Ostatnie dwa lata pokazały, jak skutecznym i przydatnym narzędziem dla funkcjonowania firmy, prowadzenia wewnętrznych szkoleń, wdrażania nowych pracowników, marketingu czy komunikacji zewnętrznej mogą być wysokiej jakości treści wideo. Pandemia minęła, a materiały wideo zostały z nami i, jak wszystko wskazuje, najprawdopodobniej na długo.
Jednak wraz z pojawianiem się kolejnych, coraz lepszych materiałów wideo w sieci, ich odbiorcy przyzwyczaili się do odpowiedniej jakości obrazu i dźwięku czy obecnych w nich elementów graficznych. Dlatego do przygotowania webinaru, szkolenia online czy prezentacji nie wystarczy już dzisiaj tylko kamera wbudowana w laptopie. Potrzebne są odpowiednie innowacyjne narzędzia i przestrzeń.
Rozumie to potentat w dziedzinie laboratoriów i badań medycznych, firma ALAB laboratoria, która, wyposażając swoją nową siedzibę w stolicy, zdecydowała się wdrożyć system NewTek od firmy ESS Audio, ułatwiający tworzenie w bardzo prosty sposób materiałów wideo w jakości broadcastowej. Jakie rozwiązania zostały wybrane do tej przestrzeni? Jak skonfigurowany jest cały system i jakie daje możliwości? Tego dowiecie się z naszego materiału.

W ramach inwestycji ALAB laboratoria, w lipcu 2022 roku został uruchomiony nowy obiekt laboratoryjno-biurowy, zlokalizowany przy ul. Zawodzie, na warszawskim Mokotowie. To trzypiętrowy budynek o łącznej powierzchni 7000 metrów kwadratowych z 2300 metrami kwadratowymi powierzchni przeznaczonej pod laboratoria umożliwiające prowadzenie diagnostyki medycznej w zakresie genetyki człowieka, genetyki mikrobiologicznej, specjalistyki, badań referencyjnych, serologii, analityki ogólnej, biochemii, hematologii, immunochemii, koagulologii, histopatologii i mikrobiologii.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Wraz z urządzeniem Newtek Mini 4K dostarczona została również kamera NewTek NDI|HX-PTZUHD, która ze względu na wielkość przetwornika i zastosowaną optykę okazała się być znakomitym rozwiązaniem w pomieszczeniu, w którym nie ma na tyle dużo miejsca, aby kamerę można było odsunąć od prowadzących na znaczną odległość.

Oprócz tego w obiekcie znajdą się laboratoria badawczo-rozwojowe. Budynek zapewni komfortowe warunki pracy dla łącznie 520 pracowników. To obiekt o wysokim standardzie wykończenia z pełną automatyką BMS oraz rozbudowanym systemem AV, którego wdrożenie powierzone zostało firmie ESS Audio. Na etapie realizacji projektu inwestor poprosił również o zaprojektowanie i instalację systemu umożliwiającego realizację szkoleń online, produkcję wewnętrznych i marketingowych materiałów reklamowych wideo w najwyższej jakości. Aby odpowiedzieć na wszystkie te potrzeby inwestora, w nowym obiekcie pracują rozwiązania marki NewTek.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Green screen pozwala na umieszczenie znajdujących się przed nim osób w dowolnym wirtualnym otoczeniu. Inwestor zaprojektował elementy graficzne tworzące wirtualne studio, które jest wykorzystywane w przygotowywanych w studiu materiałach, natomiast wszystkie inne elementy graficzne, np. belki z podpisami uczestników spotkań, są generowane wprost z systemu produkcji TriCaster Mini 4K.

Łatwy w obsłudze system realizacji wideo o olbrzymich możliwościach
Firma ESS Audio zdecydowała się w nowych biurach ALAB laboratoria zastosować model TriCaster Mini 4K. Sterowanie nim odbywa się z poziomu iPada z pracującym na nim narzędziem o nazwie LivePanel, które umożliwia sterowanie całym systemem i natychmiastowe przywoływanie zapisanych scenariuszy czy pozycji kamer. Wraz z urządzeniem Newtek Mini 4K dostarczona została również kamera NewTek NDI|HX-PTZUHD, która ze względu na wielkość przetwornika i zastosowaną optykę okazała się być znakomitym rozwiązaniem w pomieszczeniu, w którym nie ma na tyle dużo miejsca, aby kamerę można było odsunąć od prowadzących w znaczny sposób. Chociaż w instalacji pracuje póki co tylko jedna kamera PTZ, została stworzona bardzo sprytna konfiguracja, dzięki której nie widać odbywających się zmian pozycji czy ustawienia kadru. Gdy zostanie wywołana zmiana, na czas przejścia od jednej do drugiej pozycji na ekranie pojawia się prezentacja, która przykrywa cały proces. Dzięki stworzeniu odpowiedniego makra cały proces może być wywoływany z pomocą tylko jednego przycisku.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Inwestor wybrał również z oferty firmy NewTek konwertery HDMI-NDI Spark, dzięki którym można w łatwy sposób przesłać obraz z kamery wideo czy aparatu. Dzięki temu, że komunikacja odbywa się w oparciu o wydzieloną sieć znajdującą się w budynku, wystarczy tylko np. w jednym z laboratoriów umieścić aparat, podłączyć go za pomocą kabla HDMI do konwertera, a ten przy pomocy skrętki do gniazda ethernetowego zlokalizowanego w ścianie, aby natychmiast przesłać sygnał do studia zlokalizowanego w jednej z sal konferencyjnej i również wykorzystać takie źródło w trakcie transmisji. Co bardzo ważne, konwertery odnajdują się same w systemie i nie wymagają żadnej dodatkowej instalacji czy nadawania adresów.

Dodatkowo użytkownik przygotował presety podpisane imionami, dzięki czemu każdy prowadzący może w łatwy sposób przywołać sobie najbardziej odpowiadający mu scenariusz. Ponadto inwestor wybrał z oferty firmy NewTek konwertery HDMI-NDI Spark, dzięki którym można w łatwy sposób przesłać obraz z kamery wideo czy aparatu. Dzięki temu, że komunikacja odbywa się w oparciu o wydzieloną sieć znajdującą się w budynku, wystarczy tylko np. w jednym z laboratoriów umieścić aparat, podłączyć go za pomocą kabla HDMI do konwertera, a ten przy pomocy skrętki do gniazda ethernetowego zlokalizowanego w ścianie, aby natychmiast przesłać sygnał do studia zlokalizowanego w jednej z sal konferencyjnej i również wykorzystać takie źródło w trakcie transmisji. Co bardzo ważne, konwertery odnajdują się same w systemie i nie wymagają żadnej dodatkowej instalacji czy nadawania adresów.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Wraz z systemem NewTek dostarczany jest pakiet aplikacji NDI Tools, które pozwalają na podłączenie z systemem TriCaster dowolnego komputera, tabletu czy telefonu, który może być zarówno odbiorcą, jak i nadawcą treści.

Ale to nie wszystko. System NewTek TriCaster Mini 4K jest również punktem dostępowym, do którego można bezprzewodowo podłączyć telefon i wykorzystać znajdującą się na pokładzie kamerę jako kolejne źródło wideo.
Wraz z systemem NewTek dostarczany jest pakiet aplikacji NDI Tools, które pozwalają na podłączenie z systemem TriCaster dowolnego komputera, tabletu czy telefonu, który może być zarówno odbiorcą, jak i nadawcą treści. Oczywiście green screen to tylko przestrzeń, która pozwala na umieszczenie znajdujących się przed nim osób w dowolnym wirtualnym otoczeniu, aby jednak móc to osiągnąć potrzebne są odpowiednie materiały graficzne. Inwestor zaprojektował wirtualne studio, które jest wykorzystywane w przygotowywanych w studiu materiałach, natomiast wszystkie inne elementy graficzne, np. belki z podpisami uczestników spotkań, są generowane wprost z systemu produkcji TriCaster Mini 4K. W firmie ALAB laboratoria jest to wykorzystywane m.in. do podłączenia za pomocą protokołu NDI zewnętrznego komputera z zainstalowaną na nim platformą Zoom i Teams i włączenie do transmisji również uczestników zdalnych.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

W przypadku realizacji w studiu zlokalizowanym w jednej z sal konferencyjnych, w uzyskaniu nie tylko znakomitej jakości obrazu, ale i dźwięku pomaga bezprzewodowy system mikrofonowy AKG WMS 470 dostarczony zarówno z mikrofonami krawatowymi i mikrofonami nagłownymi w kolorze cielistym. Dźwięk z odbiornika bezprzewodowego systemu mikrofonowego jest przesyłany do urządzenia NewTek TriCaster Mini 4K za pomocą połączenia analogowego i już w systemie wideo może zostać poddany gruntownej obróbce dynamicznej czy korekcji, bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych.

W przypadku realizacji w studiu zlokalizowanym w jednej z sal konferencyjnych, w uzyskaniu nie tylko znakomitej jakości obrazu, ale i dźwięku pomaga bezprzewodowy system mikrofonowy AKG WMS 470 dostarczony zarówno z mikrofonami krawatowymi i mikrofonami nagłownymi w kolorze cielistym. Dźwięk z odbiornika bezprzewodowego systemu mikrofonowego jest przesyłany do urządzenia NewTek TriCaster Mini 4K za pomocą połączenia analogowego i już w systemie wideo może zostać poddany gruntownej obróbce dynamicznej czy korekcji, bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych urządzeń zewnętrznych.

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Studio, w którym znajduje się serce systemu Tricaster 4K Mini, zostało zlokalizowane w jednej z sal konferencyjnych.

Jak przyznaje reprezentujący firmę ALAB laboratoria i odpowiedzialny za tworzenie materiałów wideo w niej, Piotr Dyrda: „Wraz z wprowadzeniem rozwiązań NewTek w naszej firmie zmieniło się wszystko. Zaczynaliśmy od nagrywania treści wideo i streamowania ich przy pomocy prostej kamerki wideo i prezentacji PowerPoint, a teraz jesteśmy w stanie zaoferować dużo lepszy wygląd produkowanych materiałów i możemy nadawać z każdego miejsca, a wciąż realizować całą transmisję, nie wychodząc ze studia, czyli z naszej sali konferencyjnej. Mogę zarekomendować takie rozwiązania, nie tylko do telewizji, ale także dla biznesu.”

Rozwiązania NewTek w nowej siedzibie ALAB laboratoria

Sterowanie odbywa się z poziomu iPada z pracującym na nim narzędziem o nazwie LivePanel, które umożliwia sterowanie całym systemem i natychmiastowe przywoływanie zapisanych scenariuszy czy pozycji kamer.

Podsumowanie
Opisywane wdrożenie w nowej siedzibie ALAB Laboratoria to kolejny dowód na to, że systemy z oferty NewTek umożliwiają tworzenie angażujących treści wideo w doskonałej jakości, a równocześnie zapewniają bardzo szybką i łatwą obsługę. Po wykonaniu zaledwie kilku kliknięć lub wybraniu zapisanego scenariusza z poziomu tabletu czy panelu dotykowego cały system jest gotowy do pracy, kamery ustawiają się w przygotowanych pozycjach, uruchamiają się odpowiednie grafiki i już jesteśmy gotowi do nagrania lub transmisji live. Co ważne, cały system mogą obsługiwać nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy z zakresu produkcji TV czy realizacji wizji. Nowoczesne firmy wymagają nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań. NewTek to znakomite rozwiązania napędzające każdy biznes, bez względu na profil działalności.

 

Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: ESS Audio

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl