LG ekrany informacyjne

Firma LG Electronics to obecnie jeden z liderów produkcyjnych w zaawansowanej erze cyfrowych technologii. Zatem nie powinien dziwić fakt, że tego typu koncern właściwie dyktuje pewnego rodzaju rozwiązania i stara się być przynajmniej dwa kroki naprzód w stosunku do konkurencji. Październikowy artykuł nie będzie dotyczył przeglądu tylko jednego urządzenia. Ustalimy kilka prostych zasad dotyczących budowy tzw. ekranów informacyjnych, które mogą funkcjonować również w warunkach zewnętrznych, oraz przyjrzymy się bliżej obszernym grupom produktów LG oznaczonych jako Outdoor Displays.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]D[/fusion_dropcap]laczego ten sektor produktów jest tak ważny? Z danych statystycznych wynika, że popyt na tego typu wyświetlacze w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie o 20%. Nic zatem dziwnego, że LG bardzo mocno przygląda się takiemu dynamicznemu wzrostowi i co ważniejsze – reaguje. Tzw. zewnętrzna komunikacja w przestrzeniach publicznych jest w chwili obecnej jednym z najlepszych nośników dla reklamodawców oraz dla podejmowania innych działań związanych z komunikacją wizualną. Oto, co proponują eksperci w kontekście kryteriów budowy tego typu urządzeń z zastosowaniem zewnętrznym.

Ochrona kontra widoczność i eksploatacja
Pierwszym punktem przy budowie tzw. kiosku jest dostosowanie monitora do obudowy zewnętrznej. Obudowa ta ma chronić wrażliwą i delikatną elektronikę przed deszczem, kurzem oraz przed dewastacją i tu pojawia się jeden z pierwszych problemów. Zabudowanie ekranu szkłem antywłamaniowym zupełnie zmienia warunki jasności urządzenia, które jest wbudowane w środku. W tym momencie pierwszym kryterium, jakie LG stawia przy produkcji monitorów, jest brak utraty jasności ekranu w zamkniętej obudowie. Wspomniałem o deszczu? Przy długotrwałych opadach i zmiennej pogodzie kolejnym problemem staje się para wodna, która to naraża w sposób znaczny elektronikę. I tu pojawia się drugie kryterium – projekt kiosku z monitorem LG skutecznie radzi sobie z tym problemem. Jeśli nie deszcz, to słońce. A i owszem – długotrwałe oddziaływanie cieplne przy słonecznej pogodzie może nawet doprowadzić do uszkodzenia matrycy LCD. Przegrzanie matrycy może skutkować jej nieodwracalnym uszkodzeniem, a skutkiem tego będą przebarwienia, nierównomierność kolorów czy też czarne plamki widoczne na ekranie. Druga kwestia to kąt padania światła słonecznego. Szczególnie w bliskich odległościach można zauważyć lustrzany refleks, zamiast emitowanych treści. Jeśli problemy ze zbyt wysokimi temperaturami mamy za sobą, to co z nadmiernym chłodem? Tutaj właściwie żaden producent nie ma zbytniej elastyczności, jeśli chodzi o podawany zakres bezpiecznej pracy. Zatem konstrukcja kiosku jest ściśle dostosowana do ewentualnych spadków temperatury zewnętrznej oraz do tolerancji założonej dla bezpiecznej pracy urządzenia.
Jakie rozwiązania proponuje LG?
W produktach spełniających powyższe kryteria można wyróżnić właściwie trzy grupy należące do koncernu LG. Będą to Open Frame Displays, Window Facing oraz LG MRI. Grupa Open Frame stanowi kilka ekranów z przekątnymi od 49 do 55 cali. Charakterystycznymi cechami w tej drużynie będzie między innymi bardzo duża jasność urządzeń sięgająca 2500 cd/m2. Ten parametr powinien zdecydowanie przyciągnąć uwagę potencjalnych odbiorców. Drugą ciekawostkę stanowi technologia QWP (Quarter Wave Plate). Gwarantuje ona bardzo klarowną widoczność, nawet w sytuacji, gdy nasz odbiorca będzie używał polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych.
W pierwszej części niniejszego artykułu skupiliśmy się w dużej mierze na tzw. kioskach zewnętrznych. A co z wystawami sklepowymi? W tej serii znajdą się też modele, które nie wymagają układu chłodzenia, generującego nadmierny hałas. Wyobraźmy sobie subtelną przestrzeń sklepu z ekskluzywnym wyposażeniem, gdzie w witrynie słychać pracę wentylatorów… W tego typu ekranach poziom hałasu został zredukowany do 25 dB.
Window Facing oraz LG MRI
W grupie Window Facing również znajdziemy produkty zarówno o przekątnej 49 oraz 55 cali. Te urządzenia oparte na matrycach IPS, M+ (WRGB), mają również poziom hałasu zredukowany do 25 dB. Jedną z ciekawszych funkcji będzie autonomiczność pracy tych ekranów. Dzięki wbudowanemu sensorowi panel dostosowuje automatycznie jasność ekranu do panującego w otoczeniu monitora poziomu oświetlenia. Przy długoterminowym użytkowaniu ekranu oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej sięgające 30% to realny przykład na to, jak ważny jest dobór urządzenia do takiej pracy. W ostatniej rodzinie LG MRI znajdziemy najbardziej zróżnicowane produkty, oznaczone wspólnym znakiem BoldVu. Choć wszystkie mogą być przystosowane do użytku zewnętrznego, to jednak różnią się dość mocno pod względem konstrukcji. Znajdziemy tu displaye, które można umieszczać na przystankach autobusowych, na deptakach, w przestrzeniach centrów handlowych, a nawet na pojazdach. Na dużą uwagę zasługują szczególnie te ostatnie. Mobilny dwustronny BoldVu Vehicle Top został oparty o specyfikacje wojskowe. To urządzenie gwarantuje wysoki kontrast, szeroki kąt widzenia, a jego konstrukcja z wykorzystaniem hartowanego termicznie szkła zabezpiecza przed dewastacją. Urządzenie ma klasę szczelności na poziomie IP65 i zostało wyposażone w bezfiltrowy system zarządzania temperaturą. Tu również ważną funkcję pełnią procesy autonomiczne, a funkcje, które można kontrolować samodzielnie, zawierają się w stu pięćdziesięciu parametrach.
Świadomy wybór
W dzisiejszych czasach nietrudno o alternatywne, często tańsze rozwiązania. Przygotowując niniejszy artykuł, przypomniałem sobie jedną informację, która pojawiła się w materiałach LG: czy wybierając produkt, który nie spełnia tak wysokich kryteriów użytkowania, stać cię na straty finansowe spowodowane przestojem panelu informacyjnego w kontekście uszkodzeń i czasu poświęconego na naprawy? To rzeczywiście solidny argument.

Tekst: Paweł Murlik