Jak wskazują liczby, wyposażenie domu i domowa elektronika były artykułami, które w ostatnich kilkunastu miesiącach cieszyły się rekordowymi wynikami sprzedaży. Ten rynek zawsze miał się dobrze, ale szczególnie teraz, spędzając więcej czasu w domu i mając chwilę, aby się po nim rozejrzeć, wielu z nas dochodziło do wniosku, że to idealny czas na remont. Czy da się jednak sprawić, aby żadna pandemia i nawet najbardziej długotrwały lockdown nie wywoływały u nas nagłego przypływu chęci do remontów i zmian w wyposażeniu? Oczywiście!
Wystarczy już na etapie budowy domu lub prac wykończeniowych w mieszkaniu zainstalować systemy, które będą skalowalne i, przede wszystkim, dzięki swoim możliwościom będą aktualne również za kilka lat.
Taki jest właśnie system zainstalowany w jednej z rezydencji, której wyposażenie prezentujemy w tym numerze. Firma Elektris z Poznania wdrożyła tutaj zaawansowany, wielostrefowy system multiroom, zaaranżowała imponującą salę kinową, a także zadbała o system multimedialny w nieoczywistych miejscach, takich jak basen czy ogród.
Do zarządzania wszystkimi systemami w rezydencji zostały zastosowane rozwiązania RTI, w tym jedno, bardzo szczególne. Jakie? Zapraszamy do lektury!

Do głównych stref mieszkalnych rezydencji oraz kina domowego zostały dostarczone trzy flagowe piloty firmy RTI, model T4x. Oprócz tego mieszkańcy mogą również sterować całym systemem również z poziomu aplikacji zainstalowanych na telefonach Apple i Samsung oraz tabletach iPad.

Realizacją projektu prezentowanej tutaj rezydencji zajęła się firma Elektris z Poznania. W zakresie jego prac znalazła się instalacja elektryczna i teletechniczna, automatyka budynku bazująca na systemie KNX, system AV oraz system alarmowy. Jak wspomina integrator, całe przedsięwzięcie trwało aż siedem lat i na początku współpracy inwestor przedstawił bardzo precyzyjne wymagania dotyczące zainstalowanych systemów. Każdy z elementów wyposażenia rezydencji miał gwarantować skuteczność działania i niezawodność, wysoką jakość i równocześnie miał być prosty w obsłudze. Dlatego zdecydowano się zastosować intuicyjny system automatyki połączony ze sterowaniem wszystkimi systemami zapewniającymi rozrywkę. Zamawiający chciał również mieć na co dzień do dyspozycji nagłośnienie wielostrefowe w każdym z pomieszczeń oraz nagłośnienie strefy zewnętrznej.

Dzięki dwukierunkowej komunikacji w pilotach T4x za pośrednictwem technologii WiFi i ZigBee użytkownik jest na bieżąco informowany o odtwarzanych multimediach (metadata), poziomie głośności w poszczególnych strefach czy temperatury w danym pomieszczeniu wprost na wyświetlaczu pilota. Te wszystkie informacje są prezentowane na czterocalowym, kolorowym wyświetlaczu dotykowym z przygotowanymi specjalnie w odpowiedzi na potrzeby i wymagania klienta layoutem i grafiką. W pilotach znajduje się również grip i tilt sensor, które pozwalają na natychmiastowe połączenie pilota z systemem, gdy tylko znajdzie się on w dłoni któregoś z domowników.

Dźwięk w każdym pomieszczeniu i nie tylko
Największym i zarazem najbardziej rozproszonym ze wszystkich systemów zainstalowanych w opisywanej rezydencji jest system Multiroom Revox Multiuser z serwerem Synology współpracujący z niewidzialnymi głośnikami Amina i streamarami ze wzmacniaczami Revox V219. Do nagłośnienia ogrodu posłużyły natomiast głośniki Origin Acoustics OS67.
Jeżeli chodzi o stronę wideo systemu rozrywki w opisywanej inwestycji, zainstalowano telewizory smart TV Samsung, Apple TV i odtwarzacze Blu-ray.

Pilot T4x służy również do zarządzania mediami w imponującej sali kinowej.

W domu jak w kinie
Jedną z najatrakcyjniejszych przestrzeni w rezydencji jest bez wątpienia sala kinowa. Została ona zbudowana z zachowaniem wszystkich wymagań dotyczących akustyki, zaadaptowana i skalibrowana w sposób zapewniający domownikom najlepsze wrażenia dźwiękowe. Za dźwięk odpowiedzialne są w niej kolumny marki Wisdom Audio współpracujące ze wzmacniaczami Trinnov Altitude. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj również dużego ekranu do projekcji przedniej, na który rzutuje projektor JVC.

Sterowanie na ekranie (pilota)
Całą automatyką budynkową, a więc uruchamianiem poszczególnych stref oświetleniowych, rolet, ogrzewaniem, czy klimatyzacją w rezydencji, zarządza system KNX. Co więcej, komunikuje się on dwukierunkowo z systemem RTI, który również steruje automatyką, ale przede wszystkim multimediami, co pozwala m.in. na włączanie muzyki z playerów zarządzanych przez RTI z poziomu paneli KNX. Cały system RTI został wykonany we współpracy z firmą AViCoders.
Centralną jednostką sterującą jest procesor RTI XP-6s z jednostkami strefowymi RTI XP-3, które komunikują się z pilotami za pomocą protokołu ZigBee.
Do głównych stref mieszkalnych rezydencji oraz kina domowego zostały dostarczone trzy flagowe piloty firmy RTI, model T4x.

Każdy z nich zapewnia dwukierunkową komunikację po WiFi i ZigBee, która pozwala na informowanie użytkownika o aktualnie odtwarzanych multimediach (metadata), poziomie głośności w poszczególnych strefach czy temperatury w danym pomieszczeniu wprost na wyświetlaczu pilota. Te wszystkie informacje są prezentowane na czterocalowym, kolorowym wyświetlaczu dotykowym z przygotowanymi specjalnie w odpowiedzi na potrzeby i wymagania klienta layoutem i grafiką. W pilotach znajduje się również grip i tilt sensor, które pozwalają na natychmiastowe połączenie pilota z systemem, gdy tylko znajdzie się on w dłoni któregoś z domowników. Oprócz tego mieszkańcy mogą również sterować całym systemem również z poziomu aplikacji zainstalowanych na telefonach Apple i Samsung oraz tabletach iPad.

Pilot RTI U3, chociaż może nie wygląda na pierwszy rzut oka tak spektakularnie jak flagowy model T4x, oferuje zupełnie unikatową funkcjonalność. To, co jest najważniejsze, biorąc pod uwagę, że został on dostarczony na basen, to fakt, że urządzenie odznacza się klasą szczelności IP66 i może unosić się na powierzchni wody. Dzięki temu można bez wychodzenia z wody zarządzać całym systemem. Jedynym problemem może okazać się rajd po kanałach w trakcie nurkowania, ponieważ ze względu na rodzaj transmisji, komunikacja ZigBee nie działa pod wodą…

Kąpiel z pilotem w ręku
Gdy już mieszkańcy opisywanej rezydencji znudzą się oglądaniem filmów w najwyższej jakości obrazu i z doskonałym dźwiękiem w przestrzeni sali kinowej, a co za tym idzie również wieloma godzinami spędzonymi w jednej pozycji, mogą nie wychodząc z domu, zażyć odrobiny sportu. Jedną z przestrzeni opisywanego domu jest kryty basen, który stwarza doskonałe możliwości do relaksu i zabawy. Nie jest to jednak tylko miniaturowe centrum wodnych aktywności, ale kolejna przestrzeń wyposażona w doskonałe rozwiązania audiowizualne, których próżno szukać w innych rezydencjach, a już na pewno nie da się ich znaleźć na komercyjnych basenach.
Przy krawędzi basenu został zainstalowany ekran projekcyjny o podstawie wynoszącej pięć metrów, który zapewnia komfortowy odbiór wyświetlanych materiałów nawet z większej odległości. Obraz na tym ekranie jest wyświetlany z pomocą profesjonalnego projektora Panasonic. W skład systemu wchodzą również rozwiązania audio. Ze względu na panujące na basenie warunki, a więc wysoką temperaturę i wilgotność, musiały to być bardzo szczególne rozwiązania. W tej przestrzeni zainstalowano odporne na wodę głośniki Origin Acoustics D107, które są zasilane przy pomocy elektroniki wyprowadzonej poza ściany basenu, a dokładnie wzmacniacza z wbudowanym streamerem Revox V219 Multiuser.
Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć również sterowania. W tej roli znów zdecydowano się zastosować pilot RTI tym razem w wersji U3. Chociaż może nie wygląda on na pierwszy rzut oka tak spektakularnie jak flagowy model T4x, jednak oferuje zupełnie unikatową funkcjonalność. To, co jest najważniejsze z punktu widzenia miejsca, do którego został on dostarczony, to fakt, że urządzenie odznacza się klasą szczelności IP66 i dosłownie może pływać w basenie. Dzięki czemu można bez wychodzenia z wody zarządzać całym systemem. Jedynym problemem może okazać się rajd po kanałach w trakcie nurkowania, ponieważ ze względu na rodzaj transmisji, komunikacja ZigBee nie działa pod wodą…
Jednak po wynurzeniu się ponad lustro wody mieszkańcy mogą cieszyć się z możliwości zarządzania wszystkimi multimediami na basenie i mieć natychmiastowy dostęp na wyświetlaczu do wszystkich najważniejszych danych zwrotnych takich jak wybrany kanał, źródło audio czy temperatura.
W pilocie został również zastosowany nietuzinkowy rodzaj wyświetlacza. Na pokładzie pracuje wyświetlacz bazujący na technologii e-ink, która pozwala na działanie pilota przez długi czas między kolejnymi ładowaniami oraz zapewnia bardzo wysoką czytelność prezentowanych danych nawet w bezpośrednim nasłonecznieniu. Dodatkowo do pilota jest dołączona ładowarka indukcyjna, która wraz z możliwością bezprzewodowego programowania pozwoliły na zamknięcie urządzenia w pełni wodoodpornej obudowie.

Przy krawędzi basenu został zainstalowany ekran projekcyjny o podstawie wynoszącej pięć metrów, który zapewnia komfortowy odbiór wyświetlanych materiałów nawet z większej odległości. Obraz na tym ekranie jest wyświetlany z pomocą profesjonalnego projektora Panasonic.

Podsumowanie
Projektanci z firmy Elektris zainstalowali w opisywanej rezydencji cały szereg nowoczesnych urządzeń AV z zaawansowanych systemem sterowania bazującym na rozwiązaniach RTI na czele. Nie tylko dają one możliwość bardzo atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim zapewniają komfortowe zarządzanie wszystkimi systemami wchodzącymi w skład wyposażenia domu na co dzień. Co więcej, można tego dokonać zarówno z poziomu panelu naściennego, jak i nie ruszając się z kanapy. Wystarczy wziąć do ręki dowolne urządzenie, które będzie akurat blisko – telefon, iPada, lub jeden z pilotów RTI. Cieplej? Proszę bardzo! Zimniej? Natychmiast! Ciemniej? Rolety już jadą w dół. Rajd po kanałach i mecz w trakcie kąpieli w prywatnym basenie? Żaden problem! Ale nie próbujcie tego w domu. Przynajmniej w takim zwykłym domu…

tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: Exertis Pro AV

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl