Rozwiązania spod znaku Cisco to synonim wysokiej jakości. Chyba każdy zna przełączniki i routery tej firmy. Przejęcie firmy Tandberg w 2009 roku otworzyło możliwość zaoferowania klientom urządzeń, które świetnie uzupełniają portfolio producenta. Integrując rozwiązania od Cisco, administrator IT w każdej firmie może z jednego miejsca zarządzać już nie tylko sprzętem sieciowym, ale też urządzeniami do wideokonferencji.
Cisco określa Webex Room Kit Mini jako napędzany przez sztuczną inteligencję system konferencyjny zaprojektowany specjalnie dla huddle roomów. Zestaw łączy w sobie kodek wideokonferencyjny, kamerę, mikrofon i głośniki w jedno urządzenie sterowane z panelu Cisco Touch 10. Od 2018 roku system został uzupełniony o funkcję asystenta głosowego.
Room Kit Mini i Samsung Flip2 to zestaw do intensywnej, wspólnej pracy twórczej.
Zacznę od kamery. Cisco wyposaża system Room Kit Mini w kamerę 4K UHD o kącie widzenia od 120 do 84 stopni i z 8 MP sensorem optycznym. Kamera, wykorzystując maksymalnie pięciokrotny, cyfrowy zoom, potrafi automatycznie przybliżyć mówiącego w danej chwili uczestnika spotkania, wyświetlając go na całym ekranie. Do tego celu wykorzystywany jest algorytm rozpoznawania twarzy. Polega on na wycięciu z obrazu zbędnych miejsc, pokazując jedynie uczestników spotkania. Oczywiście, gdy do pomieszczenia wejdzie kolejna osoba, system to rozpozna i rozszerzy prezentowany kadr. Kamera dobrze radzi sobie także z różnym warunkami oświetleniowymi, potrafi dobrze przesłać obraz nawet, gdy scena nie jest oświetlona idealnie.
Soundbar oprócz kamery ma wbudowane również głośniki zbudowane z pełnopasmowych przetworników. Ich pasmo przenoszenia wynosi od 100 Hz do 20 kHz, zasilane są ze zintegrowanego wzmacniacza o mocy 24 W.
Soundbar oferuje sporo możliwości podłączenia, oprócz wejścia i wyjścia HDMI, dysponuje złączami RJ45 do podłączenia do sieci LAN, kolejnym RJ45 do komunikacji z panelem Touch 10 oraz USB-C do opcjonalnego połączenia z komputerem.
Sterowanie systemem z 10-calowego panelu umożliwia „jednodotykowe” spotkania. Gdy nadchodzi pora na rozpoczęcie wcześniej zaplanowanego wydarzenia, na panelu pojawia się przycisk „dołącz”, który wystarczy kliknąć, by wziąć w nim udział. Panel łączy się z systemem pojedynczym kablem sieciowym, którym doprowadzane jest także zasilanie, nie ma więc potrzeby stosowania dedykowanego zasilacza. Stojak, z którym zintegrowany jest panel, pozwala na łatwą regulację kąta pochylenia.
Cały zestaw, oprócz opisanego wyżej soundbaru oraz panelu dotykowego, zawiera wszystkie elementy niezbędne do szybkiego montażu i uruchomienia systemu. Soundbar zainstalować można nad lub pod monitorem, mocując go zarówno do pleców monitora, jak i do ściany.
Urządzenie domyślnie wymaga licencji odnawianej w cyklu miesięcznym lub rocznym. Może jednak pracować jako samodzielne akcesorium dla komputera. Takie wykorzystanie systemu nie wymaga opłacania licencji, a soundbar łączy się wówczas z komputerem za pomocą portu USB-C. Obraz przesyłany w takim scenariuszu ograniczony jest do 1080p@60. Z oczywistych powodów panel sterujący nie oferuje tak bogatych funkcji sterowania jak przy scenariuszu pracy z Webex i subskrybcją licencji.
Gdy jednak Room Kit Mini używane jest do łączenia się z Webex Meeting, pokazuje pełnię swoich możliwości, które, jak na tak niewielkie i pozornie proste urządzenie, są całkiem spore. Możliwe jest tworzenie spotkań ad-hoc. Za pomocą kilku dotknięć na panelu Touch 10 można rozpocząć spotkanie z dowolnym użytkownikiem zapisanym w książce adresowej urządzenia.
Przewodowy panel sterujący Cisco Touch 10 łączy się z soundbarem jednym kablem sieciowym.
Naturalnie głównym przeznaczeniem sal konferencyjnych z zainstalowanym systemem wideokonferencyjnym jest przeprowadzanie wcześniej zaplanowanych spotkań. Cisco Webex Room Kit Mini łączy się z Office 365 za pośrednictwem usługi „Cisco Webex Calendar”. Po skonfigurowaniu tej usługi planowanie spotkań i rezerwacja sali możliwa jest zarówno z poziomu Outlooka, jak i aplikacji Webex Teams Desktop.
Ciekawie działa usługa udostępniania treści komputera. Można zrobić to zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Pierwsza metoda to proste podłączenie kabla HDMI do portu komputera. Room Kit Mini automatycznie wyświetli treść ekranu użytkownika lokalnie, a po kliknięciu przycisku „Share” prześle go do uczestników „po drugiej stronie” połączenia. Ciekawsze jest jednak wykorzystanie funkcjonalności bezprzewodowego udostępniania treści przy użyciu funkcji Proximity. Co prawda wymaga to zainstalowania aplikacji, ale w zamian umożliwia wyświetlenie treści z urządzenia mobilnego lub komputera, zawsze gdy nasze urządzenie znajdzie się w pobliżu Room Kit Mini. W celu identyfikacji urządzenia w pobliżu, kodek emituje ultradźwięki, odbierane przez urządzenie mobilne i identyfikowane przez aplikację Cisco Desktop. Kolejną ciekawą funkcją jest przeniesienie trwającej rozmowy z urządzenia mobilnego na Room Kit Mini. Jeśli użytkownik rozpocznie spotkanie na swoim urządzeniu mobilnym, może po prostu wejść do huddle roomu wyposażonego w sprzęt Cisco i w sekundę przełączyć się na znacznie wygodniejsze urządzenie.
Cisco Room Kit Mini to głównie soundbar, na który składa się kamera, mikrofon i głośniki oraz panel sterujący. Pozornie prosty zestaw kryje w sobie wiele możliwości.
Zarządzanie systemem Room Kit Mini możliwe jest z przeglądarki, zarówno poprzez wpisanie adresu IP urządzenia, jak i za pośrednictwem Cisco Webex Control Hub. Liczba dostępnych funkcji jest olbrzymia.
Cisco Room Kit Mini idealnie wpasuje się w niewielką, maksymalnie pięcioosobową salkę spotkań wyposażoną zwykle w jeden monitor LFD. Opcjonalne akcesoria, jak choćby uchwyt do montażu soundbara na Samsung Flip, pozwalają stworzyć za pośrednictwem zestawu przestrzeń do intensywnej, twórczej współpracy. Możliwość pracy „standalone” – jako akcesorium do komputera, daje użytkownikowi dowolność w wyborze rozwiązania wideokonferencyjnego, choć pełnię funkcjonalności Room Kit Mini pokazuje, gdy dokupiona zostanie do niego subskrypcja Webex Meeting dostępna w pakietach miesięcznym oraz rocznych (do wyboru są pakiety od rocznego aż do pięcioletniego).
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje