Przez wiele lat firma Logitech kojarzyła się przede wszystkim z profesjonalnymi peryferiami produkowanymi z myślą o biznesie, myszkami i klawiaturami dla najbardziej wymagających graczy czy wielokanałowych, konsumenckich systemach głośnikowych. Kilka lat temu portfolio producenta zostało rozszerzone o nową grupę produktów, jakimi stały się systemy do komunikacji głosowej i wideokonferencji. Dzisiaj w ramach konsekwentnego rozbudowywania bazy produktów, w ofercie producenta znajdziemy już nie tylko bardzo zaawansowane systemy do instalacji stałych w biurach, salach konferencyjnych czy salach do pracy współdzielonej, ale także rozwiązania dla pracowników realizujących swoją pracę zawodową w domu czy w podróży, nieodbiegające jakością od najbardziej zaawansowanych produktów i tworzone w oparciu o wiedzę czerpaną z rynku enterprise.
Właśnie o tych rozwiązaniach postanowiliśmy porozmawiać w trakcie tegorocznych targów ISE z przedstawicielami firmy Logitech.

Pandemia diametralnie zmieniła to, w jaki sposób pracujemy i prawdopodobnie ten nowy model zostanie już z nami na zawsze. Spotkania, i te lokalne i te zdalne, nie są już dzisiaj definiowane przez przestrzeń, ale mogą odbywać się spontanicznie w zasadzie w każdym miejscu i czasie. Dlatego cały czas największe korporacje pracują nad zmianą przestrzeni i dopasowaniem infrastruktury do nowych potrzeb, gdzie kluczowe są odpowiednie rozwiązania pozwalające nawet osobom znajdującym się po dwóch stronach glob, poczuć się jakby znajdowali się obok siebie w jednym pokoju. Firma Logitech może pochwalić się przebogatym portfolio wideokonferencyjnych rozwiązań stworzonych do pracy hybrydowej. W ofercie producenta znajdziemy zarówno produkty do małych sal konferencyjnych, jak Rally Bar Mini z zaadaptowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, umożliwiającymi perfekcyjne kadrowanie dzięki technologii RightSight, kamery MeetUp czy panele do zarządzania spotkaniami wideo z serii Tap. Dla potrzeb nieco większych sal spotkań producent przygotował modułowy system Rally czy soundbar all-in-one Rally Bar. W największych salach świetnie sprawdzą się rozwiązania Rally Plus System z kamerą mogącą przechwycić znakomitej jakości obraz 4K Ultra HD czy mikrofony nablatowe, których w ramach jednego systemu można wykorzystać maksymalnie siedem i co daje możliwość obsłużenia nawet największych stołów konferencyjnych (do 46 osób) czy przestrzeni i stołów o nieregularnych kształtach. Warto tutaj wspomnieć również o wyjątkowym produkcie Logitech Scribe, który, wykorzystując siłę algorytmów sztucznej inteligencji i współpracując z systemami Microsoft Teams Rooms czy Zoom Rooms, jest w stanie w bardzo łatwy, intuicyjny sposób przenieść treści z tablicy suchościeralnej do wideokonferencji. Jednak biznes dzisiaj się zmienia i wraz z rosnącym znaczeniem pracy hybrydowej, zarówno pojedynczy pracownicy, jak i całe zespoły nie świadczą już swojej działalności na rzecz pracodawcy tylko w przestrzeni biura, ale także w zaciszu domowym, a czasami nawet ad hoc w podróży. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać z senior brand managerem firmy Logitech, Tonyą Brilon właśnie o tym, jaka jest oferta osobistych rozwiązań wideokonferencyjnych producenta dla pracowników, a także o tym, jak zupełnie nowy, wyjątkowy produkt z logo Logitech pozwala zbudować kompletne stanowisko do pracy, stając się jego centralnym elementem.

Rozwiązania osobiste do pracy hybrydowej i zdalnej Logitech

Logi Dock to rozwiązanie, które pozwala na znaczne ograniczenie liczby kabli na biurku i ułatwia codzienną realizację nawet wielu wideokonferencji.

Łukasz Kornafel, „AVintegracje”: Jak z Twojego punktu widzenia pandemia zmieniła przez ostatnie dwa lata rynek AV i sposób, w jaki pracujemy na co dzień?
Tonya Brilon, Logitech: Przede wszystkim współpraca poprzez wideokonferencje stała się jeszcze ważniejsza niż wcześniej. Wiele korporacji już zaakceptowało taki stan rzeczy. Przede wszystkim dlatego, że przez ostatnie dwa lata po prostu w wielu wypadkach nie było innej możliwości niż praca zdalna. I to dotyczy w zasadzie wszystkich branż. Już na początku pandemii zobaczyliśmy, że pracownicy potrzebują odpowiednich narzędzi. Teraz wiele osób wraca do biur, a równocześnie wielu pracowników wciąż pracuje zdalnie, z domu. Nawet jeżeli nie w pełnym wymiarze, to przynajmniej kilka dni w tygodniu. Dlatego tak ważne dla nas i wielu innych firm na rynku jest to, aby dostarczyć rozwiązania, które pozwolą pracownikom, niezależnie od miejsca, gdzie się znajdują, poczuć się jakby byli obecni z resztą zespołu w tym samym pokoju.
Jestem przekonana również, że najbliższej przyszłości nie wszyscy wrócą do biur. Wynika to również ze zmian w rekrutacji pracowników. Teraz, mając odpowiednie narzędzia w ramach jednego zespołu, mogą współpracować osoby z różnych stron świata, nie wychodząc z domu. Najważniejsze jest to, że firmy nie muszą już zatrudniać tylko pracowników mieszkających w pobliżu. Myślę, że to są największe zmiany na rynku.

Jeszcze przed pandemią, zanim systemy do wideokonferencji stały się nieodłącznym elementem każdego dnia pracy, największe korporacje miały bardzo dobrze wyposażone sale konferencyjne, w których można było przeprowadzić nawet najbardziej zaawansowane spotkanie zdalne. Jednak po stronie domowego biura i wśród pracowników uczestniczących w spotkaniach zdalnie bardzo często rozwiązania, z których korzystali, pozwalały tylko na realizację bardzo niskiej jakości połączeń. Czy to wzmocnienie roli i udziału w codziennej pracy wideokonferencji jest jednym z powodów, dla których warto zainwestować w wysokiej jakości i, co najważniejsze, odpowiednie narzędzia?
Całkowicie! Po pierwsze, potrzebujesz odpowiedniego audio. Bardzo wiele osób pracujących z domu korzysta tylko z rozwiązań wbudowanych w laptopie, które nie gwarantują odpowiednio dobrego dźwięku. Znajdujący się na pokładzie mikrofon zbiera wszystko, nie ma algorytmów pozwalających na ograniczenie szumu tła, w większości przypadków nie ma eliminacji echa. Równocześnie, aby móc wirtualnie znaleźć się w sali konferencyjnej potrzebujesz również odpowiednio dobrego wideo. Znów, wiele osób korzysta w swojej codziennej pracy tylko z komputera przenośnego, telefonu czy tabletu. Takie rozwiązanie powoduje, że uczestnik konferencji znajduje się jakby z boku oka kamery, co daje nienaturalne wrażenie i jest kłopotliwe również dla osoby siedzącej przed miniaturowym okiem kamery. Dlatego uważam, że jest super ważne, aby korzystać z zewnętrznej, dobrej kamery, odpowiedniego zestawu audio. Oczywiście każdy może wybrać rozwiązania, które najlepiej pasują do jego stylu pracy, które będą najlepsze dla niego, ale sięgając po produkty, które mają odpowiednią certyfikację, a przede wszystkim są stworzone do danego zadania, mamy pewność, że korzystając z dowolnej platformy wideokonferencyjnej, zawsze nasze spotkanie będzie na najwyższym poziomie, zarówno pod względem obrazu, jak i dźwięku.

Rozwiązania osobiste do pracy hybrydowej i zdalnej Logitech

Kompletne osobiste stanowisko do wideokonferencji: kamera, oświetlenie i Logi Dock w centrum systemu.

Na rynku AV powstało już bardzo wiele badań, które jednoznacznie wskazują, że odpowiednie narzędzia wspierające codzienną pracę mogą być bardzo ważnym kartami przetargowymi zwracającymi uwagę pracownika na danego pracodawcę i równocześnie jednym z czynników decydujących, czy dany specjalista będzie chciał podjąć pracę w firmie. Czy do was, jako do firmy Logitech, dostawcy takich rozwiązań, również docierają takie głosy z rynku?
Uważam, że te badania mają rację, zgadzam się z tym, co mówisz. Generalnie wciąż na rynku jest mieszanka różnych podejść. Część firm zapewnia swoim pracownikom tylko podstawowe narzędzia, a inni mówią „ok, powiedz, czego potrzebujesz, a my ci to zapewnimy”. Uważam, że najważniejsze jest to, aby pracownik miał do dyspozycji rozwiązania sprzętowe, z których najlepiej mu się korzysta. Oczywiście bardzo ważne jest, aby uzyskać również odpowiednie wsparcie i porady, co wybrać. Jednak, jak już wspominałam, najważniejsze jest, aby sięgać po dobre, sprawdzone i certyfikowane rozwiązania do profesjonalnego zastosowania. Żadne konsumenckie produkty nie dadzą tej funkcjonalności. Popatrzy chociażby na redukcję echa czy eliminację szumów. Nawet pracując z domu może się okazać, że w trakcie naszego spotkania wideo inny domownik wejdzie do kuchni i użyje blendera czy miksera, będzie robił kawę, zacznie szczekać pies, będą w tle krzyczały dzieci czy akurat ktoś przed drzwiami będzie dzwonił dzwonkiem.
Myślę zatem, że pewne wsparcie, co wybrać, jest bardzo ważne i powinno być udzielane przez dział IT pracującym w korporacjach pracownikom. Możliwość wyboru jest świetna, ale musi być wsparta merytorycznymi poradami.

Rozwiązania osobiste do pracy hybrydowej i zdalnej Logitech

Logitech Scribe wykorzystując siłę algorytmów sztucznej inteligencji i współpracując z systemami Microsoft Teams Rooms czy Zoom Rooms jest w stanie w bardzo łatwy, intuicyjny sposób przenieść treści z tablicy suchościeralnej do wideokonferencji.

Jakie rozwiązania dla pracowników realizujących swoje działania zdalnie znajdują się w ofercie firmy Logitech?
W trakcie ISE2022 prezentowaliśmy na naszym stoisku szerokie portfolio rozwiązań do pracy zdalnej, do pracy z domu. Nie zabrakło naszych ergonomicznych myszy, klawiatur, zestawów słuchawkowych, kamer, ale myślę, że jedną z najgorętszych i najfajniejszych nowości była stacja dokująca Logi Dock. Uważamy, że jest to centralny element kompletnego systemu do pracy z domu, ale nie tylko. Może być to również rozwiązanie, wokół którego zbudujemy system na przeznaczonym dla danego pracownika biurku w dużej korporacji. Po pierwsze, to urządzenie, do którego podłączamy wszystkie peryferia znajdujące się na naszym biurku, a więc monitor, mysz, klawiaturę, kamerę; wszystko, czego używamy na co dzień, włącznie z portem USB-C! Po drugie, jest to urządzenie, z pomocą którego możemy zarządzać naszymi wideokonferencjami. Dzięki znajdującym się na obudowie przyciskom możemy uruchomić spotkanie, zatrzymać, zakończyć wideokonferencję czy wyciszyć mikrofon, o czym poinformują nas znajdujące się w urządzeń diody oświetlające nasze biurko i informujące już na pierwszy rzut oka o statusie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której powiemy coś, co nie powinno być słyszane przez innych członków spotkania. Dodatkowo, na pokładzie urządzenia znajdziemy sześć mikrofonów z formowaniem wiązki i algorytmami eliminującymi hałasy otoczenia, a także zestaw głośników, które równie dobrze sprawdzą się w trakcie pracy i tele- i wideokonferencji, jak i mogą być wykorzystane po prostu do odtwarzania muzyki np. w trakcie realizacji zadań kreatywnych. Bardzo wiele interesujących funkcji daje również aplikacja Logi Tune, współpracująca z urządzeniem Logi Dock. Może ona współpracować z dwoma najpopularniejszymi kalendarzami, czyli Google Calendar oraz Microsoft Outlook. Dzięki temu wprost w aplikacji zobaczymy informację o zbliżającym się spotkaniu, niezależnie od tego, w oparciu o jaką platformę wideokonferencyjną będzie ono realizowane. Dzięki temu, aby uruchomić zaplanowane w kalendarzu spotkanie, wystarczy tylko nacisnąć przycisk znajdujący się na obudowie docka! Ponadto, z poziomu aplikacji możemy również zarządzać podłączonymi urządzeniami takimi jak słuchawki bezprzewodowe, zestawy słuchawkowe czy kamery, zmieniać kąt widzenia, np. po to, aby widoczny był tylko rozmówca, a nie cała otaczająca go prywatna przestrzeń np. salonu czy sypialni, a także sterować oświetleniem będącym dodatkowym akcesorium, również znajdującym się w ofercie Logitech.

Rozwiązania osobiste do pracy hybrydowej i zdalnej Logitech

W ofercie Logitech znajdziemy rozwiązania dla każdej przestrzeni wideokonferencyjnej, zarówno do małych, jak i większych i tych największych sal.

Czy możesz nam opowiedzieć o portfolio kamer, które świetnie sprawdzą się w pracy zdalnej?
Prezentowaliśmy m.in. kamerę konferencyjną Logitech BRIO, oferującą również obsługę rozdzielczości 4K. Zapewnia ona naprawdę doskonałe parametry przechwytywanego obrazu, możliwość korekcji kolorów, kąta widzenia itp. Dla nieco prostszych zastosowań mamy np. kamerę Logitech C505e, oferującą rozdzielczość Full HD, ale wciąż cały szereg użytecznych funkcji. Zatem mamy kompletne portfolio produktów w różnych przedziałach cenowych, oferujących różne rozdzielczości.

Mówimy tutaj przede wszystkim o rozwiązaniach do zastosowań biznesowych, korporacyjnych, ale czy te same kamery mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w edukacji?
Oczywiście, ale w naszej ofercie znajdują się również kamery specjalnie stworzone dla potrzeb edukacyjnych i do pracy z dziećmi. Te modele może nie mają tak bogatej funkcjonalności jak rozwiązania dla biznesu, ale też jej nie muszą mieć. To, co jest tutaj kluczowe, to prostota obsługi i odporność na uderzenia, potrącenia itp. Kamery te przechodzą cały szereg testów gwarantujących, że będą to produkty bezpieczne i odporne na codzienne trudy pracy z dziećmi. Nie zmienia to jednak faktu, że kamery biznesowe, o których już wcześniej powiedziałam, z powodzeniem mogą być używane przez uczniów i studentów na wyższych szczeblach edukacji, którym zależy na najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Rozwiązania osobiste do pracy hybrydowej i zdalnej Logitech

W ofercie Logitech znajdują się również kamery specjalnie stworzone dla potrzeb edukacyjnych i do pracy z dziećmi. Te modele może nie mają tak bogatej funkcjonalności jak rozwiązania dla biznesu, ale też jej nie muszą mieć. To, co jest tutaj kluczowe, to prostota obsługi i odporność na uderzenia, potrącenia itp. Kamery te przechodzą cały szereg testów gwarantujących, że będą to produkty bezpieczne i odporne na codzienne trudy pracy z dziećmi.

Bazując na prowadzonych przez Was badaniach i gromadzonych danych, jak wygląda przyszłość pracy zdalnej? Czy zostanie ona z nami na dłużej?
Uważam, że tak. I to przekonanie nie tylko bazuje na danych, jakie gromadzimy, raportach sprzedaży czy na rozmowach z naszymi klientami, ale również na codziennych rozmowach z naszymi przyjaciółmi, rodziną i na tym, jak sami pracujemy. Myślę, że każda firma cały czas szuka odpowiedniego balansu między pracą zdalną a stacjonarną. Początkowo taka forma realizacji zadań zawodowych była dla nas super uciążliwa. Myśleliśmy, że to tylko na chwilę, może na miesiąc, może na dwa, ale dzisiaj, po dwóch latach, ludzie chcą pracy hybrydowej i zamiast uciążliwej staje się ona dla wielu bardzo wygodna. Jednak jeszcze raz powtórzę, najważniejsze jest, aby dać pracownikom wybór. Jak chcą pracować i z jakich narzędzi chcą korzystać. Gdy w jednej sali konferencyjnej znajdzie się sześciu uczestników konferencji, może się okazać, że jest im potrzebne sześć różnych rozwiązań konferencyjnych i myślę, że to są najważniejsze wyzwania, z którymi dzisiaj muszą mierzyć się korporacje, szczególnie duże.

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: AVIntegracje