Hotel Radisson Blu w Sopocie, otwarty w połowie bieżącego roku, dysponuje największym w Trójmieście hotelowym centrum konferencyjnym. Otoczone zielenią sale atrium wraz z przestronnym foyer oferują ponad 1000 mkw powierzchni, a do tego hotel ma aż 219 pokojów w 10 różnych standardach, dzięki którym jest w stanie pomieścić prawie 800 gości. Obiekt jest w stanie dać też swoim klientom niezwykłą elastyczność i swobodę w doborze powierzchni dla wydarzenia o dowolnej wielkości, od kilkuosobowego spotkania aż do eventu na kilkaset osób.
Centrum konferencyjne w każdym hotelu podnosi jego atrakcyjność w oczach potencjalnych gości. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, jeśli jest ono zaprojektowane w sposób przemyślany, tak aby dać możliwość organizacji imprez o zróżnicowanej charakterystyce. Przestrzeń konferencyjna hotelu Radisson Blu w Sopocie oczywiście w pierwszej kolejności służyć będzie do organizacji dużych sympozjów czy nawet kongresów, jednakże możliwa jest także aranżacja przestrzeni na potrzeby mniejszych uroczystości okolicznościowych. W tak atrakcyjnej turystycznie okolicy jest to wręcz konieczność. Któż nie chciałby zorganizować swoich urodzin czy wesela blisko morza?
Obraz w dowolnym miejscu sali
Praca systemu audiowizualnego powinna w pełni odzwierciedlać scenariusz podziału przestrzeni eventowej. Zadanie zaprojektowania oraz integracji systemów audiowizualnych w obiekcie zostało zlecone firmie Brill AV Media z Warszawy. Najważniejszą częścią projektu były sale konferencyjne zlokalizowane na poziomie -1.
Największa powierzchnia konferencyjna w Trójmieście hotelu Radisson Blu Sopot może być dzielona na kilka części, w zależności od potrzeb.
Każda z trzech głównych sal wyposażona jest w projektor Panasonic VZ 580 oraz ekran Adeo o wymiarze dopasowanym do wielkości sali.
Duża przestrzeń atrium może być podzielona na trzy niezależne od siebie strefy lub połączona w dowolny sposób, tworząc wraz z foyer pomieszczenie zdolne pomieścić nawet 1000 gości. Szerokie możliwości ustawiania miejsc dla gości szkoleń czy konferencji oznaczały konieczność wyznaczenia wielu punktów stanowiących przyłącza do systemu AV.
Hotel wyposażony jest w system informacyjny LG SuperSign, dzięki któremu goście zawsze wiedzą, do której sali powinni się udać.
Projektor z laserowym źródłem światła Panasonic PT-MZ770 wyświetla obraz o jasności 8000 lumenów na ekranie o szerokości 5 metrów.
Naturalnym wyborem było użycie technologii AV-over-IP, w której wszystkie sygnały od prezentującego przekazywane są do serwerowni, a następnie do wyświetlaczy końcowych za pośrednictwem jednej skrętki Cat.6a. Podłączając do dowolnego przyłącza RJ-45 nadajnik AMX NMX-ENC-N1122A, użytkownik uzyskuje przyłącze wysyłające sygnały do systemu AV, natomiast przyłączenie do tego samego gniazdka odbiornika AMX NMX-DEC-N1222A umożliwia wyświetlenie prezentacji na monitorach mobilnych. Te same odbiorniki zlokalizowane są także przy projektorach Panasonic zainstalowanych na windach sufitowych.
Dyrektor hotelu Radisson Blu w Sopocie, Katarzyna Dowgiałło-Edel prezentuje interfejs systemu sterowania AMX pracujący na tablecie iPad.
W każdej sali centrum konferencyjnego dostępny jest ścienny panel sterujący dający możliwość sterowania wszystkimi elementami systemu AV.
Każda z trzech sal wyposażona została w projektor Panasonic VZ 580 wyświetlający obraz na ekranach Adeo Elegance o powierzchni roboczej 390 x 243 cm. W scenariuszu, gdy wszystkie sale pracują razem, te zestawy pełnią funkcję powtórzenia obrazu wyświetlanego przez projektor Panasonic PT-MZ770 wyświetlający obraz na ekranie Adeo Max One o szerokości aż 5 metrów. Do dyspozycji organizatora konferencji są też monitory LG 65UL3E na wózkach Edbak TRV100, które ustawić można w dowolnym miejscu każdej sali – sygnał do monitorów również doprowadzany jest przez sieć AV-over-IP.
Elastyczny układ sali to nie tylko dowolna orientacja stołów i krzeseł, ale też możliwość podłączenia się do systemu AV w dowolnym miejscu.
Sercem systemu przesyłania obrazu jest przełącznik Cisco serii SG350. Łącznie w sali stale dostępne są cztery nadajniki oraz sześć odbiorników AMX serii NMX-N1000. Niezwykle mała latencja wynosząca zaledwie 1 ramkę dla obrazu o częstotliwości odświeżania 60 Hz była głównym powodem wyboru akurat tych urządzeń.
Dźwięk w domenie cyfrowej
Zwykle wyświetlanym prezentacjom towarzyszy dźwięk. System AV wyposażony jest w doręczne mikrofony bezprzewodowe Sennheiser EW 100 G4-835-S. Dźwięk z mikrofonów oraz z przyłączy AV doprowadzany jest do procesora DSP BSS BLU-100.
Nagłośnienie centrum konferencyjnego wykorzystuje głośniki mocowane w suficie Sonance PS-C43RTLP oraz zwieszane JBL Control 64P/T.
To urządzenie wyposażone zarówno w wejścia, jak i wyjścia analogowe, lecz zdolne także do przesłania sygnału audio w standardzie BLUlink do kompatybilnych urządzeń, jak wzmacniacze Crown CDI 2/300BL. Kolebkowy sufit w sali konferencyjnej wymagał zastosowania różnych rodzajów głośników. Naturalnie na pierwszym planie stała jakość reprodukowanego dźwięku, lecz estetyka urządzeń również była niezwykle ważna. W części, gdzie było to możliwe, Brill AV Media zaproponował głośniki wpuszczane w sufit, Sonance PS-C43RTLP, natomiast tam, gdzie sufit jest znacząco wyższy, równomierne pokrycie dźwiękiem zapewniają zwieszane głośniki JBL Control 64P/T. O akustykę i dobrą zrozumiałość mowy zadbała firma Nyquista.
Głośniki zasilane są ze wzmacniaczy, w tym z Crown CDi 2/300 BL oferującego połączenie z cyfrową siecią audio BLUlink.
Kontrola nad wszystkim pod palcami
System, jak i cała sala, obsługiwany jest przez różnych pracowników hotelu. Najczęściej przygotowanie sali – ustawienie stołów i krzeseł, elementy dekoracyjne, jak i aranżacja bufetów – zajmuje dużo czasu i energii. Z tych względów system sterowania nie powinien wymagać specjalistycznej wiedzy. W salach dostępne są ścienne panele sterujące AMX MD-702 umożliwiające zarządzanie tą częścią sali, która akurat jest wydzielona z całej przestrzeni ścianami ruchomymi.
Hotel został wykonany z najwyższą dbałością o szczegóły. W sale konferencyjne zostały uzbrojone w ustroje, znacząco poprawiające ich komfort akustyczny.
Dostępne funkcje pojawiają się automatycznie w zależności od tego, jaki stan poszczególnych ścian wykryją czujniki podłączone do procesora sterującego AMX NX-3200. Użytkownik nie musi się więc zastanawiać, jak włączyć wybrane urządzenie: wszystko, co niezbędne ma w zasięgu jednego palca. Oczywiście jest też panel sterujący w wersji mobilnej. Funkcję tę pełni iPad zamknięty w obudowie iPort Luxeport. Ten jeden panel daje całkowitą kontrolę na wszystkimi urządzeniami w centrum konferencyjnym. Gdy nie jest używany, można odłożyć go do naładowania na stację dokującą iPort Luxeport Base.
Foyer towarzyszące salom konferencyjnym może błyskawicznie stać się ich częścią, jeszcze bardziej zwiększając dostępną przestrzeń.
Spotkania w kameralnym gronie
Hotel Radisson Blu oprócz ogromnej przestrzeni konferencyjnej dysponuje także mniejszymi salami. Jedna z nich znajduje się na tym samym poziomie, co centrum konferencyjne, pozostałe umieszczone zostały na parterze. Wszystkie sale, a jest ich łącznie pięć, wyposażone są w monitory LG 65UL3E zamontowane na wózku Edbak TR100. Ciekawym pomysłem jest hybrydowe wykorzystanie części sali restauracyjnej. Zamykając ścianę ruchomą, możliwe jest wydzielenie jej z restauracji i przekształcenie w dwie niewielkie, prywatne sale eventowe. W tej części obiektu dostępne są też przyłącza opisanej wcześniej sieci AV-over-IP, więc goście mogą uczestniczyć w wydarzeniu odbywającym się w centrum konferencyjnym, jednocześnie relaksując się w nieco bardziej kameralnym gronie.
Sale konferencyjne wyposażone są w bezprzewodowe, doręczne mikrofony Sennheiser EW 100 G4-835-S.
Cała restauracja wyposażona jest w instalację odtwarzającą muzykę tła – w suficie zainstalowane zostały głośniki JBL 8124, a w wybranych miejscach restauracji – tej, którą można przekształcić w osobne sale – gość ma do dyspozycji przyłącza audio AtteroTech UN D6IO-BT-C. Te przyłącza podłączone są do procesora BSS BLU-50 za pośrednictwem bramy BSS BLU-DA.
Sygnały audio oraz wideo zbiegają się w serwerowni doprowadzane do niej skrętką Cat.6a.
Oferują wejście Bluetooth oraz analogowe audio. Głównym ich przeznaczeniem jest umożliwienie gościom odtwarzania własnej muzyki, na przykład z telefonu, w trakcie organizowanych w restauracji hotelu spotkań okolicznościowych. Hotel stawia na różnej wielkości wydarzenia biznesowe, lecz choćby ze względu na świetną lokalizację będzie na pewno gościć też całe rodziny, tym bardziej, że oferuje przestrzeń basenową i SPA.
Procesor sterujący AMX NX-3200 odpowiada za sterowanie wszystkimi funkcjami systemu AV w salach orz wykrywa stan ścian ruchomych.
Relaks w rytm muzyki
Pływającym w basenie czy relaksującym się w jacuzzi gościom towarzyszyć może muzyka odtwarzana z głośników ściennych JBL Control 25-1. Z kolei w każdym z dwunastu gabinetów SPA znaleźć można głośniki JBL Control 14C/T i ścienne odtwarzacze oferujące możliwość podłączenia źródła dźwięku bezprzewodowo oraz tradycyjnym kablem audio.
Wszędzie usłyszeć można jeden z programów muzycznych udostępniany przez serwer muzyczny. Tutaj swoją moc pokazuje system cyfrowej sieci audio zbudowanej z procesorów DSL BSS BLU-100 i BLU-50, a także wzmacniaczy Crown 2/300BL i 2/400BL. Wszystkie urządzenia spięte są ze sobą zwykłą skrętką Cat.6a, umożliwiając dystrybucję dźwięku do dowolnego miejsca hotelu. Oprócz basenu i SPA, dźwięk z systemu dostępny jest też w saunach, windach oraz na korytarzach prowadzących do pokoi. Do dyspozycji pracowników hotelu dostępne są panele sterujące iPad, w obudowach iPort Luxeport.
Sterowanie nagłośnieniem w restauracji oraz SPA odbywa się za pomocą bezprzewodowego tabletu – iPada zamkniętego w obudowie iPort Luxeport.
Te panele pozwalają na zarządzanie dźwiękiem w wymienionych przestrzeniach. Jako uzupełnienie, dźwięk odtwarzany z głośników JBL 8124 na korytarzach regulowany może być z niewielkich regulatorów BSS EC-4BV umieszczonych w pomieszczeniach technicznych na każdym piętrze.
Informacja na wyciągnięcie ręki
Hotel wyposażony jest w system informacyjny LG SuperSign. W serwerowni znajduje się serwer, do którego zdalny dostęp mają wybrani pracownicy odpowiedzialni za wyświetlane treści.
System nagłośnienia w recepcji SPA wykorzystuje głośniki Sonance PS-C43RTLP w wersji czarnej.
Operatorzy systemu mogą edytować treści systemu informacyjnego, tworzyć kalendarze, według których treść zmieniana będzie automatycznie oraz monitorować stan wyświetlaczy. Przed każdą salą znajdują się monitory LG 22SM3B z wbudowanym odtwarzaczem SuperSign, a na poziomie -1 i na parterze ustawione zostały totemy informacyjne, w których zabudowano monitory LG 55SM5KE. Zadaniem monitorów 55-calowych jest prezentowanie zbiorczej agendy wszystkich wydarzeń odbywających się w danej chwili w hotelu.
W hotelu znajdują się także nieco bardziej kameralne sale, w których pracują monitory LG 65UL3E, a sygnał do nich doprowadzany jest z przyłączy stołowych Bachmann Power Frame.
Naturalnie system SuperSign oferuje również prezentację informacji własnych hotelu czy treści reklamowych, dzięki czemu hotel ma dodatkowy kanał komunikacji z gośćmi.
Na parterze znajduje się sala dzielona, w której monitory rozstawiane są w zależności od scenariusza wykorzystania. Mobilność sali zwiększa umieszczenie monitorów LG 65UL3E na wózkach przejezdnych TR100 firmy Edbak.
Podsumowanie
Zbudowany i oddany do użytku w połowie czerwca 2020 roku Radisson Blu Hotel w Sopocie to niezwykłe miejsce. Zlokalizowany blisko morza, oferuje łatwy dojazd do centrum Sopotu i Gdańska. Wyposażenie audiowizualne wpisuje się idealnie w filozofię dostarczenia gościom usług na najwyższym poziomie.
Zdecydowanie warto wziąć to miejsce pod uwagę przy poszukiwaniu lokalizacji na organizację wydarzenia w dowolnym rozmiarze, i to nie tylko ze względu na możliwości systemu audiowizualnego stworzonego przez Brill AV Media, lecz także, a może zwłaszcza, na ciekawą architekturę wnętrza czy bardzo malowniczą okolicę (w lobby unosi się mnóstwo mew, kto policzy, ile ich jest?). Bezpośrednio przy hotelu jest mnóstwo zieleni, a niewiele dalej jest już morze!
Hotel Radisson Blu to wyjątkowo ciekawa architektura wnętrza. W lobby unosi się mnóstwo mew, kto policzy, ile ich jest? Jednak nie mają one tylko funkcji ozdobnej. Ich specyficzna budowa w znaczący sposób wpływa również na to, że w hotelowym lobby, bardzo wysokim, które otacza mnóstwo betonu i szkła, akustyka jest więcej niż przyjemna.
Tekst: Andrzej Pawluś, AVIntegracje
Zdjęcia: AV Integracje
Poland by Locals
Karol Kacperski