Bosch PRAESENSA

Od systemu DSO wymaga się, aby spełniał on rygorystyczne przepisy dotyczące systemów pożarowych w celu przeprowadzenia skutecznej i sprawnej ewakuacji z zagrożonego obszaru. Zastosowanie takiego systemu do rozwiązań komercyjnych ogranicza się najczęściej do podstawowych funkcji rozgłoszeniowych.

Niejednokrotnie inwestor lub też projektant takiego systemu decyduje się na drugi system nagłośnieniowy, który ma służyć na co dzień celom komercyjnym takim jak nadawanie komunikatów, wywoływanie osób czy puszczanie muzyki tła w wybranych strefach. Sterowanie funkcjami nagłośnieniowymi okazuje się niejednokrotnie trudne, z uwagi na ograniczoną funkcjonalność takiego systemu. Po drugie, biorąc pod uwagę starą maksymę, iż jakość systemu nagłośnieniowego określa jego najsłabsze ogniwo, należy zweryfikować parametry elektryczne zastosowanej elektroniki czy będzie się ona nadawała do rozwiązań również muzycznych. System PRAESENSA postawił sobie jako wymóg spełnienie powyższych kryteriów w jak najwyższym stopniu.

Zastosowanie dźwięku cyfrowego w postaci protokołu Dante zgodnego z AES67 zapewnia odpowiednią jakość przesyłanego strumienia dźwięku: przetwornik 24-bitowy z próbkowaniem 48 kHz w pełnym paśmie częstotliwości 20 Hz-20 kHz. Uzyskanie dynamiki sygnału na poziomie >110 dB jest wartością stosowaną w profesjonalnych systemach nagłośnieniowych. Przypomnijmy, że jakość dźwięku z płyt CD to dynamika na poziomie 90-96 dB, co dla niektórych producentów nadal jest wyzwaniem. Ponadto PRAESENSA oferuje ponad 100 takich kanałów cyfrowych, które mogą równocześnie być przesyłane po sieci IP. Praesensa jest w pełni systemem sieciowym, gdyż każde urządzenie jest wyposażone w switch IP. Konfiguracja kanałów audio odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania Dante Controler od firmy Audinate.

Bosch PRAESENSA

Wykorzystując czujniki poziomu hałasu w prosty sposób dopasujemy natężenie dźwięku w danej strefie do zmieniających się warunków akustycznych bez względu na liczbę czy wielkość stref. Serwer APAS znacznie usprawnia proces sterowania systemem, jednocześnie dodając możliwości do tej pory nieosiągalne w tej klasie systemów. Wykorzystując strukturę klient-serwer zapewnia dostęp wielu osobom na raz. Ponadto, dzięki specjalnie przygotowanemu GUI dopasowuje wygląd do potrzeb i w ten sposób ułatwia codzienne użytkowanie. Wykorzystując urządzenie z dostępem do bezprzewodowej sieci Wi-Fi, możemy sterować funkcjami nagłośnieniowymi systemu, swobodnie poruszając się po obiekcie. Dzięki temu urządzeniu możemy nadawać komunikaty i muzykę do wybranych stref zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem zdarzeń bądź odtwarzać muzykę z internetu czy wykorzystywać funkcje text-to-speech w hotelu dla gości zagranicznych, w fabryce, na dworcu komunikacyjnym. Oprócz adaptowalnego GUI serwera APAS, PRAESENSA wprowadza intuicyjność obsługi systemu już na samej stacji wywoławczej. Stacja wywoławcza wyposażona w zintegrowany kolorowy ekran dotykowy 4,3” ułatwia obsługę personelowi za pomocą systemu podpowiedzi.

Ta różnorodność rozwiązań zastosowanych w systemie poniekąd przewidzianym do celów ewakuacyjnych sprawia, że staje się on łatwym w obsłudze systemem nagłośnieniowym gwarantującym wysoką jakość dźwięku w połączeniu z łatwością obsługi i bogatą funkcjonalnością. Zastosowanie jednego systemu do celów ewakuacyjnych oraz komercyjnych daje potencjalne oszczędności dla inwestora. Podsumowując: dźwięk cyfrowy przyczynił się do uzyskania lepszej jakości, a zastosowana technologia IP do szybszej i bardziej elastycznej instalacji sprzętu. Wykorzystanie otwartego protokołu Dante zgodnego ze standardem AES67 pozwala łatwo integrować rozwiązania różnych producentów. Dzięki dojrzałej technologii i zaawansowanej łączności, firma Bosch stworzyła wysoce elastyczny, oszczędny i przyjazny dla użytkownika system PRAESENSA.