Rozwój technologii multimedialnej, a przede wszystkim popularność wykorzystywania ekranów wielkoformatowych na różnego rodzaju konferencjach i eventach, wykreowały potrzebę odpowiednich nośników. Takich, które będą przede wszystkim mobilne i proste w obsłudze, a także na tyle uniwersalne, aby mogły być wykorzystywane wielokrotnie podczas różnych wydarzeń. Firma Edbak wychodzi naprzeciw tym zmianom i wprowadza do swojej oferty nowoczesny produkt, który odpowiada tym właśnie potrzebom. Dziś przyjrzymy się specjalnym wózkom nazywanym wideokonferencyjnymi, choć ich zastosowanie jest znacznie szersze, niż sugeruje nazwa.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]J[/fusion_dropcap]edną z nowości w ofercie firmy Edbak są wózki z serii TRV – TRV 100, TRV 200, TRV 300. Różnią się od siebie przede wszystkim ciężarem (odpowiednio 40 kg, 50 kg i 55 kg), ale także szerokością podstawy na ekran. Wszystkie wózki to lekka, ale i trwała aluminiowa konstrukcja z powłoką anodowaną lub lakierowaną proszkowo, w uniwersalnym, czarnym kolorze. Wszystkie mają wygodny rozstaw śrub do mocowania w standardzie VESA, dzięki czemu przystosowane są do zamontowania większości typów urządzeń. Co więcej, wszystkie wózki zamontowane są na kółkach, dzięki czemu ich transport z już zamontowanym monitorem nie stanowi żadnego problemu i nie wymaga demontażu, niezależnie od ciężaru całej konstrukcji. To niewątpliwie ich zaleta, ponieważ pozwala dużo swobodniej przeprowadzić na przykład proces aranżacji przestrzeni i korygowania jej na bieżąco. W każdej chwili wózek można przewieźć w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba, i nie wymaga to specjalistycznej wiedzy na temat montażu i demontażu ekranu. Może to zrobić każdy! Konstrukcja, choć lekka, jest bardzo stabilna, nie ma więc zagrożenia uszkodzenia np. matrycy w trakcie przenoszenia ani w czasie ekspozycji, co jest szczególnie ważne w trakcie eventów masowych lub w których uczestniczy po prostu większa publiczność.
Czy tylko dla konferencji?
Wózki mogą być co prawda stosowane podczas wideokonferencji, ale ze względu na spory udźwig mogą posłużyć do montażu naprawdę sporego odbiornika wideo. Udźwig najmniejszego stojaka to 70 kg. Tu znacznie poszerzają się możliwości zastosowania tych produktów. Równie dobrze tego typu konstrukcje mogą posłużyć jako mobilne zestawy informacyjne czy reklamowe. Świetnie nadają się również do prezentacji prac wideo w galeriach oraz muzeach, tym bardziej że ich konstrukcja jest na tyle subtelna i elegancka, że nie zwraca na siebie nadmiernej uwagi, a jedynie spełnia swoje najważniejsze zadania. Wózki mają regulowaną wysokość mocowania ekranu, dzięki czemu z łatwością dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nie jest to bez znaczenia dla konferencji, podczas której uczestnicy siedzą, czy na wystawach, gdzie zwiedzający powinni mieć możliwość oglądania materiałów wideo z pozycji stojącej. Tu nasi odbiorcy nadal powinni mieć treści wyświetlane na wysokości wzroku. Rozpiętość ramion w przypadku TRV 100 i TRV 200 jest mniejsza niż 1050 mm, natomiast w modelu TRV 300 – 1960 mm, umożliwiając tym samym montaż dwóch osobnych źródeł obrazu, co zdecydowanie wpływa na jego atrakcyjność i zwiększa możliwości eksploatacji. Wózki mają głębokość 90 cm, więc nie zajmują wiele miejsca. Każdy, kto kiedykolwiek organizował event z wykorzystaniem ekranów wielkoformatowych, wie, że dużym problemem jest każdorazowe dostosowanie okablowania do istniejących warunków. Problematyczne jest również utrzymanie ciągłości transmisji obrazu – to w przypadku, kiedy dystrybucja przewodów została wykonana w pośpiechu. W takim wypadku wystarczy, że ktoś zahaczy o ekran czy luźno zwisający przewód. Firma Edbak zadbała również o ten aspekt swojego produktu, zatem każdy wózek wyposażony jest w zintegrowany system okablowania, co zdecydowanie ułatwia samo podłączenie. Nie jest to bez znaczenia również dla estetyki, gdzie przy wystawnej gali z użyciem ekranów ukrycie przewodów może nastręczać problemów.
Za potrzebami rynku
Te konstrukcje zdecydowanie odpowiadają na aktualne potrzeby rynku. Edbak jako producent uwzględnia w swoich rozwiązaniach niemal wszystkie trudności w instalacji multimediów. Zdecydowanie są to produkty, które jeśli nawet zostaną zakupione dla konkretnego eventu, to z pewnością okażą się użyteczne w przyszłości – właśnie ze względu na swoją funkcjonalność i uniwersalność zastosowań.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje