Audio-Technica od ponad pięćdziesięciu lat jest czołowym producentem mikrofonów, słuchawek i urządzeń w technice bezprzewodowej. Ich produkty znajdziemy zarówno na scenie, jak i w studiu czy salach konferencyjnych. Jedną z najnowszych serii urządzeń zaprezentowanych przez markę jest odnowiona seria 3000 (czwartej generacji).

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ortfolio marki Audio-Technica jest tak bogate, że prawdopodobnie nikt, chociaż minimalnie związany z branżą audio, nie ma trudności z rozpoznaniem jej produktów. Najważniejsze jednak jest to, że firma cały czas pracuje nad ulepszeniem dotychczasowych produktów z myślą o ich użytkownikach, co poskutkowało wypuszczeniem na rynek nowej serii 3000, której wszystkie elementy opiszemy w poniższym artykule.

Serce
Jak nietrudno się domyślić, sercem każdej serii systemów bezprzewodowych jest oczywiście odbiornik i nadajnik. Dwie właściwości, które nie zmieniły się w tych urządzeniach w porównaniu do poprzednich wersji, to wytrzymałość i prostota designu. Jako że są to rozpoznawalne i ważne cechy marki, będzie to dużym atutem dla jej użytkowni-ków. Na tym jednak podobieństwa się kończą, ponieważ nowy system operuje w zakresie częstotliwości sięgającym 60 MHz, co w porównaniu do poprzednika jest wartością podwojoną. Nowa generacja serii 3000 oferuje pracę w czterech pasmach częstotliwości – DE2 (470,125–529,975 MHz), EE1 (530–589,975 MHz), EF1 (590–649,9 MHz) oraz FG1 (650–699,875 MHz). Częstotliwości mogą być łatwo zeskanowane i wybrane na odbiorniku, a następnie zsynchronizowane z nadajnikiem w formie body packa za pomocą IR. Nadajnik ATW-T3201 ma dotykowy przełącznik wyciszenia (mute) oraz zaprojektowane na nowo czteropinowe odkręcane złącze typu cH, zapewniające jesz-cze bardziej bezpieczne połączenia. Nowy multifunkcyjny przycisk na nadajniku ma bardzo ciekawą opcję przełącze-nia na wybraną wcześniej częstotliwość zapasową w razie nieprzewidzianych i nagłych zakłóceń czy innych proble-mów. Ta sama cecha występuje w drugim dostępnym w serii nadajniku, czyli ATW-T3202, który należy to modeli typu handheld (do ręki). Jeżeli chodzi o odbiornik ATW-R3210, cechuje go podwójny tryb pracy wyświetlacza, który pozwala przełączać się między widokiem standard a performan-ce. Dodatkowo jest on wyposażony w zasilanie antenowe dla anten i innych urządzeń RF oraz symetryczne i niesymetryczne wyjścia audio, na złączu jack. Ostatnią cechą systemu, która z pewnością robi wrażenie, jest zasięg działania, który producent gwarantuje na poziomie do 100 m.
Pozostałe elementy
Jednym z najciekawszych i na pewno bardzo użytecznych elementów są dostępne w osobnej sprzedaży stacje ładowania ATW-CHG3 i ATW-CHG3N. Pozwalają one na ładowanie baterii NiMH, na których mogą pracować nadajniki, co znacząco ułatwi pracę z zestawem. Poza tym, seria oferuje oczywiście całą gamę mikrofonów. Zaczynając od tych pracujących z nadajnikiem typu body pack; Są to między innymi dwie wersje kolorystyczne miniaturowego mikrofonu nagłownego (wszechkierunkowy) BP892CH (czarny) lub CH-TH (cielisty). Kolejnymi dostępnymi mikrofonami są miniaturowy, kardioidalny mikrofon lavalier (krawatowy) AT831cH oraz subminiaturowy, wszechkierunkowy mikrofon lavalier. Nie są to oczywiście jedyne mikrofony kompatybilne z serią 3000. Jedną z najciekawszych części serii jest zestaw sześciu wymiennych kapsuł mikrofonowych, zaczerpniętych z najlepszych dotychczasowych rozwiązań mikrofonowych Audio-Technica, dopasowanych do nadajnika ATW-T3202. Są to kolejno:

  • ATW-C510 kardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z ATM510)
  • ATW-C710 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z ATM710)
  • ATW-C4100 kardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE4100)
  • ATW-C6100 hiperkardioidalna, dynamiczna kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE6100)
  • ATW-C3300 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE3300)
  • ATW-C5400 kardioidalna, pojemnościowa kapsuła mikrofonowa (zaczerpnięta z AE5400)

W praktyce
Prezentowana seria urządzeń bezprzewodowych jest tak uniwersalna, że każdy użytkownik jest w stanie dopasować ją do swoich potrzeb. Wymienne kapsuły mikrofonowe do nadajnika ATW-T3202 dają tak duże pole manewru, że możemy je z powodzeniem użyć zarówno na dużej scenie na otwartym powietrzu, jak i w kameralnej sali spotkań. Mikrofony nagłowne i krawatowe, wraz z nadajnikiem body pack, sprawdzą się idealnie w zastosowaniach konferencyjnych, gdzie dyskrecja, wysoki poziom jakości przetwarzanego dźwięku oraz możliwość szybkiego przełączenia pasma na zapasowe (jednym przyciskiem) znacząco ułatwi nieprzerwane i profesjonalne nagłośnienie każdego wystąpienia.
Podsumowanie
Mimo iż poprzednia generacja 3000 była ceniona na świecie, to firma Audio-Technica postanowiła pójść o krok dalej. Wyprodukowała serię tak uniwersalną, że użytkownik wyposażony w cały komplet jest w stanie nagłośnić na bardzo wysokim poziomie – zarówno eleganckie przemowy, panele dyskusyjne, jak i występy solistów czy muzyków. Seria ta ma również niezwykle istotną funkcję zmiany częstotliwości na zapasową, która to może w sposób zauważalny podnieść komfort i bezpieczeństwo pracy z zestawem oraz uratować wystąpienie nawet w podbramkowych sytuacjach.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje