Jesień to doskonały czas na organizację konferencji i spotkań branżowych. Po intensywnym okresie urlopowym wszyscy są nie tylko dostępni, ale także wypoczęci i pełni energii do pracy. Biorąc również pod uwagę, że ostatni kwartał roku jeszcze przed nami, to ostatni dzwonek na zapoznanie potencjalnych klientów z nowymi produktami. Z takiego założenia wyszła firma Epson, która 3 października zaprosiła do warszawskiego hotelu Renaissance dziennikarzy i partnerów biznesowych na konferencję poświęconą profesjonalnym produktom z trzech głównych obszarów działalności producenta.

 

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]S[/fusion_dropcap]potkanie otworzył wiceprezes firmy Epson Massimo Pizzocri, który rozpoczął od przedstawienia profesjonalnych rozwiązań związanych z drukiem. W swojej prezentacji zwracał uwagę na to, że rosnąca popularność druku atramentowego w biznesie jest uzasadniona, a produkty z tego departamentu będą jednym z priorytetowych kierunków rozwoju producenta. Na koniec tej części na scenę wkroczył dyrektor sprzedaży Epson Polska, Krzysztof Modrzewski, aby wspólnie z Massimo Pizzocrim odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane w trakcie konferencji prasowej. Jak powiedział on naszemu magazynowi: „W najbliższych miesiącach firma Epson zaprezentuje wiele nowych urządzeń. Będą to nie tylko produkty dla biznesu z laserowym źródłem światła, ale także wysokiej jakości projektory do kina domowego przeznaczone na rynek rezydencyjny”.

Zajęcia praktyczno-techniczne
Po krótkiej przerwie kawowej goście konferencji zostali zaproszeni do trzech oddzielnych sal, gdzie mogli nie tylko zapoznać się z technologiami stojącymi za poszczególnymi urządzeniami, ale również zobaczyć je z bliska i samodzielnie przetestować. Z punktu widzenia tematyki poruszanej na łamach magazynu „AVIntegracje”, dla nas oczywiście najważniejsza była prezentacja poświęcona najnowszych rozwiązaniom z zakresu projekcji. W jej trakcie zaakcentowano zalety projekcji na tle obrazu wyświetlanego na innych nośnikach.
W skład nowej linii produktów wchodzą przede wszystkim projektory krótkiego rzutu, które pomimo instalacji bardzo blisko ekranu i montażu nawet poza jego osią potrafią wyświetlić obraz o przekątnej nawet 100 cali bez widocznych zniekształceń i przy zachowaniu bardzo dobrego odwzorowania kolorów. 
Wiele uwagi w trakcie tego wykładu poświęcono adaptacji obrazu i sprzętu, za pomocą którego jest wyświetlany, do parametrów technicznych sali – w szczególności jej wielkości i liczby widzów, a także bezpieczeństwu projektora, umieszczanego dzisiaj z dala od widowni czy podium, na którym stoją prezenterzy.
Dzięki możliwości zastosowania projektora krótkiego lub ultrakrótkiego rzutu można również wyeliminować sytuację, w której osoba wygłaszająca prezentację wyświetlaną za pomocą projekcji zasłaniała obraz, stojąc bezpośrednio na „linii strzału” projektora. Dzięki temu oraz dużym, skalowalnym przekątnym obraz wyświetlany za pomocą projektora może być dzisiaj alternatywą np. dla monitorów.
Jak przyznaje Krzysztof Modrzewski: „Wszędzie tam, gdzie projektory krótkiego rzutu mogą przynieść określone zalety, promujemy tego rodzaju rozwiązania. Trafiają one zarówno do biznesu, edukacji, jak i na rynek konsumencki. Oczywiście mamy w naszej ofercie bardzo wiele urządzeń dalekiego rzutu i jesteśmy przekonani, że wciąż będzie wiele instalacji, dla których będzie to najlepsze rozwiązanie”.
Niewątpliwą zaletą prezentowanych projektorów są wszystkie ich funkcje interaktywne, jak możliwość tworzenia notatek, zakreślania, oznaczania i ingerencji w wyświetlaną treść za pomocą rysika lub gestów. Rozwiązania te mogą być kluczowe nie tylko w biznesie, ale przede wszystkim na rynku edukacyjnym, któremu również poświęcono wiele uwagi w trakcie spotkania.
Zdrowy obraz
Polskie szkoły są często postrzegane jako konserwatywne i mocno zamknięte na nowinki technologiczne. Ale jak pokazują doświadczenia firmy Epson, wiele placówek edukacyjnych jest bardzo świadomych możliwości, które dają nowoczesne technologie. Urządzeniem do wyświetlania obrazu, po które najczęściej sięga współczesna szkoła, jest właśnie projektor. Wiele dobrego w tym kierunku wydarzyło się m.in. za sprawą ministerialnego programu Aktywna Tablica, jednak również dzisiaj szkoły nie zamierzają ograniczać nowych inwestycji z tego obszaru. Wynika to przede wszystkim z faktu, że uczenie wzrokowe jest znanym od wieków i wskazywanym jako jeden z najefektywniejszych sposobów przyswajania wiedzy. Badania naukowe, jak i codzienna praktyka dowodzą, że treści prezentowane uczniom w atrakcyjnej formie wizualnej są przez nich szybciej i skuteczniej przyswajane. Pod tym względem – jak wskazywano w trakcie konferencji – projektory wydają się być najlepszym rozwiązaniem do szkoły spośród wszystkich dostępnych na rynku technologii.
Mając to na uwadze, firma Epson stworzyła całą serię projektorów interaktywnych, które nadają się doskonale do pracy grupowej, umożliwiają wyświetlenie obrazu z kilku różnych źródeł, a także oferują dotykową interakcję w czasie rzeczywistym i zapisywanie zmian do pliku. To wszystko czyni projektory marki nie tylko urządzeniami do wyświetlania obrazu, ale wszechstronnym systemem wspomagającym edukację, integrację i współpracę w trakcie pracy w kilkuosobowych zespołach czy twórcze myślenie w trakcie burzy mózgów.
Oczywiście kluczowym parametrem wszystkich projektorów jest sama jakość generowanego przez nie obrazu. Firma od lat rozwija technologię wyświetlania obrazu 3LCD, dzięki czemu dzisiaj na rynku mamy urządzenia marki Epson zapewniające realistyczny, naturalny obraz o żywych kolorach, odznaczający się wysoką rozdzielczością, świetną ostrością, ogromną skalą barw i doskonałym kontrastem. Co bardzo ważne, wyeliminowany został tutaj tzw. efekt tęczy, dzięki czemu oglądanie obrazu wyświetlanego z projektorów producenta nie męczy młodych oczu uczniów wpatrzonych w projekcję.
W ofercie japońskiego producenta można znaleźć ogromny wybór projektorów i każda placówka z pewnością znajdzie najlepsze dla niej urządzenie dopasowane do potrzeb, wielkości jednostki i specyfiki pracy. Do szkół, dla których najważniejsze jest wyświetlanie treści, producent proponuje model EB-680, czyli projektor krótkiego rzutu (pozwalający wyświetlać duży obraz z bardzo niewielkiej odległości od ekranu) o rozdzielczości XGA i maksymalnej wielkości 93’’. Jednostki poszukujące najbardziej wszechstronnego urządzenia powinny zainteresować się np. modelami EB-525W/536Wi. Dla tych szkół, które chcą powiększyć swoją ofertę edukacyjną o interaktywne lekcje, najlepszym rozwiązaniem będą projektory interaktywne, np. EB-1460Ui, które dodatkowo współpracują z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku tablicami interaktywnymi, co daje nauczycielom dodatkowe narzędzie pracy i podnosi atrakcyjność lekcji.
Zorganizowana w Warszawie przez firmę Epson konferencja była doskonałą okazją do zapoznania się z produktami i technologiami znajdującymi się w ofercie producenta. To bardzo ważne zarówno dla klientów, jak i dla specjalistów zajmujących się dostarczaniem tych rozwiązań do użytkowników końcowych, ponieważ poruszane w trakcie spotkania tematy to nie śpiew przyszłości – to rewolucja, która dzieje się już teraz.
 

TEKST: AVIntegracje
Zdjęcia: Epson