Pośród Beskidów, na styku Polski i Czech, w malowniczym Cieszynie, znajduje się Polish Clevertouch Gallery, polski showroom dystrybutora Clevertouch.
Od wejścia po sam dach przestrzeń wypełniają najnowocześniejsze, topowe rozwiązania do wyświetlania obrazu, pracy współdzielonej i sal konferencyjnych takie jak: ekrany wielkoformatowe, profesjonalne monitory informacyjne, monitory interaktywne, a także ekrany systemu rezerwacji sal.
W dwukondygnacyjnym budynku znajdują się również biura polskiego oddziału firmy oraz magazyn z rozwiązaniami dostępnymi od ręki.
Prawdziwą siłą firmy, oprócz nowoczesnych rozwiązań technicznych, są ludzie, którzy sprawiają, że jest to zdecydowanie bardziej przedsiębiorstwo rodzinne niż wielopoziomowa korporacja.
Firmę tworzą niezwykle serdeczni i otwarci Adam Olszar oraz wspierająca go w aktywnościach marketingowych i codziennym życiu organizacji, żona Iwona Olszar, a także niezwykle kompetentna i serdeczna ekipa, na czele z Pauliną Pietrzyk, gotową natychmiast udzielić wnikliwej odpowiedzi na wszystkie pytania oraz zapewnić wsparcie techniczne. Odwiedziliśmy to miejsce, zjedliśmy dietetyczne deserki, wypiliśmy pyszną kawę i porozmawialiśmy o technologii. Produktów i tematów było tak wiele, że trudno było nam opuścić Polish Clevertouch Gallery…

Szef firmy Clevertouch Polska, Adam Olszar, działa na rynku rozwiązań IT i AV od przeszło 25 lat. W przeszłości przez długi czas, prowadząc firmę InfoLOGIC, zajmował się dostarczaniem sprzętu komputerowego, usług IT i monitorów interaktywnych dla biznesu i edukacji.
Jak pojawił się w Polsce Clevertouch? Po koniec 2019 roku międzynarodowy dyrektor sprzedaży w Clevertouch Technologies wysłał cieszyńskiej firmie zaproszenie na organizowane w Warszawie spotkanie, które było okazją do zaprezentowania oferty producenta i rozmowy o potencjalnej współpracy. Po wnikliwych testach sprzęt zaprezentował się jako rozwiązanie zdecydowanie warte uwagi. Na początku 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii, przyszło kolejne zaproszenie, tym razem do głównego, londyńskiego biura. Wtedy to okazało się, że firma Adama Olszara nie była jedyną zaproszoną na spotkanie, jednak ostatecznie to cieszynianie zyskali największe zaufanie i to w nich brytyjski producent dostrzegł największy potencjał. Wkrótce firma nie tylko stała się wyłącznym dystrybutorem, ale zostało powierzone jej również zadanie stworzenia polskiego przedstawicielstwa Clevertouch, stworzenia lokalnego magazynu oraz showroomu Polish Clevertouch Gallery, przestrzeni, w której mieliśmy przyjemność gościć.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

Producent przygotował dla swoich klientów również system bezprzewodowego przesyłania treści – CleverShare.

Przebogata oferta rozwiązań
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że rozwiązania marki Clevertouch nie są produktami masowymi i wolumenowymi. Jest to marka premium, która może pochwalić się wieloma wyjątkowymi rozwiązaniami, a przede wszystkim własnym oprogramowaniem CleverLive spinającym cały ekosystem i dającym ogromny wachlarz możliwości.
To, co wyróżnia wszystkie urządzenia do wyświetlania znajdujące się w ofercie producenta, to fakt, że każdy z ekranów bez względu na to, czy jest interaktywny, pozbawiony dotyku, wykonany w technologii LED, czy nawet jest to niewielki wyświetlacz, znajdujący się przy wejściu do sali konferencyjnej i wykorzystywany przede wszystkim do jej rezerwacji, gdy nie jest używany może być nośnikiem treści multimedialnych, informacyjnych i reklamowych i to wszystko bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych urządzeń, serwerów czy dodatkowego oprogramowania!
Treści te mogą być podawane do monitora zarówno bezprzewodowo, po podłączeniu do sieci Wi-Fi (monitory obsługują Wi-Fi 6), jak i przy pomocy skrętki. Monitor możemy umieścić na uchwycie mobilnym i wygodnie transportować pomiędzy pomieszczeniami w organizacji czy salami w instalacjach edukacyjnych. Wszystko, co potrzebujemy, aby uruchomić monitor i pracować na nim, wykorzystując wszystkie narzędzia, to tylko podłączenie go do prądu.
Co więcej, producent przygotował także odtwarzacze PICO XI i ProV, które po podłączeniu do urządzenia do wyświetlania obrazu dowolnego producenta, pozwalają na włączenie go do wspólnej instalacji digital signage, bazującej na oprogramowaniu CleverLive. Bardzo istotne jest również to, że oprogramowanie nie wymaga żadnego własnego serwera czy dodatkowego urządzenia zewnętrznego. Po zakupie monitora użytkownik otrzymuje bezterminowe konto do zarządzania z poziomu chmury wyświetlanym na każdym z monitorów pracujących w organizacji contentem, w dodatku z dowolnego miejsca na ziemi. Mamy możliwość wprowadzania zmian w wyświetlanej treści zarówno w odniesieniu do jednego ekranu, jak i do całych grup ekranów, możemy tworzyć harmonogramy i dowolnie zmieniać układ wyświetlanych materiałów wykorzystując zarówno zdalne, jak i lokalne dane RSS, informacje o pogodzie, lokalne informacje z czujników (m.in. wilgotności, temperatury i jakości powietrza), a także wgrywać treści reklamowe zarówno w postaci filmów, jak i zdjęć.
W portfolio produktów z logo Clevertouch znajdziemy m.in: monitory interaktywne; profesjonalne monitory informacyjne do instalacji digital signage – najnowsze modele CM Pro eXtra, które mogą pracować przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu zarówno w pionie, jak i poziomie; monitory high brightness o jasności nawet 3000cd/m2 mogące pracować w witrynach sklepowych, w gablotach czy w oknie; wolnostojące totemy reklamowe CM Totem; ściany wideo LED od 1,2mm do 2,4mm all-in-one pracujące pod kontrolą systemu Android i znów wyposażone w oprogramowanie CleverLive z możliwością zarówno montażu na wózku mobilnym jak i na ścianie (jeden z modeli pokazowych już wkrótce znajdzie się w cieszyńskim showroomie); system rezerwacji sal konferencyjnych (room booking); akcesoria producenta jak: systemy bezprzewodowego przesyłania treści CleverShare, kamery wideo ePTZ CleverCam, komputery typu OPS na procesorach Intel, a także systemy montażu, uchwyty czy wózki wyposażone w windę elektryczną.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

Najnowszy model – Impact LUX to monitor w rozdzielczości 4K, pracujący pod kontrolą systemu Android, dostępny w wariantach od 65” do 86”, wyposażony w czterdzieści punktów dotyku, szkło antybakteryjne zespolone z matrycą w technologii No Air Gap, ograniczającej do minimum zjawisko paralaksy i dyskomfort w trakcie odręcznego pisania na monitorze. Mamy więc do czynienia z odczuciami podobnymi do pisania na kartce papieru. IMPACT Lux oferuje kąty widzenia na poziomie 178 stopni (zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie), może pochwalić się kontrastem statycznym wynoszącym 4000:1 i jasnością na poziomie 500 cd/m2. Monitor jest zainstalowany na wózku mobilnym z możliwością elektrycznej regulacji wysokości, również znajdującym się w ofercie Clevertouch.

Stabilny system operacyjny
Firma Clevertouch zaprezentowała pierwszy model z wbudowanym systemem operacyjnym Android już piętnaście lat temu. I od tamtego czasu w wielu obszarach Clevertouch w dalszym ciągu jest prekursorem i firmą, która wprowadziła i wciąż wprowadza wiele funkcjonalności na rynek jako pierwsza.
Dzisiaj, najnowszy monitor w ofercie, model IMPACT Lux pracuje pod kontrolą systemu Android 13 i może pochwalić się pełną certyfikacją Google EDLA (Enterprise Device License Agreement), dzięki temu otrzymujemy pełen pakiet zaawansowanych funkcji, bezpieczeństwo, szyfrowanie danych i wiele narzędzi do zarządzania monitorem. Tak naprawdę wszystkie aplikacje, które są dostępne w sklepie Google Play można pobrać wprost na monitor i, co jest szalenie ważne, włącznie z licencjami. Spokojnie możemy ogłosić, że nastały czasy, kiedy na monitorze interaktywnym w biurze możemy mieć takie same aplikacje jak na swoim smartfonie!
Co niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że jednym z najważniejszych obszarów zastosowania monitorów interaktywnych od Clevertouch są sale do spotkań lokalnych i wideokonferencji, to fakt, że Android 13 wspiera natywną obsługę najpopularniejszych platform do wideokonferencji, takich jak Zoom czy Teams.

Rezerwacja sal, ale nie tylko!
Jednym z elementów całego cyfrowego ekosystemu marki Clevertouch, uzupełniającym ofertę rozwiązań producenta, są również znajdujące się w jego ofercie systemy Live Rooms. To wszechstronne rozwiązanie, znacznie upraszczające rezerwację sal konferencyjnych, które mogą być bookowane z poziomu kalendarza na komputerze stacjonarnym (system w pełni współpracuje z platformą Office 365), z poziomu urządzeń mobilnych czy wprost z panelu. Panele są zasilane poprzez PoE, co znacząco ułatwia ich integrację w ramach systemu AV i wyposażone również w oświetlenie LED na pierwszy rzut oka, nawet ze znacznej odległości informujące o statusie zajętości sali. To jednak nie wszystko! Panele rezerwacji sal od Clevertouch o przekątnej 10” mogą być kolejnym nośnikiem treści digital signage! Gdy nie będziemy akurat dokonywali rezerwacji sali na panelu będą wyświetlane treści reklamowe czy najważniejsze informacje z życia firmy, a gdy dotkniemy ekran, znów wróci on do funkcjonalności systemu rezerwacji sal.
W związku z tym, że kody QR są już dzisiaj niezwykle popularne, system Live Rooms może wyświetlać na panelu znajdującym się przy sali właśnie taki kod i po zeskanowaniu go przy pomocy naszego telefonu, otrzymamy kompletną informację o tym, które sale znajdujące w budynku są wolne, a które zajęte.
Co ciekawe, cały system digital signage, włączając w to panele do rezerwacji sal, może z poziomu oprogramowania w łatwy sposób i natychmiast wyświetlić również komunikaty alarmowe np. informację o konieczności opuszczenia budynku czy alarm przeciwpożarowy.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

W Polish Clevertouch Gallery można zobaczyć bardzo wiele interesujących rozwiązań do wyświetlania obrazu.

Monitory naprawdę interaktywne
W ofercie producenta znajdziemy kilka modeli monitorów interaktywnych, dostępnych w wielu różnych wariantach przekątnych. Nawet seria najbardziej przystępnych cenowo monitorów interaktywnych (Impact MAX, który już zdobył wiele nagród na rynku), jest dużo bardziej zaawansowana (RAM 8GB, pam. wew. 64 GB, wbudowane mikrofony, WiFi 6) od tego, co oferuje obecnie rynek.
Najnowszy model – Impact LUX, to monitor w rozdzielczości 4K, pracujący pod kontrolą systemu Android, dostępny w wariantach od 65” do 86”, wyposażony w czterdzieści punktów dotyku, zaopatrzony w szkło antybakteryjne zespolone z matrycą w technologii No Air Gap, ograniczającej do minimum zjawisko paralaksy i dyskomfort w trakcie odręcznego pisania na monitorze. Mamy więc do czynienia z odczuciami podobnymi do pisania na kartce papieru. IMPACT Lux oferuje kąty widzenia na poziomie 178 stopni (zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie) może pochwalić się kontrastem statycznym wynoszącym 4000:1 i jasnością na poziomie 500 cd/m2.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

Dzięki oprogramowaniu CleverLive, pracującemu w każdym monitorze, możemy w łatwy sposób, dowolnie dopasować treści wyświetlane w ramach systemu digital signage.

W urządzeniu został zainstalowany najnowszy procesor Rockchip pracujący w częstotliwości 3GHz, dzięki czemu monitor radzi sobie z łatwością z wyświetlaniem wszystkim materiałów multimedialnych, nawet zdjęć w największej rozdzielczości, materiałów wideo w 4K i umożliwia równoczesne uruchomienie wielu aplikacji. Mamy tutaj również 8 GB pamięci RAM i wbudowany dysk 128 GB SSD umożliwiający przechowywanie wielu materiałów bezpośrednio w monitorze czy swobodne instalowanie wielu aplikacji. Jeżeli chodzi o złącza dostępne w modelu IMPACT Lux, mamy tutaj trzy złącza USB-C w tym z funkcją ładowania 100W, trzy złącza HDMI, Display Port, RJ-45, RS-232 do sterowania, a także wejście audio. Producent zdecydował się także na wyposażenie monitora w wyjście USB-C, dzięki któremu możemy w łatwy sposób połączyć dwa monitory i przesłać sygnał między nimi. Dodatkowy port USB-C znalazł się również w górnej części monitora, co umożliwia podłączenie kamery do wideokonferencji dostępnej jako akcesorium przy pomocy krótkiego, nieplączącego się kabla.
Na pokładzie znalazł się także zestaw czterech głośników: dwóch średnio-wysokotonowych o mocy 2x20W i dwa subwoofery o mocy 2x10W, który umożliwia odtwarzanie muzyki towarzyszącej odtwarzanym prezentacjom, materiałom wideo, czy swobodną komunikację głosową w trakcie wideokonferencji. Ponadto urządzenie zostało również wyposażone w matrycę mikrofonową ułatwiającą przeprowadzenie wideokonferencji.
Wraz z monitorem dostarczane są dwa pisaki, ułatwiające tworzenie precyzyjnych notatek przy wsparciu technologii CleverInk czy adnotacji na wyświetlanych materiałach, a w dolnej części obudowy znajdziemy czytnik NFC, który pozwala na szybkie i bardzo intuicyjne przełączanie się między użytkownikami.
Oczywiście urządzenie oferuje bezprzewodowe wyświetlanie treści zarówno z urządzeń mobilnych takich jak tablety czy telefony, jak i z komputerów przenośnych i to w oparciu o wszystkie protokoły dostępne na rynku: AirPlay, Miracast i Chromecast.
Warta wspomnienia jest również bezpłatna aplikacja LYNX Whiteboard, która jest świetnym rozwiązaniem nie tylko do edukacji, ale także dla biznesu i dzięki bardzo intuicyjnemu menu, możliwości umieszczania treści zgodnie z filozofią przeciągnij i upuść, czy funkcji tworzenia stopklatek z wyświetlanych materiałów wideo (również wprost z YouTube i to bez reklam!) jest bardzo szybkim w obsłudze i intuicyjnym narzędziem.
Funkcją, która może okazać się niezwykle przydatna, dostępną we wszystkich monitorach interaktywnych Clevertouch jest również możliwość bezprzewodowego wyświetlenia treści, nad którą pracujemy na jednym monitorze, na wielu kolejnych, w tym samym czasie.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

W ofercie producenta znajdziemy również system rezerwacji sal. Nie są to jednak tylko rezerwacje ułatwiające zarządzanie przestrzenią biurową. Gdy nie dotykamy wyświetlacza, zamienia się on w kolejną powierzchnię digital signage umożliwiającą wyświetlanie informacji, reklam czy materiałów graficznych.

Pełne wsparcie klientów Clevertouch
Rozwiązania Clevertouch są sprzedawane w kanale partnerskim i przez partnerów, których baza cały czas się powiększa. Nowe firmy, chcące współpracować z producentem mogą rejestrować się na specjalnym portalu, gdzie mają dostęp do stanów magazynowych, cenników czy broszur informacyjnych i katalogów. Wpisując projekt do systemu, mogą go sobie również zabezpieczyć, co zapewnia ochronę oraz specjalne ceny projektowe.
Warto wspomnieć, że wszystkie produkty znajdujące się w ofercie Clevertouch są dostępne od ręki, dzięki utrzymywanym przez polski oddział odpowiednim stanom magazynowym. Magazyn główny dla Europy znajduje się w Holandii, dzięki czemu nawet w awaryjnych sytuacjach firma Clevertouch jest w stanie dostarczyć w ciągu maksymalnie 48 godzin odpowiedni zestaw produktów.
Na co zwraca uwagę szef polskiego oddziału Clevertouch Adam Olszar: „Awaryjność rozwiązań producenta w 2022 roku wynosiła zaledwie 0,02%”. Pierwszy etap diagnozy uszkodzonego urządzenia polega na przesłaniu do Clevertouch Polska zdjęcia produktu i jego numeru seryjnego. Jeżeli okaże się, że produktu nie da się naprawić zdalnie np. poprzez aktualizację firmware’u, następuje wymiana panelu, płyty głównej czy też panelu ze złączami.
We wszystkich monitorach, w całym okresie gwarancji mamy pełne zdalne zarządzanie MDM. Oznacza to, że do całego monitora, nie tylko do oprogramowania CleverLive obsługującego funkcjonalność digital signage, ale również do jądra Androida można dostać się również poprzez chmurę i tym samym uruchomić monitor i przeprowadzić pełną diagnostykę.
Clevertouch bardzo chętnie wypożycza sprzęt demo na konferencje, a także może współuczestniczyć w organizacji takiego spotkania, co będzie na pewno znakomitą okazją do przetestowania danego modelu w warunkach bojowych.
Oczywiście polski oddział producenta oferuje również pełne wsparcie na każdym etapie realizacji projektu od pomocy w doborze konkretnych rozwiązań, przez szkolenia produktowe i szkolenia techniczne, aż po pomoc w dostawie, instalacji i uruchomieniu. Ekipa polskiego oddziału producenta może także przeprowadzić szkolenie dla klienta końcowego.
Ponadto w strukturach organizacji działa także Clevertouch Academy, globalny program edukacyjny zarówno dla resellerów jak i odbiorców tych urządzeń. Co warto podkreślić, ten program jest certyfikowany przez stowarzyszenie AVIXA, dzięki czemu również w taki sposób możemy zdobywać punkty CTS konieczne do odnowienia certyfikatu.

Polish Clevertouch Gallery. Wizyta w polskim showroomie brytyjskiego producenta w Cieszynie

W ofercie producenta znajdziemy wiele profesjonalnych, wielkoformatowych monitorów informacyjnych które, w zależności od modelu, mogą pracować zarówno w trybie 16/7, jak i 24/7, horyzontalnie i wertykalnie.

Taka przestrzeń nas Cieszy(n)!
Rozwiązania do wyświetlania obrazu od Clevertouch to bardzo interesujące produkty, którymi zdecydowanie warto się zainteresować. To monitory klasy premium rozpoznawalne na całym świecie. Monitory interaktywne producenta we wszystkich organizowanych rankingach plasują się w TOP3.
Warto odwiedzić przestrzeń Polish Clevertouch Gallery w Cieszynie nie tylko po to, aby poznać przebogatą ofertę producenta, ale także, aby móc się zainspirować wieloma wyjątkowymi rozwiązaniami i najbardziej aktualnymi trendami rynkowymi.
To miejsce stworzone po to, aby każdy gość showroomu mógł osobiście przetestować każdy z produktów i zapoznać się z jego możliwościami.
Przestrzeń tą koniecznie powinni odwiedzić klienci z każdego z rynków wertykalnych zarówno przedstawiciele edukacji, biznesu, służby zdrowia, szkół artystycznych, administracji rządowej, samorządu, handlu, ale także branży kreatywnej, pracowni artystycznych czy kancelarii prawnych.
Z całą pewnością jeszcze wielokrotnie będziemy wracali do Polish Clevertouch Gallery, bo produktów jest tak wiele, że trudno wnikliwie przyjrzeć się każdemu z nich w trakcie jednej tylko wizyty!

 

tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”