Czasy, gdy elementy stałych instalacji nagłośnieniowych straszyły wyglądem i reprodukowały fatalnej jakości dźwięk, na szczęście bezpowrotnie minęły. Obecnie kolumny czy zestawy głośnikowe przeznaczone do montażu muszą nie tylko wiernie reprodukować dźwięk, lecz także mieć kompaktowe rozmiary i estetyczny wygląd, by wkomponować się we wnętrze. Marka DAS przedstawiła serię Quantum, która spełnia wszystkie te wymogi.
Seria Quantum od DAS to zestawy głośnikowe przeznaczone do instalacji stałych, w których wymagana jest wysoka zrozumiałość mowy oraz dobre brzmienie przy zachowaniu małych gabarytów i estetyki. Dobrze sprawdzą się w zintegrowanych systemach audio-video w hotelach, teatrach i filharmoniach oraz jako elementy instalacji nagłośnieniowej w pubach czy barach. Rodzina produktów składa się z kilku pasywnych modeli segmentów szerokopasmowych oraz z subwoofera w opcji z wbudowaną końcówką mocy z DSP lub stricte pasywnego. Takie rozwiązanie wymaga zatem zewnętrznej końcówki, którą można zainstalować np. w szafie rack na zapleczu.
Oprócz pracy w trybie niskoomowym można wykorzystać kolumnę w instalacjach wysokonapięciowych. Do tego służy specjalny potencjometr skokowy zlokalizowany z tyłu obudowy.
Quantum Q-3-T
Najmniejszy przedstawiciel serii jest wyposażony w trzycalowy głośnik szerokopasmowy. Konstrukcja jest symetryczna i pokrywa ciśnieniem akustycznym obszar o promieniu 120º zarówno w płaszczyźnie wertykalnej, jak i horyzontalnej, przy akceptowalnym 6 dB spadku. Q¬3¬T reprodukuje częstotliwości od 150 Hz, co jest dobrym wynikiem, patrząc na zastosowaną wielkość przetwornika i kompaktowość obudowy. Pasmo od dołu można rozszerzyć wszak o sekcję niskotonową, której przyjrzę się w dalszej części artykułu. Kolumna jest wyposażona w złącze instalacyjne Phoenix i ma nominalną impedancję wynoszącą 8 omów, lecz oprócz pracy w trybie niskoomowym można wykorzystać kolumnę w instalacjach wysokonapięciowych. Do tego służy specjalny potencjometr skokowy zlokalizowany z tyłu obudowy. Oprócz wspomnianej wcześniej opcji ośmioomowej są do dyspozycji także odczepy 70 V oraz 100 V. W instalacji stuwoltowej mały DAS może grać z mocą 20, 15 lub 7,5 wata. Przy siedemdziesiątce można wybrać konfigurację 10, 5 albo 3,5 wata. Regulacja odbywa się w bardzo prosty sposób i może być przydatna, gdy na jednym kanale końcówki mocy podłączy się kolumny w różnych miejscach. Tak, dla przykładu, montaż kolumn bez regulacji na korytarzu galerii handlowej oraz w sklepach i punktach usługowych. Okazałoby się, że na korytarzu muzyki praktycznie nie słychać, podczas gdy w sklepach jest ona za głośna.
Q-10A to konstrukcja oparta o dziesięciocalowy głośnik niskotonowy o symbolu 10 MG. W środku znajduje się także końcówka mocy zrealizowana w klasie D do zasilenia przetwornika o nominalnej mocy 250 watów.
Przy regulowanych odczepach po prostu ustawia się korytarze na 20 watów, pomieszczenia handlowo-usługowe na 7,5 wata i każdy jest zadowolony. Przy rekomendowanym zasilaniu zestawu końcówką mocy IA-402 lub IA-404, poszczególny element jest w stanie wykrzesać z siebie maksymalnie 106 dB. Producent nie określa, z jaką normą był robiony pomiar, ale – nie oszukujmy się – to nie jest system do grania koncertów, a do instalacji permanentnej. Do takiego celu nawet 90 dB SPL jest zupełnie wystarczające. Co najciekawsze, Q-3-T, jak całą rodzinę produktów tej serii, można dostosować do warunków, w których ma pracować. Można wybrać dowolny kolor z palety RAL i zamówić urządzenie z takim właśnie kolorem obudowy. Dzięki temu system nagłośnieniowy nie będzie ingerował w estetykę obiektu, lecz stanie się jego integralną częścią. DAS wychodzi naprzeciw także tym użytkownikom, którzy wymagają od używanego sprzętu deklaracji wodoodporności. Dzięki dedykowanemu osprzętowi można zamontować taką kolumnę w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, ale także np. na basenie.
Urządzenie oferuje dwa wejścia oraz dwa wyjścia sygnałowe XLR.
Quantum Q-10A
By rozszerzyć reprodukowany dźwięk o dolny skraj pasma akustycznego, można użyć przeznaczonej do tego sekcji niskotonowej. Jest to konstrukcja oparta o dziesięciocalowy głośnik niskotonowy o symbolu 10MG. W środku znajduje się także końcówka mocy zrealizowana w klasie D do zasilenia przetwornika o nominalnej mocy 250 watów. Jak na potrzeby instalacji stałych – dość sporo. Q-10A wyposażony jest w dwa wejścia oraz dwa wyjścia sygnałowe XLR. Reprodukuje dźwięk o częstotliwości od 40 Hz przy 10 dB spadku. Pamiętajmy jednak, że zastosowany przetwornik jest dziesięciocalowy i nie należy spodziewać się ogromnej skuteczności przy tych 40 hercach. Jednak deklarowany prąd pobierany przez końcówkę subbasu sugeruje, że nie ma kontaktu z zabawką i zapewne odczuje się udział niskich częstotliwości podczas odtwarzanego materiału muzycznego. Obudowa wykona jest ze sklejki brzozowej i wykończona wodoodporną strukturą.
Opisywane głośniki już pracują w wielu prestiżowych instalacjach na całym świecie.
Z przodu znajduje się estetyczna maskownica z gąbką akustycznie neutralną. Na panelu z tyłu ulokowane jest DSP, za pomocą którego można sterować pracą sekcji niskotonowej oraz złącza wejściowe i wyjściowe do dostarczania sygnału o poziomie liniowym do wysterowania sekcji niskotonowej oraz wyprowadzenia go np. do podłączenia kolejnego takiego elementu. Jego kompaktowe wymiary i szeroki wybór akcesoriów stwarzają różne możliwości instalacji, choćby poprzez podwieszenie. Jest to doskonałe uzupełnienie elementów szerokopasmowych serii Quantum.
TEKST: Wojciech Szkodziński, AVIntegracje