W trakcie projektowania systemu audiowizualnego konieczne jest wskazanie, gdzie rozmieszczone będą jego elementy. Największe kłopoty sprawia wyznaczenie optymalnych miejsc na głośniki sufitowe – nierzadko te najlepsze punkty są już zajęte przez oprawy oświetleniowe. Zwykle oznacza to konieczność przesuwania głośników. A gdyby możliwe było połączenie nagłośnienia i oświetlenia? Takie rozwiązanie wyeliminuje potencjalne kolizje, a przy tym zapewni idealne rozmieszczenie zarówno źródeł światła, jak i dźwięku.
Takie właśnie innowacyjne rozwiązanie opracowane zostało przez inżynierów K-array, którzy powołali KSCAPE – oddzielną dywizję do zarządzania i pełnej obsługi sprzedaży rozwiązań RAIL. Rodzina urządzeń KSCAPE Rail to zamknięte w jednej obudowie źródła światła LED i głośniki połączone w rozwiązanie all-in-one. KSCAPE Rail oferuje 120 centymetrów homogenicznego, liniowego oświetlenia wraz z pełnopasmowymi przetwornikami audio. Podobnie jak wcześniej opisywane rozwiązania K-array również KSCAPE Rail opracowane zostało tak, by nie ingerować w architekturę wnętrza, a jednocześnie zapewnić niepowtarzalne doznanie klientom sklepów czy gościom galerii sztuki.
KSCAPE Rail zapewnia praktycznie nieskończenie wiele możliwości ukształtowania wiązki światła. W obudowie urządzenia znajduje się odbłyśnik pokryty aluminiową powłoką Miro Silver. Na etapie składania zamówienia określane są parametry odbłyśnika, który produkowany jest każdorazowo pod konkretne zastosowanie, w fabryce KSCAPE we Włoszech. W rezultacie uzyskuje się oprawę oświetleniową z symetrycznie lub asymetrycznie wyprofilowaną wiązką światła. Trzecia wersja KSCAPE Rail Diffused zapewnia rozproszoną, równomierną wiązkę światła o szerszym kącie. Ten model nie zawiera odbłyśnika, czas jego produkcji jest więc znacznie krótszy. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przejściach pomiędzy pomieszczeniami czy korytarzach – wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana precyzyjna kontrola nad kątem i ilością światła. KSCAPE Rail umożliwia też uzyskanie punktowego oświetlenia, co można zrealizować w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to zastosowanie bloku ultra małych reflektorków typu mini spot w centralnej części zamawianej szyny Rail. Drugi sposób to elektryczna szyna oświetleniowa standardu Stucchi, będąca elementem obudowy Rail, do której magnetycznie przyczepiane mogą być reflektory typu spot. Korzyścią jest tutaj kompatybilność z produktami firm trzecich pozwalająca architektom na zaprojektowanie swoich ulubionych reflektorów punktowych. Poza tym istnieje możliwość wyposażenia szyny Rail w opcję rozproszonego światła ambientowego emitowanego w kierunku sufitu. Wszystkie powyższe typy rozwiązań można ze sobą dowolnie łączyć, na przykład szynę z reflektorami mini spot można połączyć z listwą z ukierunkowaną wiązką. Co więcej, każdym reflektorem mini spot można sterować niezależnie i każdy element liniowy może być ściemniany w oderwaniu od pozostałych. W poszczególnych modułach Rail zostały zastosowane sztywne zespoły płytek PCB z wysokiej klasy diodami. To komponenty produkowane w Japonii przez firmę Nichia. Współczynnik odwzorowania koloru (CRI) dla diod zastosowanych w KSCAPE Rail wynosi ponad 95, więc zapewnia bardzo dobrą percepcję kolorów. Moduły Rail dostępne są w różnych wersjach temperatury barwowej emitowanego światła. Konstrukcja KSCAPE Rail umożliwia łatwe łączenie tych elementów ze sobą. W najprostszym zastosowaniu – wykorzystując 24 woltowy model Rail, można podłączyć nawet 5 elementów ze sobą. Ten model wykorzystuje zewnętrzny dimmer PWM, nie jest więc możliwe indywidualne sterowanie każdą oprawą. Jeżeli jednak wymagane jest zaawansowane sterowanie oświetleniem, KSCAPE oferuje model DALI Rail z 64 kanałami, 16 grupami i możliwością zaprogramowania do 16 scen na jednej linii Rail.
Zaprojektowanie instalacji oświetleniowej wykorzystującej elementy KSCAPE Rail możliwe jest z wykorzystaniemoprogramowania Relux lub Dialux – darmowych i popularnych programów symulacyjnych. K-array na swojej stronie zapewnia biblioteki LTD. Ale Rail to także źródło dźwięku, które najlepiej zaprojektować z wykorzystaniem dedykowanego dla głośników K-array oprogramowania K-framework 3. Symulacja w programie predykcyjnym EASE również jest możliwa, producent udostępnia na swojej stronie biblioteki .GLL.
Najważniejsza dla nas funkcja KSCAPE Rail to reprodukcja dźwięku. Jednorodność i równomierność pokrycia dźwiękiem zostały uzyskane poprzez umieszczenie w obudowie Rail trzech przetworników o wymiarach 1” x 5”. Kąt propagacji w poziomie jest szeroki – wynosi 110 stopni i tylko 10 stopni w pionie. Głośnik zapewnia 84 dB w trakcie emisji programu muzyki tła. Poziom ten można zwiększyć nawet o 10 dB, jeśli zastosujemy wzmacniacze K-array z wbudowanymi presetami, a cały system uzupełnimy o subwoofer K-array. W jednej linii możliwe jest połączenie kaskadowe do 12 elementów Rail.
Oświetlenie i nagłośnienie już zaprojektowane, wszystkie parametry są wyznaczone, pora zamontować KSCAPE Rail. System zapewnia pięć opcji montażu: w suficie, częściowo w suficie, pod sufitem, zwieszane oraz do ściany. Warto zauważyć, że w stosunku do tradycyjnych zastosowań, czas montażu systemu nagłośnienia i oświetlenia znacząco się skraca się, bo zamiast kilku głośników i źródeł światła instalowane jest jedno urządzenie. Kolejnym ułatwieniem jest także możliwość zamówienia elementów narożnych i w kształcie litery T, pozwalających na zachowanie naturalnego biegu korytarzy czy kształtu pomieszczeń. KSCAPE Rail można też zamówić w wersji z głośnikami lub bez. Warto sprawdzić konfigurator dostępny na stronie producenta, dzięki czemu możliwe jest zapanowanie nad ogromem możliwości jakie daje rodzina produktów KSCAPE Rail.
KSCAPE Rail to kolejne rozwiązanie od K-array, które trudno podsumować jednym zdaniem. Uważam, że jest to idealne rozwiązanie nie tylko dla projektanta AV, ale zwłaszcza dla architekta, który w porozumieniu ze specjalistą od dźwięku uzyska niesamowicie nagłośnione i oświetlone wnętrze. Z punktu widzenia integratora AV wyeliminowany zostaje kłopot z rozmieszczeniem głośników na suficie a jednocześnie optymalne pokrycie dźwiękiem uzyskane będzie w łatwiejszy i szybszy sposób. Z kolei architekt nie musi wymyślać sposobu na ukrycie głośników, uzyskując dokładnie taki wystrój wnętrza jaki oczekuje klient. KSCAPE Rail idealnie sprawdzi się w galeriach czy muzeach, gdzie ważne jest odpowiednie dobranie efektów dźwiękowych i ukierunkowanie światła by podkreślić te elementy, na które zwiedzający ma zwrócić uwagę. Prezentacje produktów w showroom czy na sklepowych wystawach to kolejne środowisko pracy dla Rail – tutaj uwaga klienta skupiona będzie w pełni na prezentowanym produkcie. Spektakularny efekt uzyskać można też w wielkich halach wystawienniczych, gdzie atrakcyjne, zwieszane oprawy oświetleniowe mogą też służyć do odtwarzania muzyki tła, efektów dźwiękowych czy komunikatów głosowych. Rail to też ciekawe rozwiązanie dla korytarzy czy restauracji hotelowych, gdzie muzyka w tle uprzyjemnia gościom pobyt. Natomiast połączenie opcji światła bezpośredniego z ambientowym znajdzie doskonałe zastosowanie w biurach i salach konferencyjnych.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje