hdbaseHD

Do głównych zalet protokołu HDBaseT należy zaliczyć jego elastyczność, możliwość wykorzystywania w różnych przypadkach i wiele opcji zastosowania. Nie wszystkie sytuacje wymagają tej samej rozdzielczości, latencji, a nawet transmisji tego samego rodzaju danych – niektórym wystarczy jedynie dźwięk i obraz, podczas gdy inne wymagają różnych sygnałów sterujących, sygnału Ethernet lub USB.

Przed pojawieniem się HDBaseT instalatorzy ograniczali się do tego, co może być transmitowane za pośrednictwem poszczególnego kabla (posiadającego tylko jedną funkcję), doprowadziło to do zwielokrotnienia połączeń, ograniczenia odległości i zwiększenia komplikacji obsługi. HDBaseT uprościł wszystko poprzez umożliwienie transmisji dźwięku i obrazu na duże odległości (do 100 m), sygnału Ethernet, USB, sygnałów sterujących oraz zasilania za pomocą tylko jednego kabla kategorii szóstej (lub wyższych kategorii). W zależności od potrzeb klienta instalatorzy i integratorzy mogą wybrać konkretne urządzenie HDBaseT, który zapewni niezbędne funkcje.

Obecnie HDBaseT Alliance zrzesza ponad dwustu członków na całym świecie, którzy oferują tysiące produktów ze standardem HDBaseT, począwszy od prostych extenderów po projektory, przełączniki/matryce, wyświetlacze, miksery i inne odbiorniki i źródła sygnału. W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się typowym zastosowaniom HDBaseT i wyjaśniliśmy, w jaki sposób technologia ta może zoptymalizować digital signage, edukację oraz instalacje dla przedsiębiorstw. Przyjrzymy się kilku innym interesującym zastosowaniom.

HDBaseT w transporcie: łączność w ruchu
Zarówno podczas długich, jak i krótkich podróży pasażerowie mogą korzystać z treści wyświetlanych na ekranach znajdujących w autobusach lub pociągach. Są to zwykłe informacje, reklamy lub materiały rozrywkowe – ich dostępność zwiększa komfort i umila podróż. Aby to umożliwić, systemy transportu publicznego wymagają technologii, która zapewni solidną i niezawodną infrastrukturę do dostarczania treści wysokiej jakości w czasie rzeczywistym na wielu monitorach. HDBaseT zapewnia najwyższą wydajność nawet w trudnych i wymagających warunkach, jakie panują w autobusach i pociągach.
HDBaseT doskonale sprawdzi się jako protokół umożliwiający połączenie wyświetlaczy cyfrowych, głośników publicznych systemów powiadamiania, mikrofonów, kamer bezpieczeństwa, przycisków stop, urządzeń sterujących i zasilających. Ponieważ HDBaseT umożliwia połączenia typu punkt-punkt, daisy-chain oraz wysłanie wielu strumieni, informacje, reklamy i inne treści mogą być przesyłane kaskadowo na wiele ekranów jednocześnie. W związku z tym HDBaseT nadaje się zarówno do łączności w autobusie, pociągu czy tramwaju, jak i na potrzeby infrastruktury na stacji.
Kolejną dużą zaletą HDBaseT jest możliwość redukcji liczby kabli potrzebnych do przesyłania różnych typów danych, szczególnie tam, gdzie montaż większej liczby kabli może być wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku modernizacji starych pojazdów.
W omawianych środkach transportu panuje zazwyczaj hałas, wstrząsy oraz jest kilka systemów elektronicznych konkurujących o przestrzeń i przeszkadzających sobie nawzajem. HDBaseT jest wysoce niezawodną technologią, która radzi sobie z zakłóceniami, jednocześnie nie generując wielu własnych. Protokół HDBaseT może kompensować wszelkie zakłócenia i błędy w transmisji.
HDBaseT w opiece zdrowotnej: optymalizacja zintegrowanej sali operacyjnej
Technologia została osadzona w wielu aspektach naszego życia – od najprostszego telefonu komórkowego po najbardziej zaawansowane systemy na świecie. Jedną z dziedzin, w których technologia ratuje życie, jest oczywiście medycyna – poprzez sprzęt oraz systemy, które zoptymalizowały sposób diagnozowania i leczenia.
Systemy audiowizualne są jedną z podstawowych technologii stosowanych w medycynie. Ułatwiają procedury medyczne, optymalizują środki oraz maksymalizują efekty. Systemy AV mogą być użytecznym narzędziem w procesie edukacji dla studentów, umożliwiając w czasie rzeczywistym transmisję tego, co dzieje się w salach operacyjnych.
Chirurdzy zyskują na pracy z obrazem wideo najwyższej jakości, który precyzyjnie i dokładnie przedstawia określone procedury i czynności. Pojawienie się systemów wizualizacji medycznej może poprawić przekazywanie procedur, jednak równocześnie systemy te generują nowe wymagania dotyczące zaawansowanej łączności o dużej przepustowości, oferującej większą wydajność wideo. Aby obrazowanie było medyczne, niezawodne rozwiązania do transmisji sygnałów gwarantują niemal zerową latencję, najwyższą jakość obrazu, prostotę i pełną interoperacyjność między różnymi źródłami i wyświetlaczami. Podczas zabiegów chirurgicznych i medycznych liczy się czas. Aby zmaksymalizować wydajność pracy, sale operacyjne muszą korzystać z najbardziej zaawansowanych platform cyfrowych. Systemy obrazowania i monitory muszą być połączone w efektywny i bezawaryjny sposób, gwarantujący dokładną i niezawodną wizualizację. Taka wizualizacja służy nie tylko do zbierania danych do celów szkoleniowych, nadawczych i analitycznych, ale także do umożliwienia chirurgom przeprowadzenia jak najmniej inwazyjnych procedur endoskopowych.
HDBaseT jest odpowiednim rozwiązaniem dla sektora służby zdrowia, szczególnie ze względu na jego zdolność do zapewniania wysokiej jakości obrazu z niemal zerową latencją. HDBaseT oferuje zaawansowaną transmisję, która spełnia najwyższe standardy technologii wizualizacji medycznej. Ponadto funkcje związane z wewnętrzną interoperacyjnością systemu HDBaseT oznaczają, że można podłączyć różne urządzenia, umożliwiając płynną trans-misję wideo, obsługując różne formaty i typy wejściowe lub wyjściowe, takie jak 3G-SDI, DVI, HDMI i DP.
Mimo iż kable sieciowe są najprostszym i najłatwiejszym w użyciu okablowaniem, wiele urządzeń medycznych wymaga instalacji światłowodów. HDBaseT może być również przesyłany kablami światłowodowymi na znacznie większe odległości, a jednocześnie tuneluje audio i wideo, Ethernet, sterowanie i sygnały USB.
HDBaseT w domu: koniec bałaganu z kablami
Jako że nasze życie staje się coraz bardziej cyfrowe i połączone, liczba urządzeń w naszych domach rośnie. Zdolność do optymalizacji systemu audiowizualnego w naszych domach może przełożyć się na większe zadowolenie klienta.
Dzięki HDBaseT nie ma potrzeby posiadania wielu kabli łączących nasze telewizory z wieloma źródłami – odtwarzaczami Blu-ray, komputerami, konsolami do gier itp. Co więcej, nie ma potrzeby duplikowania liczby źródeł – ten sam odtwarzacz Blu-ray może dostarczyć treści do salonu, sypialni, kuchni. W zasadzie, dzięki HDBaseT wszystkie źródła mogą być umieszczone w neutralnym miejscu (powiedzmy: w piwnicy czy na poddaszu), a następnie sygnały z nich wysłane do różnych pomieszczeń za pomocą jednego kabla.
Kolejnym zastosowaniem HDBaseT są biura domowe. Tutaj mamy do czynienia z zastosowaniami, które omówiliśmy w poprzednim artykule dotyczącym instalacji w przedsiębiorstwach, a mianowicie niezawodność, dużą przepustowość i prawie zerową latencję transmisji oraz interoperacyjności między różnymi urządzeniami. Zatem również w przypadku domowego biura wszystkie funkcje AV wykorzystywane w biurze można znaleźć również u siebie w domu.
Jest i więcej…
HDBaseT to wszechstronna technologia, którą można stosować w różnych scenariuszach, w zależności od konkretnych wymagań każdej instalacji. Inne zastosowania HDBaseT to komputery przemysłowe (systemy wbudowane), hotelarstwo, instalacje rządowe i wojskowe, centra audiowizualne, kulturalne i eventowe itp.

TEKST: Sandra Welfeld, HDBaseT Alliance

Tagi:

HDBaseT