Niezależnie od tego, czy w nasze potrzeby idealnie wpasuje się Kobra, Python czy Kayman, otrzymamy urządzenia pełne unikalnej technologii firmy K-array. Dzięki nim nacieszymy zarówno oko wyrafinowanym wykończeniem, jak i ucho najwyższej jakości dźwiękiem.
Technologia systemów Line Array przyczyniła się do popularyzacji kolumnowych systemów głośnikowych. Słusznie zauważono, że bazując na dużej ilości niewielkich przetworników umieszczonych blisko siebie, można znacząco zmniejszyć gabaryty głośników, uzyskując równomierne pokrycie dźwiękiem o szerokim zakresie częstotliwości. Taka kolumna wygląda dużo bardziej estetycznie od standardowej konstrukcji typu point source, jest łatwa w montażu oraz transporcie i oferuje szeroką dyspersję poziomą. K-array poszedł o krok dalej, traktując takie rozwiązania w pełni profesjonalnie, montując w nich najwyższej klasy przetworniki o niezwykłej skuteczności oraz opracowując obudowy w taki sposób, aby jak najmniej oddziaływały na niekorzystną akustykę trudnych przestrzeni. Odpowiednio dobrane komponenty takie jak zasilanie, moduły niskotonowe, processing DSP oraz akcesoria montażowe dały w efekcie niezwykle optymalne rozwiązanie do zadań specjalnych.
Konstrukcja
Zarówno Kobra, jak i Python występują w dwóch wersjach, o długości 1 lub 0,5 metra. Znacząco wpływa to na zwiększenie możliwości dopasowywania się do przestrzeni. Tam, gdzie jest jej mało lub potrzebujemy nadać systemowi składającemu się z wielu elementów bardziej skomplikowany kształt, idealnie sprawdzą się krótsze wersje. Większe z kolei możemy stosować tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami. Natomiast flagowy model z kategorii głośników kolumnowych Kayman dostępny jest tylko w wersji metrowej, co sugeruje, że jest on przeznaczony do pracy w charakterze głównego systemu. Obudowy wszystkich modeli wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki temu są odporne na warunki atmosferyczne, zapewniają wyjątkową sztywność przy zachowaniu możliwie najmniejszych rozmiarów, a to z kolei pozwala uzyskać ich maksymalną obojętność akustyczną. Jest jeszcze jeden niezwykle ważny plus wynikający z użycia tego materiału. Pozwala on na nietuzinkowe, customowe wykończenie kolumn, które poza malowaniem kolorami z palety RAL mogą również być pozłacane, polerowane lub szczotkowane. Nieodzownym elementem konstrukcyjnym są również elementy służące do montażu. Kolumny głośnikowe mogą być zarówno podwieszane, jak i montowane do modułów niskotonowych za pomocą dedykowanych łączników, umożliwiających regulację kąta nachylenia całego systemu szerokopasmowego lub poszczególnych elementów względem siebie w zakresie +15°/-15°.
Technologia
Dla osób, którym umknęły wcześniejsze publikacje dotyczące produktów włoskiego producenta, warto przybliżyć nieco technologię. Moduły szerokopasmowe K-array wykorzystują unikalną technologię Pure Array Technology. Bazuje ona na konstrukcji, w której źródła dźwięku w modułach są identyczne, bardzo blisko umiejscowione i doskonale sprzężone, wytwarzając wysoce kierunkową wiązkę dźwiękową, która jest bardzo szeroka w płaszczyźnie poziomej i bardzo wąska w płaszczyźnie pionowej. Ilość energii wysyłanej w kierunku sufitu i podłogi jest następnie minimalizowana, co poprawia zrozumiałość w miejscach o wysokim pogłosie. Tak skupiona wiązka dźwiękowa jest w stanie równomiernie pokryć dużą powierzchnię od pierwszych do ostatnich rzędów nagłaśnianego obszaru. Dodatkowo szerokopasmowe kolumny głośnikowe Kobra, Python oraz Kayman mają możliwość wyboru charakterystyki kierunkowości wertykalnej w celu optymalizacji pokrycia. Dedykowany przełącznik służy do wyboru trybu SPOT o bardzo wąskiej charakterystyce oraz FLOOD dla szerokiego pokrycia. Zaletą wszystkich modeli K-array jest kompaktowa konstrukcja, która poza walorami estetycznymi zdecydowanie poprawia ich mobilność, co ma niebagatelne znaczenie dla magazynowania, transportowania oraz szybkiego montażu systemów.
Kobra
Jest to pasywny moduł szerokopasmowy. Model KK102 o długości jednego metra składa się z szesnastu 2-calowych przetworników z magnesem neodymowym. Przetwarza częstotliwości z zakresu 150 Hz-18 kHz +/-6 dB, a maksymalny SPL wynosi 126 dB peak. Dyspersja horyzontalna jest stała i wynosi 120°, a wertykalna w zależności od wybranego trybu 7°-35°. KK52 o długość pół metra ma osiem 2-calowych przetworników, zachowując takie same pasmo przenoszenia jak duża Kobra, lecz oferując o 6 dB mniejszy poziom SPL. Ten model różni się od KK102 również zmienną dyspersją poziomą, która wynosi 10 lub 60 stopni. W każdej wersji użytkownik ma do wyboru dwie wartości impedancji. W KK102 to wybór między 8Ω a 32Ω, a w KK52 między 16Ω a 64Ω.
Python
W tym przypadku również mamy do czynienia z modułami o dwóch długościach. Kryją one w sobie dwanaście lub sześć przetworników o średnicy 3,15 cala. Mimo zastosowania większych membran kolumna ma szerokość zaledwie 3,5 cala. Python może się pochwalić maksymalnym poziomem SPL wynoszącym 134 dB dla KP102 i 128 dB dla KP52. Ich pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale częstotliwości 120 Hz-18 kHz +/-6 dB, przy zmiennej dyspersji pionowej wynoszącej 7° lub 30° dla KP102 i 10° lub 45° dla KP52, a stałej poziomej o wartości 90°. Dla łatwiejszego użytkowania i integracji z innymi kolumnami, KP102 pozwala użytkownikowi na wybór pomiędzy dwoma różnymi wartościami impedancji, 4Ω/16Ω, a KP52 między 8Ω/32Ω. Przy 16Ω aż cztery głośniki Python-KP102 można podłączyć do jednego kanału wzmacniacza przy 4Ω. Analogicznie dla wartości 32Ω jeden kanał wzmacniacza obsłuży aż osiem KP52 przy 4Ω.
Kayman
Najmocniejszy moduł szerokopasmowy wśród konstrukcji kolumnowych to Kayman-KY102. Do jego budowy producent użył ośmiu 4-calowych przetworników. Dzięki temu zwiększył się maksymalny poziom SPL do 138 dB, a pasmo przenoszenia rozszerzyło się w zakresie wysokich częstotliwości do 20 kHz +/-6 dB. Jego konstrukcja, tak jak pozostałych modeli, opiera się na kolumnie o długości jednego metra, natomiast szerokość wynosi 4,6 cala ze względu na zastosowane przetworniki. Kayman również ma dwie różne wartości impedancji 8Ω-32Ω oraz przełącznik trybu dyspersji wertykalnej 7°-30° przy 90° horyzontalnej.
Podsumowanie
Mnogość zastosowań, opcji wykończenia i formatów, jaką oferują modele Kobra, Python i Kayman, daje poczucie, że jesteśmy w stanie sobie poradzić z każdą instalacją. Trudne akustycznie przestrzenie, wymagający design wnętrz czy brak wystarczającej ilości miejsca na nagłośnienie to żaden problem dla produktów K-array. Również w zastosowaniach mobilnych w firmach rentalowych czy eventowych te urządzenia nie mają sobie równych, oferując szybki montaż, prostą konfigurację, niezwykłą skuteczność, przy jednoczesnym zajmowaniu niewielkiej przestrzeni magazynowej czy transportowej. Z całą pewnością jest to sprzęt, który pozwoli się wyróżnić na tle konkurencji w oczach zleceniodawców.
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje