Rozwiązania Pro AV

Obchodząca w tym roku swoje czterdzieste urodziny firma ATEN jest jednym z producentów mogących pochwalić się bardzo bogatym dziedzictwem technologicznym. Początki działalności marki były związane z wytwarzaniem najwyższej jakości rozwiązań dla sektora IT, przede wszystkim przełączników KVM, urządzeń do transmisji sygnałów czy rozwiązań związanych z zarządzaniem energią w serwerowniach. Wiele z tych produktów bezawaryjnie pracuje w największych biznesowych serwerowniach, centrach big data, a nawet w fabrykach gier i oprogramowania, gdzie są wykorzystywane do testowania nowych aplikacji.  Korzystając z tego wieloletniego doświadczenia stosunkowo niedawno, bo dekadę temu, producent wszedł w świat profesjonalnych rozwiązań dla rynku AV.

O   tym, jak ważny jest to sektor również dla polskiego oddziału firmy, może świadczyć fakt, że do ATEN Poland dołączył właśnie Kamil Węglarz, od wielu lat specjalizujący się w dostarczaniu integratorom i projektantom najwyższej jakości rozwiązań związanych z transmisją obrazu i sterowaniem. Stało się to doskonałym powodem, aby porozmawiać o rynku, technologii i o tym, czego możemy spodziewać się w przyszłości. Już od kilku lat rozwiązania AV marki ATEN są wybierane na całym świecie przez integratorów i projektantów z różnych obszarów rynku. Urządzenia tego producenta pracują w barach i pubach w Wielkiej Brytanii, w Niemczech czy Hiszpanii, w największych centrach konferencyjnych w Azji, w centrach kontroli ruchu i monitoringu miejskiego m.in. w Turynie, w argentyńskiej telewizji Artear, w koreańskim metrze i na terenie naszego kraju w  wieżach kontroli ruchu lotniczego, szpitalach, uniwersytetach, u  dostawców energetycznych, a  nawet w  placówkach wojskowych. Nie tylko skala projektów, do których są wybierane, ale także ich różnorodność, świadczą o tym, że azjatycki producent ma w swojej ofercie praktycznie wszystko to, czego potrzebują użytkownicy do bezawaryjnej pracy w niemal dowolnej instalacji. Jakość tych rozwiązań i bogactwo oferty doceniają również polscy specjaliści branży. W efekcie czego coraz więcej produktów z logo ATEN można znaleźć również w naszych rodzimych instalacjach. Aby zapewnić wszystkim zainteresowanym odbiorcom z obszaru AV dostęp do aktualnej wiedzy o najnowszych produktach, wsparcie projektowe i przedzakupowe i ułatwić procedurę zakupów rozwiązań producenta, do ATEN Poland dołączył właśnie Kamil Węglarz, który w polskim oddziale firmy zajmie się właśnie wszystkim tym, co związane z rynkiem AV. W  rozmowie z  naszym magazynem Kamil opowiedział o swoich początkach w branży, doświadczeniu na rynku, technologii oraz rozwiązaniach i planach firmy ATEN na przyszłość. 
Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak wyglądały Twoje początki w branży i jak przebiegała do tej pory kariera zawodowa? 
Kamil Węglarz, ATEN Poland: Moją działalność zawodową rozpocząłem tak naprawdę nawet nie od obrazu, ale od koloru i  od technologii związanych z  przenoszeniem obrazu na papier. Ten producent, którego rozwiązaniami się zajmowałem, był znany nie tylko z szerokiej oferty drukarek, ale także projektorów. I  tak zainteresowałem się już nie tylko przenoszeniem obrazu na papier, ale także jego wyświetlaniem. Tam zacząłem nabierać doświadczenia równocześnie w zakresie druku, jak i wyświetlania obrazu.
Czy obraz drukowany i wyświetlany mają jakieś wspólne elementy jeżeli chodzi np. o istotne parametry? 
Gdy mówimy o obrazie cyfrowym, zazwyczaj najpierw widzimy wyświetlony obraz, a później przenosimy go na papier. Oczywiście dochodzi tutaj sama kwestia koloru, przestrzeni barwnych itp.
Kamil WęglarzJednak nie poprzestałeś na samych rozwiązaniach związanych z szeroko pojętą prezentacją obrazu.
Gdy zakończyłem przygodę ze wspomnianym wcześniej producentem, pojawiłem się u dystrybutora, który pozwolił mi na rozwijanie wiedzy już związanej konkretnie z projektorami. Przez kolejne lata zacząłem wgryzać się w technologie projekcyjne: w samą naturę światła, to jak pojawia się obraz, jakie są jego parametry i w zagadnienia związane z optyką. Naturalną koleją rzeczy było zgłębienie również tego, w jaki sposób dostarczany jest sygnał do urządzeń wyświetlających obraz, jak wygląda jego transmisja i zarządzanie nim. Wiedzę i doświadczenie z tego zakresu mogłem rozwijać u producenta specjalistycznych rozwiązań AV.
Czy były to już czasy takiej dystrybucji i transmisji sygnału, jaką znamy dzisiaj czy jednak były to głównie połączenia punkt-punkt? 
Połączenia punkt-punkt były bardzo popularne, jednak z  punktu widzenia transmisji sygnału cyfrowego wprowadzały znaczne ograniczenia pod względem odległości. Kabel HDMI stawał się za krótki do przesłania tego sygnału. Oczywiście w prostych instalacjach, do których był dostarczany niedrogi projektor, kabel HDMI był oczywistym wyborem. Po prostu przesuwało się biurko do takiego miejsca, gdzie byliśmy w stanie przesłać sygnał i już.
Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w przypadku większych instalacji. Partnerzy często zwracali się do mnie: dobrałeś nam odpowiedni projektor, to teraz pomóż nam jeszcze dobrać odpowiednie rozwiązanie, aby dostarczyć do niego sygnał, ponieważ kabel HDMI jest za krótki.
Wtedy zaczęły się pojawiać rozwiązania HDBaseT, zainteresowała mnie kwestia matrycowania sygnału wideo. Gdy mówimy o transmisji sygnałów, to również szybko pojawiły się zagadnienia związane ze sterowaniem. Konieczne było zatem poznanie, jakie są zależności, jakie są protokoły transmisji, czym można sterować z pomocą zewnętrznych urządzeń itd. Oczywiście po drodze było również audio, ale nie mówimy tutaj o audio specjalistycznym, ale raczej o dostarczeniu sygnałów dla potrzeb dźwięku tła lub nagłośnienia sali. Na tych poszczególnych etapach miałem możliwość zobaczenia, jak bardzo różni się praca dla producenta od pracy dla dystrybutora, który ma wiele różnych rozwiązań. Wtedy też przekonałem się, jak ważne jest sprzedawanie kompletnych rozwiązań, a nie przerzucanie pudełek. 
Czy producenci, dla których wówczas pracowałeś, mieli już wtedy ofertę pozwalającą na dostarczanie kompletnych rozwiązań?
W  tamtym momencie jeszcze nie. Zadanie połączenia różnych rozwiązań od różnych producentów w  jeden dobrze działający system należało do integratora. Często to właśnie integrator był najlepszym testerem rozwiązań wskazującym błędy w  pracy urządzenia czy też braki w  funkcjonalności, o o których często nie wiedział sam producent.
Producenci szybko zaczęli zauważać, że tylko sprzedaż kompletnych rozwiązań ma przyszłość. Dzięki temu integratorzy mogli sięgnąć zarówno po sterowanie, jak i dystrybucję sygnałów do oferty jednego producenta i tylko uzupełnić go o monitor i projektor od innego. 

sygnał AVW ofercie firmy ATEN znajdują się nie tylko rozwiązania do transmisji i zarządzania sygnałami audio i wideo, procesory do sterowania, ale także zaawansowane urządzenia do zarządzania energią w szafach rack oraz konwertery, przejściówki i cały osprzęt.

Czy sięganie po kompletny system od jednego producenta przyniosło jakąś wartość dodaną względem różnych urządzeń od różnych dostawców łączonych w całość? 
Największą było i  jest to, że w  sytuacji, gdy poszczególne urządzenia nie chciały współgrać ze sobą, producent musiał coś z  tym zrobić, ponieważ były to klocki „z  jednej stajni”, od jednego dostawcy. Wcześniej bywało tak, że łącząc wiele różnych urządzeń, producent nie był w stanie powiedzieć, jak w danej konfiguracji zachowa się jego produkt. To było zadanie integratorów, którzy bazowali na swojej wiedzy i doświadczeniu.
Jak w  tym czasie zmieniała się sama technologia związana z transmisją i zarządzaniem obrazem? Czy dzisiaj jest to przede wszystkim podążanie AV w kierunku IT? 
Ja uważam, że tak. Zwróćmy uwagę na samą kwestię sterowania. Kiedyś podstawowym protokołem sterowania był RS. Następnie pojawiła się możliwość sterowania po LAN i szybko zarówno producenci projektorów, jak i monitorów, zaczęli korzystać z tej technologii.
Wraz z  rozwojem Digital Signage, LAN jeszcze bardziej wzmocnił swoją pozycję, ponieważ DS jest już w  zasadzie tylko sieciowy, nawet jeżeli player jest instalowany bezpośrednio za monitorem, to i tak zazwyczaj jest zarządzany właśnie za pomocą sieci.
Wtedy najważniejsze było nie tylko wysłanie informacji, ale również sygnał zwrotny, a  więc informacje, jak długo był wyświetlany dany obraz, do ilu widzów dotarł i czy nie było jakiejś awarii. Systemy zaczęły być rozproszone. Nie wyobrażam sobie już dzisiaj właśnie instalacji Digital Signage bez IT. Przewód LAN daje również znacznie większe możliwości, jeżeli chodzi o sterowanie.
Według mnie najlepszym przykładem tego, w  jaki sposób połączyły się te dwie branże, jest AV over IP. Dzisiaj nie ma już AV bez IT i przyszłością będą rozwiązania łączące te dwa światy wraz z transmisją dźwięku po IP z wykorzystaniem protokołu Dante. 
A jak Twoim zdaniem będzie wyglądał rynek, jeżeli chodzi o  porównanie technologii Over IP oraz HDBaseT? Czy to zapowiadane połączenie branży AV z  branżą IT spowoduje, że dedykowane protokoły znikną? 
Technologie Over IP oraz HDBaseT należą dzisiaj do tych najczęściej wybieranych. Jednak nie uważam, że jedna z nich zastąpi drugą. Pierwszy rodzaj transmisji danych ma swoje niewątpliwe plusy, ponieważ daje nam możliwość transmisji na bardzo duże odległości poprzez multiplikowanie switchy, równocześnie jednak nie jest technologią najtańszą, wymaga sieci i  zajmuje kanał transmisji, w którym przesyłane są odpowiednio duże ilości danych. Dlatego, albo firma musi położyć dodatkową, trzecią czy czwartą sieć strukturalną dedykowaną tylko dla AV, albo korzystać lokalnie z HDBaseT. Producenci widzą jednak te zmiany rynkowe, dlatego standardowe matryce są dzisiaj zamieniane w ich ofertach na matryce typu all in one, gdzie mamy zarówno złącza HDBaseT, jak i  powoli pojawiają się również te umożliwiające podłączenie się do sieci Over IP. Duża instalacja, np. w hotelu, może być wygodniejsza do zaprojektowania, z punktu widzenia projektowego, na AV over IP. Jednak najważniejsza jest „końcówka” (encoder lub decoder). I  w  przypadku tej technologii, jeżeli integrator czy klient będą chcieli dołożyć kolejny punkt, wystarczy tylko dołożyć „końcówkę”. Przy rozwiązaniu HDBaseT czy HDMI musimy przewidzieć te wszystkie przyszłościowe zmiany już na etapie projektowania i  instalacji, ponieważ w  przypadku zbyt małej liczby wejść lub wyjść w matrycy, trzeba będzie ją wymienić w przyszłości. Pamiętajmy, że łatwiej jest również skorzystać z już istniejącej sieci niż kuć ściany i przeprowadzać remont tylko po to, żeby położyć dedykowane połączenia HDBaseT. Zupełnie innym zagadnieniem jest kwestia bezpieczeństwa. Gdy mówimy o  zastosowaniu rozwiązania HDBaseT, zarówno matryca, nadajniki, jak i odbiorniki, są urządzeniami specjalistycznymi, z których musimy skorzystać, aby przesłać i odebrać sygnał. Druga z technologii transmisji, AV over IP, to po prostu strumień danych, do których każdy w sieci ma w pewnym stopniu dostęp. Oczywiście, stosując dodatkowe nakłady wiedzy, umiejętności czy środków finansowych można w odpowiedni sposób zabezpieczyć taką transmisję. Podsumowując, według mnie tam, gdzie mamy lokalne rozwiązania, będzie przodowało HDBaseT. Tam jednak, gdzie w grę wchodzą duże odległości transmisji, jak stadiony, centra handlowe czy hotele, będzie stosowane AV over IP.  
Jak w obliczu tych zmian i rozwoju technologii, o których rozmawiamy, wygląda oferta rozwiązań AV firmy ATEN i produkty, którymi się zajmujesz? 
Firma ATEN jest producentem z czterdziestoletnim doświadczeniem i  właśnie w  tym roku obchodzimy nasze okrągłe urodziny. Jest to producent wywodzący się i rozpoznawalny przede wszystkim przez pryzmat rozwiązań IT, a ściślej mówiąc urządzenia KVM, które służą nie tylko do dystrybucji sygnału, ale także zarządzania sygnałem i  podłączonymi urządzeniami. Już wiele lat temu pojawiły się urządzenia KVM korzystające z połączeń IP.
Dlatego naturalnym krokiem producenta było odłączenie myszy i klawiatury, pozostawienie samego wideo i przejście do oferty AV. Miało to miejsce mniej więcej dziesięć lat temu, gdy ATEN wprowadził na rynek pierwsze urządzenia stworzone z myślą właśnie o AV.
Ja dołączyłem do firmy właśnie po to, aby zająć się tą grupą produktów i wspierać partnerów biznesowych oraz firmy moją wiedzą i doświadczeniem.
Firma ATEN ma w  swojej ofercie zarówno matryce modularne, stworzone z myślą o bardzo dużych, zaawansowanych systemach AV, jak i  podstawowe rozwiązania do dystrybucji sygnału lokalnego. W naszej ofercie mamy standardowe rozwiązania HDMI dla niewielkiej sali, przestrzeni biurowej, a nawet domu. Mamy produkty dla potrzeb nieco dalszej transmisji, zarówno DisplayPort i HDMI w standardzie HDBaseT, jak i rozwiązania z segmentu Over IP dedykowane dla największych, najbardziej zaawansowanych instalacji. W  naszym portfolio mamy również standardowe matryce boksowe, które są w  pełni zarządzalne i  które pozwalają na sterowanie ścianami wideo, a także rozwiązania, których nie może zabraknąć w żadnej instalacji, a więc system sterowania VK z możliwością zarządzania nim z urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu iOS, Android, ale także urządzeń z systemem Windows. To jednak nie wszystko. W naszej ofercie znajdują się również zaawansowane urządzenia do zarządzania energią w  szafach rack, a także konwertery, przejściówki i cały osprzęt. 
Wśród tych wszystkich urządzeń brakuje już chyba tylko jednego: własny switch by ATEN? Czy to będzie rozwiązanie, które mamy szansę zobaczyć w niedalekiej przyszłości? Czy takie rozwiązanie ma sens?
Nie wiem, czy oficjalnie mogę odpowiedzieć na to pytanie (śmiech). Tak, takie rozwiązanie ma sens i myślę, że możemy się spodziewać jego wprowadzenia na rynek.
Osobiście uważam, że będzie to rozwiązanie, które przede wszystkim docenią integratorzy, ponieważ dostaną całe, kompletne rozwiązanie i nie trzeba będzie szukać odpowiedniego switcha u innego producenta.
My oczywiście informujemy naszych partnerów, które switche są przetestowane i dedykowane do pracy z naszymi urządzeniami. Dzisiaj są to po prostu wszystkie wiodące marki jak: Cisco, Netgear, HP. Najważniejsze jest, aby spełniały one dwa podstawowe wymagania. Musi być możliwość ustawienia IGMP i ramek Jumbo, aby sygnał wideo over IP był przesyłany we właściwej jakości.
Jak Twoim zdaniem w przyszłości będzie się rozwijała oferta produktów marki ATEN dla rynku AV? 
Naszą siłą jako producenta jest przede wszystkim to, że wywodzimy się z  rynku IT. Dzięki temu rozumiemy potrzeby tego sektora i  potrzeby klientów, którzy są teraz największymi odbiorcami. Jesteśmy producentem swoich rozwiązań, nie są to produkty OEM kupowane i tylko uzupełniane o nasze logo czy kolorystykę. Dzięki temu jesteśmy w stanie dynamicznie wprowadzać określone zmiany i bardzo szybko reagować na potrzeby rynku. Przykładowo, już są zapowiedziane produkty, które będą pokrywały zapotrzebowanie klienta, które dopiero się kształtuje i  właśnie zostało zdiagnozowane. Myślę, że w kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę rozwiązań IP, rozwiązań HDBaseT oraz USB-C. Będzie to bardziej rozszerzanie oferty niż dołączanie kolejnych gałęzi produktowych, co da przede wszystkim klientowi większą elastyczność wyboru i  możliwość konfiguracji systemów odpowiadających najlepiej jego potrzebom. Chciałbym, aby nasz partner mógł stworzyć wyłącznie na naszych klockach kompletny system. I już dzisiaj ma on taką możliwość, ale rozwój firmy ma sprawić, że naszemu partnerowi będzie jeszcze łatwiej tego dokonać.
Dlatego też organizujemy szkolenia z  naszych systemów sterowania, z  naszej oferty. Osobiście również chętnie pomagam i doradzam, jakie produkty powinien wybrać nasz partner, aby zoptymalizować tworzony projekt.

display port„Firma ATEN ma w swojej ofercie zarówno matryce modularne, stworzone z myślą o bardzo dużych, zaawansowanych systemach AV, jak i podstawowe rozwiązania do dystrybucji sygnału lokalnego. W naszej ofercie mamy standardowe rozwiązania HDMI dla niewielkiej sali, przestrzeni biurowej, a nawet domu. Mamy produkty dla potrzeb nieco dalszej transmisji, zarówno DisplayPort i HDMI w standardzie HDBaseT, jak i rozwią-zania z segmentu Over IP dedykowane dla największych, najbardziej zaawansowanych instalacji.”

ROZMAWIAŁ: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje