Bez względu na to, o jakiej branży mówimy, czy jest to rynek farmaceutyczny, sektor zaawansowanych technologii, branża telekomunikacyjna czy branża elektroniczna większość szkoleń i prezentacji produktowych wygląda dokładnie tak samo. Wszystko rozpoczyna się od porannej kawy, następnie kolejne czytane z monitora przez prelegentów prezentacje, lunch i zakończenie. W efekcie wielu uczestników skupia swoją uwagę na prezentowanych treściach tylko przez niewielką część czasu, głównie patrząc się w ekran własnego telefonu – trochę jakby cofnąć się do czasów wykładów. Jednak to, że tak wygląda większość spotkań, to nie znaczy, że wszystkie. Są organizatorzy, którzy stawiają na warsztatowy charakter konferencji i spotkań, możliwość zobaczenia urządzeń z bliska, przetestowania ich i, przede wszystkim, spotkania z dystrybutorami, kolegami z branży i spędzenia czasu na rozmowie z nimi.
Właśnie taką nowoczesną formę konferencji wybrała firma ESS Audio, tworząc cykl spotkań show&tell, w trakcie których nudne prezentacje zostały zastąpione rozmowami ze specjalistami i wieloma stoiskami, na których prezentowane były faktyczne produkty, a nie pięknie wydane katalogi. Tym bardziej jest nam miło, że jako magazyn „AVIntegracje” mieliśmy przyjemność poprowadzić wszystkie te rozmowy i zadbać o część merytoryczną spotkań z fachowcami. Jakie były tematy tych rozmów i jakie urządzenia można było zobaczyć w trakcie spotkań? Zapraszam do lektury naszej relacji.

Nazwa show&tell wywodzi się od bardzo popularnej i doskonale znanej wszystkim dzieciom mieszkającym w Stanach Zjednoczonych szkolnej formule, w ramach której młodzi uczniowie przynoszą do szkoły ulubiony przedmiot i opowiadają o nim najwięcej jak się tylko da. Własne zabawki prezentowane przed kolegami – chyba nie mogło być żadnego pomysłu spotkań, który lepiej odnosiłby się do naszej branży.

show&tell 2022

Paweł Wróbel, Teams/Voice Technical Specialist Microsoft prezentował jak w akcji sprawdza się system Microsoft Teams.

Dokładnie tak o pomyśle na całe wydarzenie mówi również jego organizator, firma ESS Audio: „Chcemy, żeby wszyscy z podwórka pochwalili się swoimi zabawkami i pokazali, jak się nimi bawić”. Aby móc zrealizować takie założenia, organizator postanowił w jednym miejscu i czasie zgromadzić wszystkich najlepszych przedstawicieli branż AV, którzy przedstawiali wszystkie najnowsze i najważniejsze rozwiązania znajdujące się w ofercie każdej z firm, w luźnej atmosferze i doborowym towarzystwie słuchaczy. Zarówno pierwsza edycja, jak i kolejne będą skierowane do profesjonalistów z branży AV, dzięki czemu wszyscy będą mogli rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, dzieląc się know-how i doświadczeniem.

show&tell 2022

Leszek Lichota w trakcie prezentacji systemu immersyjnego TiMax

Spotkania w ramach pierwszej edycji cyklu odbyły się w trzech kolejnych miesiącach w trzech największych polskich miastach.
Pierwsza odsłona miała miejsce 28 kwietnia 2022 roku w Loży Prezydenckiej na Stadionie Wisły Kraków, kolejne spotkanie odbyło się 25 maja w Concordia Design, fantastycznej pod względem designu odrestaurowanej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, a trzecim i finalnym przystankiem był Syreni Śpiew w praskim centrum Koneser, do którego goście z branży systemów AV zostali zaproszeni 22 czerwca. Ta trzecia lokalizacja to szczególne miejsce dla organizatora, firmy ESS Audio, ponieważ całe znajdujące się tutaj nagłośnienie pracujące na czterech poziomach zostało zaprojektowane i dostarczone kilka lat temu właśnie przez nią.
Dlatego po oficjalnych powitaniach, pierwszą osobą, która zasiadła na kanapie, był Maciej Barański, projektant ESS Audio odpowiedzialny za stworzenie całego systemu nagłośnieniowego w Syrenim Śpiewie.
Cztery poziomy lokalu zostały podzielone na sześć stref dźwięku, sterowanych z pomocą procesora BSS BLU100 z modułem BOB1 oraz sterownikami ściennymi EC-8BV. Całym systemem zarządza bezprzewodowo menadżer obiektu z tabletu z oprogramowaniem BSS Audio.

Na najniższy poziom zostały dostarczone kolumny koncertowe JBL SRX i subwoofer JBL AC118S, napędzane wzmacniaczami Crown serii DCi i XLS, bar nagłaśniają instalacyjne zestawy JBL Control 28-1, a trzy wyższe poziomy zostały wyposażone w ścienne i zwieszane zestawy głośnikowe serii Control 25-1 oraz 64P/T. W toaletach pracują natomiast sufitowe głośniki JBL 8124. O tym, jak pracuje cały system, można było przekonać się w trakcie spotkania, ponieważ to właśnie z jego pomocą przekazywane były rozmowy toczące się na kanapie znajdującej się na samej górze, które były słyszane przez gości w całym klubie. Maciej Barański zaprezentował również, jak kluczowym dla systemów w takich wnętrzach jest odpowiedni processing, którego brak, po włączeniu trybu bypass był natychmiast zauważalny, bardzo odczuwalny i znacząco wpływał na zrozumiałość transmitowanej mowy. Maciej zwrócił również uwagę, że proces strojenia takich instalacji zawsze zaczyna się od wgrania filtrów FIR, odpowiadających poszczególnym kolumnom i głośnikom, co w znaczący sposób przyspiesza pracę i powoduje, że są one natychmiast gotowe do dalszego, już bardzo precyzyjnego i odpowiadającego akustyce wnętrza strojenia.

show&tell 2022

W trakcie spotkań można było zobaczyć, jak rozwiązania NewTek mogą sprawdzić się na rynku biznesowym czy edukacyjnym.

Następnie miejsca na kanapie zajęli Dawid Manuszak i Marcin Warżel z firmy Samsung Electronics, aby opowiedzieć o najnowszych rozwiązaniach producenta poprawiających skuteczność i efektywność spotkań hybrydowych. Firma Samsung bardzo mocno stawia teraz na ekrany LED, które stały się już dzisiaj realną alternatywą dla monitorów wielkoformatowych. Zapewniają one doskonałe parametry wyświetlanego obrazu i mogą być konfigurowane w formie niestandardowych proporcji i rozmiarów, co odpowiada np. potrzebom nowego horyzontalnego widoku w programie Microsoft Teams. Ekrany LED to jednak nie wszystko, producent w trakcie show&tell opowiadał również o nowościach w serii monitorów interaktywnych Flip, które teraz są dostępne w wielu różnych rozmiarach, oferują pełne wsparcie dla peryferiów wideokonferencyjnych takich jak kamery czy video bary, które wystarczy tylko podłączyć do znajdującego się z przodu obudowy gniazda USB, aby natychmiast cieszyć się pełną funkcjonalnością, a także dużo miejsca poświęcono nowej funkcji SmartView, umożliwiającej równoczesne wyświetlenie obrazu z wielu źródeł, np. wielu telefonów komórkowych, czy w końcu obecnemu w monitorach Samsung Flip wsparciu dla transmisji Apple AirPlay2.
O systemie TiMax rozmawialiśmy z Leszkiem Lichotą i Maciejem Barańskim. TiMax to system immersyjnego dźwięku przestrzennego, który ma kilka funkcji.

show&tell 2022

W praskim Syrenim Śpiewie firma ESS Audio zaprojektowała i zainstalowała całe nagłośnienie. Cztery poziomy lokalu zostały podzielone na sześć stref dźwięku, sterowanych z pomocą procesora BSS BLU100 z modułem BOB1 oraz sterownikami ściennymi EC-8BV. Całym systemem zarządza bezprzewodowo menadżer obiektu z tabletu z oprogramowaniem BSS Audio. Na najniższy poziom zostały dostarczone kolumny koncertowe JBL SRX i subwoofer JBL AC118S, napędzane wzmacniaczami Crown serii DCi i XLS, bar nagłaśniają instalacyjne zestawy JBL Control 28-1, a trzy wyższe poziomy zostały wyposażone w ścienne i zwieszane zestawy głośnikowe serii Control 25-1 oraz 64P/T. W toaletach pracują natomiast sufitowe głośniki JBL 8124.

Po pierwsze, może być wykorzystywany do śledzenia prelegentów, aktorów czy piosenkarzy na scenie, pozwala na kreowanie wielowymiarowych dźwiękowych efektów przestrzennych, może być stosowany jako player immersyjnych materiałów dźwiękowych czy jako urządzenie sterujące innymi systemami takim jak projekcje, multimedia wyświetlane na ekranach wideo czy światło. To, co wyróżnia system TiMax o standardowych systemów 5.1 czy 7.1 znanych z profesjonalnych sal kinowych i instalacji domowych, to fakt, że tutaj do kreowania przestrzeni i dobiegających do słuchacza z różnych kierunków dźwięków, wykorzystano nie różnicę w głośności poszczególnych kolumn, ale matrycę opóźnień wprowadzanych na wejściach, dzięki czemu odbiorca może zapomnieć, że dookoła niego znajdują się głośniki i tylko cieszyć się wielokanałowymi doznaniami dźwiękowymi. W trakcie spotkania odbyło się wiele pokazów i prezentacji możliwości systemu TiMax, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i skupiały na stoisku, gdzie zainstalowane było to narzędzie, tłumy słuchaczy.

Przemysław Narewski, system engineer z firmy NETGEAR opowiadał o tym, jak ważny jest dzisiaj wybór odpowiedniego przełącznika sieciowego, co biorąc pod uwagę, że coraz więcej systemów AV wykorzystuje do transmisji właśnie komunikację Over IP jest tematem absolutnie kluczowym. Omówione zostały również najważniejsze funkcje najnowszej serii przełączników sieciowych producenta stworzonych właśnie z myślą o rynku AV. Mowa tutaj o urządzeniach z rodziny produktów M4250, które są gotowe do pracy nawet w najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych instalacjach natychmiast po wyjęciu z pudełka, mają interfejs ułatwiający ich konfigurację nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy z zakresu sieci i pozwalają w ramach jednego urządzenia na obsługę wszystkim najbardziej znanych protokołów zarówno audio, wideo jak i sterowania, a także pracę z połączeniami światłowodowymi.

show&tell 2022

Otwarcie finałowego spotkania Łukasz Kornafel, redaktor naczelny magazynu AVIntegracje i wiceprezes firmy ESS Audio Witold Karałow.

W rozmowie poświęconej produktom marki NewTek udział wzięli specjalni goście, przedstawiciele producenta: Tatiana Zolotuskaya – regional sales manager EMEA Northeast oraz Zoltán Matula – senior integrated production specialist. O rozwiązaniach Newtek można było również w trakcie spotkania porozmawiać z Radkiem Katarzyńskim, który jest odpowiedzialny za tę markę w firmie ESS Audio i który w trakcie z każdego prezentował te produkty, konfigurował je i obsługiwał system bazujący m.in. na green screenie i kamerach PTZ.

NewTek wywodzi się z rynku broadcastowego i to właśnie głównie z myślą o nich przez ponad dwadzieścia lat projektowane i produkowane były rozwiązania z logo producenta. Jednak dzisiaj te doświadczenia wyniesione z bardzo wymagającego rynku produkcji telewizyjnych śmiało można przenieść na grunt instalacji AV, które również stają się coraz to bardziej zaawansowane, a produkcja angażujących, atrakcyjnych treści wideo w wysokiej jakości jest możliwa tylko przy udziale odpowiednich narzędzi.
NewTek ma w swojej ofercie wiele różnych modeli urządzeń, które można dobrać w zależności od rynku czy wymagań użytkownika. Co najważniejsze, systemy NewTek są w pełni skalowalne. Odbiorca może sięgnąć po najmniejszy model Mini 4K, który jest rozwiązaniem in the box, i następnie w ramach potrzeb rozwijać system stworzony w oparciu o ten model o panele sterowania, monitory podglądowe czy transmitery umożliwiające pracę z większą liczbą różnych wejść czy wyjść.
W trakcie spotkania poświęcono również sporo miejsca najnowszej kamerze PTZ3 właśnie stworzonej z myślą o rynku pro AV, a także nowej platformie CaptureCast umożliwiającej tworzenie atrakcyjnych treści i transmitowanie live np. wykładów czy szkoleń wewnątrz szkoły czy uczelni w oparciu o możliwości, jakie daje sieciowa transmisja video over IP i protokół NDI, którego NewTek jest twórcą i nad rozwojem którego cały czas bardzo aktywnie pracuje, a także dodanie grafik, podpisów i streaming na dowolną platformę wideo.

show&tell 2022

Każdy przystanek tegorocznego cyklu spotkań show&tell cieszył się olbrzymią popularnością i zgromadził bardzo wielu specjalistów z branży AV

Kamil Sojka, NEE video collaboration lead z firmy Logitech, opowiadał o nowych rozwiązaniach producenta dla potrzeb komunikacji hybrydowej. Mowa tutaj przede wszystkim o kamerach do użytku osobistego BRIO czy Logitech 4K Pro Webcam, rozwiązaniach z serii Meetup czy Rally Camera stworzonych z myślą o salach konferencyjnych. Sporo miejsca Kamil Sojka poświęcił również najnowszemu produktowi Logi Dock. To centralna stacja, którą umieszcza się na biurku, pod monitorem i która zarówno porządkuje bałagan związany z kablami, jak i przynosi wiele funkcji wideokonferencyjnych. Urządzenie jest wyposażone w pięć portów USB, ma na pokładzie złącze HDMI, złącze DisplayPort, głośniki i matrycę mikrofonową z algorytmami kasującymi szumy. Dzięki temu, z tego samego urządzenia można korzystać w trakcie spotkań biznesowych i do odtwarzania muzyki między wideokonferencjami czy po zakończeniu dnia pracy. Co ważne, na obudowie Logi Docka znajdują się przyciski umożliwiające natychmiastowy start konferencji (urządzenie dzięki możliwości synchronizacji z najpopularniejszymi kalendarzami, zadba również samo o to, abyśmy nie przeoczyli żadnego spotkania online), a także wyłączenie mikrofonu, kamery czy zwiększenie lub zmniejszenie poziomu głośności. Dodatkowo o statusie mikrofonu poinformują kolorowe diody LED podświetlające biurko.

show&tell 2022

Kamery PTZ marki NewTek

Co bardzo ważne, w szczególności z punktu widzenia kolejnego rozmówcy, który zasiadł tego dnia na kanapie, jest fakt, że wszystkie urządzenia Logitech są certyfikowane zarówno przez Microsoft Teams, jak i Zoom. A jak już wspominamy o jednej z dwóch najpopularniejszych platform konferencyjnych na rynku, czyli o systemie Microsoft Teams, to więcej na temat jego zastosowania i możliwości słuchacze zgromadzeni w Syrenim Śpiewie mogli się dowiedzieć od Pawła Wróbla, Teams/voice technical specialist z firmy Microsoft. Opowiadał on o nowych możliwościach oprogramowania MS Teams, a więc m.in. układzie front row, dzięki któremu użytkownicy konferencji mogą się poczuć jakby osoby dołączające w wideokonferencji zasiadały dokładnie przed nimi, po drugiej stronie stołu, ponadto Paweł opowiadał również o możliwościach nowego układu horyzontalnego stworzonego z myślą o monitorach wide systemach z dwoma monitorami, a także był pytany o możliwość zastosowania oprogramowania Microsoft Teams poza salą konferencyjną np. w trakcie eventów live czy wydarzeń kulturalnych, dla potrzeb których również doskonale sprawdzi się to narzędzie.

show&tell 2022

Jednym z rozwiązań, które w trakcie spotkań cieszyły się największym zainteresowaniem wśród uczestników, był system dźwięku immersyjnego TiMax.

W takcie każdego ze spotkań bardzo wiele miejsca i uwagi poświęcano również rozwiązaniom Harman Professional. O nowościach producenta i najważniejszych trendach rynkowych opowiadali m.in. Andrzej Harasim i Adam Pieron z firmy ESS Audio. Jednak do udziału w finałowym spotkaniu zaproszeni zostali również sami przedstawiciele producenta i na koniec dnia w rozmowach na kanapie uczestniczyli goście specjalni: Ben Todd, Arno Nock, Alexander Lindner i Simeon Ludwell. Naszą rozmowę podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła rozwiązań wideo, a druga audio.

show&tell 2022

Podsumowaniem każdego spotkania była debata w ramach której ze wszystkimi przedstawicielami firm biorących udział w show&tell rozmawialiśmy o najnowszych technologiach i trendach branży AV

Firma AMX jest znana na rynku jako producent doskonałych pod względem jakości, bardzo zaawansowanych produktów dla najbardziej wymagających użytkowników, rozwiązań ze średniej półki cenowej, a także produktów komplementarnych, dzięki którym można dostarczyć kompletny, w pełni funkcjonujący system. Za sprawą zaprezentowanych ostatnio rozwiązań z linii Precis, firma AMX jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie wymagania systemów związane z obrazem i sterowaniem. Szczególnie interesujące są dwa produkty PR-WP412 4K60, przełącznik prezentacyjny działający w formacie 4×1 + 1 dodatkowe wyjście, a także urządzenie UVC-1 HDMI, dzięki któremu z łatwością można przechwycić sygnał ze złącza HDMI, nawet w najwyższej jakości 4K i włączyć go do wideokonferencji realizowanych na platformach Microsoft Teams czy Zoom.

show&tell 2022

Organizatorzy, firma ESS Audio, w trakcie finałowego spotkania w praskim Koneserze przygotowała całą paletę atrakcji dodatkowych. W ciągu całego dnia goście mogli spróbować swoich sił w symulatorze F1, a wieczorem zorganizowany został pokaz burleski.

Firma AMX była również jednym z pierwszych producentów na rynku, którzy dostrzegli potencjał w budowaniu systemów AV bazujących na transmisji over IP. Dlatego firma AMX zakupiła markę SVSI i jej protokół umożliwiający realizację takiej transmisji, a dzisiaj w portfolio producenta znajduje się bardzo bogate portfolio koderów i dekoderów bazujących na tym standardzie, ale także przełączników prezentacyjnych czy rejestratorów wideo.  Przedstawicieli tak dużej firmy jak Harman Professional o bardzo złożonej strukturze, przebogatym portfolio produktowym i wielu oddziałach na całym świecie nie mogłem nie zapytać również o wyzwania, z którymi obecnie boryka się cały świat i to nie tylko branża AV, czyli o problemy z dostępnością produktów czy trudności w łańcuchu dostaw komponentów i gotowych produktów. Firma Harman może pochwalić się również nowościami audio w swojej marce JBL. Mowa tutaj przede wszystkim o zaprezentowanym niedawno nowym, aktywnym systemie SRX900, rozwijającym portfolio rozwiązań koncertowych. Nowy model będzie dostępny w dwóch rozmiarach 2 x 6,5” oraz 2 x 10”. Co bardzo ważne, nowy model będzie dostępny z zaawansowanym systemem monitoringu, kontroli, narzędziami do predykcji czy konfiguracji, które wcześniej nie były dostępne w rozwiązaniach z tej półki cenowej. Na pokładzie znajdziemy zaawansowane DSP oraz zintegrowane pasywnie chłodzone wzmacniacze pracujące w klasie D. To idealne rozwiązanie dla DJ-ów, zespołów, grających koncerty w audytoriach, w których klasyczny system pointsource jest niewystarczający, małych i średnich firmach rentalowych, ponadto to system, który również sprawdzi się doskonale w zastosowaniach instalacyjnych, gdzie aktywne kolumny będą ogromną zaletą, eliminującą chociażby konieczność budowania amplifikatorni czy ciągnięcia długich, grubych kabli głośnikowych. Jak udało nam się dowiedzieć, w Polsce jest już sprzedanych kilka sztuk tego systemu i przyszli użytkownicy tylko czekają na dostawę.

show&tell 2022

Szafa rack z rozwiązaniami AV marki AMX oraz przełącznikiem sieciowym M4250, zaprojektowanym specjalnie dla rynku AV.

Jak przyznał Simeon Ludwell: „Harman jest w tej szczęśliwej sytuacji, że dzięki posiadanym przez nas wielu fabrykom na całym świecie, mogliśmy wyeliminować część z problemów, z którym dzisiaj mierzy się cała branża AV. Oczywiście, nawet mimo podjętych przez nas działań, są wyzwania, którym musimy stawić czoła i które są niezależne od nas, jak dostępność układów elektronicznych czy surowych materiałów do budowy urządzeń. Możliwości wysyłki i logistyka także mają ogromny wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw, składowanie produktów czy prognozowanie i to nie tylko dla nas, dla wszystkich firm. Nasze działy badań i rozwoju nie ustają w przeprojektowywaniu niektórych produktów, tak aby można było tak mocno wyeliminować te problemy, jak to tylko możliwe. Niestety, te zamienne materiały czy komponenty cały czas muszą przejść cały wachlarz testów i muszą być poddane przez nas wnikliwym analizom, co znów zabiera trochę czasu i powoduje opóźnienia. Pomimo jednak tych wszystkich problemów, wciąż widzimy wyraźny wzrost w sprzedaży produktów z naszego portfolio. Tak bogate portfolio, jak to posiadane przez nas, umożliwia oferowanie dostępnych w krótszym czasie alternatywnych rozwiązań i to dla instalacji z każdego sektora, od mniejszych produktów przez wielkie trasy koncertowe czy stadiony. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się normowała, a mimo tego z czym musimy teraz się borykać i tak w ostatnich miesiącach zaprezentowaliśmy bardzo wiele nowych produktów i wiele wkrótce również zostanie pokazanych.”
Arno Nocka zapytałem również o wrażenia gości z Harman Professional na temat pierwszej edycji spotkań show&tell. Jak powiedział nam Arno: „To zupełnie nowy format, który obejmuje zarówno prezentacje produktowe, dyskusje o technologii, możliwość bezpośredniego kontaktu odbiorców z producentem oraz rozrywkę. Wybrana przez organizatora, firmę ESS Audio, lokalizacja dała świetne możliwości, aby zaprezentować, co nowego słychać w naszej branży AV i jakie możliwości tworzenia wydarzeń dla ludzi one dają. Jako że nasze marki są w Europie reprezentowane przez dystrybutorów w każdym kraju, dla mnie niezwykle interesująca jest możliwość spotkania się i porozmawiania bezpośrednio z integratorami i konsultantami z branży AV.

show&tell 2022

W trakcie spotkań rozmawialiśmy o nagłośnieniu, systemach dystrybucji sygnałów wideo, systemach sterowania, a także rozwiązaniach konferencyjnych.

Ta bliskość z klientem jest bardzo ważną częścią naszej działalności. Jeżeli pytasz, czy warto być częścią i odwiedzić show&tell, niech moją odpowiedzią będzie ogromna liczba uczestników tego spotkania. Impreza ma potencjał, aby stać się jednym z najważniejszych wydarzeń branży AV w Polsce.” Ponadto, pomiędzy prowadzonymi przez nas rozmowami, goście spotkania mieli możliwość odwiedzenia stoisk partnerów wydarzenia m.in. firm: Netgear, NewTek, Logitech, Harman Professional, Samsung czy Microsoft i porozmawiania w kuluarach o produktach, których tematyka była poruszana w trakcie rozmów. Najbardziej aktywni uczestnicy spotkania, którzy odwiedzili wszystkie stoiska, mogli wziąć udział w losowaniu bardzo ciekawych nagród przygotowanych przez firmę ESS Audio i partnerów. W ciągu całego dnia, aby oderwać się od tematyki AV, mogli też spróbować swoich sił w symulatorze Formuły 1, a wieczorem napić się smacznych koktajli i zobaczyć przygotowany show burleski.

Podsumowanie
show&tell to doskonały sposób na przekazanie często skomplikowanej, branżowej wiedzy w przystępny sposób, a przy okazji również świetna impreza i doskonała okazja do spotkania i rozmowy o najbardziej palących tematach branżowych, trendach rynkowych i technologiach, zarówno tych obecnych już dzisiaj, jak i o tym, co przed nami. Zgodnie z zapowiedziami głównego organizatora, firmy ESS Audio, kolejna, przyszłoroczna edycja odbędzie się w wielu lokalizacjach i będzie to projekt cykliczny. My z największą przyjemnością będziemy uczestniczyli również za rok w tym wydarzeniu, bo każda okazja, aby porozmawiać o systemach AV jest dobra, a show&tell to okazja idealna!

Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: Marcin Ziniak, „AVIntegracje”
Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”