Zapotrzebowanie na rozmowy wciąż rośnie. Jest coraz więcej miejsc, które wymagają nie tylko przestrzeni, w której mogłoby się spotkać kilkoro specjalistów, aby podjąć dyskusję, ale też istnieje coraz większe ciążenie na kwestię zapisu oraz dalszej dystrybucji tychże rozmów, zarówno w wersji na żywo, jak i po dokonaniu nagrania. Producenci sprzętu audio starają się dopasować produkty do wymagań rynku, rozbudowują oferty o coraz bardziej zaawansowane modele przetworników, w celu zapewnienia wysokiej jakości przetwarzania, przy uwzględnieniu obostrzeń wizualnych i użytkowych. Seria CBL301 firmy AKG ma w swoim repertuarze funkcjonalności parę udogodnień, którymi zainteresować się powinni potencjalni inwestorzy projektujący system audio sal konferencyjnych.
Nowy produkt austriackiej marki AKG to konstrukcja stricte instalacyjna, do zastosowań konferencyjnych. Świadczy o tym m.in. system montażu, który przewiduje dwie możliwości poprowadzenia wbudowanego przewodu. Pierwszą opcją jest „rynienka” prowadząca od środka produktu, do jego krawędzi. Druga natomiast, dzięki dołączonej do zestawu, gwintowanej tulejce oraz gumowym i plastikowym nakładkom, pozwala stabilnie przytwierdzić CBL301 do blatu, odprowadzając kabel dołem, pod stołem. Podłączenie mikrofonu – czy właściwie zestawu mikrofonów, ponieważ wewnątrz obudowy znajdują się trzy przetworniki – również nie ogranicza się do wpięcia wtyku do gniazda docelowego. Zakończenie przewodu stanowi 11 wolnych końców, które należy w zależności od potrzeb i posiadanego sprzętu doprowadzić do właściwych punktów. Przewody wychodzące z produktu to kolejno pary trzech sygnałów mikrofonowych, wymagających zasilania phantom; para przewodów odpowiedzialna za sygnalizację LED w obudowie; żyły odpowiedzialne za funkcję MUTE mikrofonów, dokonywaną przy pomocy zewnętrznej instalacji. Komplet zamyka obecność przewodu Ground. Obudowę stanowi stosunkowo ciężka (ponad 700 gram) jak na wymiary (R-65 mm x H-28 mm), a przez to solidna metalowa konstrukcja, zapewniająca nie tylko stabilność na stole, ale też wytrzymałość podczas wielogodzinnych spotkań i konferencji. Można w niej wyróżnić trzy główne sekcje.
Zestaw ma możliwość ustawienia jednego z czterech trybów pracy, między innymi push-to-talk czy też push-to-mute.
Pierwszą stanowi metalowa siatka ochronna, tuż pod nią znajdują się diody LED RGB, natomiast pierścień poniżej to swego rodzaju dotykowy czujnik, regulujący pracę zestawu na sposób dostosowany do potrzeb użytkowników. W przypadku modelu CBL301B do dyspozycji są trzy przetworniki o charakterystyce kardioidalnej. W domyślnej konfiguracji zapewniają one pokrycie 270 stopni przestrzeni, gwarantując wyraźny i precyzyjny odbiór rozmów. Po odkręceniu górnej części obudowy można jednak dwa przetworniki przesunąć do pozycji predestynującej do pracy z pokryciem 360 stopni, dzięki czemu jeden tylko mikrofon, np. na środku stołu, zapewni świetny odbiór wszystkich rozmówców biorących udział w debacie. Charakterystyka przetworników prezentuje się wzorowo. Jest niemal równa w całym paśmie przenoszenia, z niewielkim podbiciem w rejonach 12 KHz.
Dostępne są dwie metody montażu mikrofonu na blacie. W celu zamontowania w otworze, producent przewidział odpowiednie dodatki w pudełku.
Tryby pracy
Istnieją cztery główne tryby pracy, w zależności od stanu przełączników wewnątrz obudowy. Pierwszy z nich, gdy oba mikro-przełączniki znajdują się na dole, to tryb Mute Control, który pozwala przełączać między stanem wyciszonym i aktywnym poprzez dotknięcie pierścienia obudowy. Można dzięki temu w każdej chwili wyciszyć mikrofony, a po ponownym dotknięciu przywrócić je do pracy. Diody wokół informują użytkownika, w jakim trybie system aktualnie się znajduje. Kolor zielony (lub niebieski, jeśli uznamy, że wolimy taki w celach sygnalizacyjnych) oznacza aktywną pracę, a kolor czerwony to stan wyciszenia. Drugi tryb to tzw. Push-To-Talk, który aktywuje mikrofon jedynie w momencie, gdy dotyka się pierścienia. Gdy styk dłoni z obudową zakończy się, również mikrofon zmieni status na wyciszony, informując o tym czerwonym kolorem diody LED. Odwrotnością tego ustawienia jest trzecia opcja – Push-To-Mute, która dezaktywuje sygnał w przypadku styku dłoni z pierścieniem obudowy. Ostatnim trybem jest opcja sterowania wyciszeniem poprzez zewnętrzne urządzenia. W tym przypadku funkcje wyciszenia za pomocą pierścienia zostają odłączone, a sterowanie odbywać się może poprzez użycie np. zewnętrznych procesorów.
Podsumowanie
Rynek instalacyjny w przypadku nagłośnienia i rejestracji konferencji oraz debat w obecnych czasach jest kwestią kluczową w zakresie dostępu do informacji. Żadna z kwestii nie powinna umknąć uwadze zainteresowanych. W tym celu producenci zapewniają bardzo precyzyjne rozwiązania, dostosowanie do potrzeb inwestorów. System mikrofonowy CBL 301 wyposażony jest w serię rozwiązań, która pozwala z powodzeniem odebrać, przetworzyć i posłać w dal wielokrotnie złożone zdania rozmówców. W swojej kategorii cenowej stanowi bardzo kuszące ogniwo, mogące stać się podstawą planowanego systemu audio.
TEKST: Andrzej Skowroński, AVIntegracje