Q-SYS NV-21-HU

Opracowana przez QSC platforma Q-SYS pozwala na łatwe stworzenie systemu AV, w którym sygnał przesyłany jest do urządzeń końcowych, tak zwanych endpointów, za pomocą klasycznej skrętki. Najczęściej powstające obecnie sale konferencyjne do pracy zdalnej i hybrydowej mogą być wyposażone w mikrofony, kamery PTZ czy nawet głośniki pełniące rolę sieciowych endpointów. Zawsze jednak niezbędne jest przekazanie treści z komputera użytkownika do monitora na ścianie czy systemu wideokonferencyjnego. QSC do tego celu stworzyło endpoint Q-SYS NV-21-HU.

Q-SYS NV-21-HU jest niewielkim, kompaktowym urządzeniem, które łatwo można zainstalować pod blatem stołu czy za monitorem. I oba miejsca są tymi właściwymi, ponieważ endpoint może pracować zarówno jako nadajnik (enkoder) jak i jako odbiornik (dekoder). W rezultacie zestaw dwóch egzemplarzy NV-21-HU, połączonych skrętką, z powodzeniem wystarczy by błyskawicznie stworzyć przestrzeń do pracy. Q-SYS NV-21-HU wyposażony jest w wejście i wyjście HDMI 2.0 oraz port USB-C 3.2. Wejście i wyjście HDMI jest w stanie obsłużyć treść wideo nawet w rozdzielczości 4K/60Hz i z próbkowaniem koloru 4:4:4. Port USB-C pozwala na przekazanie „ruchomych obrazów” w standardzie DisplayPort 1.4 oraz zasilania i danych jednym kablem USB-C.

Q-SYS NV-21-HU

Q-SYS NV-21-HU to endpoint, który może być zarówno enkoderem, jak i dekoderem. Porty USB-C i HDMI pełnią różną rolę w zależności od tego, w którym trybie pracuje endpoint NV-21-HU.

Zależnie od tego, jakim formatem przekazywane są sygnały, endpoint NV-21-HU może pracować w trybie HDMI lub USB-C. Pierwszy z trybów, naturalnie, oznacza, że do wejścia HDMI endpointa pracującego jako nadajnik podłączony jest laptop użytkownika. Wyjście HDMI pozwala tylko na wyświetlenie obrazu przekazywanego do sieci. W tym trybie port USB-C przekazuje dwukierunkowo sygnały audio, ładuje laptop oraz służy jako łącznik z kamerą Q-SYS. Większe możliwości wyjścia HDMI, czyli wyświetlanie treści przychodzącej z sieci lub z lokalnego źródła, dostępne są gdy Q-SYS NV-21-HU pracuje jako dekoder. Takim lokalnym źródłem może być, na przykład, system do bezprzewodowej prezentacji wideo.

Q-SYS NV-21-HU

Scenariusz pracy Q-SYS NV-21-HU wraz z innymi elementami platformy Q-SYS w niewielkiej sali spotkań. Podłączając się jednym kablem USB-C do enkodera zainstalowanego pod stołem, użytkownik laptopa ma do dyspozycji wszystkie akcesoria wideokonferencyjne – kamerę pod monitorem, mikrofony na stole i głośniki pod sufitem.

Podłączenie laptopa do gniazda USB-C NV-21-HU jest znacznie bardziej uniwersalne. Zawsze bowiem laptop ma połączenie z peryferiami wideokonferencyjnymi – monitorem, kamerą, mikrofonem i głośnikiem, a dodatkowo może być zasilany. Znakomicie czyści to blat stołu konferencyjnego, na którym jeden kabel służy do przesyłania wszystkich sygnałów. Endpointy Q-SYS NV-21-HU wykorzystują kodek Q-SYS Shift. Jest to opracowana przez QSC technologia kompresji wideo umożliwiająca dystrybucję wideo w wysokiej jakości i z niską latencją przez standardową, gigabitową sieć LAN. Użycie kodeka Shift pozwala na zaoszczędzenie przepustowości sieci używanej do transmisji wideo. Shift nie wysyła całych ramek obrazu, a jedynie odświeża pojawiające się w nich zmiany.

Q-SYS NV-21-HU

Duża sala wykładowa i znacznie bardziej rozbudowany system AV na fundamencie Q-SYS – wszystkie elementy systemu sterowane są z panelu sterującego umieszczonego na katedrze.

Zasilanie Q-SYS NV-21-HU możliwe jest za pomocą dostarczanego osobno zasilacza NV-21-PSU. Ten zewnętrzny zasilacz umożliwia wspomniane wcześniej zasilanie urządzeń trzecich podłączonych do portu USB-C endpointa mocą nawet 65W. Endpointy Q-SYS NV-21-HU mogą być także zasilane przez PoE – takie urządzenie określane jest jako PD (powered device). Wymaga wówczas dostarczenia 40W mocy z urządzenia zasilającego – PSE (power sourcing unit). Urządzeniem zasilającym – PSE – może być także inny endpoint NV-21-HU, wówczas zapotrzebowanie na moc wzrasta do 45W. wykorzystanie zasilania PoE oznacza, że endpoint nie będzie mógł ładować urządzenia podłączonego do portu USB-C.

Q-SYS NV-21-HU

Q-SYS NV-21-HU zasilany może być z lokalnego zasilacza (dostarczanego oddzielnie) lub przez PoE.

Jak wszystkie endpointy serii NV również NV-21-HU są urządzeniami natywnymi platformy Q-SYS. Wraz z pozostałymi rozwiązaniami QSC zaprojektowanymi z myślą o pracy w ramach środowiska Q-SYS jest w stanie stworzyć kompletny ekosystem. Co więcej, producent zapewnia oprogramowanie Q-SYS Designer, w którym możliwe jest stworzenie prawie całego systemu nim urządzenia dotrą do miejsca instalacji. Tryb emulacji pozwala na przygotowanie konfiguracji każdego urządzenia Q-SYS i przetestowanie jak wszystkie endpointy będą ze sobą współpracować. To bardzo wygodna funkcja, bo pozwala ograniczyć czas spędzany przez programistę na miejscu instalacji, pozwalając w zamian na pracę przy firmowym biurku czy nawet w domu.

Q-SYS NV-21-HU

Q-SYS NV-21-HU sprawdzą się też w barze sportowym czy restauracji, gdzie na każdym monitorze wyświetlany może być inny kanał telewizyjny wysyłany za pośrednictwem nieco bardziej rozbudowanych enkoderów.

Q-SYS NV-21-HU sprawdzą się idealnie zarówno w niewielkich salach przeznaczonych do pracy hybrydowej, jak i w rozległych instalacjach obejmujących wiele sal rozmieszczonych na kilku piętrach korporacyjnego biurowca. Łatwość i szybkość tworzenia szkieletu systemu, jakim jest infrastruktura sieciowa, daje ogromną elastyczność zarówno na etapie tworzenia systemu jak i późniejszej jego rozbudowy. Połączenie laptopa jednym kablem USB-C z kolei ułatwia pracę użytkownikom zarówno w centrach konferencyjnych, jak i w aulach wykładowych. Z kolei kompaktowy, odchudzony design urządzenia obniża koszty gdy w grę wchodzi dystrybucja sygnału do wielu telewizorów w barze sportowym czy treści menu w restauracji.

Q-SYS NV-21-HU

W dużej sali konferencyjnej rolą Q-SYS NV-21-HU jest zapewnienie wygodnego połączenia laptop użytkownika z infrastrukturą audiowizualną pomieszczenia.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”