Bezprzewodowa prezentacja i bezprzewodowa konferencja w nowej odsłonie all-in-one.

To musiało się wydarzyć. Najpopularniejszy system do bezprzewodowej prezentacji treści, który świetnie współpracuje z wieloma wideobarami, został połączony z kamerą, mikrofonami i głośnikami, stając się pierwszym systemem wideokonferencyjnym od belgijskiego producenta, i to od razu w dwóch wersjach przeznaczonych do sal małych i średnich. Jestem absolutnie przekonany, że w siedzibie Barco w Kortjik trwają intensywne prace zarówno nad rozszerzeniem funkcjonalności Barco Clickshare Bar Core i Pro, jak i nad nowymi systemami nawet dla największych sal.

Barco Clickshare Bar

Wideobar Barco Clickshare Bar Core i Pro to nowe nowe wideobary połączone z najlepszym i najbardziej znanym systemem do bezprzewodowej transmisji treści. Barco Clickshare Bar Pro jest zdolny do wyświetlenia różnych treści na dwóch ekranach, Clickshare Bar Core obsługuje tylko jeden wyświetlacz.

Nowe wideobary od Barco noszą nazwę Clickshare Core i Clickshare Pro. Oba modele są przeznaczone do małych i średnich sal konferencyjnych, ale mają różną funkcjonalność. Oba modele wyglądają na pierwszy rzut oka tak samo, mają identyczne rozmiary, obiektyw kamery w obu jest taki sam, i tak samo zaprojektowany jest ich montaż. Podobne są także parametry wbudowanej kamery, ze światłoczułą matrycą 4K i 120 stopniowym kątem widzenia. Różnica tkwi w możliwościach obu urządzeń. Clickshare Bar Core jest w stanie wyświetlić jedno źródło na monitorze, a Clickshare Bar Pro pozwala na jednoczesną prezentację dwóch źródeł. Ten drugi model może pracować w trybie dual screen, a więc obsłuży dwa monitory jednocześnie. Podstawowym połączeniem pomiędzy laptopem a Barco Clickshare Bar jest naturalnie bezprzewodowy „button”, czyli nadajnik, podłączany do gniazda USB-C laptopa. Do modelu Core dodawany jest jeden nadajnik, wraz z modelem Pro użytkownik otrzymuje dwa buttony. Dodatkowymi źródłami mogą być laptopy podłączane do wejścia HDMI lub USB-C Clickshare Bar Pro.

Barco Clickshare Bar

Umieszczone na bocznej ściance urządzenia przyciski sterujące oraz gniazdo USB-C pozwala na zarządzanie urządzeniem czy parowanie nadajników bez konieczności demontażu wideobaru ze ściany.

Wejście USB-C naturalnie obsługuje tryb DisplayPort Alt Mode, więc nie ma potrzeby prowadzenia dwóch kabli czy stosowania przejściówek gdy podłączamy laptopy wyposażone tylko w gniazda USB-C. Barco Clickshare Bar Pro może także być przewodowym dockiem dla laptopa, a więc w trakcie pracy może go ładować. Gniazdo USB-C zapewnia 20V i 3,25A, a przy tym umożliwia touchback, czyli sterowanie prezentacją na lap- topie za pomocą dotykowego monitora wielkoformatowego. Warto tutaj zwrócić również uwagę na możliwość przewodowego połączenia urządzenia, w oparciu o USB-C, co daje możliwość wyświetlenia wymagającego contentu w jakości 4K@60Hz. Do kompletu jest też tryb tablicy oraz możliwość nanoszenia notatek na wyświetlanej treści. Model Pro ma także funkcję szybkiego przełączania się pomiędzy trybem BYOM a natywnym systemem UC.

Barco Clickshare Bar

Przemyślana budowa wideobarów to także rozsądne rozmieszczenie gniazd wraz uchwytem kablowym. W Barco Clickshare Bar każde gniazdo umiejscowione jest tak, aby wpięcie każdej wtyczki było po prostu wygodne.

W trakcie wideokonferencji za wysoką jakością i zrozumiałością głosu mówiących odpowiada matryca sześciu mikrofonów MEMS z kształtowaniem wiązki. Dźwięk zbierany jest nawet z odległości 4,5 metra, po czym eliminowane są z niego niepożądane składowe za sprawą wspomaganej przez sztuczną inteligencję redukcji echa i szumów tła. AI wspomaga także pracę kamery, która w modelu Clickshare Bar Core potrafi wykadrować obraz tak, aby pokazać wszystkich uczestników spotkania używając do tego trzykrotny zoom cyfrowy ePTZ.

Barco Clickshare Bar

Barco Clickshare Bar Core wyposażony jest w jeden nadajnik.

W modelu Pro kamera potrafi także kadrować się na mówiącego, oraz posiada tryb kompozycji. Ten sposób prezentacji polega na pokazaniu jednocześnie nawet czterech uczestników w indywidualnych oknach. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest kolorowy, podświetlany pierścień wokół obiektywu wskazujący na tryb pracy urządzenia. W obudowie wideobaru umieszczone są także dwa pełnozakresowe głośniki, każdy o mocy 10W.

Barco Clickshare Bar

Centralnie umieszczona kamera 4K ePTZ wyposażona jest w wielokolorowy pierścień sygnalizujący stan pracy urządzenia.

Wideobary ClickShare obsługują natywnie protokoły Airplay oraz Google Cast, a w połowie 2024 zapowiedziane jest również natywne wsparcie Miracast. Zasięg transmisji wykorzystującej pasma 2,4GHz i 5GHz wynosi 30 metrów. Ten dystans możliwy jest do osiągnięcia zarówno przy użyciu wspomnianego wcześniej nadajnika, jak i aplikacji instalowanej na laptopie, smartfonie czy tablecie. Clickshare Bar Core i Pro mają wbudowany access point obsługujący protokół transmisji IEEE 802.11 a/g/n/ac oraz IEEE 802.15.1. I podobnie jak wcześniejsze urządzenia Clickshare serii CX, mogą pracować jako element sieci firmowej. W takim przypadku do autentykacji wykorzystywany jest WPA2-PSK lub IEEE 802.1X co ułatwia wykorzystanie wideobarów jako urządzeń natywnych dla MS Teams czy Zoom. Barco kontynuuje współpracę z bardzo szerokim gronem czołowych graczy w wielu branżach. Wśród nich są producenci wyświetlaczy – SONY czy Sharp/NEC czy urządzeń do sal konferencyjnych – Ochno, Shure czy Inogeni.

Barco Clickshare Bar

Wideobary Clickshare Bar można powiesić na ścianie lub postawić na dowolnej płaskiej powierzchni.

Podsumowanie
Bardzo przyzwyczaiło odbiorców swoich produktów do wysokiej jakości i niezawodności. Przemyślane rozwiązania promowane są hasłem „Love Meetings”. Uważam, że nie jest to przesadzone twierdzenie, wideobary, które na własne oczy pierwszy raz zobaczyłem na tegorocznych targach ISE w Barcelonie, wygląda i działa dobrze. Barco jest tak pewne wysokiej jakości swoich wideobarów, że daje na nie pięcioletnią gwarancję. Producent daje również możliwość zarejestrowania Clickshare Barów na platformie XMS, a przez to udostępnia narzędzia analityczne oraz wgląd w stan urządzeń. Na koniec warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenie to nie tylko wysoka jakość obrazu i doskonale krystaliczny dźwięk. To także neutralny węglowo produkt, ułatwiający wypełnienie zapisów nadchodzącej dyrektywy unijnej CSRD i upraszczające raportowanie ESG. Takimi urządzeniami są wideobary Clickshare Bar Core i Clickshare Bar Pro.

Barco Clickshare Bar

Oba nowe wideobary Clickshare Bar Pro i Core mają neutralny ślad węglowy.

 

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”