Współczesne wzmacniacze instalacyjne charakteryzują się coraz częściej wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, bogatą implementacją różnych funkcji czy integracją ze środowiskiem cyfrowym – także dzięki zarządzaniu poprzez Internet. Włoska firma Powersoft zaprezentowała kilka takich nowości podczas tegorocznych targów ISE (Integrated Systems Europe) w Barcelonie i w niniejszym artykule postaram się je przybliżyć, a konkretnie zaś serię wzmacniaczy UNICA. Przeznaczone są do dość szerokiej grupy odbiorców, jak obiekty gastronomiczne, hotelowe, centra kongresowe, edukacyjne, galerie handlowe, obiekty sportowe, wystawiennicze, szpitale, domy opieki, muzea, galerie sztuki i wiele innych miejsc.

Nowe konstrukcje oferują dużą moc, a także – w zależności do modelu – obsługę czterech, względnie ośmiu kanałów. W sumie jest to 6 urządzeń, różniących się nie tylko wspomnianą przed chwilą liczbą kanałów, ale także mocą – aczkolwiek wszystkie one mieszczą się w takich samych obudowach, mających standardowe rozmiary formatu rack (wysokości 1 U). Ważą przy tym od 7,9 do 8 kilogramów. Zewnętrznie są zatem niemal identyczne, zaprojektowane w estetyczny sposób i jednocześnie zapewniający łatwą obsługę. Konstrukcyjnie są to zupełnie nowe rozwiązania, skonstruowane z myślą o dużych mocach i uzyskaniu doskonałych parametrów akustycznych, dość powiedzieć, że odstęp sygnału od szumu (i to dla wejść analogowych) wynosi tutaj do 116 dB (dla Dante to nawet do 120 dB), co jest naprawdę imponującym wynikiem. Wyposażono je także w zaawansowany DSP, który ma szereg przydatnych algorytmów. Ponadto firma uruchomiła nową usługę (Universo), bazującą na chmurze i pozwalającą na zdalną obsługę wzmacniaczy – jedyne, co będzie potrzebne do skorzystania z niej, to podpięcie urządzeń do sieci (Internetu) oraz dowolne urządzenie z przeglądarką, bo w takim trybie odbywa się praca. Mogą to zatem być zarówno komputery, jak i urządzenia mobilne. Bezpieczeństwo danych gwarantowane jest przez odpowiednie protokołu uwierzytelniania, a sama usługa w chmurze jest w pełni zintegrowana z oprogramowaniem edycyjnym ArmoníaPlus. Dzięki Universo użytkownik może zapisać swoje własne projekty, a także w dowolnym momencie i miejscu uzyskać do nich dostęp. Co więcej, chcąc aktualizować oprogramowanie wzmacniaczy, może wykonać tę operację całkowicie zdalnie. Usługi w chmurze są dostępne dla nabywcy od razu, w ramach nabytego urządzenia i nie muszą być osobno aktywowane.

W serii produktów UNICA znajduje się wiele różnych modeli o różnych mocach. Panel czołowy wzmacniacza Powersoft UNICA 2K8

Urządzenia mają 3 konfigurowalne porty sieciowe (1 Gb), co pozwala na łączenie ich większej liczby w łańcuch, są one także w pełni kompatybilne z protokołami Dante/AES67. Dzięki temu można rozdzielić sterowanie sieciowe wzmacniaczami od samych połączeń audio, co bez wątpienia odbywa się z pożytkiem dla funkcjonalności i stabilności pracy. Producent dołożył także starań, by pracując w sieci omawiane urządzenia gwarantowały odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Trzeci port Ethernet jest ponadto przystosowany do pracy z zasilaniem PoE, co ma także ogromne znaczenie w przypadku ew. awarii zasilania. Krótka przerwa nie będzie mieć wpływu na płynność pracy, bowiem restart wszystkich funkcji (w tym także DSP) trwa bardzo krótko (około pół sekundy). Jeśli będziemy w stanie skorzystać z PoE+ czy nawet PoE++, wówczas możliwości staną się jeszcze większe – to pozwoli np. na skonfigurowanie wzmacniacza nawet przy braku głównego zasilania. A nawet na monitorowanie głośników czy wyjść (przy PoE++). Omawiana seria ma także jeszcze jedną, bardzo przydatną cechę – funkcję Powersharing – która pozwala na uzyskanie nawet do dwukrotnie większej mocy niż nominalnie na którymś z kanałów. Dochodzi wówczas do swego rodzaju „wypożyczenia” mocy przez inne kanały, w przypadku gdy wzmacniacz nie jest obciążony równomiernie i pozostałe mają jakiś zapas. Dodajmy, że wyjścia z każdego z kanałów mogą napędzać różne głośniki (nawet o bardzo niskiej impedancji, do 2 Ω). Kanały wyjściowe mogą być mostkowane i oferują zestaw narzędzi diagnostycznych dedykowanych głośnikom.

Obsługa wzmacniacza w podstawowym zakresie możliwa jest z poziomu panelu czołowego i z wykorzystaniem własnego wyświetlacza LCD. Nie jest on może zbyt duży, ale bardzo czytelny (także kolorowy, co akurat nie jest może najważniejsze), a obok niego znajdują się kursory. W ten sposób mamy dostęp do statusu, adresu IP, wzmocnienia itp. Dzięki połączeniu sieciowemu pełna obsługa i edycja ustawień możliwa jest za pomocą firmowego oprogramowania ArmoníaPlus. W tym także ładowanie presetów czy strojenie złożonych systemów nagłośnienia. Doskonałym pomysłem było także dodanie możliwości wykonania pełnego backupu na podłączonym do USB pendrive. System operacyjny urządzenia na bieżąco zapisuje komplet ustawień i jeśli tylko zajdzie potrzeba wymiany wzmacniacza, wówczas wystarczy do jego gniazda włożyć taki pendrive z ustawieniami – zostaną one od razu wczytane i zastosowane, a nowy egzemplarz będzie natychmiast gotowy do pracy.

Na tylnej ścianie znajdziemy zarówno złącza analogowe, jak i trzy porty Ethernet, umożliwiające transmisję sygnału przy pomocy protokołu Dante, Audio Over IP, a także sterowanie i kontrolę nad wzmacniaczem.

Urządzenia z serii UNICA pracują w trybie Eco, co pozwala na istotną oszczędność energii – korzysta na tym zarówno środowisko naturalne, jak i budżet końcowego użytkownika. Każdy z kanałów wzmacniacza można osobno wyłączyć w momencie, gdy nie wychodzi z niego żaden sygnał i ponownie włączyć, gdy tylko się pojawi. Odbywa się to przy tym w taki sposób, że nie cierpi na tym jakość dźwięku. Omawiane modele charakteryzują się także dużą kulturą pracy, są bardzo ciche, m.in. dzięki odpowiednio zaprojektowanej wentylacji (właściwie dobrane radiatory, czy wentylatory). Wyposażono je także w filtry przeciwpyłowe, które można bardzo łatwo oczyścić, względnie wymienić – bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi (osłona czołowa mocowana jest na magnesy, zatem łatwo ją zdjąć i założyć ponownie). Urządzenia są w stanie pracować w temperaturach otoczenia od 0 do 45 stopni Celsjusza.

Seria składa się z 6 modeli, różniących się mocą i liczbą kanałów wyjściowych. I tak, UNICA 2K8 (modele ośmiokanałowe mają w nazwie zawsze K8) oferuje 8 kanałów wyjściowych (złącza Phoenix PC 5/8-STF1-7,62), 8 analogowych wejściowych (Phoenix MC 1,5/6-ST-3,81) i 8 cyfrowych Dante/AES67 (3 gniazda RJ45). Na każdym kanale oferuje moc 250 W (bez względu na impedancję głośników), a przy ich mostkowaniu możliwe jest uzyskanie nawet 500 W. sumaryczna moc to zatem 2000 W. Domyślny poziom wzmocnienia to 32 dB, maksymalny poziom wejściowy jest większy niż + 24 dB. Pasmo przenoszenia pokrywa zakres od 20 Hz do 20 kHz. Ten model oferuje także znakomity odstęp sygnału od szumu, wynoszący dla wejść analogowych 113,6 dB (A), zaś dla Dante 116 dB (A). Poziom zniekształceń harmonicznych jest mniejszy niż 0,05% (w zakresie od 0,1 W do połowy mocy). Model 4K8 dysponuje dwukrotnie większą mocą sumaryczną, bowiem 4000 W, na kanał przypada po 500 W, a przy mostkowaniu nawet 1000 W. Kolejny model ośmiokanałowy, czyli 8K8, oferuje aż 8000 W łącznej mocy, zaś moc na pojedynczym kanale uzależniona jest od podłączonych głośników, wahając się do 650 W do 1000 W, przy mostkowaniu maksymalnie do 2000 W. To pokazuje jak potężnymi wzmacniaczami są urządzenia serii UNICA. Tymczasem to wcale nie szczyt możliwości, bowiem czterokanałowe modele dysponują mocami 9000 W (9K4), 12 000 W (12K4) oraz 16 000 W (16K4). W ich wypadku szereg parametrów jest podobnych, jak domyślny poziom, wynoszący 32 dB, pasmo przenoszenia, maksymalny poziom wejściowy itd. Moc na pojedynczy kanał uzależniona jest od modelu i rodzaju podłączonego głośnika, w przypadku 9K4 wynosząc od 900 W do 2250 W (przy mostkowaniu jest to da razy więcej), dla 12K4 od 1100 W do 3000 W, a dla 16K4 od 1300 do 4000 W (w przypadku mostkowania oczywiście uzyskamy podwojenie podanych wartości). Omawiane urządzenia wyposażono w 24-bitowe konwertery AD oraz DA (Bit Tandem™), pracujące z częstotliwością 48 kHz. Charakteryzują się one znakomitymi parametrami, jak właściwie pomijalny poziom THD+N, imponująca dynamika, minimalna latencja. Pokładowy DSP oferuje opóźnienie (służące do kompensacji czasów) do 2 s na wejściu i 100 ms na wyjściu, korektor i filtry (FIR, parametryczny IIR, peaking, hi/lo-shelving, all-pass, środkowo-przepustowy, środkowo-zaporowy, górno/dolnoprzepustowe, a ponadto crossover, limitery, aktywny damping i nawet diagnostykę głośników. Czas pełnego startu z uzyskaniem gotowości do pracy wynosi mniej niż 10 sekund, a przy zasilaniu PoE (backup) odbywa się to błyskawicznie, poniżej pół sekundy.

Tak wygląda okno oprogramowania UNIVERSO do sterowania wzmacniaczami z serii UNICA.

Podsumowanie
Wzmacniacze serii UNICA to niezwykle zaawansowane urządzenia, które zbudowano z myślą o współczesnych oczekiwaniach odbiorców, potrzebach wynikających ze specyfiki wielu różnych obiektów. Dzięki zdalnej obsłudze, platformie Universo, można kontrolować nawet najbardziej złożony system z dowolnego miejsca – bez potrzeby bycia w danej lokalizacji. Gama modeli pozwoli dobrać konkretny z nich, dysponujący optymalną mocą i liczbą obsługiwanych kanałów. I dodajmy, że moce są naprawdę imponujące. Omawiane urządzenia nie zajmują jednak wiele miejsca i jak na swój charakter są bardzo energooszczędne. To dla użytkownika końcowego bardzo istotne, bowiem pozwoli na obniżenie kosztów i komplikacji technicznych związanych z instalacją audio. UNICA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie doskonały dźwięk, o wyśrubowanych parametrach, a jednocześnie obsługa większej liczby pomieszczeń. Pokładowy DSP zapewni dostosowanie nagłośnienia w każdym miejscu, poprzez odpowiednią korekcję, użycie limiterów czy opóźnienia kompensującego czas w jakim dźwięk dociera do różnych lokalizacji. Słowem, są to wzmacniacze, dzięki którym użytkownik zapewni sobie nowoczesność na bardzo długi czas.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”