Optoma seria N

Monitory dla biznesu, edukacji i systemów digital signage. 

Optoma to oczywiście nie tylko najnowsze rozwiązania technologiczne, dotyczące laserowych projektorów. Uważni czytelnicy zapewne pamiętają, iż na naszych łamach prezentowałem jeden z nich w pierwszym kwartale tego roku. Mowa tu o projektorze krótkiego rzutu ZU920TST. Optoma zdecydowanie kojarzy się również z nowoczesnymi wyświetlaczami, a w tym numerze zajmę się absolutną nowością, czyli serią oznaczoną literą N.

Optoma seria N

Nową serię monitorów można określić mianem kontynuacji rozwiązań Optoma IFPD (Interactive Flat-Panel Display), zatem i w tym wypadku użytkownik otrzyma wyświetlacz z dużą jasnością z ultracieńką ramką, a także ze znanym już rozwiązaniem dotyczącym powłoki przeciwodblaskowej.

Wspominałem już o tym niejednokrotnie, że świat ostatnich lat to przełom dotyczący zarówno zdalnej pracy, spotkań np. biznesowych na odległość, ale i też edukacji, która odbywa się w trybie zdalnym. Wszystkie te czynniki nieodzownie wiążą się z zapotrzebowaniem na intuicyjne w obsłudze urządzenia, które mogłyby sprostać nawet najbardziej wyszukanym scenariuszom. Rzeczywiście ta nowa seria jest przeznaczona zarówno do rozwiązań biznesowych, jak i edukacyjnych, a także została opracowana zgodnie z założeniami digital signage. Zdecydowanie jest to propozycja dla profesjonalnych rozwiązań. Czym charakteryzuje się seria N?

Optoma seria N

W serii monitorów N producent oferuje niezawodne rozwiązanie, dostępne pod nazwą Optoma Management Suite Cloud (OMS). Każdy administrator dzięki temu zestawowi narzędzi może nie tylko zarządzać, ale i monitorować oraz diagnozować nawet bardzo rozbudowane instalacje i to rozsiane po całym świecie.

N znaczy rozwój
Pierwszym ważnym elementem będzie zastosowanie prostego, intuicyjnego narzędzia do bezprzewodowego przekazywania treści, i to z różnych urządzeń. Myślę tu oczywiście o Creative Cast. Optoma oferuje to oprogramowanie dla wszystkich popularnych systemów operacyjnych. Może ono być zastosowane zarówno dla laptopa, jak i dla tabletu czy smartfonu. Wchodzi w grę Windows, iOS oraz Android. Creative Cast umożliwia połączenie w jednym czasie aż 40 urządzeń. Pozwala to na dynamiczne przekazywanie wszelkich danych, udostępnianie treści z ekranów poszczególnych urządzeń, czy też nanoszenie komentarzy i uwag np. na prezentację. Optoma zaproponowała też możliwość łatwego łączenia urządzeń N z innymi, swoimi produktami. Myślę tu o interaktywnych urządzeniach z serii 5. Tu z kolei pomocna okaże się technologia Creative Board.

Optoma seria N

Nowe monitory z serii N to znakomite rozwiązanie do instalacji digital signage, mają bardzo wąskie ramki, co z pewnością ucieszy również wszystkich architektów wnętrz.

Narzędzie to oparte na chmurze zostało zaprojektowana do pracy hybrydowej. Creative Board jest wyposażona w wiele możliwości, które to mają ułatwić stosowanie notatek w czasie rzeczywistym czy też użycie szeregu narzędzi. Użytkownik znajdzie tu wiele gotowych rozwiązań – mogą to być linijki czy nawet kształty 3D. Obsługa jest intuicyjna i pozwala na pracę w interakcji z innymi uczestnikami. Właśnie! Skoro o interakcji mowa. Użytkownicy w łatwy sposób mogą synchronizować dane z chmur Google, Microsoft i Dropbox. Do łatwej obsługi zewnętrznych danych posłuży Menadżer plików Optoma. Jak można zarządzać systemem złożonym z urządzeń serii N? Tu producent oferuje niezawodne rozwiązanie, dostępne pod nazwą Optoma Management Suite Cloud (OMS). Każdy administrator dzięki temu zestawowi narzędzi może nie tylko zarządzać, ale monitorować oraz diagnozować nawet bardzo rozbudowane instalacje i to rozsiane po całym świecie.

Optoma seria N

W nowej serii N znajdziemy monitory o przekątnych od 55” do 98”.

N jak charakter
Tę nową serię można by określić jako kontynuację rozwiązań Optoma IFPD (Interactive Flat-Panel Display), zatem i w tym wypadku użytkownik otrzyma wyświetlacz z dużą jasnością z ultracieńką ramką, a także ze znanym już rozwiązaniem dotyczącym powłoki przeciwodblaskowej. To ostatnie pozwala na użycie wyświetlaczy w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością refleksów np. słonecznych. Nie zapomniano też o filtrze ograniczającym emisję niebieskiego światła. To temat arcyważny i ostatnio mocno dyskutowany w kontekście emisji LED i ewentualnych długofalowych skutków dla zdrowia ludzkiego. Optoma wyposażyła też serię N w certyfikowaną technologię określaną często w świecie wideo jako Flicker free.

Optoma seria N

Nowe monitory firmy Optoma świetnie sprawdzą się jako główny wyświetlacz w salach konferencyjnych. W zależności od wielkości sali, użytkownik będzie mógł z palety oferowanej przez producenta dobrać monitor o optymalnej przekątnej.

Z tym problemem borykają się również producenci oświetlenia scenicznego realizowanego na bazie źródeł LED. Choć w przypadku źródeł światła Flicker free jest realizowany nieco inaczej, to w obu rozwiązaniach (również wyświetlaczach) chodzi o wyeliminowanie nadmiernego migotania LED. Co prawda ludzkie oko nie jest w stanie rejestrować szybkiego odświeżania źródeł LED (nie jesteśmy w stanie tego zauważyć), to jednak podczas długotrwałego używania wyświetlacza i przy braku omawianej technologii użytkownik może odczuć zmęczenie wzroku lub nawet ból głowy. Seria N jest obecnie dostępna w pięciu różnych opcjach przekątnej obrazu: 55, 65, 75, 86 i 98 cali. Producent oferuje pełną kompatybilność z szeroką gamą swoich urządzeń. Mogą to być kamery internetowe, ale i też np. głośniki USB.

Optoma seria N

Na pokładzie każdego z monitorów znajdziemy dwa wejścia HDMI, wyjście HDMI umożliwiające bezpośrednie przesłanie sygnału z monitora do kolejnego wyświetlacza lub do projektora, a także złącze USB-C coraz popularniejsze w profesjonalnych instalacjach AV.

Ogólne spostrzeżenia
Rzeczywiście obecne światowe rynki są nasycone wyświetlaczami, które zdominowały przestrzeń publiczną: na lotniskach, w galeriach, w obiektach sportowych. W takim samym tempie wrosło zapotrzebowanie na multisesje w świecie biznesu czy podczas konferencji naukowych. I tu kluczową kwestią będzie intuicyjność obsługi, ale i też jakość, ze szczególną uwagą skierowaną w opisywaną wyżej ochronę zdrowia, a także elastyczność pod kątem kreowania przeróżnych scenariuszy spotkań i konferencji online. Wydaje się, iż inżynierowie z Optoma, projektując serię N, nie przeoczyli żadnej kwestii.

TEKST: Paweł Murlik, „AVIntegracje”