OMS (Omneo Main Station) to nowe urządzenie, które RTS zaprezentował w dniu 19 października 2020 roku. Na pierwszy rzut oka przypomina ODIN’a, jednak zawieraz w sobie zarówno elementy matrycy, jak i pulpitu interkomowego. Ta hybrydowa stacja główna łącząca światy komunikacji w technologiach analogowej, cyfrowej oraz IP stanowi główny element nowej rodziny produktów: RTS Digital Partyline. OMS to wielofunkcyjne narzędzie komunikacyjne dla szerokiego grona klientów. Znajdzie zastosowanie na zarówno w produkcji telewizyjnej (broadcast), rentalu oraz podczas obsługi imprez, jak i w obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej – muzeach, salach sportowych, salach wielofunkcyjnych, teatrach, domach kultury i innych.
Dostępny w kompaktowej obudowie 19″/1RU, wyposażony w czytelny kolorowy wyśwetlacz, blok klawiszy, klawiaturę numeryczną, głośnik oraz gniazda mikrofonu i słuchawek z mikrofonem (headsetu), OMS jest wyjątkowo wszechstronnym i ekonomicznym rozwiązaniem zdolnym do łączenia zarówno urządzeń przewodowych i bezprzewodowych, jak i urządzeń pracujących w domenach IP, cyfrowych oraz analogowych. Obsługiwana jest pełna łączność TCP / IP. Podczas gdy obecne na rynku systemy oferują produkty tylko analogowe, tylko cyfrowe, zastrzeżonych formatów własnych lub niekompatybilne z Dante, OMS realizuje filozofię RTS polegającą na łączeniu wszystkich standardów i formatów. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji cztery podstawowe formaty obsługiwane przez OMS: OMNEO (Dante, AES70 i więcej), RVON (RTS Voice Over Network), 4W (czterodrut) oraz 2W (dwudrut, party-line).
OMS jest dostępny w pięciu licencjonowanych konfiguracjach dostosowanych do budżetu użytkownika i wymagań aplikacji: ADVANCED, INTERMEDIATE i BASIC DIGITAL (każda z OMNEO) oraz ANALOG PLUS i ANALOG (relacje tylko analogowe).
Producent umożliwił dotychczasowym użytkownikom analogowych systemów party-line RTS TW oraz AudioCom stopniowe wejście do świata komunikacji z wykorzystaniem AoIP. Aktualizacje oprogramowania (licencje) pozwalają na zwiększenie pojemności i funkcjonalności w miarę ewolucji potrzeb. Użytkownicy wymagający zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego powinni wybrać wersje OMS Intermediate lub OMS Advanced albo dokonać aktualizacji z niższych wersji OMS (Analog, Analog Plus, Digital Basic) to właśnie tych najbardziej zaawansowanych.
OMS w wersji podstawowej ANALOG to nic innego, jak sukcesor wycofanej z produckji 4-kanałowej bazy głównej AudioCom model MS-4002, oferujący 4 relacje analogowe party-line (do wyboru RTS TW, AudioCom oraz CC), 2 wejścia programowe i wyjście zlecenia na scenę lub do systemu PA. W przypadku wersji OMS Analog Plus użytkownik otrzymuje dodatkowo 4 porty 4W+Data, umożliwiające podłączenie pulpitów interkomowych lub wykorzystanie ich na potrzeby przychodzących i wychodzących sygnałów z/do urządzeń zewnętrznych. Na tym etapie pojawia się element prostej 4-portowej matrycy, znany chociażby z matryc serii Zeus.
Wersja OMS Digital Basic to doskonałe rozwiązanie – w zasadzie czysto cyfrowe (z pominięciem 2W/PL) – umożliwiające stworzenie niewielkiego systemu komunikującego się z wykorzystaniem formatu OMNEO (Dante+OCA). OMS Digital Basic obłsłuży do 20 urządzeń/relacji OMNEO/Dante, np. 4 pulpitów interkomowych RTS serii 3000/4000/5000 oraz 16 beltpacków przewodowych i/lub bezprzewodowych. Będąc stacją bazową, a tym samym pulpitem interkomowym, OMS Digital Basic pozwala na stworzenie autonomicznego systemu bezprzewodowego ROAMEO.
Prawdziwa radość pracy rozpoczyna się od wersji OMS Intermediate, osiągając pełnię możliwości w wersji OMS Advanced. OMS Advanced to nic innego jak 48-portowa cyfrowa matryca interkomowa z interfejsami 4W/2W oraz wbudowanym pulpitem interkomowym. OMS w jednej z tych wersji sprawdzi się doskonale np. na małych wozach produkcji TV, autonomicznych wozach grafiki czy mobilnych stacjach satelitarnych. To również doskonałe narzędzie pracy dla ekip branży eventowej, umożliwiające pracę na niespotykanym do tej pory poziomie przy umiarkowanej cenie zakupu, oraz budżetowe rozwiązanie dla instytucji kultury.
Technologia OMNEO IP obejmuje Dante (transport audio) oraz AES70 (sterowanie urządzeniami). OMNEO pozwala stacji OMS na łączenie się z innymi produktami serii RTS Digital Matrix (w tym z pulpitami interkomowymi KP series, matrycami serii ADAM, ADAM-M, ODIN i systemem bezprzewodowym ROAMEO DECT) oraz nadchodzącymi nowymi urządzeniami rodziny RTS Digital Partyline. OMS zapewnia tym samym łatwą drogę do “przesiadki” ze starszego analogowego sprzętu do najnowszej technologii, umożliwiając użytkownikom migrację do elastyczności infrastruktury IP bez konieczności dużej inwestycji w złożony system macierzowy (matrycowy).
OMS jest zarządzany z najnowszej wersji oprogramowania RTS AZedit oraz IPedit. Z wyjątkiem niewielkich odstępstw programowanie OMS nie różni się niczym od zarządzania innymi urządzeniami RTS.