Już 30 stycznia w nowoczesnym kompleksie wystawienniczym Fira de Barcelona odbędzie się kolejna edycja największej imprezy branży AV w Europie, targów Integrated Systems Europe. W jednym miejscu, w ośmiu halach, na przestrzeni ponad 80 tysięcy metrów kwadratowych będzie można zobaczyć wszystkie najnowsze rozwiązania branży AV, ale, co jest nowością od kilku lat, również technologie sceniczne czy rozwiązania broadcastowe. Jednak ta edycja będzie szczególna. Równo dwadzieścia lat temu swoją premierę miała pierwsza edycja imprezy, która wciągu dwóch dekad rozwinęła się w imponujący sposób, będąc prawdziwym świętem branży AV.
Z tego powodu organizatorzy zaplanowali wiele wyjątkowych wydarzeń urodzinowych, specjalnych spotkań i konferencji oraz akcji, w ramach których osoby stojące za imprezą od jej pierwszej edycji dzielą się swoimi wspomnieniami na temat kolejnych dwudziestu odsłon.
Jak co roku postanowiliśmy porozmawiać z dyrektorem targów Mike’iem Blackmanem o tym, jak przebiegają przygotowania do kolejnej edycji imprezy, jakich nowości możemy spodziewać się, odwiedzając słoneczną Barcelonę na przełomie stycznia i lutego 2024.
Jest rok 2003. Mike’owi Blackmanowi zostaje powierzony śmiały projekt stworzenia targów branży AV. Mniej niż dwanaście miesięcy później, w Genewie odbywa się pierwsza edycja Integrated Systems Europe.
Początkowo impreza była dosyć skromna, w przestrzeni ekspozycyjnej swoje rozwiązania prezentowało tylko kilkudziesięciu producentów, a chęć odwiedzenia hal wystawienniczych zgłosiło niewiele ponad 3500 uczestników, głównie lokalnych.
Po jednej edycji w Genewie i Brukseli na wiele lat domem dla targów był kompleks hal RAI w Amsterdamie, w którym targi wciąż się rozrastały, zyskując nowych wystawców, gości i rozbudowując swój zasięg.
Przełomowy stał się rok 2019. Po rekordowej liczbie ponad 1300 wystawców i ponad 80 000 odwiedzających, przestrzeń okazała się być niewystarczająca i nastąpiła wielka przeprowadzka do jednego z najnowocześniejszych kompleksów wystawienniczych, Fira w Barcelonie.
W trakcie tegorocznej edycji targi odwiedziło ponad 58 000 gości, a na przestrzeni o powierzchni 56 870 metrów kwadratowych swoje rozwiązania prezentowało 1052 wystawców. Te liczby muszą robić wrażenie!
ISE nie tylko platformą i przestrzenią, gdzie są prezentowane najważniejsze rozwiązania, ale także imprezą, która napędza rynek. To tutaj można zobaczyć najnowsze trendy rynkowe, tutaj swoje premiery każdego roku mają zupełnie nowe produkty i to właśnie w trakcie każdej kolejnej edycji ISE prezentowane są najnowsze technologie zmieniające każdego roku świat AV.
Zapraszamy do rozmowy z dyrektorem targów Mike’iem Blackmanem, którego przepytaliśmy o przygotowania do jubileuszowej odsłony targów i nowości, których możemy się spodziewać w 2024 roku.
Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Już kilka miesięcy temu wystartowało bardzo wiele różnych aktywności promujących nadchodzącą odsłonę targów ISE. Czy możesz przybliżyć naszym czytelnikom na jakim etapie są przygotowania do ISE 2024 i jakie działania marketingowe są teraz realizowane?
Mike Blackman, Integrated Systems Europe: Skupiamy się przede wszystkim na dopinaniu wszystkich szczegółów i planowaniu, w jakich aktywnościach będą mogli wziąć udział uczestnicy imprezy. Zajmujemy się planowaniem programu prezentacji keynote, zapraszaniem prelegentów, a już ogłosiliśmy kilka bardzo interesujących punktów programu.
Warto chociażby wspomnieć o prezentacji otwierającej targi ISE 2024, którą wygłosi Sharmeen Obaid-Chinoy, wielokrotnie nagradzana twórczyni filmowa, laureatka Oscara, która podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat mocy opowiadania historii i o tym, jak technologia zmienia nasze życie.
Oprócz tego uczestnicy ISE 2024 będą mogli wziąć udział w bardzo wielu wydarzeniach towarzyszących, nad którymi wciąż pracujemy. Mowa tutaj m.in. konferencji poświęconej inteligentnym budynkom, szczycie pomieszczeń kontrolnych, konferencji na temat inteligentnych domów, szczytowi produkcji i dystrybucji treści, spotkaniu poświęconemu rozwiązaniom digital signage, inteligentnym miejscom pracy czy technologiom live.
Oczywiście równocześnie cały dział handlowy pracuje wciąż nad sprzedażą przestrzeni dla wystawców. Impreza jest już prawie o 20% większa niż w 2023 roku. Impreza cały czas się rozrasta, to naprawdę niewiarygodne!
Czy jednym z powodów tego rozwoju imprezy jest również to, że sytuacja pandemiczna w Azji wróciła do normy i można spodziewać się większej liczby wystawców i gości również z tego regionu?
Tak, zauważamy powrót klientów z Azji, a także to, że wystawcy, których zabrakło jeszcze w 2023 roku, w trakcie edycji 2024 powrócą z pełną mocą. Mowa tutaj o firmach z takich krajów jak Chiny, Korea Południowa czy Tajwan.
Jakie będą, Twoim zdaniem, najważniejsze trendy rynkowe prezentowane w trakcie ISE2024?
Wciąż cała przestrzeń wystawiennicza będzie podzielona na strefy tematyczne, podobnie jak miało to miejsce w trakcie poprzednich edycji, ale będą również dwie strefy, w ramach których widzimy ogromny wzrost. Pierwszą z nich jest oświetlenie i konstrukcje sceniczne. Goście targów będą mogli zobaczyć bardzo wielu wystawców reprezentujących te obszary, którzy pojawią się na ISE po raz pierwszy. Bardzo zależało nam, aby wszyscy wystawcy mogli zaprezentować wszystkie rozwiązania w jednym miejscu. I tej tematyce poświęcona będzie hala numer jeden.
Cały czas rozwija się również sektor poświęcony tworzeniu treści multimedialnych. Reprezentujący go wystawcy, w trakcie ISE24, będą prezentowali najnowsze rozwiązania w hali czwartej. Tutaj będzie można zobaczyć również rozwiązania do współpracy zdalnej i pracy współdzielonej.
Oczywiście wciąż odwiedzający będą mogli zobaczyć bardzo wiele rozwiązań z departamentu dźwięku. W hali ósmej zlokalizowane będzie jeszcze więcej pomieszczeń odsłuchowych, w których będzie można posłuchać najnowszych systemów nagłośnieniowych.
Wspomniałeś o tym, że jedna z hal będzie w dużej części poświęcona właśnie tworzeniu treści i materiałom multimedialnym. Czy to oznacza, że w trakcie ISE24 jeszcze większa uwaga będzie poświęcona tej właśnie tematyce?
Zdecydowanie. Zawsze wśród naszych wystawców mieliśmy firmy z tego sektora. Jednak teraz widzimy jak wiele nowych technologii jest wdrażanych na rynek właśnie w formie kompletnych rozwiązań i jak wielką siłą napędową są treści. Cały krajobraz tworzenia treści się zmienia, ma olbrzymi wpływ na całą branżę AV i wszystkie te zmiany będzie można zobaczyć w trakcie ISE24.
Czy wciąż widzicie również postępujące zacieśnianie się więzi między branżami AV i IT?
Zdecydowanie! Nie tylko to zauważamy, ale jesteśmy również częścią tej zmiany. Bardzo ważnym obszarem całej naszej branży są rozwiązania i infrastruktura umożliwiająca transmisję sygnałów AV w oparciu o sieci. Transmisja Audio over IP, Video over IP czy sterowanie transmitowane w oparciu o skrętkę to już teraźniejszość. Branża IT staje się coraz bardziej zaangażowana w to, co robimy. Co więcej, IT coraz lepiej rozumie specyfikę branży AV.
Każdego roku w trakcie targów ISE przeprowadzanych jest wiele ankiet i badań poziomu satysfakcji uczestników. Jakie wnioski płyną z tych przeprowadzonych w 2023 roku?
Nie planujemy wprowadzania jakichś wielkich, gruntownych zmian. Raczej staramy się odpowiedzieć na potrzeby naszych gości rozwijając naszą imprezę o obszary, które chcieliby zobaczyć odwiedzający. Takim przykładem jest właśnie wspomniany już obszar oświetlenia i konstrukcji scenicznych. Widzimy również, że z dużym zainteresowaniem spotykają się wszystkie stoiska, na których prezentowane są rozwiązania i technologie umożliwiające tworzenie treści i wiemy, że nasi goście chcieliby widzieć jeszcze więcej rozwiązań z tego obszaru.
Z przeprowadzanych przez nas ankiet jednoznacznie wynika również, że po przestrzeni expo przechadza się również bardzo wielu inwestorów, którzy poszukują nowych firm czy startupów, w które mogli by zainwestować. Przykładamy zatem również bardzo wiele wagi do tego, aby startupy mogły w odpowiedni sposób się zaprezentować i aby inwestorzy mogli dotrzeć do firm, w które chcieliby zainwestować.
Jeżeli chodzi o samą logistykę hal i komfort odwiedzających, zauważyliśmy, że dla wielu gości targów ISE niekomfortowe były kolejki tworzące się przy południowym wejściu do kompleksu Fira de Barcelona. W trakcie edycji 2024 planujemy otworzyć dodatkowe wejście po lewej stronie od wejścia głównego, które zapewni szybki dostęp do hal, rozdzieli odwiedzających, którzy już mają identyfikatory od tych, którzy dopiero chcą je odebrać, tym samym w znaczny sposób ułatwiając przepływ odwiedzających.
Otworzymy również północne wejście, które zapewni odwiedzającym szybki, łatwy i bezpośredni dostęp do pomieszczeń odsłuchowych zlokalizowanych w hali ósmej.
Co więcej, będzie można tam również dojechać bezpośrednio metrem. Jeżeli rozwiązania audio są Twoim głównym, najważniejszym obszarem zainteresowania, wystarczy wysiąść jeden przystanek dalej od wejścia południowego, aby znaleźć się bezpośrednio w tej strefie.
Zdecydowaliśmy się również na kolejne rozwiązanie, które sprawdziło się znakomicie w trakcie dwóch ostatnich edycji w Amsterdamie. Bramy hal będą otwarte półgodziny wcześniej niż w roku 2022 i 2023, również wejście do hal 1 i 2 będzie możliwe wcześniej, ułatwiając dotarcie do znajdujących się tam wystawców. Co więcej! Odwiedzający będą mogli wejść do środka i wykorzystując ruchomy chodnik znajdujący się nad powierzchnią wystawienniczą wejść w głąb kompleksu Gran Via i poczekać na otwarcie konkretnej przestrzeni ekspozycyjnej na jej progu.
To wszystko umożliwi łatwiejsze i bardziej płynne wejście dziesiątkom tysięcy gości do środka i wyeliminuje sytuację, w której odwiedzający będą musieli czekać w długich kolejkach na zewnątrz.
Jak co roku, w organizację targów bardzo mocno angażują się również zarówno władze lokalne, jak i krajowe, a także otrzymujecie ogromne wsparcie od samego miasta Barcelony i jej włodarzy. Co nowego ta współpraca przyniesie w trakcie ISE 2024?
Jednym z najważniejszych elementów, jest to, że będziemy mieli zdecydowanie więcej policjantów na ulicach. Jesteśmy świadomi tego, że w 2023 roku miało miejsce trochę niepokojących nas wydarzeń, incydentów i kradzieży. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby się to już nie powtarzało. W mieście jest nowy burmistrz, który obiecał, że podejmie stosowane kroki, aby takie incydenty już więcej się nie powtarzały. Efektem tego będzie ponad 1000 dodatkowych policjantów patrolujących ulice miasta w trakcie dni targowych.
ISE 2024 będzie jubileuszową, dwudziestą edycją imprezy. Czy możemy spodziewać się jakichś specjalnych, urodzinowych wydarzeń zorganizowanych specjalnie z tej okazji?
Oczywiście! Nie co roku kończy się dwadzieścia lat. Planujemy kilka bardzo dużych eventów, o których będzie informowali szczegółowo już wkrótce!
Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: Integrated Systems Europe