Optoma ZH420UST

Już kiedyś odnosiłem się do tego wątku, ale warto podkreślić, że Optoma jest obecna w bardzo wielu miejscach przystosowanych do meetingów biznesowych, szkoleń czy też innych przestrzeni również użyteczności publicznej. Sam prowadząc ostatnio szkolenie korzystałem z dwóch projektorów tejże firmy. Dlaczego akurat ten produkt pojawia się w naszym cyklu? Uwagę kolegium redakcyjnego zwrócił sposób reklamowania tego urządzenia: „idealny do rozwiązań Digital Signage”. Czym jest tak naprawdę Digital Signage? To dość szeroki wątek ale postaram się przybliżyć zarys tego zagadnienia.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]D[/fusion_dropcap]igital Signage to tak naprawdę zestaw wielu urządzeń i  narzędzi, umożliwiający elektroniczną prezentację. Dzięki tej metodzie komunikacja wizualna jest możliwa w wielu miejscach, jak i również na wielu nośnikach. Oznacza to też, że sam proces prezentowania treści może być ściśle dopasowany do czasu, czy też do sytuacji w kontekście zoptymalizowania najlepszej skuteczności odbioru. Ponieważ Digital Signage często wiąże się z dużymi formatami (czyli mówimy tu o konieczności zastosowania kilku projektorów do stworzenia jednego spójnego obrazu), to nieodzownym elementem będzie procesor odpowiadający za Edge Blending, czyli możliwość łączenia obrazu z kilku projektorów w taki sposób, aby samo łączenie nie było widoczne. Ale to nie wszystko. Często mamy do czynienia również z niestandardową powierzchnią w  sensie kształtu geometrycznego, na której to chcemy wyświetlić dane treści, film, czy statyczny obraz. Optoma nie zapomniała o takich warunkach pracy. Tu udogodnieniem będzie zaimplementowana funkcja warpingu. Pytanie, które nasuwa się właściwie automatycznie to poziom trudności, a co za tym idzie ilość czasu, który trzeba poświęcić na kalibrację dotyczącą wspomnianego łączenia obrazów. Optoma zminimalizowała czas pracy oraz poziom skomplikowania do minimum. To dobra informacja dla instalatorów. Jak tego dokonano? Na pokładzie projektora znajduje się kamera, która pozwala na prawie całkowite zautomatyzowanie tego procesu. Przyjrzyjmy się temu urządzeniu jeszcze bliżej.

A jednak laser…
Bez dwóch zdań technologia laserowych źródeł światła zaczyna pojawiać się w różnych segmentach urządzeń projekcyjnych. Tu warto zaznaczyć, że jeszcze do niedawna była ona raczej rzadkością. Optoma ZH420UST jest przykładem na to jak szybko klasyczne lampy zostają wyparte przez tego typu rozwiązania. Choć ten projektor ma dużo więcej zalet niż tylko choćby żywotność źródła, bezpośrednio wynikająca z technologii laserowej DuraCore, to jednak muszę powoli usystematyzować wszystkie informacje. Zatem po kolei. Przetwornik na pokładzie do układ DLP. Oferowana rozdzielczość wynosi 1080p czyli full HD (1920×1080). Projektor może pracować z jasnością wynoszącą 4000 lumenów. Solidny współczynnik kontrastu wynosi 100000:1. Proporcje obrazu możliwe do wyboru to właściwie trzy najpopularniejsze formaty, czyli 4:3, 16:9 oraz 16:10. Jednak ze względu na proporcje właściwe dla full HD najlepszą jakość uzyskamy przy 16:9.
No i tu warto wrócić do wspomnianej żywotności serca projektora. Jak łatwo się domyśleć powala ona liczbą godzin każdą konstrukcję opartą na zwykłej lampie. Wynosi ona aż 20 000 godzin. Dalej warto nadmienić o bardzo istotnej zalecie szczególnie dotyczącej instalacji stałych, zlokalizowanych np. w  przestrzeniach publicznych. Projektor został przystosowany do pracy nie wymagającej nadmiernej konserwacji. Prócz tego posiada on rygor 24/7. To daje nam już obraz tego, jak w wielu przestrzeniach można zastosować to urządzenie.
Niewidoczny
Sam z ciekawości, przy niektórych, ciekawych instalacjach projekcyjnych zwracam uwagę gdzie udało się ukryć źródła obrazu. Kiedy projektor ma być niewidoczny to właśnie ZH420UST sprawdzi się znakomicie. Tu należy podkreślić, że jest on przeznaczony do ultrakrótkich dystansów ze względu na jego konstrukcję – stąd dodatek w symbolu UST (ultra-short throw). Współczynnik projekcji wynosi 0.25:1 – czyli oznacza to, że z odległości 25 cm od powierzchni projekcyjnej będziemy w stanie uzyskać obraz o podstawie jednego metra. Mówiąc inaczej z odległości kilkudziesięciu centymetrów jesteśmy w stanie uzyskać maksymalny, sugerowany rozmiar obrazu, czyli 234 cm. Czy układ optyczny pozwoli na korekcję trapezową z tak niewielkich odległości przy różnej orientacji projektora? Korekcja w tym urządzeniu w obu płaszczyznach wynosi +/- 30 stopni.
Instalacja projektora, a odległość
Właściwie dwie rzeczy zawojowały i w pewien sposób zmieniły rynek projektorów w ostatnim czasie. O pierwszej już wspomniałem to laserowe źródła światła. Druga to nieodzowny standard HDBaseT, który w tym wypadku pozwoli nam na przesłanie rozdzielczości Full HD na odległość do 100 m zwykłym przewodem CAT5. Ale kiedy nie ma potrzeby przesyłania danych na tak duże odległościproszę bardzo! Na pokładzie urządzenia znajdziemy dwa wejścia HDMI, analogowe złącza VGA, a także wyjście i wejście audio z poziomem czułości typowym dla sygnału liniowego oraz nieco bardziej czułe złącze mikrofonowe. Skoro HDBaseT to nie mogło tu zabraknąć zarządzania za pomocą sieci LAN. Oczywiście jest to możliwe i dodatkowo projektor został wyposażony w obsługę protokołu DHCP. Co do samej instalacji… Tu należałoby wspomnieć jeszcze o  jednym wątku. Myślę, że cykl „pod lupą” powinien dorobić się swoistego rankingu gdzie projektory byłyby ocenianie pod kątem stosunku jasności do wagi urządzenia. Myślę, że Optoma zaliczałaby się do czołówki. Dzisiejszy bohater mający wspomnianą już jasność 4000 lumenów jest naprawdę niewielkich rozmiarów i waży tylko 5,5 kilograma. Zapewne jest to spory atut.
Zadbano o wszystko
Spodziewam się, że ten produkt spotyka się z dość dużym zainteresowaniem. Jest to uniwersalny produkt, który można potraktować jako instalacyjny – tu głównie ze względu na brak konieczności konserwacji i  rygor pracy 24/7 oraz ze względu na optykę przeznaczoną do krótkich dystansów. Z drugiej strony przy tak małej wadze, projektor ten może stanowić również pomysł na mobilne urządzenie gdzie optyka UST będzie istotna np. dla rodzaju prezentacji czy wykładu. Wszystkie te czynniki znacznie poszerzają pole potencjalnych odbiorców.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje