Bezprzewodowa prezentacja i bezprzewodowa konferencja w nowej odsłonie all-in-one.
To musiało się wydarzyć. Najpopularniejszy system do bezprzewodowej prezentacji treści, który świetnie współpracuje z wieloma wideobarami, został połączony z kamerą, mikrofonami i głośnikami, stając się pierwszym systemem wideokonferencyjnym od belgijskiego producenta, i to od razu w dwóch wersjach przeznaczonych do sal małych i średnich. Jestem absolutnie przekonany, że w siedzibie Barco w Kortjik trwają intensywne prace zarówno nad rozszerzeniem funkcjonalności Barco Clickshare Bar Core i Pro, jak i nad nowymi systemami nawet dla największych sal.
Nowe wideobary od Barco noszą nazwę Clickshare Core i Clickshare Pro. Oba modele są przeznaczone do małych i średnich sal konferencyjnych, ale mają różną funkcjonalność. Oba modele wyglądają na pierwszy rzut oka tak samo, mają identyczne rozmiary, obiektyw kamery w obu jest taki sam, i tak samo zaprojektowany jest ich montaż. Podobne są także parametry wbudowanej kamery, ze światłoczułą matrycą 4K i 120 stopniowym kątem widzenia. Różnica tkwi w możliwościach obu urządzeń. Clickshare Bar Core jest w stanie wyświetlić jedno źródło na monitorze, a Clickshare Bar Pro pozwala na jednoczesną prezentację dwóch źródeł. Ten drugi model może pracować w trybie dual screen, a więc obsłuży dwa monitory jednocześnie. Podstawowym połączeniem pomiędzy laptopem a Barco Clickshare Bar jest naturalnie bezprzewodowy „button”, czyli nadajnik, podłączany do gniazda USB-C laptopa. Do modelu Core dodawany jest jeden nadajnik, wraz z modelem Pro użytkownik otrzymuje dwa buttony. Dodatkowymi źródłami mogą być laptopy podłączane do wejścia HDMI lub USB-C Clickshare Bar Pro.
Wejście USB-C naturalnie obsługuje tryb DisplayPort Alt Mode, więc nie ma potrzeby prowadzenia dwóch kabli czy stosowania przejściówek gdy podłączamy laptopy wyposażone tylko w gniazda USB-C. Barco Clickshare Bar Pro może także być przewodowym dockiem dla laptopa, a więc w trakcie pracy może go ładować. Gniazdo USB-C zapewnia 20V i 3,25A, a przy tym umożliwia touchback, czyli sterowanie prezentacją na lap- topie za pomocą dotykowego monitora wielkoformatowego. Warto tutaj zwrócić również uwagę na możliwość przewodowego połączenia urządzenia, w oparciu o USB-C, co daje możliwość wyświetlenia wymagającego contentu w jakości 4K@60Hz. Do kompletu jest też tryb tablicy oraz możliwość nanoszenia notatek na wyświetlanej treści. Model Pro ma także funkcję szybkiego przełączania się pomiędzy trybem BYOM a natywnym systemem UC.
W trakcie wideokonferencji za wysoką jakością i zrozumiałością głosu mówiących odpowiada matryca sześciu mikrofonów MEMS z kształtowaniem wiązki. Dźwięk zbierany jest nawet z odległości 4,5 metra, po czym eliminowane są z niego niepożądane składowe za sprawą wspomaganej przez sztuczną inteligencję redukcji echa i szumów tła. AI wspomaga także pracę kamery, która w modelu Clickshare Bar Core potrafi wykadrować obraz tak, aby pokazać wszystkich uczestników spotkania używając do tego trzykrotny zoom cyfrowy ePTZ.
W modelu Pro kamera potrafi także kadrować się na mówiącego, oraz posiada tryb kompozycji. Ten sposób prezentacji polega na pokazaniu jednocześnie nawet czterech uczestników w indywidualnych oknach. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest kolorowy, podświetlany pierścień wokół obiektywu wskazujący na tryb pracy urządzenia. W obudowie wideobaru umieszczone są także dwa pełnozakresowe głośniki, każdy o mocy 10W.
Wideobary ClickShare obsługują natywnie protokoły Airplay oraz Google Cast, a w połowie 2024 zapowiedziane jest również natywne wsparcie Miracast. Zasięg transmisji wykorzystującej pasma 2,4GHz i 5GHz wynosi 30 metrów. Ten dystans możliwy jest do osiągnięcia zarówno przy użyciu wspomnianego wcześniej nadajnika, jak i aplikacji instalowanej na laptopie, smartfonie czy tablecie. Clickshare Bar Core i Pro mają wbudowany access point obsługujący protokół transmisji IEEE 802.11 a/g/n/ac oraz IEEE 802.15.1. I podobnie jak wcześniejsze urządzenia Clickshare serii CX, mogą pracować jako element sieci firmowej. W takim przypadku do autentykacji wykorzystywany jest WPA2-PSK lub IEEE 802.1X co ułatwia wykorzystanie wideobarów jako urządzeń natywnych dla MS Teams czy Zoom. Barco kontynuuje współpracę z bardzo szerokim gronem czołowych graczy w wielu branżach. Wśród nich są producenci wyświetlaczy – SONY czy Sharp/NEC czy urządzeń do sal konferencyjnych – Ochno, Shure czy Inogeni.
Podsumowanie
Bardzo przyzwyczaiło odbiorców swoich produktów do wysokiej jakości i niezawodności. Przemyślane rozwiązania promowane są hasłem „Love Meetings”. Uważam, że nie jest to przesadzone twierdzenie, wideobary, które na własne oczy pierwszy raz zobaczyłem na tegorocznych targach ISE w Barcelonie, wygląda i działa dobrze. Barco jest tak pewne wysokiej jakości swoich wideobarów, że daje na nie pięcioletnią gwarancję. Producent daje również możliwość zarejestrowania Clickshare Barów na platformie XMS, a przez to udostępnia narzędzia analityczne oraz wgląd w stan urządzeń. Na koniec warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenie to nie tylko wysoka jakość obrazu i doskonale krystaliczny dźwięk. To także neutralny węglowo produkt, ułatwiający wypełnienie zapisów nadchodzącej dyrektywy unijnej CSRD i upraszczające raportowanie ESG. Takimi urządzeniami są wideobary Clickshare Bar Core i Clickshare Bar Pro.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”