Głośniki i kolumny głośnikowe, chociaż najlepiej dobrane i najwyższej klasy, to dopiero jedna trzecia sukcesu systemu audio. Aby mogła odnieść ona pełny sukces, konieczne są jeszcze odpowiednie wzmacniacze oraz elektronika, dzięki której będzie można wprowadzić odpowiednie opóźnienia, korekcję i która pomoże w ochronie głośników nawet w przypadku najgłośniejszych sygnałów. Znakomicie, gdyby projektant, instalatorzy i użytkownicy końcowi mieli również zestaw narzędzi do sterowania i kontroli pracy wszystkich wzmacniaczy w instalacji. W trakcie tegorocznych targów Integrated Systems Europe w Barcelonie, firma Powersoft zaprezentowała nową platformę z wbudowanym wzmacniaczem, która jest kompletnym i znakomitym rozwiązaniem do wszystkich instalacji AV.

Firma Powersoft przez lata kojarzona była przede wszystkim z produkcji bardzo mocnych i wydajnych wzmacniaczy dla rynku koncertowego czy dla potrzeb największych instalacji w obiektach kultury i w obiektach sportowych. Takie „elektrownie” jak wzmacniacze z serii K czy X potrafiły przez lata wykrzesać bardzo wiele nawet z mniej efektywnych kolumn głośnikowych i odpowiedzieć na potrzeby największych systemów koncertowych.  Włoski producent kilka lat temu postanowił jednak wejść szturmem do rynku AV. W 2015 roku została zaprezentowana pierwsza seria stworzona specjalnie z myślą o instalacjach stałych i kryjąca się pod nazwą Ottocanali, a kilkanaście miesięcy później dołączyły do niej kolejne modele, Quattrocanali i Duecanali. Teraz, w trakcie targów ISE 2023 została zaprezentowana jeszcze nowsza koncepcja, jak przystało na firmę Powersoft, znów wyznaczająca standardy. W obudowie o wysokości zaledwie 1U zostało upakowane wszystko, czego może potrzebować dzisiaj stała instalacja audio. Jakie są funkcje nowej platformy UNICA? O tym specjalnie dla naszego magazynu opowiedział manager produktu z firmy Powersoft, Giorgio Carminati.

Czym jest nowe rozwiązanie o nazwie UNICA, zaprezentowane w trakcie tegorocznych targów przez firmę Powersoft?
Giorgio Carminati, Powersoft: To najnowsza generacja platformy z wbudowanym wzmacniaczem, w pełni opracowana i zaprezentowana przez Powersoft. To urządzenie zamknięte w obudowie o wysokości zaledwie 1U dostępne w dwóch wariantach: czterokanałowym i ośmiokanałowym. Niezależnie od liczby dostępnych kanałów wyjściowych, urządzenie wciąż ma obudowę o wysokości zaledwie 1U! W nowym modelu upakowana została wiedza wyniesiona z dwudziestopięcioletniego doświadczenia w budowie wzmacniaczy przez firmę Powersoft. I teraz mogła ona zaprocentować w nowym modelu w 2023 roku. Warto jednak powiedzieć, że nie jest to tylko wzmacniacz… My, urządzenie UNICA określamy mianem platformy ze znajdującym się na pokładzie wzmacniaczem.

Giorgio Carminati, Powersoft

Na pokładzie nowych modeli z serii UNICA znajdziemy trzy złącza Ethernet, które dają możliwość zarządzania poprzez sieć, przesyłania sygnałów w oparciu o standard Audio Over IP oraz zapewniają pełną redundancję. Co ciekawe, mamy tutaj również obsługę zasilania PoE, co jest zupełnie nową funkcją w profesjonalnym wzmacniaczu instalacyjnym tej wielkości.

Jakie modele są dostępne w katalogu rozwiązań UNICA?
Jak już wspomniałem, mamy do dyspozycji czterokanałowy model zapewniający do 16kW mocy oraz ośmiokanałowy o maksymalnej, dostępnej mocy wynoszącej 8kW. Dzisiaj do dyspozycji użytkowników są modele: UNICA 9K4 (czterokanałowy model o mocy 9000 W), UNICA 12K4 (czterokanałowy model o mocy 12 000 W!), UNICA 16K4 (czterokanałowy model o mocy 16 000 W!), UNICA 2K8 (model ośmiokanałowy o mocy 2000 W, idealny do niewielkich instalacji stałych czy immersyjnych systemów wielokanałowych), UNICA 4K8 (ośmiokanałowy model o mocy 4000 W) i UNICA 8K8 (ośmiokanałowy model o mocy 8000 W).
Ta rodzina produktów będzie rozszerzana w przyszłości i została stworzona przede wszystkim po to, aby zapewnić dokładnie te same możliwości, odczucia w trakcie pracy i pełną powtarzalność możliwych do uzyskania rezultatów w bardzo szerokim spektrum zastosowań. Jest to możliwe zarówno dzięki szerokiej ofercie dostępnych mocy, jak i temu, że wszystkie modele są zamknięte dokładnie w tej samej obudowie, mają taki sam zestaw przyłączy i są wspierane przez takie narzędzia konfiguracyjne.

Jakie przyłącza znajdziemy w tylnej części urządzenia?Platforma UNICA jest wyposażona w trzy złącza Ethernet, które dają możliwość zarządzania poprzez sieć, przesyłania sygnałów w oparciu o standard Audio Over IP oraz zapewniają pełną redundancję. Co ciekawe, mamy tutaj również obsługę zasilania PoE, co jest zupełnie nową funkcją w profesjonalnym wzmacniaczu instalacyjnym tej wielkości. PoE+ i PoE++ umożliwiają zasilenie wzmacniacza i pojawienie się wzmocnionego sygnału na jego wyjściach ,bez konieczności podłączania głównego źródła zasilania i np. skonfigurowanie wzmacniacza czy przetestowanie głośników. Będzie to znakomite rozwiązanie np. na etapie powstawania instalacji, w nowobudowanym czy remontowanym obiekcie. Jeszcze zanim pojawi się zasilanie w gniazdkach, instalator będzie już mógł wgrać wszystkie ustawienia i sprawdzić połączenia, co w znakomity sposób zaoszczędzi czas całego wdrożenia. Gdy do wzmacniacza doprowadzimy sygnał z PoE+/PoE++ będziemy mieli również gwarancję pełnego bezpieczeństwa. Nawet gdy główne zasilanie zostanie wyłączone, wzmacniacz, dzięki zasilaniu dostarczanemu poprzez skrętkę, wciąż zostanie obudzony. Dzięki temu, gdy wróci główne zasilanie praca wzmacniacza zostanie przywrócona w zaledwie 0,5 sekundy! Rozwiązania z serii UNICA zapewniają ogromne możliwości i niezwykłą elastyczność, jeżeli chodzi o pracę w sieci. Zostało to zrealizowane dzięki trzem portom Ethernet 1Gb, znajdującym się na tylnym panelu, z których jedno obsługuje zasilanie PoE+/PoE++. Trzy porty pozwalają zarówno na pracę w trybie „przełącznika sieciowego” w którym wzmacniacz pracuje jakby na pokładzie znajdował się switch wyposażony w trzy porty Ethernet, jak i w trybie „split-redundant”, w którym jeden z portów jest odpowiedzialny za sterowanie z poziomu oprogramowania Armonia+ lub wspomnianej już platformy Universo czy platform firm trzecich, a dwa pozostałe porty mogą zostać wykorzystane do transmisji sygnałów audio zarówno w oparciu o protokół Dante, jak i AES67 – w takim scenariuszu transmisja Dante może być realizowana w sposób redundantny, zapewniający pełne bezpieczeństwo.

Giorgio Carminati, Powersoft

Wyjścia są zrealizowane na złączach Phoenix.

Jak zrealizowana została w platformie UNICA możliwość zarządzania urządzeniami poprzez chmurę? UNICA to pierwszy na rynku model, który zapewnia możliwość pełnego zarządzania z poziomu chmury, zaraz po wyjęciu z pudełka, bez konieczności instalowania czy konfiguracji żadnych dodatkowych narzędzi. Tak naprawdę, platforma UNICA musi być tylko podłączona do Internetu, aby mogła porozumiewać się z własną, opracowaną przez Powersoft platformą Universo, która pozwala na zdalne zarządzanie i sterowanie wszystkimi wzmacniaczami pracującymi w ramach systemu, z każdego miejsca świata, na każdym urządzeniu, za darmo, a także na monitorowanie ich pracy!

Jakie możliwości daje zarządzanie chmurowe wzmacniaczami z serii UNICA?
Oprogramowanie Universo pozwala na monitorowanie pracy i zarządzanie wieloma wzmacniaczami nie tylko zainstalowanymi w ramach jednej instalacji, ale także rozproszonymi w wielu różnych obiektach na całym świecie. Czytelny i łatwy w obsłudze panel daje kompleksowy wgląd we wszystkie urządzenia. Co więcej, każdy wzmacniacz jest do gotowy do pracy w chmurze zaraz po wyjęciu z pudełka bez konieczności żmudnego programowania czy korzystania z dodatkowego oprogramowania firm trzecich. Z pomocą oprogramowania Universo można tworzyć również kompleksowe raporty na temat pracy każdego z osobna i grup urządzeń, a także zdalnie wgrywać najnowsze oprogramowanie do wzmacniaczy, bez konieczności udawania się na miejsce instalacji!

Czy możesz przybliżyć możliwości układu DSP pracującego na pokładzie platformy UNICA?
Platforma UNICA jest wyposażona w bardzo zaawansowane DSP pracujące na pokładzie. Dzięki nowej technologii, którą my określamy mianem system on chip, mogliśmy uzbroić urządzenia z serii UNICA w trzecią generację rozwiązań technicznych i przetwarzania audio od Powersoft. Co więcej, mamy tutaj również pełną obsługę wszystkich istniejących już na rynku presetów do głośników, z których w przeszłości była znana firma Powersoft, chociażby dzięki takim seriom jak Ottocannali, Quatrocannali czy Duocannali. To zapewnia pełną obsługę i wsparcie dla praktycznie wszystkich nowoczesnych modeli kolumn i głośników znajdujących się dzisiaj na rynku. Mamy tutaj na pokładzie dostęp do filtrów IIR, zaawansowane limitery czy korekcję dynamiczną, która jak na razie jest zupełnie premierowym rozwiązaniem w takich wzmacniaczach.

Giorgio Carminati, Powersoft

Chociaż nowe modele UNICA mają obudowy o wysokości zaledwie 1U, mamy tutaj maksymalny przepływ powietrza i wymianę ciepła od przodu wzmacniacza, aż do tyłu. To wszystko przekłada się na znacznie mniejszą prędkość wbudowanych wentylatorów, a to z kolei zapewnia znacznie mniejszy hałas, wszędzie tam, gdzie jest to kluczowe.

Jakie są możliwości samego bloku wzmacniacza?
Platforma UNICA przynosi trzecią generację wzmacniaczy od Powersoft, która daje użytkownikowi pełną niezawodność, znakomitą wydajność i jakość dźwięku. Ta zupełnie nowa, przeprojektowana konstrukcja zapewnia znacznie lepsze rezultaty w zakresie zarządzania i odprowadzania ciepła. Chociaż rozwiązania z serii UNICA są zamknięte, w tej fenomenalnej obudowie o wysokości zaledwie 1U, mamy tutaj maksymalny przepływ powietrza i wymianę ciepła od przodu wzmacniacza aż do tyłu. To wszystko przekłada się na znacznie mniejszą prędkość wbudowanych wentylatorów, a to z kolei zapewnia znacznie mniejszy hałas wszędzie tam, gdzie jest to kluczowe.
Do czego przyzwyczaiła nas już firma Powersoft, w nowych modelach Unica, mamy również zaawansowany Power Sharing. Każde wyjście może zapewnić nawet podwójną moc, w przypadku gdy inne wyjścia nie będą w pełni obciążone, co daje pełną elastyczność w projektowaniu niestandardowych instalacji. Co więcej, każde z wyjść może pracować w trybie niskoomowym i zasilać linie 100V, a przełączanie odbywa się w płynny sposób, bez konieczności manualnej konfiguracji wyjść. Ponadto wyjścia mogą być łączone i w każdym trybie pracy każdego z kanałów użytkownik ma dostęp do całego szeregu narzędzi diagnostycznych.

Giorgio Carminati, Powersoft

Oprogramowanie UNIVERSO pozwala na zarządzanie urządzeniami UNICA rozproszonymi nawet w wielu miejscach świata i pracującymi w ramach jednej chmury, a także na monitorowanie ich.

Jakie są unikatowe cechy audio platformy UNICA?
To kolejny bardzo ważny aspekt nowych modeli. Ponieważ udało nam się zamknąć 25 lat doświadczenia w budowie wzmacniaczy w obudowie o wysokości zaledwie 1U, możemy dostarczyć naszym klientom najlepsze w swojej klasie na rynku rozwiązanie, znakomite zarówno z punktu widzenia samego brzmienia, jak i aplikacji, w których można zastosować rozwiązania z serii UNICA.

Czy nowe wzmacniacze Powersoft zostały również zaopatrzone w narzędzia ułatwiające zarządzanie energią i jej oszczędzanie?
Tak, automatyczne narzędzia oszczędzania energii pozwalają na niezależne wyłączanie każdego z kanałów, natychmiast gdy nie będzie sygnału na wejściu, co wpływa na znaczące obniżenie poboru prądu. Gdy tylko zostanie wykryty sygnał na wejściu, wzmacniacz automatycznie się włączy, bez negatywnego wpływu na odtwarzaną muzykę.

Nowe wzmacniacze mają cały szereg zupełnie unikalnych cech. Pierwszą z nich jest wspomniana już obsługa PoE+ i PoE++. Czy możesz powiedzieć nam nieco więcej o funkcji easy swap?
To zupełnie nowa funkcja, realizowana przy pomocy złącza USB znajdującego się na tylnym panelu urządzenia. Dzięki niej, podłączając pamięć USB do wzmacniacza, który już pracuje w instalacji, możemy w bardzo łatwy sposób skopiować wszystkie ustawienia do kolejnego, nowego wzmacniacza, co w znakomity sposób przyspiesza całe wdrożenie, nawet w przypadku dużych, bardzo rozbudowanych aplikacji. W przeciągu zaledwie kilku minut, bez żadnych szczególnych narzędzi czy specjalistycznej wiedzy, otrzymujemy wzmacniacz gotowy do pracy.

Giorgio Carminati, Powersoft

Do dyspozycji użytkowników są modele: UNICA 9K4 (czterokanałowy model o mocy 9000 W), UNICA 12K4 (czterokanałowy model o mocy 12 000 W!), UNICA 16K4 (czterokanałowy model o mocy 16 000 W!), UNICA 2K8 (model ośmiokanałowy o mocy 2000 W, idealny do niewielkich instalacji stałych czy immersyjnych systemów wielokanałowych), UNICA 4K8 (ośmiokanałowy model o mocy 4000 W) i UNICA 8K8 (ośmiokanałowy model o mocy 8000 W).

Czy możesz zatem podsumować najważniejsze funkcje nowego wzmacniacza?
Oczywiście! To niewielka obudowa o wysokości zaledwie 1U, bardzo duża moc, znakomita jakość dźwięku wyniesiona z dwudziestopięcioletnich doświadczeń firmy Powersoft, doskonała wydajność, zaawansowany system chłodzenia ograniczający hałas generowany przez wentylatory pracujące na pokładzie, zaawansowane funkcje sieciowe, możliwość zarządzania i sterowania poprzez chmurę, trzy porty Ethernet znajdujące się na pokładzie, możliwość zasilania poprzez PoE+ i PoE++, funkcja easy swap, umożliwiająca przenoszenie danych konfiguracyjnych między wzmacniaczami czy rozbudowane i bardzo zaawansowane DSP. Po prostu UNICA!

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”