Podczas ISE 2021 Panasonic wprowadził kilka nowych modeli projektorów oraz monitorów profesjonalnych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na szczegółowe wyświetlanie treści i tym samym zaoferować swoim klientom z wielu sektorów najbardziej kompletną linię rozwiązań wizualnych 4K. W ten sposób producent uzupełni szeroką gamę produktów 4K firmy Panasonic przeznaczonych choćby do współpracy, w tym systemów videokonferencji czy bezprzewodowych rozwiązań do prezentacji na żywo.
Świat rozrywki wykorzystuje 4K, aby zainteresować publiczność jak najbardziej wciągającymi atrakcjami wizualnymi. Edukacja potrzebuje bogactwa szczegółów obrazów w nowej rzeczywistości blended learning, a firmy polegają na 4K, aby uaktrakcyjnić swoje biznesowe spotkania. Niezależnie od potrzeb, Panasonic ma rozwiązanie 4K, które do nich pasuje, ponieważ to technologia, na której rosnące zapotrzebowanie obserwujemy we wszystkich sektorach przemysłu, komentuje Hartmut Kulessa, European Marketing Manager w Panasonic Business.
W efekcie podczas tegorocznego ISE w Barcelonie Panasonic ogłosił wprowadzenie na rynek nowej serii 1-chipowych projektorów laserowych DLP Panasonic PT-RDQ10. Została ona zaprojektowana z myślą o muzeach, galeriach sztuki, wystawach, a także branżach rozrywki czy rentalu. Potrafią one wygenerować szczegółowe obrazy w 4K (3840 x 2160) dzięki Smooth Pixel Drive – unikalnej technologii jednoosiowego przesuwania pikseli, która pozwala uzyskać ostre i szczegółowe rzuty o jasności od 8,000 do 10,000 lumenów. Opcjonalnie dostępny jest dla nich również obiektyw ET-DLE020 Ultra-Short-Throw Zoom Lens z zerowym offsetem, który umożliwia wyświetlanie obrazów o dużej skali nawet w najciaśniejszych przestrzeniach. Dzięki różnorodnym funkcjom Panasonic zmniejsza też czas instalacji oraz obsługi urządzeń. Oprócz złączy DIGITAL LINK opartych na HDMI® i HDBaseT™, projektory można wyposażyć w opcjonalne karty interfejsów SLOT NX, takie jak 12G-SDI lub DisplayPort™, aby umożliwić integrację z innymi, istniejącymi już systemami. Seria PT-RDQ10 zachowuje te same kompaktowe wymiary obudowy, co poprzednie modele Panasonic 1-Chip DLP™, a hermetycznie zamknięty blok optyczny przyczynia się do bezobsługowej pracy przez 20,000 godzin. PT-RDQ10 będą dostępne w sprzedaży od października 2021 r. w dwóch wersjach kolorystycznych (czarny i biały).
Dodatkowo, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na widoczność nawet najmniejszych szczegółów, do swojej autorskiej technologii projekcji laserowej 1-Chip DLP™ SOLID SHINE Panasonic dodał Quad Pixel Drive, mechanizm polegający na poczwórnym zwiększaniu liczby pikseli, tworząc projektor PT-FRQ50 generujący bogate w szczegóły obrazy w 4K (3840 x 2400) o jasności 5,200 lumenów. Sprawdzi się idealnie w sektorach edukacji, korporacji czy ekspozycji muzealnych, a dzięki częstotliwość odświeżania 240Hz/1080p z minimalnym opóźnieniem między wejściem a wyjściem wynoszącym poniżej 8ms znajdzie zastosowanie również w celach symulacyjnych i e-sportu. Aby sprostać szerokiej gamie zastosowań projekcyjnych i środowisk instalacji 4K, PT-FRQ50 zawiera dwa wejścia HDMI, które obsługują polecenia CEC z kompatybilnych urządzeń, łatwe do zintegrowania złącze DIGITAL LINK do przesyłania video 4K i sygnałów sterujących na duże odległości, a także oddzielne złącze LAN do sterowania. Wszechstronny obiektyw z 2-krotnym zoomem umożliwia projekcję dużych rozmiarów obrazu w ograniczonych przestrzeniach dzięki elastycznym odległościom wyrzutu, a w połączeniu z szerokim zakresem przesunięcia obiektywu V/H (V: +71%, -49%, H: +34%, -27%) zapewnia większą swobodę w dostosowaniu położenia projektora i pozycji obrazu. Oferuje do 20,000 godzin bezobsługowej projekcji. Premiera nowego PT-FRQ50 jest zaplanowana na styczeń 2022 roku. Produkt będzie dostępny w kolorze białym i czarnym.
Ponadto w projektorze PT-RQ50K 3-Chip DLP™ o jasności 50,000 lumenów zastosowano nowy obiektyw Panasonic ET-D3QW200 Short-Throw Zoom Lens z zerowym offsetem, aby jeszcze lepiej wyświetlać treści w pomieszczeniach zamkniętych, wymagających wyraźniejszej reprodukcji natywnego obrazu 4K w ogromnej skali, bez cieni i przy krótkim współczynniku rzutu (0.55-0.65:1, natywny 4K, 4096 x 2160), który przekłada się na odległość projekcji około 4,370 mm (172 cale) dla 350-calowego obrazu, dzięki czemu widzowie mogą zbliżyć się na odległość około 1.8 m od ekranu bez rzucania cienia. Korzystając z szerokiego zakresu funkcji Vertical Lens-Shift (-8%, +50%), instalatorzy mogą usunąć przesunięcie ekranu oraz ustawić górną i dolną część obrazu tak, aby stykała się z sufitem i podłogą, zapewniając pokrycie bez szczelin nad ścianami. Konstrukcja w kształcie litery L zmniejsza głębokość instalacji – kompaktowa głębokość może umożliwić projekcję obrazu o wysokiej jasności w miejscach, które w innych warunkach byłyby zbyt wąskie, aby zmieścić projektor o takiej jasności (50,000 lumenów).
Panasonic rozszerzył również swoją ofertę monitorów profesjonalnych o interaktywne, wielodotykowe modele. Z myślą o biurowych salach konferencyjnych Panasonic zaprezentował nowe produkty Premium InGlass i Infrared w serii SQE1. Z kolei jednostki budżetowe przeznaczone na potrzeby edukacji czy administracji uzupełnią serię CQE1 Infrared. Zarówno interaktywne monitory InGlass, jak i Infrared, obsługują do 20 jednoczesnych punktów dotyku do pracy zespołowej, rozdzielczość 4K Ultra HD, opcję pisania dotykowego i opcje podziału ekranu (na 4 lub 9 części). SQE1-IG i SQE1-IR zostały stworzone do pracy 24h/7 w nowoczesnych salach konferencyjnych. Zapewniają jasność 500 cd/m2 dla wyraźnego obrazu w dużych pomieszczeniach. Aby ułatwić współpracę, projektor SQE1-IR, wyposażony w gniazdo Intel® SDM, może być używany z nowym bezprzewodowym systemem prezentacji firmy Panasonic o nazwie PressIT. Gdy preferowane jest całkowicie bezkablowe rozwiązanie 4K, gniazdo SDM może być również wykorzystane do pełnej integracji bezprzewodowego rozwiązania prezentacyjnego Cynap Pure BYOD firmy WolfVision. CQE1-IR zapewnia jakość obrazu doskonałe wrażenia z oglądania z każdego miejsca w pomieszczeniu dzięki wyraźnemu wyświetlaczowi IPS o jasności 400 cd/m2. Z myślą o codziennym użytku, CQE1-IR może pracować przez 16 godzin w trybie ciągłym, zapewniając zarówno niezawodność, jak i stosunek jakości do ceny. Wyposażony jest też w wiele opcji połączeń. Nowe modele mają przekątną od 55 do 86 cali.
Tekst i zdjęcia: Panasonic