Zazwyczaj do sklepu, nawet do tego najbardziej ulubionego, wpadamy przelotem, kupujemy potrzebne towary i biegniemy dalej. No chyba że panuje w nim świetna atmosfera, jest odtwarzana muzyka, a jego oferta zachęca, aby zostać chwilę dłużej. Wyobraźmy sobie dodatkowo, że jest to sklep z winem, połączony z wine barem i restauracją, gdzie można skosztować drobnych przekąsek, specjalnie przygotowanych sezonowych dań czy wypiekanego na miejscu chleba. Świat od razu staje się piękniejszy i recepta na sukces takiego miejsca gotowa! Taki właśnie lokal powstał w Gdańsku, na terenie starej Stoczni Carskiej, w budynku dawnej straży pożarnej. Autorską ofertę win do sprzedaży oraz możliwych do zakupienia na kieliszki na miejscu przygotował twórca miejsca i konceptu Robert Mielżyński, a o nieodzowny element takiej przestrzeni, czyli wysokiej jakości system nagłośnieniowy zadbała firma Partymania i Włodzimierz Klepacki, którzy zdecydowali się zastosować tutaj kompleksowe rozwiązania z oferty Biamp. Zaledwie tydzień po oficjalnym otwarciu zjawiliśmy się tutaj również my!

Marka Mielżyński jest znana na polskim rynku od 2004 roku. Pierwszy profesjonalny sklep z winem pod tą nazwą, połączony z wine barem, powstał przy ul. Burakowskiej w Warszawie 18 lat temu. Dzisiaj na mapie Polski funkcjonują już trzy takie miejsca: drugi warszawski sklep i wine bar położony przy ul. Czerskiej oraz w Poznaniu, w centrum Stare Koszary. Teraz dołącza do nich czwarty, zlokalizowany w Gdańsku, na terenie Stoczni Cesarskiej, przy ul. Doki 1. Zaadaptowany dla potrzeb wielofunkcyjnej przestrzeni budynek dawnej remizy pochodzi z 1884 roku i w przeszłości pełnił w ramach kompleksu stoczniowego funkcje administracyjno-społeczne. Na początku dwudziestego wieku został przekształcony w siedzibę straży pożarnej i mieściły się tutaj wozownia oraz stajnia dla koni drużyn pożarniczych. Ze względu na to, że budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków, prowadzone tutaj przez kilkanaście miesięcy prace odbywały się pod ścisłym nadzorem i miały na celu przede wszystkim zachowanie wyjątkowego i historycznego charakteru tego miejsca. Po zakończeniu remontu cały budynek nabrał nowego blasku.

Mielżyński

Górne piętro w pełni zajmuje restauracja z otwartą kuchnią, z przylegającym do niej tarasem, który również będzie miejscem spotkań, degustacji win oraz przestrzenią, w której latem odbywać się będą koncerty i spotkania z winem i graną na żywo muzyką. Tutaj zlokalizowano również pokój VIP.

W przestrzeniach z nową funkcjonalnością pojawiły się unikatowe detale nawiązujące do historii obiektu oraz grafiki i elementy odnoszące się do enologii, takie  jak fragmenty skrzynek czy butelki. Bardzo wyjątkowym eksponatem tworzącym wystrój wnętrza jest również stary kosz na winogrona, rozwiewający wśród gości jakiekolwiek wątpliwości, w jakiej przestrzeni się znajdują. Takie poszanowanie dla tradycji i połączenie jej z nowoczesnością i elementami związanymi z winem są jednymi ze znaków rozpoznawczych przestrzeni, w których znajdują są lokale Mielżyński, mieszczące się w większości przypadków właśnie w historycznych budynkach. Dzisiaj, na parterze dawnej remizy poddanej gruntownej metamorfozie, znajduje się skład wina. Już od wejścia uwagę klientów przykuwają palety i kartony wypełnione po brzegi butelkami z winem. Na tym samym poziomie, w bezpośrednim sąsiedztwie magazynu z winami, zlokalizowano bar, w którym na kieliszki sprzedawana jest większość win znajdujących się w ofercie sklepu. Ostatnią przestrzenią znajdującą się na parterze jest wydzielona mała sala – tasting room, w której organizowane będą szkolenia i otwarte degustacje wina. Górne piętro w pełni zajmuje restauracja z przylegającym do niej tarasem, który również będzie miejscem spotkań, degustacji win oraz przestrzenią, w której latem odbywać się będą koncerty i spotkania z winem i graną na żywo muzyką. Tutaj zlokalizowano również pokój VIP. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zgodnie z panującymi już w wielu lokalach trendami, restauracja nie ma stałej karty menu. W ofercie jest kilkanaście przekąsek skomponowanych tak, aby mogły być dodatkiem dla delektujących się winem smakoszy, a dania główne będą zmieniały się w zależności od pór roku, dostępnych produktów – bieżące menu jest wypisywane na kredowych tablicach. Czym byłoby jednak smakowanie wykwintnych potraw, degustacja i rozmowy o winie bez sączącej się w tle odpowiednio dobranej, najwyższej jakości muzyki? Wdrożeniem systemu bazującego na rozwiązaniach marki Biamp w lokalu zajął się Włodzimierz Klepacki i jego firma Partymania, która zaprojektowała system audio, przygotowała instalację, zajęła się montażem urządzeń, strojeniem systemu, zaprogramowaniem wszystkich urządzeń i uruchomieniem. Jej udział w tym projekcie rozpoczął się jeszcze na etapie trwających prac budowlanych.

Mielżyński

Piętro zostało nagłośnione przy pomocy dwunastu kolumn ściennych MASK6CT podzielonych tym razem na dwie strefy.

Pierwsza wizja lokalna miała miejsce w lipcu 2021, a w marcu tego roku projekt został ukończony. Jak przyznaje integrator, biorąc pod uwagę historyczny charakter obiektu, w którym prowadzone były prace, bardzo przydatne było doświadczenie pracujących na miejscu instalatorów, którzy mieli doświadczenie wyniesione z prac w innych obiektach zabytkowych. Szczególną uwagę trzeba było zwrócić na sposób położenia okablowania i konieczne bruzdowanie. Oczywiście wszystkie prace były prowadzone ściśle według opracowanego harmonogramu i wymagały wcześniejszej komunikacji z innymi, również pracującymi na miejscu podwykonawcami.

Mielżyński

Całym systemem zarządza procesor Biamp TESIRAFORTE DAN AI z dwunastoma wejściami analogowymi i ośmioma wyjściami analogowymi. Do procesora trafiają sygnały analogowe z projektora znajdującego się w lokalu, z odtwarzacza PMR4000RMKIII oraz z przyłączy ściennych. Możliwość cyfrowej transmisji sygnałów w oparciu o protokół Dante daje w tej instalacji niezwykłą elastyczność i umożliwia rozbudowę całego systemu w przyszłości o nagłośnienie ogródka i tarasu.

Jak powiedział nam Włodzimierz Klepacki: „Liczbę głośników i moc całej konfiguracji pracującej w nowej realizacji w Gdańsku dobraliśmy na bazie wniosków wyciągniętych po instalacji w analogicznej przestrzeni w Warszawie. System, który chcieliśmy tutaj wdrożyć, miał spełniać kilka ról: w winiarni odtwarzać muzykę tła, w restauracji w ciągu dnia tylko towarzyszyć gościom, a wieczorem przy wyższej frekwencji budować odpowiedni klimat. Szukaliśmy zatem uniwersalnego rozwiązania, które spełni wszystkie te funkcje. Wybór marki był dla nas jasny. Mamy za sobą kilka instalacji, w których zastosowaliśmy rozwiązania Biamp, które pracują od wielu lat, w sposób ciągły i nie wymagają żadnych napraw, tylko konserwacji. Marki Biamp nie trzeba przedstawiać. To sprawdzony, bezawaryjny i nowoczesny sprzęt. Duże znaczenie miało dla nas również wsparcie firmy b.partAV | Konsbud Audio Group w zakresie doradztwa.”

Mielżyński

W lokalu można kupić i skosztować nie tylko wino, ale także nabyć oliwę, przeciery czy najwyższej jakości makarony.

Przed instalacją konkretnych modeli głośników z pomocą oprogramowania Ease Focus 3 została przeprowadzona symulacja, która potwierdziła założenia co do liczby, modeli głośników i ich lokalizacji. W salach degustacyjnych na parterze zostały zainstalowane po dwie kolumny ścienne MASK4CT oraz dwanaście kolumn ściennych MASK6CT podzielonych na trzy strefy. Piętro również zostało nagłośnione przy pomocy dwunastu kolumn ściennych MASK6CT podzielonych tym razem na dwie strefy. Dodatkowo w przestrzeni tasting room zainstalowano również dwa zwieszane głośniki sufitowe Biamp DESONO DP8, które doskonale komponują się z wyglądem znajdujących się tam lamp.

Mielżyński

W przestrzeni tasting room zainstalowano również dwa zwieszane głośniki sufitowe Biamp DESONO DP8, które doskonale komponują się z wyglądem znajdujących się tam lamp.

Całe nagłośnienie zainstalowane w lokalu zostało podzielone na osiem stref. Poszczególne urządzenia głośnikowe są zasilane z pomocą wzmacniaczy Biamp REVAMP2060T oraz REVAMP4240T dobranych mocowo w zależności od stref i liczby głośników, które miały napędzić. Całością zarządza procesor Biamp TESIRAFORTE DAN AI z dwunastoma wejściami analogowymi i ośmioma wyjściami analogowymi. Do procesora trafiają sygnały analogowe z projektora znajdującego się w lokalu, z odtwarzacza PMR4000RMKIII oraz z przyłączy ściennych. Możliwość cyfrowej transmisji sygnałów w tej instalacji daje niezwykłą elastyczność i umożliwia rozbudowę całego systemu w przyszłości o nagłośnienie ogródka i tarasu.

Mielżyński

Poszczególne urządzenia głośnikowe są zasilane z pomocą wzmacniaczy Biamp REVAMP2060T oraz REVAMP4240T.

Jak już wspomniano, za odtwarzanie muzyki w lokalu odpowiada profesjonalny odtwarzacz instalacyjny PMR4000RMKIII. Zdecydowanym atutem tego modelu jest możliwość ciągłej pracy oraz łatwość obsługi z dedykowanej aplikacji. Muzyka może być odtwarzana ze Spotify i dowolnego radia internetowego. Do sterowania całą instalacją przez użytkownika i obsługę lokalu zaangażowane zostały panele Biamp TESIRA TEC-1S i TEC-X-1000. Panele APPRIMO TEC-X-1000 zainstalowano w sali degustacyjnej na parterze oraz w otwartej kuchni na pierwszym piętrze i odpowiadają one za sterowanie właśnie tymi wybranymi strefami. Dwa panele TESIRA TEC-1s znajdują się strefie barowej przy stanowisku POS na parterze, a drugi przy stanowisku POS na pierwszym piętrze w sali restauracyjnej. Funkcjonalność panelu TESIRA TEC-1s umożliwia operowanie kilkoma strefami jednocześnie. Panel TEC-X1000 jest prosty i intuicyjny, przeznaczony do jednej strefy. Taka konfiguracja umożliwia optymalne sterowanie tam, gdzie go potrzebujemy i prostą obsługę w przypadku zarządzania jedną strefą.

 

Mielżyński

Dwa panele TESIRA TEC-1s znajdują się strefie barowej przy stanowisku POS na parterze, a drugi przy stanowisku POS na pierwszym piętrze w sali restauracyjnej. Funkcjonalność panelu TESIRA TEC-1s umożliwia operowanie kilkoma strefami jednocześnie.

Podsumowanie
Nowo otwarty lokal Mielżyński w Gdańsku jest doskonałym przykładem tego, jak można wzorowo przeprowadzić rewitalizację obiektu, przywrócić mu dawny blask i jak wielki potencjał drzemie w historycznych budynkach. Dawna remiza strażacka położona na terenie Stoczni Cesarskiej ma dzisiaj nie jedną, ale wiele różnych funkcji. Jest zarówno specjalistycznym sklepem z winem, wine barem, miejscem winnej edukacji i restauracją. Trudno sobie wyobrazić aby zakupom i spotkaniom przy winie oraz podawanym przez tutejszą restaurację pysznościom nie towarzyszyła odtwarzana w tle muzyka. Dlatego firma Partymania stworzyła tutaj kompleksowy, podzielony na strefy system nagłośnieniowy, który w znacznej mierze tworzy klimat tego wyjątkowego miejsca. Jest tutaj wszystko. Wino, muzyka i chleb. A na pewno również śpiew będzie tu rozbrzmiewał nie jeden raz!

Tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: Marcin Ziniak, AVIntegracje

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl