BOSE VIDEOBAR VB1

Z czym pasjonatom dźwięku kojarzy się nazwa Bose? Mi osobiście bezsprzecznie z autorskimi rozwiązaniami na najwyższym poziomie. Skąd biorą się takie marki? Oczywiście z pasji! Większość z nas kojarzy tę nazwę z danymi produktami, ale jakie jest jej źródło? To oczywiście nazwisko. Cała historia zaczyna się w chwili, kiedy to Amar Bose, zainspirowany zakupem zestawu stereo, rozpoczął badania nad poprawą jakości dźwięku. To prawdziwy pasjonata, który założył tę legendarną markę kilkadziesiąt lat temu. Bose Professional to praktycznie od zawsze dział zajmujący się złożoną problematyką elektroakustyki na najwyższym poziomie. Ale czy marka Bose stawia mocny akcent na rynku urządzeń AV? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając się bardzo zmyślnemu urządzeniu, czyli VideoBar VB1.

Pamiętam, gdy pierwszy raz zobaczyłem kamerę typu PTZ stworzoną do celów transmisji online. Ale videobar mający na pokładzie również doskonałe komponenty audio? Zanim skupię się na detalach wyposażenia, postaram się wyjaśnić, czym jest tak naprawdę videobar. Wyobraźmy sobie konferencję czy naradę biznesową, gdzie część uczestników siedzi przy jednym stole w sali konferencyjnej, ale kilka osób uczestniczy w spotkaniu online. O ile uczestnicy siedzący w jednym pomieszczeniu będą mieli optymalny komfort z odbiorem dźwięku z urządzenia zapewniającego połączenie, tak ktoś korzystający ze swojego komputera po drugiej stronie już nie. Nie jest to konferencja, gdzie każdy z uczestników ma swój mikrofon. Za dźwięk z sali odpowiada mikrofon pojemnościowy umieszczony nad stołem. I tu zaczynają się problemy. Co usłyszy odbiorca online? Wszystkie możliwe dźwięki tła, tzw. ambient pomieszczenia oraz mocno zróżnicowane głosy – tu spodziewam się, że nie każdy uczestnik miał cokolwiek wspólnego z nauką impostacji głosu. Należy też wziąć pod uwagę fakt, iż uczestnicy siedzą w różnej odległości od mikrofonu, zatem przy zagorzałej dyskusji odbiorca może po prostu kogoś nie usłyszeć. Zatem jak videobar może poradzić sobie z wyżej wymienionymi problemami? Proces przechwytywania głosów w VB1 jest dość autonomiczny. Tu mamy do czynienia z czymś, co określiłbym jako automatyczna zmiana kierunkowości mikrofonów. Sam producent określa to jako beam-steering, czyli sterowanie wiązką.

BOSE VIDEOBAR VB1

Bose Videobar VB1 to soundbar, na pokładzie którego znajdziemy również głośniki stereo, sześć mikrofonów, kamerę oraz zestaw funkcji sieciowych. Proces przechwytywania głosów w VB1 jest dość autonomiczny. Tu mamy do czynienia z czymś, co określiłbym jako automatyczna zmiana kierunkowości mikrofonów. Sam producent określa to jako beam-steering, czyli sterowanie wiązką. Dlaczego użyłem liczby mnogiej? Ponieważ na pokładzie VB1 znajduje się aż sześć mikrofonów. Cały proces „auto beam steering” nie polega tylko na „wychwytywaniu głosów” z pomieszczenia, ale również na redukowaniu i eliminowaniu dźwięków tła. No cóż… na coś takiego mogła wpaść tylko firma Bose.

Dlaczego użyłem liczby mnogiej? Ponieważ na pokładzie VB1 znajduje się aż sześć mikrofonów. Cały proces „auto beam steering” nie polega tylko na „wychwytywaniu głosów” z pomieszczenia, ale również na redukowaniu i eliminowaniu dźwięków tła. No cóż… na coś takiego mogła wpaść tylko firma Bose. Gdyby rozwinąć ten wątek, to cała technologia polega na statycznym oraz dynamicznym (adaptacyjnym) formowaniu zakresu pracy mikrofonów, a także na tworzeniu tzw. stref wykluczenia. Mamy tu do czynienia również z eliminowaniem echa akustycznego oraz z cyfrowym procesem tłumienia szumów. Wszystko przy pracy mikrofonów w zakresie częstotliwości od 20 do 15 kHz i z założeniem, że „przechwytywane” źródła dźwięku nie znajdują się dalej niż 6 metrów od urządzenia. To jednak nie wszystkie funkcje sekcji audio VB1. Urządzenie zostało wyposażone w dwa głośniki oraz w wzmacniacz o mocy 20 wat na kanał. System przenosi zakres częstotliwości od 85 do 20 000 Hz. Jak wygląda możliwość podłączenia źródła sygnału? VB1 został wyposażony w złącze USB-C. Dzięki temu złączu, wykorzystując wspomniany system audio pozwoli to nie tylko na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, ale też na transmitowanie innych treści, czyli np. prezentacji. A jak można podłączyć odbiornik sygnału wideo? Dla celów przedstawiania treści wizualnych, czy też do odbierania obrazu ze spotkań online VB został wyposażony w złącze HDMI. Zatem tu mamy pełną dowolność. Odbiornikiem może być również projektor. Wspomniałem o transmisji doskonałego dźwięku? USB nie jest jedyną możliwością. VB1 może komunikować się również z urządzeniami mobilnymi za pomocą systemu Bluetooth.

BOSE VIDEOBAR VB1

Bose Videobar VB1 to idealne rozwiązanie do każdej sali konferencyjnej, ale również dla potrzeb edukacyjnych czy domowego biura.

Sekcja video oraz komunikacja sieciowa
Myślę, że inżynierowie projektujący tę sekcję urządzenia pozazdrościli swoim kolegom z działu audio tak zmyślnego rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ jeśli chodzi o wbudowaną kamerę i zakres jej pracy i tu zachodzi podobny proces. Ale od początku: VB1 ma kamerę z przetwornikiem obrazu 8MP. System jest w stanie przetworzyć obraz o rozdzielczości Ultra HD. Kamera ma dość spore pole widzenia wynoszące ponad 100 stopni. A dystans w sensie fokusowania może wynosić od 0,5 metra do nieskończoności. Jednak dopiero w tym miejscu zaczynają się niespodzianki. Nie bez powodu na początku artykułu wspomniałem o rozwiązaniach PTZ, ponieważ VB1 również jest wspomagany takimi rozwiązaniami. Choć sama kamera nie została umieszczona w obudowie przypominającą głowicę ruchomą, to jednak ma funkcję regulacji w zakresie panoramy, tiltu oraz zoomu (w skrócie PTZ). Kamera ma funkcję automatycznego kadrowania obiektów lub można w dwóch płaszczyznach sterować nią ręcznie, również wykorzystując zoom do ewentualnych zbliżeń. Przy statycznych założeniach kadrowania w pamięć VB1 można wprowadzić trzy nastawy typu preset, a następnie wyzwalać je podczas trwania spotkania. Układ kamery został wyposażony również w automatyczny balans bieli, zautomatyzowaną funkcję korekty jasności oraz w cyfrową redukcję szumów. Czy mogło tutaj zabraknąć złącza LAN czy WiFi? Oczywiście, że nie! VB1 zawiera złącze RJ45 oraz moduł komunikacji bezprzewodowej.

BOSE VIDEOBAR VB1

Soundbar firmy Bose można z łatwością umieścić nad lub pod monitorem wielkoformatowym. Nie dość, że doskonale spełnia swoje funkcje, to również świetnie wygląda!

Oko Bose
Bose nie raz udowadniało, że potrafi zrewolucjonizować myślenie o różnych rozwiązaniach technologicznych. Videobar jest rzeczywiście nowatorskim pomysłem, ponieważ chyba po raz pierwszy ktoś poważnie pomyślał o dobrej jakości dźwięku podczas wideokonferencji, biorąc oczywiście pod uwagę kompaktowe, łatwe w obsłudze i przy tym niewielkie urządzenia. Kiedy dodamy do tego wysoką jakość obrazu wraz z mobilnymi możliwościami kamer typu PTZ – trudno oprzeć się wrażeniu, że będzie to łakomy kąsek dla potencjalnych odbiorców.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje