Szybki rozwój technologii, łatwy dostęp do nowoczesnych rozwiązań multimedialnych i otaczający już od najmłodszych lat sprzęt sprawia, że zarówno na dzieciach, młodzieży jak i studentach nie robią już wrażenia klasyczne, drukowane treści, ani wyświetlana statyczna prezentacja. Aby  przykuć uwagę i przekazać w odpowiednio interesujący sposób wiedzę, a w szczególności treści edukacyjne konieczne są nowoczesne, interaktywne narzędzia. Dlatego producenci przykładają ogromną wagę do tego, aby mieć w swojej ofercie kompleksowe i dające ogrom możliwości zintegrowane, multimedialne, interaktywne ekrany. Jak wygląda na tym polu oferta firmy Hikvision?

Hikvision jest jedną z firm, które mogą pochwalić się bardzo szerokim portfolio oferowanych rozwiązań i technologii umożliwiających wyświetlanie wysokiej jakości obrazu dla różnych rynków. W ofercie producenta znajdziemy zarówno ekrany LED, wielkoformatowe monitory w technologii LCD i rozwiązania do budowy ścian wielomonitorowych. Bardzo szczególną grupę rozwiązań stanowią interaktywne monitory dotykowe przeznaczone zarówno dla rynku biznesowego jak i instalacji dla edukacji. Jakie to modele? Jakie są ich możliwości, funkcjonalności i co je wyróżnia na tle rozwiązań konkurencji? O tym rozmawiałem z Pawłem Meisingerem, Business Development Managerem Professional Display Solutions z firmy Hikvision Polska.

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Która z serii monitorów znajdujących się w ofercie marki Hikvision najlepiej sprawdzi się w rozwiązaniach edukacyjnych?
Paweł Meisinger, Hikvision Polska: Jest to dostępna w Polsce linia interaktywnych monitorów D5B seria A. Oczywiście w przyszłym roku pojawią się kolejne interesujące produkty, ale na razie rozmawiamy o tym co jest dostępne w naszej ofercie w tym momencie.

Wypowiedziałeś magiczne dzisiaj słowo „dostępność”. Czy faktycznie wszystkie modele należące do serii A są dostępne od ręki w waszych magazynach?
Tak, wszystkie modele od 65” do 86” są dostępne i mamy zabezpieczony stock do końca roku.

Rozwiązania Hikvision dla edukacji

Z monitorem można podłączyć się zarówno za pomocą kabli jak i bezprzewodowo, przy pomocy komunikacji AirPlay, jak i Mirracast w przypadku urządzeń pracujących pod kontrolą oprogramowania Microsoft czy Android.

Dlaczego twoim zdaniem interaktywne monitory Hikvision D5B z serii A doskonale sprawdzą się właśnie na rynku edukacyjnym i czy będzie to dobry wybór na każdym szczeblu edukacji od przedszkola przez szkoły podstawowe, średnie, aż po szkolnictwo wyższe?
Monitory interaktywne Hikvision to produkty, które sprawdzą się znakomicie nie tylko w edukacji, ale również w biznesie. Linia monitorów D5B serii A początkowo była adresowana dla odbiorców z rynku korporacyjnego. Jednak wprowadzając te rozwiązania na rynek polski, zdecydowaliśmy, że będziemy je oferować również na rynku edukacyjnym, ponieważ sprawdzą się one doskonale również tu. Największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego punktu cenowego, który będzie atrakcyjny dla odbiorców z tej grupy, bo jak wiadomo rynek edukacyjny w Polsce jest bardzo czuły na ceny. Połączenie jakości, funkcjonalności i wypracowanie dobrej ceny sprawiło, że mamy produkt bardzo atrakcyjny zarówno na rynek edukacyjny jak i biznesowy.
Nasza aktualna oferta obejmuje trzy przekątne: 65”, która znakomicie sprawdzi się w salach lekcyjnych i niedużych salkach konferencyjnych oraz monitory w rozmiarach 75” i 86”, które z powodzeniem mogą być stosowane w większych pomieszczeniach i audytoriach.

Rozwiązania Hikvision dla edukacji

Monitory interaktywne Hikvision z serii A są zbudowane w oparciu technologię dotyku bazującą na podczerwieni i dają użytkownikowi do dyspozycji dwadzieścia punktów dotyku. Co bardzo istotne, w monitorach D5B jest wykorzystana technologia „optical bonding” polegającą na tym, że matryca jest sklejona z szybą, dająca wrażenie jakbyśmy pisali na kartce papieru.

Pod kontrolą jakiego oprogramowania pracują monitory o których tutaj rozmawiamy?
Pracują one pod kontrolą systemu Android 8 na którym możemy instalować wybrane aplikacje Androidowe poprzez pliki .apk. W związku z tym zarówno użytkownik z obszaru nauczania początkowego, nauczyciel pracujący w szkole średniej jak i wykładowca akademicki, będzie w stanie w prosty sposób zainstalować wszystkie te aplikacje, których będzie potrzebował w trakcie prowadzenia zajęć. To jednak nie wszystko! Dodatkowo monitory posiadają slot na komputer wewnętrzny. Dzięki temu wpinając w ten slot komputer z systemem Windows otrzymujemy dwusystemowe rozwiązanie all-in-one, na którym możemy instalować wybrane aplikacje działające pod systemami Microsoft i Android.

To co bardzo istotne, to fakt, że monitory z serii A są wyposażone w wyjście HDMI Out. Jakie daje ono możliwości?
Tak, dzięki niemu sygnał wideo z monitora z serii A możemy z łatwością zduplikować na drugim wyświetlaczu np. na większym monitorze, drugim ekranie, na ekranie LED czy podać do projektora wyświetlającego obraz w formacie XXL. Dzięki temu, nasze monitory mogą być z łatwością wdrażane nawet do największych auli.

Gdy mówimy o złączach HDMI należy podkreślić, że monitory są wyposażone w dwa wejścia. Jakie daje to możliwości?
Możemy podłączyć różne źródła sygnału do obydwu portów wejściowych i w łatwy sposób przełączać się między nimi. Jest to bardzo proste. Możemy mieć np. równocześnie wpięty komputer który będzie obsługiwał dotyk, a na drugim wejściu komputer, który będzie pokazywał obraz z innego źródła.

Rozwiązania Hikvision dla edukacji

Monitory mają trzyletnią gwarancję, jednak jeżeli w ciągu pierwszego roku urządzenie się zepsuje, po prostu zostanie wymienione na nowy egzemplarz. Dzięki temu użytkownik ma pełny spokój zarówno na etapie zakupu jak i późniejszego użytkowania. Dodatkowo producent oferuje również możliwość rozszerzenia gwarancji do lat pięciu.

Jednak modele te, oferują również bezprzewodową komunikację.
Mamy tutaj możliwość bezprzewodowego połączenia, która staje się standardem w monitorach interaktywnych i jest wymagana w nowoczesnych salach konferencyjnych czy edukacyjnych. Bez podpięcia kabli jesteśmy w stanie podłączyć się z monitorem zarówno przy pomocy komunikacji AirPlay, jak i Mirracast w przypadku urządzeń pracujących pod kontrolą oprogramowania Microsoft czy Android.

Czy monitory z serii A to produkt gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka i czy są one dostarczane wraz z rozwiązaniem montażowym?
Nasze monitory w standardzie wyposażone są w uchwyt ścienny. Uchwyt jest przymocowany do monitora juz na etapie produkcji, zatem zadaniem użytkownika jest tylko zainstalowanie mocowania ściennego, połączenie dwóch elementów i zawieszenie monitora na wieszaku. Po włączeniu monitor uruchomi się i zaprosi użytkownika do wstępnej konfiguracji jak wybór języka, połączenie z siecią itp. Urządzenie będzie gotowe do pracy mniej więcej po pięciu minutach od włączenia.

Rozwiązania Hikvision dla edukacji

Prezentowane monitory to idealne rozwiązanie zarówno dla biznesu jak i edukacji i to na wszystkich poziomach.

Czy możecie również dostarczyć wózek umożliwiający łatwy transport monitora między salami?
Tak, w naszej ofercie znajdują się wózki mobilne zarówno do przekątnych 65” i 75” jak i model przeznaczony dla wariantu 86”. Są to wózki na kółkach, które mają również dodatkową, specjalną półkę na której można położyć akcesoria np. komputer przenośny czy tablet.

Jakie są parametry samego monitora? Co daje w codziennym użytkowaniu rozdzielczość 4K i jakie są parametry dotyku?
Nasze monitory zbudowane są w oparciu technologię dotyku bazującą na podczerwieni i dają użytkownikowi do dyspozycji dwadzieścia punktów dotyku. Co bardzo istotne, w monitorach D5B wykorzystujemy technologię „optical bonding” polegającą na tym, że matryca jest sklejona z szybą. W związku z tym użytkownik, który używa monitora i pisze na nim ma wrażenie naturalności, tak jakby pisał na zwykłej tablicy czy na kartce papieru. Punkt dotyku na szybie monitora, odpowiada dokładnie temu punktowi, który powstanie na matrycy. Dodatkowo technologia ta eliminuje odbicia światła zewnętrznego i niweluje efekt tzw. ghostingu. Jeżeli chodzi o rozdzielczość, Android w monitorach z serii A zapewni nam rozdzielczość Full HD, jednak gdy podłączymy komputer zewnętrzny lub taki komputer zostanie wpięty w złącze OPS będziemy mogli cieszyć się natywną pracą w rozdzielczości Ultra HD, dzięki czemu użytkownik otrzymuje bardzo duże pole do zagospodarowania i ogromną ilość miejsca do umieszczenia danych i własnych materiałów.

Warto wspomnieć również o łatwym w obsłudze i czytelnym interfejsie użytkownika, co również jest nie do przecenienia, gdy mówimy o odbiorcach nie mających doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy dot. rozwiązań AV.
Dokładnie tak. Interfejs jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze, a dodatkowo, aby ułatwić użytkownikom pracę i pierwsze kroki z monitorem, gdy przewiniemy ekran startowy na tzw. ekran -1, użytkownik otrzyma informacje i krótki przewodnik w jaki sposób poruszać się po oprogramowaniu monitora, jak posługiwać się takimi narzędziami jak biała tablica czy adnotacje oraz informacje związane z codzienną obsługą monitora.

Rozwiązania Hikvision dla edukacji

Jako akcesorium, producent może również zaoferować wózki mobilne zarówno do przekątnych 65” i 75” jak i model przeznaczony dla wariantu 86”. Są to wózki na kółkach, które mają również dodatkową, specjalną półkę na której można położyć akcesoria np. komputer przenośny czy tablet.

Biorąc pod uwagę obecny charakter hybrydowej szkoły i lekcji zdalnych bardzo dużą zaletą monitorów będzie również możliwość podłączenia do nich dodatkowych akcesoriów jak np. kamery do wideokonferencji.
Wystarczy podłączyć do jednego ze znajdujących się na pokładzie monitora portów wejściowych kamerę wideokonferencyjną, aby natychmiast rozpocząć spotkanie online czy zdalną lekcję. Oczywiście taką konferencję można obsłużyć z pomocą zainstalowanego oprogramowania Android, jednak zalecane jest aby stosować rozwiązanie z komputerem OPS, dzięki czemu będziemy mieli zdecydowanie większą liczbę dostępnych programów, więcej możliwości i funkcji. W tym momencie stosując komputer z oprogramowaniem firmy Microsoft, szkoły otrzymują idealne narzędzie aby zaangażować uczniów w treści prezentowane na monitorze. Dzięki temu nauczyciel ma znacznie łatwiejsze zadanie jeżeli chodzi o przekazywanie wiedzy.

Jak wygląda kwestia gwarancji dawanej przez firmę Hikvision na monitory D5B z serii A?
Nasze monitory mają trzyletnią gwarancję. Jesteśmy jednak tak bardzo pewni naszego produktu, że jeżeli w ciągu pierwszego roku urządzenie się zepsuje, po prostu wymieniamy je na nowy egzemplarz. Dzięki temu użytkownik ma pełny spokój zarówno na etapie zakupu jak i późniejszego użytkowania. Dodatkowo oferujemy również możliwość rozszerzenia gwarancji do lat pięciu.

Podsumowując, czy mógłbyś wskazać najważniejsze cechy, które sprawiają, że monitory Hikvision D5B z serii A to dobre produkty, które przyjmą się na polskim rynku ?
Monitory D5B z serii A to produkty stworzone od A do Z przez firmę Hikvision. Połączenie możliwości, jakości wykonania i ceny, pozycjonuje te monitory bardzo wysoko na drabince konkurentów. Dodatkowo wszystkie cechy użytkowe naszych monitorów jak optical bonding, dający wrażenie naturalnego pisania, możliwość bezprzewodowego przesyłania treści, możliwość równoczesnego wyświetlania bezprzewodowego obrazu z czterech różnych źródeł czy nowoczesna obudowa z anodowanego aluminium to cechy, które mam nadzieję przypadną do gustu naszym klientom.

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia:
Hikvision
AVIntegracje