Na decyzje klientów o wyborze hotelu ma wpływ kilka różnych czynników.
Z punktu widzenia biznesowego oczywiście kluczowa jest lokalizacja. Wybierając się w krótką podróż zawodową, szukamy hotelu blisko metra czy lotniska. Ogromną popularnością cieszą się również resorty położone w górach czy nad brzegiem rajskiej plaży, w którym możemy spędzić nawet kilkanaście dni bez konieczności wychodzenia. Czasami szczególnie atrakcyjne dla klientów są wyjątkowa architektura, oferowane zabiegi kosmetyczne i SPA czy odbywające się eventy specjalne. Są również hotele, których już sama nazwa jest marką samą w sobie, elektryzuje i sprawia, że nawet miejscowi kierują do nich swoje kroki.
Jedną z takich marek są niewątpliwie niewielkie, luksusowe hotele Nobu, będące dzisiaj nie tylko synonimem wybitnej, wykwintnej kuchni i wyznacznikiem standardów dla branży HoReCa, ale także kultowymi miejscami, które na stałe zagościły w popkulturze i w których chętnie goszczą nawet najbardziej wymagające gwiazdy, koneserzy kuchni i goście chcący doświadczyć usług na najwyższym poziomie. W 2021 roku do listy hoteli Nobu na całym świecie, dołączył warszawski obiekt. Mieliśmy przyjemność odwiedzić ten obiekt, który jest nie tylko wyjątkowym luksusowym hotelem, ale także prestiżowym centrum eventowo-konferencyjnym. Aby w jednym obiekcie dało się zrealizować wszystkie te funkcje i aby zapewnić gościom hotelu komfort na najwyższym poziomie, firma AV Smart stworzyła tutaj bardzo rozbudowany system AV, w skład którego wchodzi kilkaset głośników, system sterowania z ponad 700 punktami i kilometrami kabli.

 Swoją przygodę z wielką sztuką kulinarną szef Nobu Matsuhisa rozpoczynał w wieku 18 lat w rodzinnym sushi barze w Tokio. I choć dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, jego droga na szczyt nie była łatwa, a hotele i restauracje mogły nigdy nie powstać. Sushi bar cyklicznie odwiedzał jeden z klientów, który zaproponował japońskiemu szefowi współpracę biznesową i otwarcie restauracji w Peru, jednak po trzech latach spółka się rozpadła i współpraca zakończyła. Jak powiedział kilka lat później Nobu, trzeba uważać z kim się współpracuje i dobrze dobierać swoich partnerów biznesowych. W 1977 roku japoński mistrz został poproszony przez jednego z kolegów o otwarcie restauracji w mieście Anchorage w Stanach Zjednoczonych. Niestety, nie później niż miesiąc po jej otwarciu, restauracja spłonęła. Wkrótce po tym wydarzeniu Nobu przyjął propozycje pracy w małej restauracji w Los Angeles, a w 1987 roku dzięki udzielonej przez przyjaciela pożyczce Matsuhisa otworzył restaurację w Beverly Hills. Lokal bardzo szybko zrobił furorę, goszcząc elity i najsławniejsze osobistości mieszkające w Mieście Aniołów.

Nobu Hotel Warsaw

Na szóstym piętrze został zlokalizowany apartament prezydencki, składający się tak naprawdę z dwóch, połączonych drzwiami apartamentów. Cała przestrzeń została zaprojektowana i wyposażona w taki sposób, aby trafiała w gusta nawet najbardziej wymagających gości. Trudno zatem wyobrazić sobie, aby mogło tutaj zabraknąć odpowiednich rozwiązań AV, nowoczesnych systemów multimedialnych i sterowania.

W 1988 roku do restauracji Nobu przyszedł Robert de Niro, zaproszony przez słynnego reżysera Rolanda Joffe. Jeden z najsłynniejszych gwiazdorów w historii kina od razu zakochał się w serwowanych daniach i zaproponował otwarcie fili restauracji w Nowym Jorku. W 1994 roku Nobu przyjął propozycję wejścia w spółkę z Robertem de Niro i producentem Meirem Teperem i tak w dzielnicy finansowej została otwarta nowojorska restauracja Nobu, która natychmiast zyskała olbrzymią popularność. Lokal zasłynął kilkoma popisowymi daniami, stworzonymi przez szefa Matsuhisę, wśród których warto wymienić takie specjały jak: new style sashimi, black cod miso, zupę miso, wariację na temat jalapenio czy tworzone na bazie słynnej wołowiny wagyu popisowe dania.
Jednak restauracja nie była końcem możliwości słynnego trio, ale dopiero początkiem drogi rozwoju. Robert de Niro chciał stworzyć miejsce, w którym goście będą chcieli zostać i hotele Nobu są właśnie ucieleśnieniem wizji aktora. Dzisiaj na całym globie znajduje się trzynaście hoteli Nobu, m.in. w Barcelonie, Chicago, w Malibu, Marbeli czy w Londynie, a kolejne są już na różnych etapach projektowania i budowy. Ku radości mieszkańców stolicy i gości w 2017 roku rozpoczęła się budowa polskiego hotelu Nobu, zlokalizowanego u zbiegu ul. Koszykowej i Wilczej. Prace zakończyły się w kwietniu 2020 roku i wtedy nastąpiło również oficjalne otwarcie.

Nobu Hotel Warsaw

W Sakebar by NOBU znalazł się również panel BSS EC-8BV, który, komunikując się z głównym procesorem audio BSS BLU-806, umożliwia regulację głośności i wybór źródła muzyki, a także są tutaj przyłącza Audinate, dzięki którym w prosty sposób można podłączyć do systemu zewnętrzne źródło i przesłać sygnał za pomocą protokołu Dante w dowolne miejsce hotelu.

Siedmiokondygnacyjny obiekt może pochwalić się łączną powierzchnią wynoszącą prawie 12 000 metrów kwadratowych. Nobu Hotel Warsaw składa się z dwóch części, zabytkowego skrzydła nawiązującego do widowiskowego stylu art deco, natomiast część współczesna to nowoczesna forma architektoniczna wykonana ze szkła, kamienia opleciona roślinnością. Do dyspozycji gości jest 117 pokoi, a we wspomnianej nowej części zostały zlokalizowane przestronne sale eventowe oraz kameralne sale konferencyjne. Również w starej części znajdują się cztery niewielkie sale biznesowe, które jeszcze bardziej podnoszą walory biznesowe obiektu.

Nobu Hotel Warsaw

Projektory laserowe Sony VPL- FHZ75 o mocy 6000 lumenów zostały zainstalowane na windach. Sterowanie nimi odbywa się również z poziomu tabletów iPad.

Inwestorem obiektu jest firma Tacit Development Polska JS z Warszaw, jego generalnym wykonawcą Strabag, natomiast projekt stworzyli architekci z pracowni Medusa Group – Przemysław Łukasik, Łukasz Zagała. Realizację systemu AV w warszawskim hotelu NOBU firma AV Smart rozpoczęła już na etapie prac budowlanych. Tzw. stara część hotelu zlokalizowana jest w zmodernizowanym budynku, w którym dawniej mieścił się Hotel Rialto, natomiast nowoczesne centrum konferencyjne jest położone w nowym, wybudowanym od zera skrzydle. Integrator, we współpracy z biurem architektonicznym Meduza Group, zaczął tworzyć projekt całego systemu, gdy na miejscu budowy prowadzone były jeszcze prace ziemne.

Nobu Hotel Warsaw

Nagłośnienie prestiżowego Sakebaru by NOBU bazuje na głośnikach Sonance, zainstalowanych w suficie z grillami pomalowanymi w kolorystyce wnętrza.

Tak wczesny etap wynikał z tego, że ze względu na stopień skomplikowania wszystkich instalacji znajdujących się w obiekcie, projektanci musieli bardzo precyzyjnie i w ścisłej współpracy ze wszystkimi pozostałymi ekipami dobierać lokalizację poszczególnych urządzeń czy sposób prowadzenia tras kablowych. Co więcej, wszystkie ustalenia dotyczące wyboru konkretnych urządzeń, ich funkcjonalności i sposobu montażu były również czynione z przedstawicielami hotelu znajdującymi się w Stanach Zjednoczonych.

Nobu Hotel Warsaw

Projektory rzutują na elektrycznie rozwijane ekrany Adeo.

Jak przyznaje szef firmy AV Smart, Michał Gaj: „Jednym z największych wyzwań tego projektu było zgranie wszystkich elementów architektonicznych z nagłośnieniem czy lokalizacją urządzeń wideo. Przede wszystkim głośniki czy projektory musiały zostać umieszczone pomiędzy bardzo licznymi kanałami wentylacyjnymi, nawiewami czy elementami konstrukcyjnymi znajdującymi się pod sufitem. Dodatkowo wszystkie instalowane urządzenia, takie jak panele, przyłącza, windy czy ekrany, musiały być konsultowane z architektami, tak aby spełniały najwyższe wymagania projektu wnętrz.
Sam etap projektowy trwał około siedmiu miesięcy, zanim doszliśmy do finalnego rozwiązania. Mamy tutaj bardzo wiele elementów rozproszonych na kilku poziomach i wiele różnych stref, a także pełną integrację systemu sterowania z budynkowym BMS-em”.

Nobu Hotel Warsaw

Dzięki konstrukcji sufitu z łatwością udało się w nim ukryć zwieszane kolumny JBL Control 65 P/T.

Grubo ponad sto głośników
Zgodnie z życzeniem inwestora całe nagłośnienie zostało zrealizowane w oparciu o technologię niskoomową, zapewniającą najlepsze parametry brzmieniowe, ale również generującą największy stopień skomplikowania całej instalacji. Na każdej linii pracują zaledwie dwa urządzenia głośnikowe Control 65 P/T, co z kolei przełożyło się na kolejność zastosowania kilkudziesięciu wzmacniaczy i położenia wielu kilometrów kabli. W instalacji zostały zastosowane dwa procesory audio: pierwszy BLU-806 jest odpowiedzialny za muzykę tła, natomiast drugi BLU-100 zarządza wszystkimi sygnałami w trakcie spotkań i wydarzeń konferencyjnych. O ile procesor BSS BLU-806 komunikuje się z przełącznikiem prezentacyjnym Crestron DMPS-300-C za pomocą połączenia analogowego, to już transmisja między poszczególnymi szafami teletechnicznymi i pomiędzy piętrami jest zrealizowana w oparciu o protokół Dante.

Nobu Hotel Warsaw

Sercem systemu transmisji są urządzenia Crestron DMPS-300-C, umożliwiające przesyłanie wszystkich sygnałów AV za pomocą skrętek wprost z nadajników zainstalowanych we floorboksach.

Procesory BSS ze wzmacniaczami Crown CDi 4|300 komunikują się za pomocą standardu BLU-Link będącego podstawowym sposobem transmisji pomiędzy wszystkimi urządzeniami wewnątrz grupy Harman Professional. Cała konfiguracja sal odbywa się poprzez system Crestron, który w zakresie przełączania sygnałów audio, transmisji dźwięku czy wywoływania konkretnych scenariuszy steruje procesorem BSS. Głośniki JBL z serii Control zostały zainstalowane również przy szybach wind, w lobby czy w korytarzach w części konferencyjno-eventowej.

Nobu Hotel Warsaw

Jak najlepiej poprowadzić przewody na suficie w designerskim wnętrzu? W taki sposób, aby były one częścią jego wystroju!

W toaletach, w korytarzach i przy windach jest to model Control 65 P/T, a na tarasie, mogący pracować na zewnątrz model Control 28-1L. Do części konferencyjnej został dostarczony również potężny zestaw bezprzewodowych mikrofonów Sennheiser ew100 z mikrofonami doręcznymi G4 oraz mikrofonami nagłownymi wraz z beltpackami. W całej przestrzeni eventowej zostały rozmieszczone anteny zapewniające znakomitą łączność, nawet w trakcie największych wydarzeń biznesowych czy kulturalnych. Dzięki splitterom zainstalowanym w szafach, nie ma również problemu, aby przełączać mikrofony między salami. Dodatkowo trzy mikrofony można wpiąć również w restauracji, co jest niezwykle użyteczną opcją w przypadku organizacji w niej różnych wydarzeń biznesowych. Restauracja została nagłośniona z pomocą ściennych głośników JBL Control CBT 70J-1, wspartych sufitowymi, zwieszanymi głośnikami Control 65 P/T. Małe sale zostały nagłośnione przy pomocy ściennych głośników Control 26CT.

Nobu Hotel Warsaw

Na ścianach w restauracji głównej zostały zainstalowane kolumny JBL Control CBT 70J-1.

Ponad 40 kilometrów kabli
Jednym z wymagań inwestora było to, aby cały system dystrybucji sygnałów bazował na rozwiązaniach marki Crestron. Integrator, firma AV Smart zaproponowała zatem, aby konkretnie były to rozwiązania należące do rodziny produktów DigitalMedia. I tak się stało. W całej przestrzeni konferencyjno-eventowej wszystkie przyłącza do systemu AV zostały umieszczone we floorboksach. Nie lada wyzwaniem było również skonfigurowanie całego systemu sterowania, głównie dlatego, że łącznie sterowaniem w całym obiekcie objęte jest ponad 700 punktów! Wliczając w to klimatyzację, ogrzewanie, zasłony, windy do projektorów, oświetlenie czy elektrycznie rozwijane ekrany. Procesory Crestron poradziły sobie z łatwością z tym zadaniem, konieczne było tylko sięgnięcie po odpowiednie licencje. Sercem systemu transmisji są urządzenia Crestron DMPS-300-C, umożliwiające przesyłanie wszystkich sygnałów AV za pomocą skrętek wprost z nadajników zainstalowanych we floorboksach. Sygnał wideo do projektorów laserowych Sony VPL- FHZ75 o mocy 6000 lumenów, znajdujących się w części eventowej, jest przesyłany na dwa sposoby. Do jednego z projektorów za pomocą transmisji HDBaseT, natomiast do drugiego przy pomocy ekstendera Crestron i dalej już krótkiego kabla HDMI.

Nobu Hotel Warsaw

Zestaw kolumn JBL Control 65 P/T nad sushi barem

Taka konfiguracja została zastosowana głównie ze względu na to, że urządzenie DMPS-300-C jest wyposażone w jedno wyjście HDMI i jedno HDBaseT, a ze względu na odległość, w tym przypadku połączenie kablem HDMI nie było możliwe. W oparciu o połączenia HDMI transmisja została zrealizowana natomiast w małych salach konferencyjnych, gdzie sygnał z przyłącza trafia wprost do monitora zainstalowanego na ścianie. Dodatkowo mamy tutaj również możliwość bezprzewodowej prezentacji treści w oparciu o protokół Chromecast.
Projektory są umieszczone na windach marki Ravell, które również są opuszczane i podnoszone z poziomu systemu Crestron.

Nobu Hotel Warsaw

Sterowanie wyposażeniem apartamentu, a nawet przełączanie kanałów telewizyjnych czy wybór muzyki, również odbywają się z poziomu iPada.

Sterowanie wszystkimi strefami jest realizowane z poziomu tabletów iPad, na których mamy dostęp do interfejsu Crestron. Integrator przygotował kilka różnych wersji tego interfejsu, w zależności od lokalizacji tabletu. W części konferencyjnej z poziomu tabletu jest dostęp do wszystkich zapisanych stref i scenariuszy użycia sal. Dodatkowo dla obsługi jest tutaj dostępny bardziej rozbudowany interfejs, umożliwiający rekonfigurację całego systemu. A dla potrzeb apartamentów został przygotowany interfejs umożliwiający sterowanie całym wyposażeniem, przełączanie kanałów telewizyjnych, obsługę serwisów streamingowych, zarządzanie odtwarzanie muzyką i sterowanie oświetleniem, nawet przez gości niemających specjalistycznej wiedzy technicznej.

Nobu Hotel Warsaw

Nowe skrzydło NOBU to jedna z najbardziej charakterystycznych brył w krajobrazie stolicy

Prestiżowy bar, z topowym nagłośnieniem
W ramach całego obiektu działa również prestiżowy, luksusowy Sakebar by NOBU dla wybranych klientów. Pierwotnie w tej przestrzeni znajdował się bar połączony z cukiernią. Gdy zapadła decyzja o stworzeniu tutaj luksusowego baru, cały wystrój wnętrza uległ zmianie, a co za tym idzie, głośniki ścienne musiały zostać zastąpione innym rozwiązaniem. Integrator zdecydował się zastosować tutaj znakomitej jakości głośniki sufitowe Sonance, których grille zostały pomalowane na dokładnie taki sam kolor jak sufity, dzięki czemu nie tylko oferują one znakomitą jakość dźwięku, ale także idealnie komponują się z całym wystrojem.

Nobu Hotel Warsaw

Serce systemu audio – procesor BSS BLU-806

W przestrzeni tej znalazł się również panel BSS EC-8BV, który, komunikując się z głównym procesorem audio BSS BLU-806, umożliwia regulację głośności i wybór źródła muzyki, a także są tutaj przyłącza Audinate, dzięki którym w prosty sposób można podłączyć do systemu zewnętrzne źródło i przesłać sygnał za pomocą protokołu Dante w dowolne miejsce hotelu.

Restauracja zachęcająca do spotkań
Znajdująca się w obiekcie restauracja składa się tak naprawdę z trzech części. Mamy tutaj część główną, w której zlokalizowana jest kuchnia, bar i bar sushi oraz dwie wydzielone strefy spotkań. W pierwszej z nich został umieszczony monitor wielkoformatowy na windzie, wyjeżdżający z sufitu, a w drugim pomieszczeniu mamy ogromny monitor schowany za lustrem. W tych przestrzeniach mogą odbywać się imprezy zamknięte do 20-25 osób, są one w pełni oddzielone od części restauracyjnej i wyposażone w niezależne sterowanie nagłośnieniem.

Nobu Hotel Warsaw

Zarządzanie całym systemem umożliwiają intuicyjne interfejsy na tabletach iPad, sterujących procesorem Crestron CP-4.

Apartament jak milion dolarów
Na szóstym piętrze został zlokalizowany apartament prezydencki, składający się tak naprawdę z dwóch, połączonych drzwiami apartamentów. Cała przestrzeń została zaprojektowana i wyposażona w taki sposób, aby trafiała w gusta nawet najbardziej wymagających gości. Trudno zatem wyobrazić sobie, aby mogło tutaj zabraknąć odpowiednich rozwiązań AV, nowoczesnych systemów multimedialnych i sterowania. Apartament został również wyposażony w system sterowania, umożliwiający zarządzanie z poziomu tabletów, a także w system muzyki tła bazujący na zwieszanych głośnikach sufitowych Gallo Acoustics oraz wielokanałowy system kina domowego z ogromnym monitorem 98-calowym, również sterowany z poziomu tabletu, który pozwala na zarządzanie oświetleniem w kilku różnych strefach apartamentu. Apartament komunikuje się z głównym procesorem audio BSS BLU-100, dzięki czemu goście apartamentu mogą słuchać muzyki tła odtwarzanej w innych przestrzeniach hotelu.
Zgodnie z życzeniem inwestora, apartament został wyposażony w niezależny procesor sterujący Crestron. Dzięki temu, nawet w sytuacji gdyby główna jednostka zainstalowana w strefie eventowo-konferencyjnej przestała działać, wciąż będziemy mieli pełną kontrolę nad wszystkimi systemami zainstalowanymi w apartamencie.

Nobu Hotel Warsaw

Bezprzewodowe systemy mikrofonowe Sennheiser ułatwiają realizację nawet najbardziej wymyślnej i rozbudowanej konferencji czy spotkania biznesowego.

Podsumowanie
Nobu Hotel Warsaw to miejsce kompletne, w którym spotykają się wyśmienita kuchnia, piękna architektura i znakomita obsługa na najwyższym poziomie, która dba o ot, aby każdy gość czuł się ugoszczony, zadbany i dopieszczony, tak jakby siadał przy stole wraz z rodziną z Japonii. Tutaj można poczuć się jak w domu, zarówno w trakcie krótszego i wielodniowego pobytu, jak i wyjątkowych spotkań biznesowych, konferencji i eventów, które mogą tutaj zorganizować firmy szukające nietuzinkowych przestrzeni. Pewnym ryzykiem może być tylko to, że Nobu to hotel, z którego nie chce się wychodzić, to nie miejsce, do którego wpadamy i szybko biegniemy dalej, to miejsce którym można się delektować przez długi czas.

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl