qsc nm-t1

Zdalna konfiguracja, zarządzanie i monitoring to jedne z największych zalet urządzeń audio pracujących w rozproszonej sieci LAN. QSC, opracowując wszystkie swoje produkty, bierze powyższe pod uwagę, dokładając jeszcze wygodę skalowalności platformy Q-SYS. Procesory, akcesoria i przełączniki sieciowe Q-SYS pozwalają na zbudowanie skrojonej na miarę instalacji audiowizualnej, w której poszczególne elementy sieciowe systemu pracują razem, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

Mikrofon konferencyjny QSC NM-T1 przeznaczony jest do pracy na blacie stołu sali konferencyjnej. Urządzenie wyposażone jest w 16 mikrofonów MEMS, tworzących matrycę zdolną do zebrania dźwięku dobiegającego z dowolnego kierunku. QSC realizuje to w swoim zaawansowanym mikrofonie poprzez cztery konfigurowalne programowo strefy, łącznie pozwalające na 360-stopniowe pokrycie wokół mikrofonu. Technologia beamformingu wbudowana w NM-T1, wykorzystująca te cztery strefy, pozwala nie tylko na eliminację echa akustycznego, ale też umożliwia takie ukształtowanie obszaru zbierania dźwięku, by słyszalne były tylko pożądane dźwięki, a wszystko, co nie powinno być zbierane, nie przedostawało się do treści audio lub wideokonferencji. Co więcej, konfiguracja kąta pokrycia mikrofonu QSC NM-T1 pozwala też na elastyczne dopasowanie rozmieszczenia miejsc uczestników spotkania. Nie ma już konieczności siadania rzędem przed soundbarem, uczestnicy w trakcie hybrydowej pracy mogą swobodnie korzystać z wyposażenia sali – na przykład ściennej tablicy suchościeralnej, co pozwala na prawdziwie kreatywną pracę. Aktywne uczestnictwo w spotkaniu to nie tylko swoboda poruszania się w pomieszczeniu, ale też „przezroczysta” obsługa urządzeń. QSC NM-T1 wpisuje się w ten schemat kilkoma funkcjonalnymi rozwiązaniami. QSC NM-T1 to pierwsze natywne, sieciowe rozwiązanie mikrofonowe przeznaczone dla platformy Q-SYS. Komunikacja z procesorami QSC, takimi jak Q-SYS Core Nano czy Q-SYS Core Flex, pozwala stworzyć skalowalną instalację audio, w której centralnie umieszczony procesor jest w stanie obsłużyć wiele mikrofonów. I to nawet w sytuacji, gdy każdy z nich pracuje w innej sali konferencyjnej. MN-T1 w takim scenariuszu staje się sieciowym elementem rozproszonej matrycy sieciowej, w której zasoby procesora rozkładane są pomiędzy peryferia. QSC nieco inaczej podchodzi do określania zapotrzebowania zasobów procesora dla funkcji AEC wbudowanej w mikrofon NM-T1.

 

Mikrofon QSC NM-T1 jest pierwszym w ofercie producenta przeznaczonym do pracy w środowisku Q-SYS. Na obudowie urządzenia znajdują się przyciski sterujące, w tym jeden dowolnie konfigurowalny. Gest wyciszenia mikrofonu wykrywany jest przez czujnki zbliżeniowe.

Zamiast określać kanały AEC, podawana jest maksymalna liczba mikrofonów, które procesor DSP jest w stanie obsłużyć. Naturalnie, QSC MN-T1 zaprojektowane zostały tak, by pracować równolegle z mikrofonami firm trzecich, dzięki czemu możliwe jest rozbudowanie istniejących instalacji. Możliwości współpracujących z mikrofonem procesorów Q-SYS Core Nano i Core 8 Flex mogą zostać rozbudowane poprzez dodanie nowych licencji. W salach konferencyjnych z pewnością warto użyć procesora z licencją Q-SYS Collaboration Bundle, która zwiększa liczbę kanałów AES67/Q-LAN z podstawowej konfiguracji 64 x 64 aż do 128 x 128. Wraz z licencją otrzymujemy też możliwość użycia nawet 4 softphonów oraz sześciu mikrofonów NM-T1 (bez licencji procesory obsłużą dwa telefony software’owe oraz trzy mikrofony). Z kolei licencja dla systemów audiowizualnych – Commercial AV Bundle to także dwukrotnie więcej kanałów AES67/Q-LAN, podwojona liczba kanałów Media/WAN oraz zwiększona liczba obsługiwanych peryferiów Q-SYS – z 32 aż do 48. Obie licencje dwukrotnie zwiększają moc obliczeniową DSP.

QSC NM-T1 jako jedno z sieciowych akcesoriów audio pomoże stworzyć optymalny setup konferencyjny sali konferencyjnej. Na spodzie urządzenia znajduje się jedynie port RJ-45, którym mikrofon wysyła sygnał audio oraz otrzymuje zasilanie PoE.

Pozornie nieskomplikowane akcesorium, jakim jest QSC NM-T1, kryje całkiem duże możliwości. Mikrofon wyposażony jest w programowalny przycisk, do którego przypisać można dowolną funkcję, oraz pierścień świetlny RGB, którego zachowanie można konfigurować za pomocą oprogramowania Q-SYS Designer. Domyślnie za pośrednictwem podświetlenia RGB komunikowane mogą być podstawowe informacje, jak wyciszenie mikrofonu czy pojawienie się rozmowy przychodzącej. Wyciszenie mikrofonów wbudowanych w NM-T1 odbywa się bezdotykowo – wystarczy przesunąć dłonią nad urządzeniem, by czujniki zbliżeniowe wykryły ruch i przełączyły funkcję wyciszenia. Na obudowie mikrofonu znajduje się też przycisk odbioru/zakończenia rozmowy. Jeszcze ciekawsze możliwości daje synchronizacja z dotykowymi panelami sterującymi QSC serii TSC czy soundbarem QSC NL-SB42 za pomocą Q-SYS Call Sync. Stan systemu audio prezentowany jest wówczas nie tylko przez kolor podświetlenia na mikrofonie NM-T1, ale też na pozostałych urządzeniach. Synchronizacja funkcji wyciszania mikrofonu udostępniana jest też dla platform UC (takich jak Teams czy Zoom) za pomocą kontrolera Q-SYS HID. QSC zadbał też o kompatybilność NM-T1 z telefonem Q-SYS i kontrolerem POTS.

Stan NM-T1 prezentowany jest przez świetlny pierścień RGB, którego zachowanie można także dowolnie programować. Mikrofon QSC NM-T1 sprawdzi się też w bardzo rozbudowanej instalacji audio, w której jeden procesor QSC obsługuje wiele sal w tym samym czasie.

Komunikacja mikrofonu ze środowiskiem operacyjnym Q-SYS odbywa się za pośrednictwem połączenia sieciowego. Urządzenie wyposażone jest jedynie w port RJ-45, do którego należy doprowadzić połączenie kablowe Cat.6. Tym samym kablem doprowadzane jest zasilanie PoE. Mikrofon pobiera niewiele mocy – wystarczy 6,5 W, by zapewnić stabilną pracę urządzenia. QSC Q-SYS NM-T1 to bardzo praktyczne urządzenie. Producent, rozwijając platformę Q-SYS, zapewnia kompletne i spójne środowisko dla systemu audiowizualnego. Dźwięk, obraz i sterowanie zapewniane są przez procesory, przełączanie sygnałów możliwe jest poprzez przełączniki sieciowe, a urządzenia końcowe pozwalają na budowę prawdziwie rozproszonego systemu, w którym zapotrzebowanie na moc obliczeniową przydzielane jest w zależności od użytych rozwiązań. Mikrofony QSC umieszczane na blacie stołu pozwolą przekazać głos wszystkich użytkowników z miejsca, w którym się znajdują. QSC NM-T1 trafi do pierwszych klientów latem 2022 roku.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje