część zaproszonych gości. Bogactwo rozwiązań do łączenia się zdalnego z gośćmi często oznacza wykorzystywanie wielu wyspecjalizowanych urządzeń, gdy jeden z zaproszonych gości prosi o połączenie przez Zoom, a inny preferuje Teams. Czasem też nagrane wcześniej treści wideo mogą mieć różne rozdzielczości, co jeszcze bardziej komplikuje realizację wydarzenia na żywo. Na szczęście istnieje rozwiązanie eliminujące te przyprawiające o ból głowy niedogodności, a niejako przy okazji oferujące bardzo bogate możliwości produkcji obrazu i dźwięku.

NewTek TriCaster 2 Elite to najbardziej kompletna platforma do tworzenia wydarzeń na żywo. W jednym urządzeniu zawarty jest ogrom funkcji, dzięki którym możliwe jest zrealizowane każdego wydarzenia live, nie tylko hybrydowego. Jednak zaczynając od coraz popularniejszego dziś sposobu na uczestnictwo w dużych wydarzeniach warto zaznaczyć, że TriCaster 2 Elite jest zdolny połączyć ze sobą uczestników z wielu niewielkich sal spotkań. Do tego celu służy Live Call Connect, czyli funkcja pozwalająca na użycie dowolnego systemu wideokonferencyjnego jako źródła obrazu i dźwięku. Prezenter przyzwyczajony do używania Teams, Zoom, Slack czy innej platformy UC, może dołączyć do wydarzenia na żywo, używając znanego sobie środowiska. Goście w studio mogą poczuć się pewniej dzięki możliwości wyświetlenia im podpowiedzi w formie telepromptera. Dzięki takiemu podejściu każdy gość ma zapewniony większy komfort w trakcie swojego wystąpienia, a to z kolei oznacza bardziej płynny przebieg wydarzenia.

NewTek TriCaster 2 Elite

NewTek TriCaster 2 Elite to najbardziej wszechstronny system do produkcji live. Panel przyłączy TriCaster 2 Elite to 7 gniazd USB 3.2 typu A, jedno USB-C, osiem wejść i osiem wyjść SDI, wejścia i wyjścia analogowe audio i cztery wyjścia multiview. Zestaw złączy uzupełniają gniazda Tally i Genlock.

Możliwości produkcji wydarzeń na żywo też są ogromne. Newtek oferuje opcję zmiany najczęściej używanego standardu SDI na standard IP. Coraz powszechniej sygnały wideo oraz audio przesyłane są właśnie w tym standardzie. Naturalnym więc wydaje się użycie takiego środowiska pracy, które wspiera tę technologię. NewTek stworzył NDI (Network Device Interface), protokół do przesyłu treści gigabitową siecią Ethernet. Kodek wykorzystany w protokole NDI jest w stanie zapewnić przesył treści w rozdzielczości 1080 ze zmiennym bitratem najczęściej z przepustowością 100 Mb/s. Pierwsza wersja NDI została wypuszczona w 2016 roku i wykorzystywała kompresję SHQ 2/7. Dostępny dziś NDI HX2 wykorzystuje kompresję H.264/H.265. Wykorzystanie NDI w TriCaster 2 Elite pozwala na bardzo szerokie manipulowanie obrazem i dźwiękiem. Reżyser wydarzenia live ma do dyspozycji 32 wejścia sieciowe NDI oraz SRT, RTMP czy HTTP. Źródłem podłączonym do takiego wejścia może być nawet player VLC wraz z plug-inem zainstalowanym na dowolnym komputerze. Co więcej, NDI to też bezpieczne współdzielenie źródeł pomiędzy odległymi lokalizacjami. NewTek określa tę funkcję jako Everything Sees Everything, czyli wszystkie urządzenia widzą wszystko. Zatem dwa urządzenia z NDI na pokładzie mogą dowolnie wymieniać między sobą nie tylko sygnał z wyjść, lecz także z wejść! Wśród wejść TriCaster 2 Elite znajduje się osiem oznaczonych jako SDI, teraz jednak można je przekazać nie tylko jako gotowy miks, lecz także jako pojedynczy sygnał wejściowy do kolejnego urządzenia TriCaster.

A skoro mowa o wysyłaniu treści, to warto wspomnieć, że TriCaster 2 Elite dysponuje dwoma wyjściami wideo stream. Każde z nich można skonfigurować niezależnie od siebie, by dopasować choćby proporcje obrazu do formatu używanego przez urządzenie docelowe, a treść wysłać na jeden lub wiele platform, na przykład YouTube Live, Facebook czy Vimeo. W ten sposób wszyscy uczestnicy transmisji uzyskać mogą niezniekształcony obraz dopasowany do każdego urządzenia, niezależnie od tego, czy będzie to telefon z wyświetlaczem o rozdzielczości 2532×1170 pikseli, czy monitor, którzy dysponuje tradycyjnym wyświetlaczem FullHD. Processing obrazu odbywa się przy próbkowaniu zmiennoprzecinkowym YCbCr 4:4:4, audio z rozdzielczością 96kHz. TriCaster 2 Elite pozwala na użycie treści z pięciu wbudowanych odtwarzaczy mediów, uzupełnionych pięcioma buforami grafiki oraz 10 buforami animacji. Kluczowanie chrominancji i luminancji obrazu z 32 wejść, czterech media playerów wewnętrznych oraz piętnastu buforów realizowane jest w opracowanej przez NewTek technologii LiveMatte. W urządzeniu można zapisać ponad 30 wirtualnych planów studyjnych. Wszystkie ustawienia naturalnie można zapisać w dowolne macro. TriCaster może nagrywać łącznie 32 kanały. Wśród nich mogą być wejścia NDI, SDI, jeden lub oba streamy – słowem wszystko, co wchodzi lub wychodzi z urządzenia. Nagrania można zapisać na czterech 1TB wewnętrznych dyskach SSD lub na zewnętrznej pamięci przenośnej, podłączonej do jednego z siedmiu portów USB 3.2 typu A lub do jednego portu USB 3.2 typu C.

NewTek TriCaster 2 Elite

Workflow TriCaster 2 Elite. Dowolne wejście może być w urządzeniu przetworzone zgodnie z życzeniem reżysera, a następnie wysłane jako strumień wideo, wyświetlone lokalnie lub przekazane dalej, na przykład do wozu transmisyjnego.

TriCaster 2 Elite pozwala także na processing dźwięku. Każde z szesnastu ośmiokanałowych wejść audio dostępne jest we wbudowanym w urządzenie procesorze DSP, może też być miksowane w wielokanałowym mikserze czy matrycowane w konfiguracji do 4x8x8. Możliwości NewTek TriCaster 2 Elite są tak ogromne, że aby opisać je wszystkie, konieczne byłoby przygotowanie całej serii „Sprzętu pod Lupą”. Urządzenie świetnie sprawdzi się w studio telewizyjnym, pozwalając na stworzenie profesjonalnego broadcastu i to nie tylko tradycyjnego, lecz także dla IPTV. Oprócz funkcji przetwarzania dźwięku i obrazu TriCaster obsługuje komunikację z operatorami kamer (obsługa sygnalizacji Tally) oraz synchronizację Genlock. Jest to też świetne narzędzie dla firm eventowych, które często muszą dopasować się do różnych wymaganiań klientów. Każde wydarzenie jest inne. Na przykład realizacja wydarzenia e-sportowego to konieczność zapewnienia wielu różnych ujęć z kilkunastu źródeł i wysłanie gotowego obrazu na Twitch, z kolei coroczne spotkanie z partnerami spółki oznacza wyświetlenie obrazu z biura CEO, który powita gości. po czym „przekaże głos do studia”. W skrócie – zachęcam do odwiedzin strony producenta, by zgłębić możliwości TriCaster 2 Elite, zwłaszcza że już zapowiedziane zostało NDI 5.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje