Konferencyjny rynek audio rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Powoduje to również wzrost wymagań odnośnie niezawodności i jakości sprzętu nagłośnieniowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Relacart zaproponowała nowy model systemu konferencyjnego – CS-300.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]M[/fusion_dropcap]arka Relacart od wielu lat znana jest z produkcji wysokiej jakości mikrofonów bezprzewodowych, jednak ma w ofercie również systemy konferencyjne. Dostępne są rozwiązania zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, a odbiorcami są urzędy miast, centra konferencyjne i hotele, więc nowa propozycja systemu konferencyjnego z pewnością przykuje uwagę niejednego użytkownika.

zantac prezzo senza ricetta
Konstrukcja i parametry
Sercem opisywanego systemu jest jednostka centralna CS-300M. Zarządza ona pracą wszystkich elementów oraz zasila pulpity mikrofonowe. Standardowo możemy podłączyć ich czterdzieści, jednak po zastosowaniu dodatkowych zasilaczy ta liczba wzrasta do stu czterech pulpitów pracujących jednocześnie. Urządzenie mieści się w eleganckiej metalowej obudowie wykonanej w standardzie rack o wysokości 1U. W centralnej części możemy znaleźć bardzo wyraźny ekran OLED, na którym prezentowane są informacje o aktualnym stanie systemu. Razem z zestawem dotykowych przycisków służy on również do dokonania konfiguracji. Na tylnej płycie umieszczono bogaty zestaw gniazd, m.in. symetryczne i niesymetryczne wyjście audio, wejście i wyjście aux czy sterujące RS-232/422. Oprócz tego producent dodał interfejs Dante do połączenia z cyfrową siecią audio pracującą w tym standardzie. Dwa złącza magistrali systemowej, które służą do podłączenia pulpitów, wyposażono w system zabezpieczający przed przypadkowym rozłączeniem. Bardzo ciekawą funkcją zaimplementowaną w jednostce jest wbudowany sterownik kamer wideo, które również znajdują się w ofercie producenta. Maksymalnie cztery obrotowe kamery są podłączane bezpośrednio do jednostki, która przełącza obraz i zmienia ich pozycje na podstawie aktualnie uruchomionego mikrofonu.
Dostępne są cztery różne tryby pracy systemu:

  1. automatyczny (z ograniczeniem czasowym) – pozwala na tylko jeden aktywny mikrofon jednocześnie, a dodatkowo ustalenie maksymalnego czasu wypowiedzi; gdy ten zostanie przekroczony, sygnał zostanie zastąpiony przez następny w kolejce mikrofon
  2. FIFO – pozwala uczestnikom odbierać głos osobie, która jest aktywna najdłużej. Definiujemy maksymalną liczbę mówców (od jednego do czterech)
  3. tryb żądania (request) – chęć wypowiedzi zostaje zgłoszona osobie prowadzącej, która udziela (lub nie) głosu
  4. vox – mikrofony aktywowane są głosem, bez użycia przycisków.

Warto wspomnieć również o funkcji autogain, która automatycznie dopasowuje poziom wzmocnienia, dzięki czemu pozwala w znacznej mierze uniknąć sprzężeń akustycznych oraz poprawia klarowność wypowiedzi. Same pulpity występują w dwóch wersjach: CS-300C dla przewodniczącego (Chairman) oraz CS-300D dla pozostałych uczestników (Delegate). Różnią się one jedynie dodatkowym przyciskiem, który pozwala przewodniczącemu na udzielanie głosu. Obie wersje mają pojemnościowy przetwornik na gęsiej szyjce o długości 42 cm, wbudowany głośnik i wyjście słuchawkowe oraz wyświetlacz OLED. Całość jest wykonana zgodnie ze standardem ICE60914.
W praktyce
System CS-300M został zaprojektowany tak, aby sprostać niemal każdej sytuacji, która może wystąpić w czasie dużych konferencji. Pozwala obsłużyć znaczną liczbę uczestników (do stu czterech), a cztery dostępne tryby pracy dostosowują system do zasad, według jakich odbywa się posiedzenie. Dzięki zaimplementowanej funkcji automatycznego dopasowania wzmocnienia (autogain) nie musimy martwić się o stresujące sprzężenia. Idąc z duchem czasu, producent wyposażył standardowo jednostkę w złącze standardu Dante, bardzo ciekawą propozycją jest również wbudowany sterownik, który zarządza przypisanym systemem kamer wideo. Dzięki takim przemyślanym rozwiązaniom system, gdy zostanie dobrze skonfigurowany, może stać się praktycznie bezobsługowy, a jedyna kontrola będzie odbywać się z poziomu mikrofonu osoby prowadzącej. Mikrofony pulpitów zainstalowane są na gęsiej szyjce, dzięki czemu każdy może dopasować wygodnie ułożenie mikrofonu. Design stacji każdego rozmówcy jest na bardzo wysokim poziomie – projektanci nie zapomnieli o fakcie, że właśnie te elementy systemu będą stale widoczne w samym centrum gorących dyskusji. Nie zapomniano również o wsparciu osób niepełnosprawnych. Każda ze stacji zawiera gniazdo mini jack 3,5 mm do podłączenia słuchawek lub indywidualnej pętli indukcyjnej, a nad przyciskami umieszczono dotykowe opisy ułatwiające użytkowanie ich osobom niewidomym.
Podsumowanie
Gdybym miał krótko scharakteryzować najnowszy system konferencyjny od Relacart, użyłbym słów: ergonomia i profesjonalizm. Jest to sprzęt, który znakomicie sprawdzi się do obsługi posiedzeń urzędów, uczelni oraz wszelkich prywatnych instytucji. Wybierając CS-300, użytkownik otrzymuje profesjonalny wygląd, bezobsługową pracę oraz maksymalne dopasowanie do sytuacji.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje