We wtorek, 15 listopada, odbył się Dzień Otwarty Panasonic Connect Europe. Japoński producent zaprosił do przestrzeni konferencyjnej hotelu Novotel Warszawa Centrum, by zaprezentować projektory wyposażone w najnowsze technologie oraz kamery, nie tylko PTZ.
Zgromadzonych gości powitała Magdalena Przasnyska, senior sales and marketing manager, prezentując projektory, których wspólnym znakiem rozpoznawczym było „najmniejsze, najlżejsze, najcichsze” – czyli idee fix inżynierów tego japońskiego producenta opracowujących następną maszynę projekcyjną. Jako pierwszy zaprezentowany został jednochipowy projektor laserowy DLP PT-RZ120 o jasności 12 000 ANSI lumenów. Jest to znany już na rynku projektor, obecny w parku maszynowym bardzo wielu firm eventowych. Jego największą siłą jest wielkość. Ten niewielki jak na siłę światła projektor może przenosić jedna osoba. I jak na laser przystało, oferuje 20 000 godzin bezobsługowej pracy. Projektor został wyposażony w ultrakrótki ogniskowy obiektyw „zero offset” o współczynniku projekcji 0,68:1 (czyli zdolny do wyświetlenia obrazu o szerokości 1 metra z odległości 68 cm), dostępny tylko w ofercie japońskiego producenta. Ten obiektyw razem z PT-RZ120 świetnie sprawdza się w instalacjach stałych, a efekty pracy takiego zestawu można podziwiać w Prehistorycznym Oceanarium w Jura Parku w Krasiejowie pod Opolem. To tam na wielkich ekranach przepływają prehistoryczne, ogromne zwierzęta, skutecznie „nabierając” odwiedzające park dzieci.
Na kolejnym stanowisku prezentowane były dwa modele projektorów, absolutne nowości, po raz pierwszy w Polsce. Pierwszy to PT-RQ25K wykorzystujący technologię DLP, 3-chipowy, z laserowym źródłem światła, który od swojego poprzednika jest mniejszy aż o 40% oraz czterokrotnie mniejszy od konkurencyjnych rozwiązań 3-chipowych DLP. Wagowo to też kategoria lekka, projektor waży 35 kg. Znów najmniejszy, najlżejszy, najcichszy w swojej kategorii. Przeznaczony do dużych realizacji, na przykład koncertów takich jakie odbywają się w sopockiej Operze Leśnej. I choć dostępny jest od października 2022, to pierwsza dostawa kilkuset sztuk wyprzedała się tak szybko, że składając zamówienie dziś, urządzenie dotrze do nas w styczniu 2023. Drugi projektor to, także po raz pierwszy prezentowany w Polsce, PT-MZ20K, o jasności 20 000 ANSI lumenów, tym razem wykorzystujący laser LCD. Opatentowane technologie Panasonic po raz pierwszy przeniesione z projektorów DOL do urządzeń z laserem LCD umożliwiły zbudowanie takiej maszyny, która – oczywiście – jest najmniejsza, najlżejsza i najcichsza spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. PT-MZ20K ma dwie bardzo ciekawe cechy – chłodzenie cieczą oraz podwójny laserowy silnik światła, dzięki którym urządzenie może pracować 24/7 przez 365 dni w roku. PT-MZ20K będzie dostępny od marca 2023.
Ostatnim projektorem zaprezentowanym na Dniu Otwartym Panasonic Connect Europe był PT-FRQ60 należący do najmniejszych maszyn z laserem LCD. Projektory w tej serii dostępne są w jasnościach 5000 lub 6000 ANSI lumenów i mogą wyświetlić obraz nawet w 4K, a maksymalne odświeżanie obrazu to aż 240 Hz. To, jak bardzo ważne jest bardzo wysokie odświeżanie przy szybko zmieniających się obrazach (na przykład lecącej piłki w czasie meczu piłki nożnej czy treść gry wideo, która wyświetlana jest nie tylko w wysokiej rozdzielczości, ale i szybko się zmienia), zobaczyć można było na wyświetlanym przez projektor specjalnie przygotowanym kontencie.
Nowe kamery wideokonferencyjne
Na sam koniec zaprezentowane zostały kamery do wideokonferencji. Pierwsza to nowość PressIT360, o polu widzenia 360 stopni, realizowanym przez cztery wbudowane w urządzenie kamery. W wysokiej, cylindrycznej obudowie Panasonic zmieścił też 7 mikrofonów oraz, oczywiście, głośnik. Kamera zasilana może być zarówno z portu USB monitora, jak i komputera. Dźwięk zbierany jest z promienia nawet pięciu metrów i rozpoznaje mówiącego, kadrując się na niego. Głos zabrał Janusz Adamski, professional AV sales manager, zajmujący się, między innymi, obszarem telewizji profesjonalnej oraz studyjnej.
Uczestnicy Dnia Otwartego Panasonic Connect Europe mogli zobaczyć możliwości różnych rozwiązań PTZ (Pan/Tilt/Zoom). I tak kompaktowa kamera AW-UE4 o kącie widzenia 111 stopni, której obudowa skonstruowana została tak, aby możliwy był montaż na szczycie stołu czy nad monitorem, wyświetla obraz w rozdzielczości nawet 4K i z odświeżaniem 30 Hz. Nieco bardziej zaawansowana jest kamera PTZ AW-UE40, która napędzana jest polem elektromagnetycznym. Charakterystyczne dla klasycznych rozwiązań dźwięki pracujących mechanizmów zębatych tutaj nie występują. Kamera jest absolutnie bezgłośna.
Najbardziej zaawansowane rozwiązania to kamery AW-UE100 i AW-UE150. Pierwsza kamera – AW-UE100 wspiera standard NDI, absolutnie niezbędny w nowoczesnych zastosowaniach wykorzystujących transmisję IP i to w wysokiej rozdzielczości, co jest szeroko wykorzystywane w zdalnej produkcji transmisji wizyjnych. Kamera oferuje bowiem 4K 60p/50p i aż 24-krotny optyczny zoom. Druga z nich – AW-UE150 oferuje nieco mniejszy zoom, ale udostępnia dwa jednoczesne strumienie wideo: 4K i HD. Dni Otwarte Panasonic Connect Europe to wypełnione nowościami i ciekawymi demonstracjami wydarzenie. Wśród przedstawionych na nim rozwiązań wyraźnie widać nieustanne wysiłki inżynierów Panasonic, którzy czasem ścigają się sami ze sobą. Projektor, który jest o kilkadziesiąt procent mniejszy od poprzednika i kilkukrotnie mniejszy oraz lżejszy niż konkurencyjne rozwiązania pokazuje, jak wiele do powiedzenia ma ten japoński producent.
tekst i zdjęcia: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”