Aten VE8950

Systemy audiowizualne coraz intensywniej adoptują rozwiązania spotykane w branży IT. Dzięki temu możliwa jest nie tylko sprawna integracja nawet rozbudowanych i rozległych systemów dystrybucji obrazu, ale też zminimalizowanie kosztów wykonania systemu. Prowadzenie trasy wideo, audio i sterowania jedną skrętką znacząco ogranicza liczbę niezbędnego okablowania, skraca czas i eliminuje potencjalne wąskie gardła torów transmisyjnych.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]K[/fusion_dropcap]abel taki jak skrętka także łatwiej wymienić lub naprawić w przypadku uszkodzenia podczas układania trasy. Aten – producent dziś opisywanego sprzętu AV – zaoferował ciekawe zestawy urządzeń do transmisji wideo przez sieć IP: VE8950 i VE8900, składające się z nadajnika i odbiornika. Każde z urządzeń posiada złącze sygnałowe HDMI i audio (odpowiednio wejścia dla nadajnika i wyjścia dla odbiornika) oraz RJ-45 (odpowiednio jeden dla nadajnika i dwa w odbiorniku).

Zestaw można użyć do zestawienia połączenia punkt–punkt, uzyskując tor transmisyjny zdolny do przesłania sygnału wideo w rozdzielczości 1080p (VE8900), a nawet 4K przy 30 Hz i z próbkowaniem 4:4:4 (model VE8950). 

Pełnię możliwości urządzenia ukazują dopiero po podłączeniu ich do przełącznika sieciowego. Za jego pomocą można stworzyć nawet bardzo niesymetryczną, rozproszoną matrycę wideo – na przykład mającą trzy wejścia i dwieście wyjść. Jedynym ograniczeniem jest tutaj przepustowość zastosowanego przełącznika i liczba portów. Jednak nawet te ograniczenia możemy ominąć, łącząc (stackując) je ze sobą.
Standardowa odległość transmisji, na jaką pozwala sieć zbudowana o przełączniki sieciowe, to 100 m. Odbiorniki można łączyć, tworząc łańcuch znacząco zwiększający maksymalną odległość transmisji. W ten sposób możemy uzyskać sieć oplatającą całe piętro, a nawet budynek. Warto jednak stworzyć całkowicie odseparowaną sieć przeznaczoną wyłącznie na potrzeby transmisji wideo urządzeniami VE8900/8950.
Nadajniki i odbiorniki VE8900 i VE8950 można podłączać do tego samego przełącznika, udostępniając w ten sposób sygnały o różnych rozdzielczościach w całym systemie. Źródła dostarczające sygnał o rozdzielczości do 1920 × 1080p lub 2560 × 1080p z odświeżaniem do 60 Hz dostępne są na każdym odbiorniki, natomiast źródła wysyłające sygnał o wyższej rozdzielczości, podłączone do VE8950T dostępne są tylko na odbiornikach VE8950R.
Sterowanie wielką, rozległą instalacją nie powinno być skomplikowane, dlatego urządzenia Aten serii VE obsługiwane są w niezwykle prosty sposób. Na obudowie producent udostępnił przyciski i prosty wyświetlacz ID. Za ich pomocą, na odbiorniku, wybieramy odpowiedni strumień (wcześniej zdefiniowany na nadajniku). Unikamy w ten sposób konieczności stosowania zewnętrznych systemów sterowania, jeszcze bardziej ograniczając koszty integracji systemu. Bardziej zaawansowane zarządzanie tą rozproszoną matrycą możliwe jest przez interfejs webowy dostępny po podłączeniu komputera do dowolnego, najbliższego nadajnika lub odbiornika opisywanej serii. Możliwe jest też przesłanie sygnału sterującego IR. Wystarczy podłączyć do nadajnika i odbiornika diody IR.
Zastosowanie
Urządzenia oparte o standard TCP/IP łatwo znajdzie uznanie działu IT, z którym coraz częściej rozmawiają projektanci systemów AV. Łatwość integracji, znane, bo sieciowe okablowanie i konfiguracja, a przy tym cała sieć pod kontrolą administratora – czyli wszystko, czego potrzebujemy, aby wdrożyć system w salach konferencyjnych i biurach nawet największej korporacji. 
Z kolei łatwość wyboru źródła i możliwość podłączania zarówno nadajników, jak i odbiorników do dowolnych gniazd wydzielonej sieci predestynuje ekstendery Aten do zastosowań w obiektach, gdzie zdarzają się częste zmiany aranżacji przestrzeni – na przykład w centrach konferencyjnych i centrach handlowych.
Na uczelniach wyższych, lotniskach czy stacjach kolejowych trasy do najdalszych monitorów mogą ciągnąć się przez setki metrów. W takich lokalizacjach również przydają się urządzenia, które wykorzystując odbiorniki towarzyszące monitorom czy projektorom po drodze, jako swoiste stacje przeładunkowe sygnału, niezawodnie doprowadzą obraz, dźwięk i sygnał sterujący do nawet najbardziej oddalonych lokalizacji, tworząc prosty system digital signage. 

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje

Tagi:

ATEN