Uniwersalny ekran LED LG pierwszy raz zobaczyłem w wersji przedprodukcyjnej w trakcie konferencji LG w Mediolanie, która odbyła się w ubiegłym roku. Była to naprawdę zaskakująca nowość, bo choć spodziewałem się wyświetlacza LED opartego na diodach SMD, to oczekiwałem raczej tego, co prezentowało wówczas większość producentów – dużego, precyzyjnie wykonanego wyświetlacza z małym pixel pitchem, o skalowalnej rozdzielczości i zarządzanym z jakiegoś zewnętrznego procesora obrazem. Jak się szybko przekonałem LG znalazło sposób na inne podejście do wyświetlania treści w salach konferencyjnych, wprowadzając do nich ścianę LED wyposażoną w rozwiązania znane z monitorów.
Na pierwszy rzut oka LAA015F to po prostu ekran bezszwowy oferujący wyświetlanie obrazu o rozmiarze 130” w rozdzielczości 1980 x 1080 pikseli. Jednak ten ekran LED wymyka się standardowej klasyfikacji. Oczywiście, jest to ściana LED złożona z kabinetów, każdy o powierzchni 0,52 mkw (960 x 540 mm) i rozstawie diody 1,5 mm. Jednak koncern LG wyposażył ten wyświetlacz w szereg ciekawych, niespotykanych w innych urządzeniach rozwiązań. Uzyskanie wyświetlacza LED o tak dużej przekątnej oznacza konieczność użycia dziewięciu modułów o rozdzielczości 640 x 360 pikseli każdy. Jeden z tych modułów jest jednostką główną, pozostałe to jednostki zależne. Po złożeniu wszystkiego w całość nie jest konieczne konfigurowanie wyświetlacza. Każda jednostka rozpoznaje swoją pozycję i kopiuje ustawienia od sąsiada (poczynając od jednostki głównej). Użytkownikom pozostaje już tylko włączenie urządzenia.
W razie konieczności możliwy jest pełny serwis każdego modułu od przodu.
LG podaje jednolitość podświetlenia na poziomie 95% oraz określa maksymalne różnice w „płaskości” paneli na poziomie ±0,2 mm. Oparty na diodzie SMD 3w1 ekran LAA015F oferuje jasność 500 cd/m2, kontrast 5000:1 oraz jednolitość kolorów ± 0,015 Cx,Cy. Do kompletu jest jeszcze kilka funkcji typowych dla monitorów. Najciekawsza jest tutaj 16-bitowa głębia przetwarzania, co umożliwiło zaimplementowanie HDR 10 i HDR 10 Pro. Monitor oferuje możliwość podłączenia trzech źródeł do złącz HDMI oraz jednego DisplayPort. Można wyświetlić dwie treści jednocześnie zarówno w układzie PbP jak i PiP. Zwykle wyświetlaczom zbudowanym z diody LED towarzyszą zewnętrzne głośniki.
LG LAA015F daje możliwość wyświetlenia dwóch obrazów jednocześnie w układzie PBP lub PIP.
LG LAA015F ich nie potrzebuje. Dźwięk reprodukowany jest całą powierzchnią wyświetlacza. Technologia Surface Sound to 36 punktów emisji dźwięku, każdy o mocy 4,5 W. Łącznie daje to 162 W ukrytej za ekranem mocy, a dźwięk dotrze do każdego uczestnika spotkania. Kolejną funkcją zapożyczoną z monitorów jest możliwość sterowania poprzez RS232C i LAN. LG zadbało o certyfikat Crestron Connected, więc zarządzanie urządzeniem jest znacząco łatwiejsze niż dla typowego ekranu diodowego. Co więcej – opisywany wyświetlacz wyposażony jest w czterordzeniowy układ SoC dający, między innymi, pełną zgodność z platformą LG WebOS. Zapewnia zatem możliwość dostarczenia treści do wyświetlenia z dowolnej zdalnej lokalizacji. Układ SoC poprawia też płynność wyświetlania treści wideo.
Wyświetlacz można zainstalować na ścianie, wolnostojącej konstrukcji lub na opcjonalnym wózku przejezdnym.
Dodatkowo do dyspozycji jest system CMS SuperSign. Jeżeli wyświetlacz LAA015F podłączy się do serwera SuperSign, uzyska się możliwość wyświetlenia informacji typowych dla Digital Signage – na przykład można zaprezentować harmonogram spotkań, powitać gości wchodzących do pomieszczenia czy wyświetlić komunikację korporacyjną skierowana do pracowników. LG opracowało także sposób na przeprowadzenie zdalnej diagnostyki. W tym ostatnim pomoże chmurowa usługa LG Signage365Care. Jest to specjalna usługa pozwalająca zarówno na wykrycie problemów z urządzeniem wraz ze zdalnym ich usunięciem, o ile jest to oczywiście możliwe.
Obudowa każdej jednostki to połączenie odlewu z aluminium i ABS-u.
W sytuacji, gdy konieczna jest wizyta serwisowa, całość naprawy odbywa się od frontu urządzenia. Redukuje to czas niezbędny na serwis, a więc i wyłączenia sali konferencyjnej z użytku. Opisywany wyświetlacz sprawdzi się bowiem idealnie w nowoczesnej sali konferencyjnej, w której pragnie się zapewnić doskonałą czytelność obrazu, a przy tym dużą swobodę aranżacji wystroju wnętrza. Uniwersalny ekran LED LG LAA015F oferowane jest w kilku wariantach. Możliwa jest zarówno instalacja urządzenia w zabudowie meblowej, zawieszenie całości na ścianie (należy pamiętać, że cała konstrukcja waży ponad 170 kg), jak również ekspozycja na stojaku podłogowym. Jest to urządzenie All-In-One oferujące doskonałe parametry wyświetlania obrazu i dźwięku. Szerokie możliwości podłączania, w tym gniazdo USB, pozwalają na dołączenie dowolnego systemu wideokonferencyjnego, a łatwość integracji z systemem sterowania daje pełną kontrolę nad urządzeniem.
Niewielka głębokość złożonego wyświetlacza (12,85 cm) pozwala na zainstalowanie go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Na bocznej ścianie jednostki głównej znajdują się przyłącza wideo (3 x HDMI, 1xDP), sterujące (RJ-45 i RS232) oraz komunikacyjne (USB).
Pixel pitch 1,5 mm jest wystarczający do większości zastosowań konferencyjnych, zwłaszcza dla średnich i dużych sal. A wszędzie tam, gdzie niepotrzebna jest zaawansowana integracja ze środowiskiem biurowym, wyświetlacz może pracować samodzielnie – w wyposażeniu jest bowiem zwykły pilot IR. Na koniec dodam tylko, że opisywany produkt LAA015F uzyskał nagrody Design Excellence 2020 od iF Design Award oraz Red Dot Design Award 2020.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje