EAW kojarzy nam się głównie z potężnymi systemami koncertowymi wykorzystującymi pionierskie rozwiązania technologiczne. Jednak portfolio produktowe EAW obejmuje również konstrukcje średniego formatu, kompaktowe czy instalacyjne. I to właśnie tymi ostatnimi zajmę się, omawiając serię MKD.
Doskonale znana w naszej branży marka EAW to producent zaawansowanych technologicznie systemów nagłośnieniowych i procesorów sygnałowych z Massachusetts, obecny w branży pro audio od 1978 roku. Wśród jego sukcesów należy przypomnieć legendarny system nagłośnieniowy serii KF850 obecny przez długie lata w riderach technicznych na całym świecie. W 2018 roku firma została przejęta przez RCF Group, w skład w której wchodzi AEB Industriale (dB Technologies). Nowy właściciel podkreślił, że EAW będzie działała nadal jako niezależna marka pod swoim kierownictwem, co owocować ma swobodnym rozwojem technologii i nowych rozwiązań. Mimo doskonałej renomy urządzenia EAW są raczej rzadko spotykane w Polsce. Może się to jednak zmienić, ponieważ od sierpnia 2021 roku dystrybucją tej marki zajmuje się firma SoundTrade. Sprzęt EAW sprawdza się zarówno na dużych plenerowych scenach, jak i w salach koncertowych w zastosowaniach klubowych czy też obiektach użyteczności publicznej jak stadiony, teatry czy parki rozrywki. Najbardziej znane technologie wdrożone przez inżynierów EAW to m.in. wysoce innowacyjne rozwiązania kierunkowania wiązki dźwięku wykorzystywane w systemach nagłośnieniowych serii Adaptive, które cechują się przy tym niesamowitym poziomem generowanego ciśnienia akustycznego. Ich nowatorska konstrukcja oparta na wykorzystaniu matrycy dyskretnych źródeł z niezależnym zasilaniem i przetwarzaniem, pozwala na zmianę kierunkowości wiązki w poziomie oraz pionie bez fizycznej ingerencji w kształt grona. Ja natomiast zajmę się serią głośników instalacyjnych MKD, która została zaprojektowana, aby zapewnić wysoką wydajność i szerokopasmową kontrolę propagacji dźwięku, czyli to, co najważniejsze, w różnorodnych zastosowaniach od stadionów po kameralne kluby muzyczne.
MKD opiera się na wieloletniej tradycji EAW, polegającej na opracowywaniu wyjątkowych konstrukcji do zastosowań instalacyjnych we współpracy z konsultantami i integratorami systemów dźwiękowych na całym świecie. Kompaktowa, wytrzymała obudowa z brzozy bałtyckiej zapewnia prostotę instalacja dzięki zintegrowanym punktom montażowym M10 oraz opcjonalnym akcesoriom do montażu na ścianie lub suficie. MKD oferuje również opcję ochrony przed warunkami atmosferycznymi, niestandardowe kolory i delikatnie zakrzywiony przód, co pozwala na instalacje podtynkowe w najbardziej wrażliwych wizualnie środowiska. MKD wykorzystuje założenia projektowe i technologie zaczerpnięte z serii QX, polegające na symetrycznym rozmieszczeniu pary przetworników niskich częstotliwości po obu stronach wielkoformatowej, obrotowej tuby. Zaawansowane akustycznie przetworniki mogą pracować o oktawę niżej niż standardowe drivery dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanej zwrotnicy. Co więcej, konstrukcja serii MKD zapewnia niezwykle wyrównaną odpowiedź częstotliwościową i fazową.
MKD800
Najmniejszym przedstawicielem serii MKD jest dwudrożny, pasywny model 800, występujący w trzech wersjach, różniących się od siebie propagacją wysokich częstotliwości. Jak łatwo się domyślić, MKD826 oferuje dyspersję kątową 120° x 60°, MKD864 – 60° x 45°, a MKD896 – 90° x 60°. Konstrukcja bazuje na dwóch 8”-przetwornikach szerokopasmowych z cewkami o średnicy 2”. W sekcji HF pracuje driver ciśnieniowy o średnicy 1” z 2”-cewką umieszczony w tubie. Taka konfiguracja zapewnia efektywne przetwarzanie częstotliwości z zakresu 62 Hz-19 kHz oraz maksymalny poziom SPL 135 dB. Kolumny zasilane są w trybie pasywnym, mogąc przyjąć 800 W przy 8 Ω. Dedykowanymi przez producenta wzmacniaczami są modele EAW UXA4410, który obsłuży jednocześnie 16 sztuk po 4 na kanał, UXA4406 – 12 sztuk po 3 na kanał oraz UXA4810 – 16 sztuk po 2 na kanał. Alternatywnym zasilaniem mogą też być wzmacniacze firmy Powersoft z serii X, T bądź Canali DSP+D, które mają w swoim arsenale oryginalne presety „greybox” również do serii MKD 800.
MKD1000
Tak jak w przypadku mniejszego brata MKD1000 jest również dwudrożną konstrukcją pasywną, a oznaczenie wersji tożsame jest z jej dyspersją kątową. Tym razem jednak inżynierowie zastosowali dwa 10”-przetworniki szerokopasmowe z 2,5”-cewką oraz driver ciśnieniowy o średnicy 1,4” z 4”-cewką umieszczony w tubie. Dzięki temu pasmo przenoszenia MKD1000 zawiera się w przedziale 57 Hz -20 kHz. Maksymalny poziom SPL jest różny dla każdej wersji i wynosi odpowiednio 141 dB dla MKD1026, 144 dB dla MKD1064 oraz 142 dB dla MKD1096. Kolumny zasilane mogą być zarówno w trybie pasywnym jak i bi-amp. Co więcej, w trybie pasywnym używając zewnętrznego crossovera kolumna jest w stanie przyjąć 1000 W przy 8 Ω lub 700 W przy 8 Ω, wykorzystując wbudowaną zwrotnicę. Decydując się natomiast na zasilanie w trybie bi-amp, dostarczyć musimy 700 W @ 8 Ω sekcji LF oraz 100 W @ 8 Ω sekcji HF. Stosując wzmacniacze UXA4410, obsłużymy 12 kolumn głośnikowych w trybie passive lub 6 w trybie bi-amp. UXA4406 lub UXA4810 posłużą nam do zasilenia 8 sztuk w trybie passive lub 4 w bi-amp każdy. Analogicznie do serii 800 można zastosować Powersofty.
MKD1200
Model MKD1200 to nadal pasywna, ale już trójdrożna kolumna głośnikowa, występująca w dwóch wersjach. MKD1294 oferuje dyspersje kątową wynoszącą 90° w pionie oraz 45° w poziomie, natomiast MKD1264 – 60° pionowo i 45° poziomo. Tym razem w tubie umieszczona została zarówno sekcja HF, składająca się 2”-drivera ciśnieniowego z 2,5”-cewką, jak i sekcja MF, czyli 2”-ciśnieniowy przetwornik z 4”-cewką. Całość dopełniają dwa 12”-przetworniki szerokopasmowe z 3”-cewką. Konstrukcja ta charakteryzuje się pasmem przetwarzania częstotliwości z zakresu od 47 Hz do 20 kHz. MKD1294 potrafi wygenerować maksymalny poziom SPL wynoszący 145 dB, a MKD1296 – 147 dB. Zasilając ten model pasywnie, będziemy musieli dostarczyć moc o wartości 1200 W @ 8 Ω. Taką samą moc musi mieć wzmacniacz zasilający sekcje LF w trybie bi-amp, natomiast sekcja MF/HF potrzebuje 140 W @ 8 Ω. Rekomendowana przez producenta konfiguracja wymaga jednego wzmacniacza UAX4410 lub UAX4810 do zasilenia 8 MKD1000 w trybie passive lub 4 w trybie bi-amp. UAX4406 wystarczy do zasilenia 4 kolumn passive lub 2 bi-amp. I w tym przypadku bez większych problemów dobierzemy wzmacniacz z szerokiej oferty Powersofta.
Wzmacniacze i processing
EAW w swojej ofercie ma dedykowane wzmacniacze z procesorami DSP i same procesory DSP, które pozwalają wydobyć z kolumn głośnikowych MKD to, co najlepsze. Wzmacniacze to wspomniane już wcześniej modele UXA4410, 4406 i 4810, czyli cztero- lub ośmiokanałowe konstrukcje, oferujące potężną moc i zaawansowane DSP, dostępne również w procesorach UX48, 8800 i 3600, które zawierają m.in. unikalne logarytmy EAW takie jak Focusing czy DynO. Obsługują one zarówno sygnał analogowy, jak i cyfrowy, w standardzie Dante oraz AES. Szybki dostęp do najważniejszych funkcji możliwy jest z panelu frontowego urządzeń, a zaawansowane sterowanie i kontrola odbywa się poprzez oprogramowanie Resolution. Producent, wychodząc naprzeciw klientom chcącym zintegrować kolumny głośnikowe EAW z istniejącymi już instalacjami opartymi na urządzeniach QSYS, BSS lub Powersoft, udostępnia oficjalne presety na wymienione platformy.
Oprogramowanie
Każdy użytkownik systemów EAW ma do dyspozycji oprogramowanie predykcyjne Resolution 2. Jest to potężne i łatwe w użyciu narzędzie do symulacji i zarządzania systemami. Resolution powstało w oparciu o używane w poprzednich latach oprogramowanie predykcyjne F-Chart firmy EAW, tym razem przenosząc obliczenia do przestrzeni trójwymiarowej. Poziomy ciśnienia są prezentowane przez zakolorowanie powierzchni odsłuchowych, przy użyciu różnych kryteriów, w tym pasm tercjowych oraz szerokopasmowych SPL, ważonych krzywymi A i C. Umożliwia również wyświetlanie rzeczywistego pasma w dowolnym punkcie. W obliczeniach uwzględniane są zdefiniowane przez użytkownika warunki środowiskowe, w szczególności temperatura i wilgotność.
Podsumowanie
W przypadku EAW MKD, jak przystało na rasową serię instalacyjną, producent zadbał o różnorodną gamę modeli i wersji, aby użytkownik miał możliwość dobrania idealnej konstrukcji zależnie od swoich potrzeb. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wersję MKD800, 1000 czy 1200, otrzymujemy tę samą zaawansowaną technologię, zapewniającą niezwykle spójną charakterystykę częstotliwościową i fazową w połączeniu ze znakomitą skutecznością. Kto choć raz miał do czynienia z konstrukcjami EAW wie, że ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowo naturalne, dokładne i przyjemne brzmienie. Kompatybilność z procesorami QSYS, BSS czy Powersoft świadczy o dużej wszechstronności instalacyjnej i możliwościach integracyjnych. Aby przekonać się o tym, że to właśnie seria MKD od EAW jest tym, czego szukasz, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy SoundTrade, którzy najlepiej zaprezentują pełnię możliwości tej znakomitej serii instalacyjnej.
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje