Po okresie spowolnienia i niepewności wywołanych pandemią wszystko w coraz lepszej kondycji powraca wreszcie do dawnej normalności. Uznani producenci działający na rynku urządzeń pro audio wrócili z ofertą swoich sztandarowych urządzeń, ale nie tylko oni, bo pojawiają się również nowi, którzy okres pandemicznej stagnacji wykorzystali na opracowanie nowych lub udoskonalanie wprowadzonych wcześniej rozwiązań.
Podobnie rzecz ma się w przypadku dystrybutorów, którzy wrócili ze swoją stałą ofertą, a niektórzy zdołali ją nawet poszerzyć o urządzenia nowych marek, jak zrobiła to firma Tommex, która od ubiegłego roku jest dystrybutorem marki RDL, dostarczającej zaawansowane interfejsy audio-wideo o mocno zróżnicowanych możliwościach zastosowania – ale o tym za chwilę. Niniejszy artykuł skupia się na produktach RDL, wspierających sieciową transmisję audio, wykorzystującą protokół DANTE.
RDL ma w ofercie kilka grup produktów, a w każdej z tych grup znajduję się od kilku do kilkunastu urządzeń współpracujących z DANTE. Produkty te można podzielić na dwie główne grupy: interfejsy w obudowach, interfejsy w postaci przyłączy ściennych.
Interfejsy RDL w obudowach
Oferta modułów w obudowach obejmuje kilkadziesiąt urządzeń. Są to przede wszystkim konwertery realizujące przetwarzanie analogowo cyfrowe i cyfrowo analogowe, gdzie sygnał z postaci analogowej (liniowej oraz mikrofonowej) jest konwertowany do postaci sygnału cyfrowego DANTE i odwrotnie, czyli konwersja sygnału DANTE do postaci analogowej. Podstawą tej grupy urządzeń są serii RU/FP. W poniższej tabelce przedstawiono podstawowe moduły z serii RU/FP wraz opisem wejść i wyjść, które zapewniają.
Pokazane w tabelce „Poradnik doboru produktów” moduły to jednak nie wszystko, gamę produktów w obudowach uzupełnia szereg produktów serii SYSFLEX, wykonujących różnego rodzaju funkcje, w tym:
• konwersja z sieci Dante do SPDIf I AES/EBU oraz z formatów SPDIF i AES/EBU do Dante,
• konwersja z interfejsu USB do sieci Dante,
• konwersja 4 wejść mikrofonowych do sieci DANTE,
• konwersja 4 wejść liniowych do sieci DANTE,
• konwersja sieci DANTE do wyjścia słuchawkowego,
• konwersja sieci do DANTE do czterech wyjść liniowych,
• wzmacniacze mocy z interfejsem Dante (dostępne opcje 16W/35W/50W – 100V; 40W stereo.
Przyłącza ścienne serii DD
To jednak jeszcze nie wszystko. W ofercie RDL znajduje się grupa 27 paneli ściennych nowej serii DD, stanowiących naścienne interfejsy konwertujące sygnał mikrofonowy oraz liniowy do sieci Dante. Wysokiej rozdzielczości konwersja Analogowo ↔ Cyfrowa w połączeniu z legendarnym filtrowaniem analogowym RDL zapewnia dźwięk jakości studyjnej. Unikalne właściwości obejmują obudowę ze stali szlachetnej, metalowe gniazda XLR, wytrzymałe gniazda mini jack, efektywne odprowadzanie ciepła, wyjścia na tylnym panelu do połączenia z kompatybilnymi panelami RDL, możliwość indywidualnego oznakowania oraz wprowadzania okablowania RJ45 górnym wejściem kablowym dla łatwej instalacji.
Poniżej kilka przykładów aplikacji:
W rodzinie RDL znajdują się interfejsy ścienne:
• Dwukierunkowe 2 x 2 konwertujące z i do sieci Dante sygnały mikrofonowo liniowe i liniowe (złącza symetryczne XLR/terminal oraz/lub niesymetryczne minijack/chinch).
• Dwukierunkowe 4 x 2 konwertujące z i do sieci Dante sygnały mikrofonowo liniowe i liniowe (złącza symetryczne XLR/terminal oraz/lub niesymetryczne minijack/chinch).
• Dwukierunkowe 4 x 4 konwertujące z i do sieci Dante sygnały mikrofonowo liniowe i liniowe (złącza symetryczne XLR/terminal oraz/lub niesymetryczne minijack/chinch).
• Interfejs konwertujący format BLUTOOTH oraz złącza niesymetryczne (minijack, chich) do sieci DANTE oraz realizujące powrót z sieci Dante do wyjścia minijack lub typu terminal z odwrocie urządzenia.
Oferta RDL – odpowiedź na potrzeby i wyzwania złożonych instalacji audio
Bazując na bogatym doświadczeniu w zakresie projektowania wysokiej jakości systemów modułowych, RDL opracował gotowe rozwiązania systemowe oraz metodę dystrybucji sygnałów audio i video wykorzystującą złącza i okablowanie w standardzie Cat5 lub wyższym. Większość modułów aplikacyjnych przystosowana jest do zasilania poprzez sieć (PoE) oraz za pomocą dedykowanego zasilacza zewnętrznego. Produkty RDL stanowią nowoczesne, efektywne ekonomiczne rozwiązanie, ułatwiające pracę projektantom i instalatorom systemów audio-wideo.
Do niedawna projektowanie instalacji oparte było na korzystaniu z urządzeń wielofunkcyjnych, co niekiedy zmuszało do instalowania w różnych punktach systemu urządzeń, których możliwości nie były do w pełni wykorzystane. Moduły aplikacyjne pozwalają na stosowania jednego lub kilku urządzeń o funkcjach wymaganych w danej części projektowanego systemu. Tommex jako dystrybutor sprzętu marki DRL, zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych projektantów systemów audio-wideo oraz klientów indywidualnych. Firma służy wszelkimi informacjami dotyczącymi oferowanych urządzeń, a także szeroko rozumianym wsparciem technicznym i doradztwem w zakresie ich wykorzystania.
tekst: Marcin Marza
Zdjęcia: Tommex