Firma Sennheiser poinformowała, że Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) w Stanach Zjednoczonych zatwierdziła zmianę w przepisach, które obecnie zezwalają na działanie bezprzewodowych wielokanałowych systemów audio (WMAS) w USA. WMAS to zaawansowana bezprzewodowa technologia mikrofonowa, która została zaprojektowana w celu sprostania wyzwaniom stawianym podczas bardzo wymagających występów na żywo oraz przez aplikacje studyjne. W porównaniu do tradycyjnych bezprzewodowych systemów mikrofonowych, WMAS oferuje wyższy poziom wydajności widmowej wyrażający się możliwością transmitowania większej liczby kanałów dźwięku w ograniczonym bloku widma częstotliwości radiowej (RF), a także lepszym zabezpieczeniem przed zakłóceniami ze strony innych usług łączności bezprzewodowej, które wykorzystują to samo widmo.

W swoim oświadczeniu przedstawionym na posiedzeniu otwartej komisji przewodnicząca Jessica Rosenworcel zaznaczyła: „Jeśli nie zajmujesz się produkcją dźwięku i obrazu, prawdopodobnie nie zastanawiałeś się zbyt wiele nad mikrofonami bezprzewodowymi. Ale one są wszędzie. […] Ale kiedy pojawia się nowa technologia, która może poprawić wydajność działania mikrofonu bezprzewodowego, trzeba przyjrzeć się zagadnieniu jeszcze raz. Dlatego kilka lat temu wydaliśmy rozporządzenie mające na celu zbadanie nowego typu technologii znanej jako wielokanałowe systemy bezprzewodowe audio lub WMAS. […], które mogą wyraźnie zwiększać efektywność działania bezprzewodowych systemów mikrofonowych […], ze znaczną poprawą wykorzystania widma”.

Sennheiser rozpoczął pracę nad systemem WAMS ponad dziesięć lat temu. W sierpniu 2018 roku Sennheiser złożył do FCC petycję w sprawie opracowania przepisów, wskazując konieczność modyfikacji limitu szerokości pasma określonego przez Komisję dla mikrofonów bezprzewodowych. W tym czasie Sennheiser zademonstrował prototypowy system Biuru Inżynierii i Technologii (OET) Komisji. W ciągu ostatnich pięciu i pół lat FCC monitorowała dalszy rozwój technologii WMAS i doszła do wniosku, że uzasadnia to wnioskowaną zmianę przepisów.

Obecnie typowe bezprzewodowe systemy mikrofonowe są wąskopasmowe, tj. ograniczone do szerokości pasma RF, które wynosi 200 kHz. Każdy kanał dźwięku wykorzystuje dedykowaną, jednokierunkową parę nadajnik-odbiornik, która działa na unikatowej nośnej RF. Każdy nadajnik w sposób ciągły emituje sygnał wyjściowy, zwykle o mocy 50 mW, co podnosi poziom szumów tła RF wraz z każdym kolejnym kanałem dodanym do konfiguracji. Te liczne nośne powodują też generowanie zniekształceń nieharmonicznych znanych jako intermodulacje (IM), które mogą zakłócać właściwe sygnały.

Korzyści stosowania technologii WMAS są osiągane poprzez multipleksowanie kanałów dźwięku na szerokopasmowy kanał RF, który w przypadku technologii WMAS firmy Sennheiser w USA wynosi 6 MHz. W tej przestrzeni przenośne transceivery dwukierunkowe mają możliwość komunikacji ze stacją bazową przy ekstremalnie niskiej mocy gęstości widmowej. To zapewnia znakomite zabezpieczenie dla sąsiadujących operatorów innych urządzeń bezprzewodowych. Z tego względu, że WMAS wykorzystuje jedną nośną RF, wyeliminowana jet możliwość powstawania produktów intermodulacyjnych. Pierwszy raz kanały monitorowania dousznego będą mogły równolegle wykorzystywać ten sam blok widma RF co mikrofony bezprzewodowe, a tym samym jeszcze bardziej zwiększać wydajność widmową.