Nie tylko telewizja, wielomilionowy biznes, medycyna, wojsko czy instytucje sektora rządowego wymagają wysokiej jakości filmy wideo. Również rynek edukacyjny jest bardzo wymagający i ciągle stawia coraz wyżej poprzeczkę, jeżeli chodzi o jakość produkowanych i transmitowanych treści wideo, ich wygląd oraz dostępność. Trudno już dzisiaj wyobrazić sobie codzienną naukę bez angażujących, multimedialnych nagrań wideo, zapisywanych w bazie wykładów wraz z prezentacjami multimedialnymi, szkoleń, lekcji czy dostępnych dla szerokiego gremium odbiorców ekscytujących eksperymentów. Żadnego z tych materiałów nie da się jednak stworzyć, ani przeprowadzić transmisji na wysokim poziomie bez odpowiednich narzędzi.
Wrzesień to idealny moment, aby porozmawiać właśnie o nowościach AV dla rynku edukacyjnego i technologiach wspierających edukację. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, co do zaoferowania w tym przedmiocie ma firma NewTek.
Ani dzieci, ani młodzieży, ani dorosłych studentów nie da się już dzisiaj zainteresować statycznymi zdjęciami i grafikami, treściami zapisywanymi na tablicy czy dużymi akapitami tekstu. Materiały edukacyjne muszą być immersyjne, angażujące wszystkie zmysły. Tylko w taki sposób uczniowie będą mogli przyswajać duże porcje wiedzy i z łatwością zrozumieć nawet najtrudniejsze zagadnienia, a tym samym również codzienne życie nauczycieli może stać się o wiele prostsze.
Pandemia pokazała również, jak potężnym narzędziem w edukacji jest właśnie komunikacja wideo oraz transmitowane na żywo czy nagrywane dla potrzeb późniejszego odtworzenia. Zarówno te z samym dźwiękiem, jak i łączące audio i obraz. Doskonale znamy scenariusze, w których nauczyciel i uczniowie znajdują się w swoich domach, część uczniów lub studentów jest w sali, a reszta łączy się zdalnie lub tylko w szkole czy na kampusie uczelni wyższej przebywają prowadzący, a odbiorcy zasiadają przed komputerami w swoich domach. Nauczyciele, szkoleniowcy i wykładowcy nie muszą już dzisiaj spędzać wielu godzin w samochodzie, pociągu czy samolocie. Odbiorcy są dostępni natychmiast i może być ich znacznie więcej niż tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt osób zasiadających w ławkach w jednym miejscu, a również uczniowie i studenci mogą mieć dostęp do większej palety interesujących ich lekcji, szkoleń czy wykładów.
Dla uczniów i studentów taki zdalny tryb oznacza możliwość uczenia się np. języków z native speakerem, udział w specjalistycznych kursach czy współdziałanie z kolegami zasiadającymi w klasie czy auli wykładowej oddalonej nawet o kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów. Jednak aby móc zrealizować wszystkie te aktywności, potrzebne są odpowiednie narzędzia AV. Jednym z producentów, który może pochwalić się olbrzymim portfolio rozwiązań AV umożliwiających transmitowanie i rejestrowanie angażujących materiałów jest firma NewTek.
Zapraszamy do lektury rozmowy z Zoltanem Matulą, certyfikowanym ekspertem z zakresu rozwiązań producenta i rozwiązań NDI, który opowiedział nam o możliwościach, jakie dzisiaj dają edukacji produkty z logo NewTek.
Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jakie są najważniejsze elementy, które decydują o unikatowości rozwiązań NewTek i które odróżniają te produkty na tle konkurencji?
Zoltan Matula, NewTek: NewTek jako firma od początku swojej działalności, a więc od roku 1986, zawsze miała w głowie wizję, aby dać twórcom treści język swobodnej wypowiedzi poprzez materiały wideo. Ten cel nie zmienił się i wyjątkowość oferowanych przez nas produktów i ich uniwersalnych charakter zagwarantowały nasz sukces w ostatnich latach. Dzisiaj zarówno sektor biznesowy, instytucje edukacyjne, organy rządowe, jednostki samorządu terytorialnego, a nawet nadawcy i producenci treści telewizyjnych wymagają od systemu, aby każdego dnia ich pracy był tak elastyczny jak to tylko możliwe. Wynika to również z tego, że przedstawiciele każdego z tych rynków cały czas muszą poszukiwać nowych form atrakcyjnej wizualnie komunikacji zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. To, że mamy w naszej ofercie rozwiązania bogate w ogromną liczbę funkcji (mowa tutaj przede wszystkim o rodzinie przełączników TriCaster) oraz stworzony przez nas i wciąż rozwijany darmowy protokół NDI (który w ostatnich siedmiu latach odniósł ogromny sukces), czyni firmę NewTek bardzo ważnym graczem na rozwijających się dzisiaj bardzo prężnie rynkach łączących rozwiązania telewizyjne, komunikację i profesjonalne rozwiązania AV. Chciałbym wspomnieć tylko o kilku najważniejszych funkcjach, które znajdziemy w naszych rozwiązaniach z serii TriCaster: pełna obsługa sieciowej transmisji sygnału wideo, ze wsparciem dla takich protokołów jak NDI, RTMP, http, RTSP, RTP czy SRT, kompletny processing sygnału NDI, unikatowe i przełomowe funkcjonalności, takie jak Live Call Connect, która umożliwia przesłanie z najbardziej popularnych aplikacji wideokonferencyjnych poszczególnych uczestników spotkania wideo w postaci niezależnych wejść do przełącznika wideo, co pozwala na tworzenie znacznie bardziej atrakcyjnych i angażujących produkcji wideo. Niekończące się możliwości z zakresu automatyki, obejmujące zarówno rozbudowany silnik wbudowanych makr, jak i zarządzanie poprzez rozbudowany interfejs programu. TriCaster jest także wyposażony w zaawansowane, ale równocześnie łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzia umożliwiające tworzenie wyjątkowych filmów wideo, materiałów 3D czy odtwarzanie materiałów graficznych takich jak: wirtualna scenografia, efekty przejścia, możliwość odtwarzania zapisanych wcześniej filmów wideo czy tworzenia grafik do transmisji na żywo. Nasze rozwiązania pozwalają również na łatwą dystrybucję gotowego materiału do platform „wideo na życzenie”, transmisji live w najpopularniejszych mediach społecznościowych, a nawet wprost do platform konferencyjnych wideo.
O czym rozmawialiśmy również w ramach spotkania show&tell w Warszawie, firma NewTek w przeszłości skupiała się przede wszystkim na rynku telewizyjnym. Teraz w Waszej ofercie znajduje się także wiele rozwiązań tworzonych przede wszystkim z myślą o profesjonalnych systemach AV. Jakie najważniejsze funkcje zostały zaadoptowane z rynku profesjonalnych systemów telewizyjnych i wdrożone do produktów dla rynku pro AV?
Dzisiaj, gdy rynek broadcastowy i rynek profesjonalnych systemów AV rozwijają się wspólnie i mają wiele podobnych elementów, wyzwania, którym musimy sprostać, są zaskakująco podobne na jednym i drugim rynku. Nieskazitelna jakość obrazu, lepiej wyglądające (i brzmiące) produkcje, najmniejsze możliwe opóźnienia wewnątrz systemu oraz elastyczne narzędzia, których można używać bez ograniczeń, na wiele różnych sposobów są dzisiaj kluczowymi czynnikami rozwoju (nie wspominając o konieczności zapewnienia zwrotu z inwestycji w rozwiązania do produkcji wideo czy konieczności ograniczenia kosztów codziennego używania). Żaden klient korporacyjny, podmioty rządowe, jak również edukacja nie chce kompromisów na tym polu. Działając przez wiele lat na rynku profesjonalnych rozwiązań telewizyjnych i od samego początku mając również wiele powiązań z rynkiem pro AV, mieliśmy czas, aby zaadoptować te bardzo szczegółowe wymagania dla potrzeb każdego z rynków. Dzisiaj mając już całe to doświadczenie, możemy zaoferować więcej i pomóc użytkownikom z obszaru pro AV zbudować odpowiednie środowisko pracy potrzebne ich produkcjom.
Jakie są najnowsze rozwiązania dostępne w ofercie firmy NewTek?
Naszym najnowszym produktem, który w pełni skupia się na rynku pro AV, jest rozwiązanie o nazwie CaptureCast. To niesamowity produkt, wykorzystujący moc i potencjał transmisji wideo poprzez IP oraz protokół NDI. Z jego pomocą możemy tworzyć treści i transmitować je lokalnie bez konieczności budowania skomplikowanych i złożonych systemów telewizyjnych. Bez względu na to, czy jest to sala wykładowa na uniwersytecie, sala rozpraw w sądzie czy ratusz, użytkownik systemu CaptureCast może z łatwością zaplanować kolejkę nagrań z określonymi uprzednio szablonami i wieloma różnymi ujęciami, dodać tekst i elementy graficzne, aby następnie gotowy materiał w łatwy sposób transmitować na YouTubie, Facebooku czy takich platformach jak Panopto, Kaltura, OpenCast lub zarchiwizować gotową produkcję w lokalnej bibliotece nagrań. Ponieważ dzisiaj „tylko” rejestracja czy streaming w wielu zastosowaniach mogą nie być wystarczające, CaptureCast również automatycznie rozpoznaje i indeksuje znajdujące się w materiale wideo slajdy i znajdujący się na nich tekst, tak aby można było później łatwiej je odszukać, wyszukać słowa kluczowe i odtworzyć je. Każde nagranie jest wzbogacane o metadane ułatwiające całe zadanie. Dodatkowo, używając narzędzia o nazwie Optical Character Recognition, oprogramowanie automatycznie śledzi zmieniające się w nagraniu sceny, tworząc markery odpowiadające tytułom poszczególnych slajdów w prezentacji.
W instalacji AV bazującej na protokole IP istniejąca w organizacji sieć staje się matrycą AV. Bez względu na to, skąd pochodzi źródło sygnału, CaptureCast pozwala na przesłanie go w dowolne miejsce. Dzięki pełnemu wsparciu protokołu NDI od razu na pokładzie urządzenia, bez konieczności używania żadnych, dodatkowych zewnętrznych urządzeń instalowanych lokalnie w każdej sali i podłączanych za pomocą kabli HDMI, CaptureCast może być zainstalowany w serwerowni, dzięki czemu administratorzy IT i osoby odpowiedzialne za opiekę nad całym systemem AV mają pod ręką również nasz system i mogą zarządzać nim na bieżąco, dbać o bezpieczeństwo systemu i, gdy zajdzie taka potrzeba, prowadzić bieżące prace utrzymaniowe. Mówiąc o zarządzaniu systemem, CaptureCast jest kompletnym systemem, który można w pełni zaprogramować i jego codzienne użytkowanie nie wymaga w ogóle dotykania sprzętu, ale równocześnie może być również sterowane poprzez intuicyjny, interfejs graficzny i przeglądarkę web, a dla potrzeb większych wdrożeń przygotowaliśmy również wspólne „centrum dowodzenia”, z poziomu którego można zarządzać wszystkimi jednostkami CaptureCast, monitorować ich pracę oraz programować dokładne scenariusze ich zastosowania w każdej sali.
Czy w Waszych rozwiązaniach wciąż dostępna jest obsługa standardu SDI najbardziej kojarzonego z branżą wideo?
Wciąż stosujemy protokół SDI w naszych urządzeniach, tak aby były one możliwie najbardziej kompatybilne ze wszystkimi produktami dostępnymi na rynku, przede wszystkim ze starszymi urządzeniami. Uważam jednak, że branża AV nie do końca jest zainteresowana protokołem SDI. SDI jest pod wieloma względami bardzo podobny do standardu HDMI. Mamy tutaj kilka zalet po stronie SDI rozszerzających możliwości systemu, ale z drugiej strony, również brak kilku funkcji, takich jak chociażby obsługi HDCP. Nawet sektor profesjonalnych systemów telewizyjnych zaczyna dzisiaj już odchodzić od standardu SDI na rzecz rozwiązań video over IP takich jak NDI czy SMPTE 2110, ewentualnie SDI jest transportowany przy pomocy światłowodu. SDI to dosyć stary standard, obecny na naszym rynku już od 25 lat i w swojej pierwotnej formie, a więc wykorzystującej do transmisji kabel miedziany będzie już wygaszany.
Jaki są zatem kluczowe zalety protokołu NDI dla odbiorców z rynku edukacyjnego?
Nasze produkty są tylko jednym z elementów wspaniałego ekosystemu NDI. Za sprawą tysięcy dostawców, którzy dzielą z nami ideę transmitowania sygnałów AV za pomocą sieci IP, nie ma tak naprawdę systemu, którego nie dałoby się zbudować używając protokołu NDI, rozwiązań NewTek i urządzeń firm trzecich. Oznacza to, że pełna produkcja od szkła do szkła (a więc od oka kamery do monitora ekranu) może być zrealizowana w całości na miejscu, zdalnie lub w trybie hybrydowym przy wykorzystaniu dokładnie tych samych narzędzi jak połączenie Ethernet oraz technologia przesyłu AV-over-IP NDI. Nie ma tutaj potrzeby stosowania żadnej konwersji, drogiego okablowania czy zakupu szalenie drogich, specjalistycznych rozwiązań sprzętowych. A jak już wspominałem, zawsze można zacząć pracę z naszym systemem od małego zestawu i rozbudować go gdy pojawi się taka potrzeba.
W ofercie firmy NewTek znajdują się również kamery PTZ. Dlaczego użytkownicy powinni zainteresować się właśnie tymi produktami, a nie sięgać po rozwiązania bardziej konsumenckie?
Ponieważ, jak już wspomniałem, protokół NDI staje się najpopularniejszym protokołem transmisji, sięgnięcie po kamerę PTZ produkowaną przez samego twórcę samego protokołu może przynieść wiele zalet w porównaniu do rozwiązań konkurencji. W szczególności, gdy użytkownik już korzysta z zalet protokołu NDI lub planuje wdrożyć takie środowisko pracy w przyszłości. Doskonałym tego przykładem jest nasza najnowsza kamera PTZ3 stworzona właśnie z myślą o rynku pro AV. Ma ona wbudowaną najnowszą generację protokołu NDI-HX3 (unikatowe rozwiązanie na rynku), co zapewnia, że kamera może pochwalić się najmniejszymi opóźnieniami ze wszystkich urządzeń dostępnych na rynku.
A jakie są unikatowe możliwości tych kamer, dzięki którym świetnie sprawdzą się one na rynku edukacyjnym?
Myślę, że najważniejszą funkcją jest możliwość przesłania za pomocą tylko jednego kabla, zwykłej skrętki CAT6 doskonale znanej ze świata IT, obrazu, dźwięku, metadanych, informacji dla potrzeb sygnalizacji tally czy poleceń do sterowania. Dodatkowo ten sam kabel będzie odpowiadał za zasilanie kamery wprost z przełącznika sieciowego.
Niezależnie od tego, kamery NewTek PTZ UHD i modele NewTek PTZ3 są wyposażone w profesjonalne wejścia audio, dzięki którym użytkownik może w łatwy sposób przesłać dźwięk z sali wraz z obrazem z kamery wprost do sieci NDI. W przypadku bardziej zaawansowanych instalacji czy większych potrzeb klienta, jest bardzo wiele możliwości sterowania kamer PTZ poprzez sieć. Można to zrealizować, korzystając z naszej bezpłatnej aplikacji Studio Monitor (pochodzącej z pakietu NDI Tool), użytkownik może także zarządzać kamerami PTZ z poziomu TriCastera, a także fizycznych kontrolerów dowolnej firmy. Super jest to, że jeżeli kamery zostaną zainstalowane na stałe pod sufitem lub na ścianie w audytorium, sali wykładowej czy sali lekcyjnej, można zaprogramować pozycje, które będą przywoływane za pomocą jednego przycisku. Dzięki temu jeżeli nawet różne zajęcia wymagają różnych ustawień kamery w tej samej sali lekcyjnej, można zmienić pozycję bardzo łatwo i szybko.
Czy rozwiązania NewTek są skalowalne? Czy z pomocą Waszych przełączników można również zrealizować profesjonalną transmisję czy nagranie bez konieczności korzystania z dużych, zaawansowanych sterowników?
Każdy produkt z rodziny TriCaster ma swoje możliwości, są one zróżnicowane, ale żaden z nich nie wprowadza kompromisów jeżeli chodzi o jakość. Niemniej jednak, jeżeli chcemy mieć mobilne, łatwe w użyciu rozwiązanie, natychmiast gotowe do pracy, które może pracować w ramach własnego systemu połączeń, bez konieczności stawiania sieci strukturalnej, które, aby rozpocząć streaming, potrzebuje tylko łączności z Internetem i zasilania, zachęcam wszystkich aby mocno zainteresować się, na przykład, rozwiązaniem TriCaster Mini 4K. Zamiast borykać się z trudnościami związanymi z ograniczeniami w długości kabli HDMI, za pomocą skrętki kategorii szóstej możemy przesłać nawet osiem sygnałów NDI wprost do urządzenia mieszczącego się w plecaku. Dodatkowo, Mini 4K ma całą paletę funkcji i możliwości, których nie znajdziemy w produktach konkurencji.
Jeżeli jednak Twoja organizacja musi stawiać czoła bardziej złożonym wyzwaniom i potrzebujesz rozwiązania, które będzie w stanie obsłużyć wiele różnych monitorów i projektorów znajdujących się w audytorium, wyświetlić bardzo różne treści i będzie mogło być integrowane z wieloma różnymi aplikacjami wideokonferencyjnymi oraz urządzeniami i systemami kontroli firm trzecich, Twoja uwaga powinna skupić się na przynajmniej na modelach TriCaster TC2 czy TC1 Pro. Jeżeli jednak wybierzesz którekolwiek z czterech, dużych, profesjonalnych systemów, nie ma znaczenia, w jaki sposób będziesz nimi sterował i nie musisz sięgać tylko po największy panel sterowania.
Wszystkimi naszymi urządzeniami możesz sterować z pomocą klawiatury i myszy, a nawet bez nich, wprost z poziomu ekranu dotykowego. Dodatkowo, wszystkie urządzenia TriCaster mają bardzo zaawansowany silnik makr, dzięki czemu użytkownik może wybrać ze znakomitego katalogu opcji sterowania. Zaczynając od bazującego na przeglądarce WB systemu LivePanel, przez sterowanie z poziomu telepromptera, przez sygnały GPIO i wiele, wiele więcej. Urządzenia mają również rozbudowane API, dzięki czemu można sterować nimi nawet poprzez http czy przy pomocy bardzo popularnych kontrolerów Stream Deck, a nawet można napisać własną aplikację webową jeżeli pojawi się taka potrzeba. Co więcej, jeżeli wewnątrz organizacji nie ma specjalistów znających się na takich systemach lub żadne z powyższych rozwiązań nie jest wystarczające, firma NewTek oferuje profesjonalne usługi, w ramach których nasz wykwalifikowany zespół pomoże w integracji naszego systemu z istniejącymi rozwiązaniami z zakresu sterowania.
Jakie są kluczowe elementy, które sprawiają, że rozwiązania marki NewTek są idealne dla potrzeb rynku edukacyjnego?
Mottem przewodnim firmy NewTek zawsze było to aby „dać osobom chcącym tworzyć treści głos poprzez wideo”. Protokół NDI jest tego idealnym przykładem. W 2015 roku pojawiła się w naszych głowach idea i główny cel, aby dać dostęp do rozwiązań AV z poziomu komputerów, urządzeń mobilnych, a także oprogramowania i tym samym dać użytkownikom pełną dowolność w tworzeniu treści i realizacji połączeń wideo.
Właśnie ta nasza koncentracja na wspieraniu twórców treści cyfrowych na całym świecie, pomogła niezliczonej liczbie korporacji, jednostek edukacyjnych, instytucji rządowych, agencji, domów produkcyjnych, producentów sportowych czy szkoleniowców, trenerów i szkoleniowców w tworzeniu ich własnych treści multimedialnych. W ostatnich kilku latach zapotrzebowanie na lepszej jakości materiały wideo po prostu eksplodowało. Jak widzimy, dotyczy to w szczególności edukacji, w której digitalizacja zasobów i ucyfrowienie znajdujących się w szkołach i uczelniach wyższych systemów przebiega w niespotykanym wcześniej tempie. Elastyczność rozwiązań NewTek i w szczególności możliwości platformy NDI pomogły tysiącom naszych klientów z obszaru edukacyjnego w prowadzeniu nieprzerwanej działalności. Bardzo wielu z naszych klientów zachowało lub buduje nowe, hybrydowe środowiska pracy w swoich obiektach. Działalność zdalna dzisiaj stała się już normą i stosując odpowiednie środki techniczne, można z łatwością łączyć działalność prowadzoną na miejscu z dołączającymi się każdego dnia gościnnymi uczestnikami spotkań online. Dzięki wszystkim tym systemom, wykładowcy czy nauczyciele gościnnie prowadzący działalność edukacyjną w różnych miejscach nie muszą cały czas podróżować aby tylko osobiście, na miejscu przekazywać wiedzę. Również uczniowie mogą przejąć kontrolę nad swoją edukacją prowadzoną w sposób zdalny i zamiast ciągłego, uciążliwego podróżowania mogą uczestniczyć w lekcjach na żywo lub na życzenie odtworzyć nagrany wcześniej materiał, zawsze gdy jest taka potrzeba, we własnym pokoju i bez wychodzenia z domu, również dzięki możliwościom naszej nowej platformy CaptureCast.
Zatem podsumowując, w jaki sposób użytkownicy na różnych stopniach edukacji, w przedszkolu, szkole podstawowej, średniej czy w szkolnictwie wyższym, mogą wykorzystać rozwiązania z oferty NewTek, aby poprawić jakość produkowanych i transmitowanych treści audio i wideo? Firma NewTek i protokół NDI zapewniają zestaw bezpłatnych narzędzi, które są w stanie zmienić urządzenia IT w połączoną sieć AV bez żadnych dodatkowych kosztów, wykorzystując istniejącą w instytucji sieć gigabitową. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o komputerach Mac czy PC. Narzędzia te potrafią zamienić znajdujący w sali komputer w serce i centralny element sprawnie działającej, interaktywnej sali multimedialnej z możliwością sklonowania wszystkiego tego, co dzieje się na monitorze prowadzącego zajęcia, wykłady czy lekcje na każdym urządzeniu odbiorców. Taki system pracy może zostać wdrożony bez względu na to, o jakim poziomie edukacji mówimy. Dodatkowo użytkownicy mogą w łatwy sposób nagrywać wszystko, co tylko potrzebują, przy pomocy kamery internetowej i mikrofonu lub zestawu mikrofonów podłączonych do laptopa. W wielu przypadkach korzystając również ze smartfonu, iPada czy kamery web, takie narzędzia jak NDI | HX Camera pozwalają zamienić własne urządzenia mobilne w wysokiej jakości kamerę broadcastową. Widzimy, że zarówno w małych, jak i dużych organizacjach i w różnych szkołach taki sposób pracy jest bardzo często wykorzystywany po to, aby nauczyciele i wykładowcy mieli lepszy kontakt z uczniami i studentami i aby mogli w bardziej angażujący sposób prezentować przygotowane treści. Dla wszystkich tych szkół, które dysponują pewnym budżetem do wydania na rozwiązania AV, firma NewTek przygotowała cały szereg rozwiązań umożliwiających rozbudowanie ich możliwości edukacyjnych. Jeżeli wykładowca czy szkoleniowiec chce mieć kamerę, która będzie w stanie przechwycić wydrukowane na kartkach papieru treści, a także zarejestrować prowadzącego przemieszczającego się po klasie i następnie nagrać to wszystko na komputerze, aby stworzyć materiały e-learningowe, możemy we wszystkim tym pomóc.
Pojedyncza jednostka CaptureCast, o której już szeroko opowiadałem, jest w stanie przyjąć do ośmiu źródeł, które mogą być natychmiast zarejestrowane i później odtworzone na życzenie lub które po odpowiedniej produkcji mogą zostać przetransmitowane na żywo do najpopularniejszych platform streamingowych.
Jeżeli instytucji edukacyjnej lub prowadzącemu zajęcia zależy na bardziej rozbudowanych możliwościach produkcji materiałów wideo, może skorzystać z platformy TriCaster, która jest najlepszym, najbardziej elastycznym, złożonym rozwiązaniem o najszerszych możliwościach na rynku. Wszystkie nasze rozwiązania natywnie „rozmawiają” ze sobą w oparciu o protokół NDI, co wyklucza konieczność stosowania jakichkolwiek dodatkowych konwerterów czy transmiterów. Co więcej, urządzenia pozwalają na przesyłanie obrazu w jakości telewizyjnej o niezwykle niskiej latencji do odbiorców i ich późniejszą prezentację zarówno przy pomocy ekranów, jak i projektorów. Ponadto mamy w naszej ofercie bezpłatne rozwiązanie NDI Bridge, dzięki któremu instytucja edukacyjna czy placówka naukowa może rozszerzyć prezentowane tutaj modele pracy o fizyczny, oddalony kampus czy współpracować w czasie rzeczywistym z innymi specjalistami znajdującymi się w dowolnym miejscu na świecie. Wszystko to może być zrealizowane poprzez sieć WAN, a nawet publiczny Internet. Widzimy, że coraz więcej uczelni korzysta właśnie z takiego rozproszonego modelu pracy, który daje niezwykłe możliwości i pozwala na uzyskanie niemożliwych jeszcze kilka lat temu rezultatów. Jak widać, mamy zatem w naszej ofercie wszystko, czego dzisiaj potrzebuje edukacja!
Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia:
„NewTek”
„AVIntegracje”