Narodowy Instytut Audiowizualny, w skrócie NInA, mieszczący się przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie, to obiekt na wskroś nowoczesny – tak jest przynajmniej pod względem wyposażenia, nomen omen, audiowizualnego. Do życia powołano go w prima aprilis 2009 roku, w miejsce Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, a do obecnego budynku NInA wprowadził się w roku 2015. W uroczystym otwarciu udział wzięło wielu oficjeli. W zbiorach Instytutu znaleźć  można ogromne bogactwo materiałów audiowizualnych, stanowiących udokumentowanie polskiego dorobku filmowego, muzycznego i telewizyjno-teatralnego.

Placówkę wyposażono w najwyższej jakości sprzęt dźwiękowy oraz urządzenia do przetwarzania, digitalizacji i archiwizacji gromadzonych materiałów AV. Jednakże aby całość była kompletna i zamknięta, należało też zbudować system Digital Signage, którego zadaniem byłoby emitowanie i prezentowanie materiałów multimedialnych oraz innego rodzaju informacji m.in. na monitorach LCD. Za zaprojektowanie i wykonanie systemu odpowiadała firma ProAUDIO-AVT z Wrocławia, która – o czym warto wspomnieć – niedawno powołała do życia swoje biuro w Warszawie.
Platforma
System Digital Signage w Narodowym Instytucie Audiowizualnym oparty jest na platformie programowej URVE. Najkrócej rzecz ujmując, URVE to system informatyczny do odtwarzania i zdalnego zarządzania treściami multimedialnymi oraz informacjami, które w NInA prezentowane są na monitorach LCD, ścianach graficznych oraz w infokiosku. System pozwala także zarządzać kolejnością odtwarzania, a wszystkie urządzenia wyświetlające mogą być połączone w bardzo rozbudowaną sieć składającą się z dużej liczby ekranów. Źródła prezentowanych Całym tym dobrodziejstwem można zarządzać poprzez przeglądarkę internetową i oprogramowanie WebManager. Korzystając z niego, użytkownik może m.in. tworzyć playlisty, porządkować i uzupełniać bibliotekę multimediów metodą „przeciągnij i upuść”, monitorować parametry pracy odtwarzaczy czy wreszcie definiować harmonogramy emisji poszczególnych treści.
Architektura systemu
Fundament całego systemu Digital Signage stanowi serwer, na którym zainstalowane jest oprogramowanie WebManager. To on zajmuje się rozsyłaniem materiałów audiowizualnych do poszczególnych odtwarzaczy, ale może też wysyłać dodatkowe polecenia. Generalnie całością systemu DS zawiaduje konsola, a właściwie „wszystkomający” komputer iMac z oprogramowaniem Corio Grapher. Komunikuje się on z siecią LAN, która oplata cały budynek, a to oznacza, że operator systemu może podłączyć się do niej w dowolnym miejscu, i stamtąd „kręcić”, czym potrzeba. A ponieważ sieć LAN w NInA działa także bezprzewodowo, to zamiast iMaca można posłużyć się tabletem HP ElitePAD 900, który również znalazł się na wyposażeniu. Elementami wykonawczymi systemu – czyli tymi, których zadaniem jest wyświetlanie tego, co ma zostać wyświetlone – są odtwarzacze, monitory LCD oraz projektory. Cała sieć Digital Signage w NInA opiera się na sieci strukturalnej LAN TCP/IP. Do transmisji sygnałów w dużej mierze wykorzystuje się istniejące okablowanie strukturalne obiektu, a także przyłącza. Wszystkie przewody CAT6 w systemie zbiegają się na panelach krosowniczych RJ45 w trzech głównych punktach logicznych: w szafie teletechnicznej systemu Digital Signage (w serwerowni na parterze), w szafie sprzętowej sieci strukturalnej GPD.B (obok szafy systemu Digital Signage) oraz w szafie sprzętowej w serwerowni na pierwszym piętrze. Istniejące okablowanie strukturalne, spożytkowane na potrzeby systemu, kończy swój bieg w krosownicy RJ45, którą znajdziemy w szafie technicznej sieci strukturalnej GPD.B. Stąd sygnały doprowadzane są za pośrednictwem kabli krosowniczych do głównego przełącznika systemu Digital Signage, Netgear M4100-26G, a dalej do konwerterów HDMI TV ONE.
Elementy systemu DS w holu i przyległościach
Wybierzmy się teraz na wycieczkę po budynku NInA, by sprawdzić, co i gdzie zostało zainstalowane. Zaczynamy, rzecz jasna, od holu wejściowego. Tu od razu widać dwa monitory LCD NEC P533 o przekątnej ekranu 55 cali i rozdzielczości natywnej 1920 × 1080 p, czyli full HD. Zamontowano je jeden obok drugiego w taki sposób, aby mogły one wyświetlać jeden obraz o łącznej rozdzielczości 3840 × 1080. Oczywiście każdy z nich może też prezentować odrębną treść, co wymaga skonfigurowania trybu pracy za pomocą URVE WebManagera. Oba wyświetlacze podłączone są do wspólnego odtwarzacza, wyposażonego w dwa niezależne wyjścia cyfrowe AV. W holu umieszczono także infokiosk, czyli swego rodzaju punkt informacyjny. Na jego wyposażeniu znalazł się czterdziestodwucalowy monitor LCD, którego ekran pokrywają nakładka dotykowa i szyba zabezpieczająca przed uszkodzeniem. Odwiedzający placówkę może samodzielnie wyszukiwać interesujące go informacje – to tzw. kontenty wymuszane, tworzone przy użyciu UrveScript i kreatora szablonów. Następnym miejscem w obrębie holu, który objęto zasięgiem DS, jest sklepik. Zainstalowany tu projektor NEC NP-PW700W2 o rozdzielczości 1280 × 800 uzbrojony jest we własny odtwarzacz. Projektor połączono z krosownicą systemu Digital Signage, a w celu dokonania takowego połączenia należało położyć odrębną linię CAT6. Obraz z projektora rzutowany jest szybę oklejoną folią projekcyjną. Kolejnym elementem systemu Digital Signage w holu Sali Wielofunkcyjnej jest ogromna ściana graficzna, zbudowana z dwunastu pięćdziesięciopięciocalowych, bezszwowych monitorów Full HD NEC X554UN, ustawionych w układzie 4 × 3. Co ciekawe, zamontowano je na specjalnych uchwytach Chief LSMV, które umożliwiają dokonanie czynności serwisowych bez konieczności demontażu ściany graficznej. Sygnał wideo trafia do monitorów za pośrednictwem przypisanego procesora TV ONE CorioMaster – połączonego z siecią LAN – którym steruje oprogramowanie Corio Grapher. Jednakże z uwagi na dużą odległość pomiędzy procesorem a monitorami transmisja przetworzonego sygnału wizyjnego następuje za pośrednictwem przewodu CAT6 oraz konwerterów. Jest to komplet dwunastu zestawów urządzeń – nadajników TP-580T i odbiorników TP-580R. Nadajniki znajdują się w szafie teletechnicznej, w której „mieszka” też procesor, natomiast odbiorniki zamontowane są z tyłu za monitorami ściany graficznej. Cała ściana umożliwia wyświetlanie zarówno jednego obrazu w całości lub czterech odrębnych. Źródło sygnałów stanowią dwa odtwarzacze będące elementem systemu Digital Signage, a także cztery kanały HD-SDI z systemu routingu wideo – wszystko podłączone do procesora Corio. Odchodzący od holu korytarz łączy go z Salą Klubową. Zanim jednak przejdziemy do niej, kilka słów o samym korytarzu. Zainstalowano tutaj dwa pięćdziesięciopięciocalowe monitory LCD NEC P533 o rozdzielczości natywnej 1920 × 1080p. Każdy z nich współpracuje z własnym, odrębnym odtwarzaczem. 
Sala Klubowa Tym sposobem dotarliśmy do Sali Klubowej, w której pracuje zestaw sześciu krótkoogniskowych projektorów EIKI LC-WAU200 o rozdzielczości WXGA (1280 × 800). Projektory te zainstalowano w dwóch grupach po trzy – jedne wyświetlają obraz na lewej ścianie sali, drugie na prawej. Rolę ścian projekcyjnych pełnią modułowe przegrody ze szkła, a każdy moduł ma szerokość 118 cm. Po obu stronach pomieszczenia znajduje się po sześć takich modułów, oklejonych folią projekcyjną na całej wysokości, w rezultacie czego pojedyncza powierzchnia projekcyjna, po lewej i prawej stronie sali, ma łączną szerokość 708 cm. Projektory rozmieszczono w takich odległościach, aby wspólnie tworzyły rozciągnięty obraz. Stworzony w NInA system Digital Signage pozwala uzyskać ciągłą projekcję wielkoekranową, ale też wyświetlać niezależne treści przez wszystkie sześć projektorów. Aby uzyskać synchronizację obrazów rzutowanych przez poszczególne projektory – czyli, mówiąc kolokwialnie, aby nie rozjeżdżały się względem siebie, gdy wyświetlają jeden wspólny kontent – każda ich grupa połączona jest ze wspólnym odtwarzaczem, wyposażonym w trzy cyfrowe wyjścia AV. Odtwarzacze te (w liczbie dwóch) zainstalowano w szafie teletechnicznej systemu Digital Signage, znajdującej się w serwerowni na parterze budynku. Rolę nośnika transmisyjnego pomiędzy odtwarzaczami a projektorami pełnią rolę istniejące linie CAT6, a po drodze konwertery do przesyłu sygnału HDMI po owej skrętce – TV ONE 1T-CT-653 (nadajniki) oraz 1T-CT-654A (odbiorniki). 
Sala konferencyjna
W Sali Konferencyjnej zainstalowano system projekcji, który tworzy projektor NEC NP-PX700W. Charakteryzuje się on rozdzielczością WXGA (HD) i jasnością 7000 ANSI lumenów. Zamocowano go na kratownicy modułowej ITEM, zaś obraz rzutowany jest na ramowy ekran projekcyjny Adeo Frame PRO RE 16:10 o wymiarach 300 × 194 cm. Kontent dociera poprzez sieć strukturalną budynku oraz konwertery sygnału HDMI na skrętkę SignalHD. Konwerter nadawczy podłączany jest do przyłącza RJ45, natomiast odbiorczy ukryto, montując go nad sufitem podwieszanym. Stąd też sygnał kierowany jest do projektora za pośrednictwem przewodu HDMI. System sterowania w Sali Konferencyjnej zawiaduje włączaniem i wyłączaniem projektora, a także włączaniem/wyłączaniem/ściemnianiem oświetlenia, które zainstalowane zostało na kratownicy modułowej pod sufitem. Na każdej z tych kratownic (po jednej na każdą połowę sali) umieszczonych zostało piętnaście opraw oświetleniowych. Z punktu widzenia systemu owych piętnaście opraw podzielono na trzy równe grupy. Każdą grupę można niezależnie włączać i wyłączać, a także ściemniać. Dokonane ustawienia użytkownik może zapisać w maksymalnie dziesięciu scenach, przywołując je później w miarę potrzeb. Wszystkimi funkcjami sterować można za pomocą tabletu iPAD z licencją AMX. Trzonem systemu sterowania jest tutaj procesor AMX NX-1200, który zainstalowany został w szafie sprzętowej systemu DS, w serwerowni znajdującej się na parterze budynku. Sterowanie pracą opraw oświetleniowych realizowane jest z wykorzystaniem protokołu DALI i za pośrednictwem bramki RS232-DALI. Polecenia do projektora są natomiast transmitowane siecią LAN.
Sala na poddaszu
Przed nami jeszcze jedno pomieszczenie do odwiedzenia – sala na poddaszu. W tym przypadku nie ma się nad czym rozwodzić, albowiem zainstalowano tu dokładnie te same urządzenia projekcyjne co w Sali Konferencyjnej, czyli projektor NEC NP-PX700W oraz ekran Adeo Frame PRO RE 16:10.
Nagłośnienie i strefy
Pozostała nam jeszcze do omówienia kwestia integracji systemu Digital Signage z systemem nagłośnienia wysokoimpedancyjnego. System DS skonfigurowano w taki sposób, aby możliwe było odtwarzanie dźwięku towarzyszącego obrazom prezentowanym w miejscach zainstalowania urządzeń wyświetlających, przy wykorzystaniu istniejącego systemu rozgłoszeniowego 100 V, którego wykonawcą była firma ESS Audio. Nagłośnienie obejmuje cztery strefy: hol wejściowy, korytarz, Sala Klubowa oraz hol przed Salą Wielofunkcyjną (ściana wideo). W przypadku ściany graficznej oraz projektorów zainstalowanych w Sali Klubowej sygnał audio pochodzi z wyjść analogowych tych samych odtwarzaczy, które dekodują i dostarczają sygnał wizyjny. Na potrzeby transmisji sygnałów analogowych towarzyszących obrazom wyświetlanym w holu wejściowym oraz korytarzu zainstalowano dwa dodatkowe odtwarzacze, umieszczając je w szafie technicznej w serwerowni na parterze. Są one zsynchronizowane z tymi odtwarzaczami, które dostarczają obraz bezpośrednio do urządzeń projekcyjnych. Wszystkie sygnały audio podawane są na wejścia przetworników Dante sieci dystrybucji audio obiektu. Przepływem tych sygnałów steruje się i zarządza z poziomu samej sieci Dante.
Podsumowanie
Narodowy Instytut Audiowizualny to placówka o ogromnej roli edukacyjnej, bardzo ważna z punktu widzenia zachowania dziedzictwa narodowego. Dzięki nowoczesnej technice może gromadzić ogromne zbiory dzieł audiowizualnych – filmów, przedstawień telewizyjnych, nagrań dźwiękowych itd. – zachowując je dla przyszłych pokoleń, a obecnym zapewniając wygodny dostęp do nich, m.in. kontynuując działalność wydawniczą, zapoczątkowaną przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne, którego jest następcą i spadkobiercą. W NInA funkcjonują takie działy jak Ninateka – platforma internetowa, poprzez którą Instytut udostępnia swoje zasoby, oraz Muzykoteka – również ogólnodostępny, edukacyjny serwis internetowy. I choć opisany tu system Digital Signage nie ma bezpośredniego wpływu na samą działalność Instytutu ani jej jakość, to z pewnością przyczynia się do tego, iż wizyta w NInA zostaje zapamiętana jako przyjemne i pouczające doświadczenie. System pozwala dostarczać rozmaite informacje, prezentować najrozmaitsze treści i wywiązuje się z tych zadań bez zarzutu. Na uwagę zasługuje zastosowanie urządzeń i rozwiązań renomowanych marek, a także efektywne wykorzystanie już istniejącej infrastruktury sieciowej i jej okablowania. 

TEKST: Marek Korbecki
ZDJĘCIA: PROAUDIO-AVT

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl