NEC PV800UL

Pewna znana firma z rynku oświetlenia, którą rozmachem produkcji oraz zasięgami sprzedaży można zdecydowanie porównać z marką NEC, wpadła na pomysł aby o tym, jakie źródło światła zostanie użyte w danym skomplikowanym, zautomatyzowanym aparacie decyduje użytkownik. Dlaczego o tym piszę? Otóż Sharp/NEC prezentując laserowy projektor PV800UL, również dał użytkownikom swoistą dowolność. Nie chodzi tutaj o to, że można sobie swobodnie wymieniać matrycę czy źródło laserowe, ale… obiektyw.

To jest to, co często w różnych warunkach pracy znacznie ogranicza możliwości zastosowania danego modelu. Tego problemu nie będzie z nową propozycją od Sharp/NEC, czyli PV800UL. Sprawa jest o tyle ciekawa, że tzw. bagnet oraz złącze są kompatybilne z wcześniejszymi modelami, zatem każdy, kto będzie pracował z użyciem PV800UL, ma do dyspozycji naprawdę sporą gamę obiektywów i to również tych wyprodukowanych wcześniej i przeznaczonych dla lampowych serii PA. Dlatego w tej edycji pod lupą przyjrzę się właśnie temu modelowi, który nie tylko pozwala na sięgnięcie po różne rozwiązania optyczne, ale i też jego zakup stanowi nie lada gratkę pod względem cenowym. Zdaje się, że obecnie jest to jedna z lepszych propozycji w swojej klasie na rynku.

NEC PV800UL

Projektor NEC PV800UL jest dostępny zarówno w kolorze białym, jak i czarnym, dzięki czemu można go znakomicie wkomponować w każde wnętrze bez konieczności malowania. NEC PV800UL to laserowy model o jasności 8000 lumenów (7200 w trybie cichym) i rozdzielczości WUXGA.

 

Przypominam sobie projektory starszego typu oraz ich potężne obudowy i wagę. Myślę tu o modelach opartych na lampach, gdzie jasność 8000 lumenów zawsze wiązała się z sporym gabarytem. Ta era zdaje się przeminęła bezpowrotnie. Dziś, dzięki laserowym źródłom światła każdy użytkownik zyska przynajmniej trzy atuty. Po pierwsze, wspomniana waga oraz wielkość obudowy. PV800UL waży dokładnie 11,2 kg, a jego wnętrze zostało zamknięte w obudowie o wymiarach 499 x 164 x 407 cm. Drugim bezsprzecznym atutem będzie żywotność, ale i też poziom generowanego hałasu (choć przy tym poziomie trudno nazwać pracę urządzenia hałasem). Zatem projektor powinien zachować parametry laserowego źródła światła przez 20 000 godzin. Tu nadmienię czy też przypomnę, że konieczność wymiany lamp w starszych generacjach urządzeń projekcyjnych zachodziła już po kilku tysiącach godzin. Co w takim razie z wspomnianym hałasem? W zasadzie, jak wspomniałem, możemy mówić o jego braku, ponieważ projektor generuje szum na poziomie 32 dB, co w praktyce oznacza, że nawet kiedy to osoba prowadząca spotkanie z użyciem projekcji stanie tuż przy dzisiejszym bohaterze, nie straci komfortu swobodnego mówienia i tzw. podnoszenie głosu absolutnie nie będzie konieczne. Trzecia kategoria dobrodziejstw zapewne cieszy wszystkich instalatorów. Myślę tu o wszelkich pracach konserwacyjnych i dozorze technicznym. Silniki laserowe są na tyle szczelne, że nie wymagają praktycznie żadnego nakładu pracy podczas eksploatacji źródła w zakresie godzin podanym przez producenta. W serii PV wymagana jest jedynie wymiana filtra co około 10 000 godzin.

NEC PV800UL

Na pokładzie projektora nie znajdziemy już analogowych wejść wideo. Za to mamy dwa wejścia HDMI oraz złącze HDBaseT, wykluczające konieczność stosowania dodatkowych extenderów.

Jaka technologia i jakie osiągi?
Projektor ma matrycę typu LCD i jest ona oczywiście potrójna. Pozwala ona na osiąganie rozdzielczości 1920 x 1200 (WUXGA). Warto jednak wspomnieć, że projektor jest w stanie obsłużyć (przyjąć i przetworzyć) sygnał UHD o rozdzielczości 3840 x 2160. W przypadku gniazd wejściowych wideo Sharp/NEC postanowił zaoferować standardowe wyposażenie, czyli jedno złącze HDBaseT oraz dwa HDMI z obsługą HDCP 1.4. Zastanawiałem się jakiś czas temu, kiedy to producenci wycofają się z nieco już przestarzałych złącz analogowych, np. z VGA. Wszak w nieco starszym, ale pod pewnymi względami podobnym projektorze, czyli w modelu PA803UL, na pokładzie znajdowało się jeszcze tego typu gniazdo. I zdaje się, że właśnie w tym momencie rozwoju technologii jesteśmy świadkami tego, kiedy to kolejne starsze standardy odchodzą do lamusa. Model PV nie ma już żadnych analogowych złącz wideo. Powrócę zatem do tego, co jeszcze skrywa to urządzenie. Technologia laserowa to również możliwość uzyskania zupełnie innych jakości i w kontekście rozpiętości kontrastu (w tym wypadku współczynnik wynosi 3 000 000:1), ale i też samej dynamiki i jakości kolorów. Przy okazji tego modelu możemy mówić o nienagannej bieli i naprawdę szerokiej przestrzeni kolorów, co z pewnością każdy użytkownik będzie w stanie natychmiast docenić. Oczywiście największym atutem będzie elastyczność pracy samego projektora dzięki aż 10 obiektywom, które to można zastosować w PV800UL. Pięć z nich to grupa zmotoryzowana, a pozostałe pięć będzie wymagało ustawienia ręcznego. Tym samym projektor może pracować już z odległości 70 cm, a jego maksymalna sugerowana odległość od płaszczyzny projekcyjnej wynosi aż 50,9 m. Producent podaje, iż możliwa przekątna do uzyskania może wynosić od 40 do aż 500 cali. Czy w przypadku modelu PV można myśleć o zdalnej kontroli lub pracy z innymi urządzeniami w danym środowisku? Sharp/NEC słynie z ilości zaimplementowanych sposobów kontroli nad urządzeniem, zatem i w tym wypadku w danych technicznych znajduje się dość spora lista sposobów czy to na obsługę zdalną, czy to na pracę w kooperacji z kolejnymi projektorami. Nie zabrakło tu Crestron RoomView, ale i też możliwości kontroli poprzez niezastąpiony, chyba najstarszy obecnie używany standard, oparty na RS232. Ja sam, jeśli przyjdzie mi co jakiś czas pracować z urządzeniem NEC, zazwyczaj korzystam z środowiska NaViSet. Tu również taka obsługa jest możliwa dzięki darmowemu NaViSet Administrator 2. Nie zapomniano też o opcji sterowania za pomocą interfejsu opartego na przeglądarce www.

NEC PV800UL

Stosując zmotoryzowany obiektyw, możemy płynnie regulować takie parametry jak lens shift, zoom czy ostrość, zapewniając najlepsze parametry wyświetlanego obrazu niezależnie od lokalizacji projektora.

Tanie przejście z lampy na laser
NEC PV800UL i jego młodszy brat NEC PV710UL mają jeszcze jedną niebagatelną zaletę biznesową. Stanowią idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy dawniej zainwestowali w projektory lampowe NEC PA i obecnie myślą o ich wymianie. Modele PV pozwalają w najwygodniejszy i tani sposób przejść z projekcji lampowej na bardziej ekonomiczną projekcję laserową. Użytkownik może bowiem wykorzystać dotychczasowe obiektywy, uchwyty sufitowe i w niektórych przypadkach nawet maskownice kabli. Inwestuje tylko w nowe, laserowe body projektora. Obiektywy i uchwyty lampowych projektorów z serii NEC PA (PA571W, PA672W, PA522U, PA572W, PA621U, PA622U, PA653U, PA853U, PA703W, PA853W, PA903X) są bowiem w pełni kompatybilne z laserowymi PV800UL i PV710UL.

NEC PV800UL

W projektorze PV800UL zostało zastosowane laserowe źródło światła zapewniające bezawaryjną, bezobsługową pracę nawet przez 20 000 godzin.

Technologie kosmiczne?
Firma, która opracowała dla Japońskiej Agencji Kosmicznej szereg instrumentów czy też jest znana z zaawansowanych urządzeń stosowanych na rynku medycznym, raczej nie może pozwolić sobie na obniżanie standardów dotyczących jakości produkcji. Jednak z pewnością Sharp/NEC może pozwolić sobie na obniżanie cen dotyczących danych technologii. To proces, który jest znany nie od dziś, gdzie coraz to bardziej powszechne, jeszcze 10 lat temu nowatorskie rozwiązania stają się po prostu tańsze. Tym bardziej wypada się cieszyć, że to właśnie Sharp/NEC sprawia, iż urządzenie tej klasy znalazło się w sprzedaży w znacznie niższej cenie.

TEKST: Paweł Murlik, „AVIntegracje”