Stewart Audio jest marką znaną z wielu rozwiązań instalacyjnych, jednym z nich jest niewielkich rozmiarów wszechstronny konwerter sygnałów AD/DA.

Konwerter sygnałów NetAV I/O 2×2 marki Stewart Audio oferuje konwersję sygnałów analogowych do Dante i odwrotnie. Prezentowane urządzenie jest w pełni kompatybilne z oprogramowaniem Audinate Dante Controler, które po podłączeniu przetwornika do sieci widzi je automatycznie i pozwala skierować do niego odpowiednie źródła. W zależności od ich rodzaju będziemy musieli jeszcze odpowiednio skonfigurować przełączniki, lecz po skonfigurowaniu nic więcej nie trzeba robić, aby sygnał analogowy został skierowany do cyfrowej sieci lub z niej wyprowadzony. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom branego pod lupę konwertera. Konstrukcja NetAV I/O 2×2, będący nieskomplikowanym konwerterem analogowo-cyfrowym i cyfrowo-analogowym, stanowi idealne rozwiązanie dla integratorów poszukujących praktycznego urządzenia do integracji analogowych urządzeń z siecią Dante. Zajmujący powierzchnię jednej czwartej szerokości racka przetwornik został wyposażony w dwa symetryczne wejścia przyjmujące sygnał o poziomie liniowym i mikrofonowym, oferujące równocześnie zasilanie fantomowe 24 V. Wyboru źródła dokonujemy zworkami mieszczącymi się z tyłu obudowy urządzenia. Tym samym przetwornik pozwala nam wprowadzić do cyfrowej sieci Dante analogowy sygnał pochodzący z dowolnego źródła – bez konieczności korzystania ze skomplikowanego konwertera sygnałów. Istotnym czynnikiem wpływającym na uniwersalność NetAV I/O 2×2 jest to, że konwersja działa również w drugą stroną – ze świata cyfrowego do analogowego. Projektanci znający realia branży AV oddali nam do dyspozycji szereg możliwości montażu urządzenia: na biurku, pod nim, na ścianie, suficie, jak i słupie – a wszystko to za sprawą specjalnych ramek. Gniazda analogowe zrealizowane zostały na trzypinowym złączu Euroblock dla każdego kanału, zarówno wejściowego, jak i wyjściowego. NetAV akceptuje sygnał symetryczny i niesymetryczny, jednak dla sygnału niesymetrycznego musimy skorzystać ze zworki, którą umieszczamy między pinem uziemienia a minusem. Oczywiście w ofercie Stewart Audio znajdziemy prefabrykowane adaptery z mono/stereo RCA i jack 1/8 cala na euroblocku, z których możemy skorzystać zarówno na wejściach i wyjściach. Z tyłu obudowy umieszczone zostało również gniazdo RJ45 odpowiedzialne za transfer sygnału cyfrowego z, jak i do naszej sieci Dante oraz gniazdo zasilania.
Podsumowanie
NetAV I/O 2×2 jest wysokiej jakości przetwornikiem sygnału cechującym się intuicyjną konfiguracją i prostotą obsługi, która nie wymaga późniejszej ingerencji. Wystarczy, że raz odpowiednio ustawimy przełączniki wzmocnienia oraz zasilania fantomowego, aby do naszej cyfrowej instalacji wprowadzić sygnał analogowy lub cyfrowe źródła skierować do analogowego urządzenia. Wbrew pozorom podłączenie analogowych urządzeń do cyfrowej instalacji AV to dość często spotykana sytuacja. Inżynierowie ze Stewart Audio są tego świadomi, dlatego stworzyli wysokiej klasy, wydajne i zarazem kompaktowe urządzenie, które możemy ukryć w biurze czy sali konferencyjnej. Na zakończenie warto dodać, że testowany konwerter, podobnie jak inne sprzęty z logo Stewart Audio, ma niezwykle solidną konstrukcję i został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych.