Swego czasu na większości portali społecznościowych można było zobaczyć zdjęcie prezentujące wiertło stomatologiczne z opisem: „jedno zdjęcie, które przedstawia, zapach, dźwięk i ból”. To jednak tylko stereotypy osadzone w przeszłości. Stomatolodzy nie ustają w staraniach, aby cały czas poprawiać jakość i przede wszystkim komfort świadczonych usług. Jest to możliwe nie tylko dzięki sprzętowi coraz lepszej jakości, ale także ciągłym szkoleniom i podnoszeniu kwalifikacji.
Taką drogą konsekwentnie podąża kielecki Profident, rodzinna klinika, która nie tylko zapewnia najwyższej jakości usługi, ale także jest dystrybutorem wielu zaawansowanych rozwiązań i potężnym ośrodkiem badawczym i szkoleniowym.
Niedawno firma Hdcinema wdrożyła tutaj kompleksowy system AV, nie tylko uprzyjemniający czas pacjentom, ale także umożliwiający organizację tutaj spotkań, konferencji i wydarzeń online.

Po pożarze w 2018 roku, który wybuchł w serwerowni, a swoim zasięgiem objął całe drugie piętro, właściciele kliniki Profident w Kielcach podjęli decyzję o kompleksowym remoncie całego budynku. W jego ramach został wymieniony został cały system AV pracujący w kompleksie. To zadanie powierzone zostało firmie Hdcinema. Było to wymagające zadanie ponieważ w skład budynku wchodzą nie tylko gabinety i pomieszczenia, w których prowadzone są zabiegi i operacje, ale także mamy tutaj część szkoleniowo-eventową, w której mogą odbywać się warsztaty, spotkania czy konferencje, zarówno lokalne, jak i te transmitowane, a także wydarzenia, w których udział biorą uczestnicy zdalni. W budynku została również wdrożona automatyka Grenton, umożliwiająca kompleksowe zarządzanie wszystkimi systemami HVAC i bezpieczeństwa w obiekcie.
Firma Hdcinema zajęła się stworzeniem całej koncepcji systemu AV, przygotowaniem projektu, a także wykonała całą instalację włącznie z okablowaniem.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

W obiekcie został zainstalowany system audio multiroom z dwunastoma, niezależnymi strefami nagłośnieniowymi.

Spod mikroskopu na wielki ekran
Jedną z przestrzeni wchodzących w skład kompleksu Profident zlokalizowanego przy ul. Legnickiej w Kielcach jest ogromna sala konferencyjna z reżyserką. Spełnia ona najwyższe wymagania użytkownika i została przygotowana przede wszystkim dlatego, że bardzo istotną częścią działalności Profident jest dostarczanie specjalistycznych rozwiązań stomatologicznych i szkolenia. Z sali zostały zainstalowane kamery PTZ, którymi można sterować z poziomu reżyserki, mamy tutaj system mikrofonów sufitowych Shure CVO-W/C, z pomocą których można w doskonałej jakości nagrać spotkania wideokonferencyjne, a także zainstalowane na mównicy mikrofony Shure mx-391/S.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Za ekranem projekcyjnym został zainstalowany monitor Samsung o przekątnej 82”, zainstalowany za ekranem ułatwiający odbiór prezentacji multimedialnej czy śledzenie transmitowanego zabiegu, a także małe monitory o przekątnej 27 cali, tego samego producenta, które ułatwiają osobie znajdującej się za mównicą, śledzenie prezentowanych na ekranie projekcyjnym treści.

Ponadto został tutaj dostarczony również system mikrofonów bezprzewodowych Shure BLX zarówno z nadajnikami do ręki, jak i mikrofonami nagłownymi. System jest skonfigurowany również w taki sposób, że w przypadku pokazowej operacji czy zabiegu, osoby znajdujące się w sali konferencyjnej mogą zadawać pytania do gabinetu.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

W sali konferencyjnej został zainstalowany duży projektor laserowy Sony VPL-FHZ65 o mocy 6000 lumenów, rzutujący na rozwijany elektrycznie ekran Adeo o szerokości 320 cm w podstawie.

W takim scenariuszu zastosowania do komunikacji wykorzystywane są głośniki systemu multiroom na co dzień odtwarzające muzykę tła.
Wszystkie sygnały audio trafiają do matrycy Symetrix Prism 12×12. Jak przyznał właściciel firmy Hdcinema: „Największą zaletą rozwiązań marki Symetrix jest otwarta architektura umożliwiająca zastosowanie właściwie dowolnych bloków na każdym torze wejściowym i wyjściowym i zrobienie z każdym sygnałem wszystkiego, co chcemy. To, co jest również bardzo ważne, to obsługa Dante, ponieważ część sygnałów jest przesyłana wewnątrz budynku właśnie z pomocą tego protokołu.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

W sali spotkań również oprócz prostego, konferencyjnego nagłośnienia sufitowego zostało zainstalowane nagłośnienie dużej mocy, składające się z kolumn ściennych JBL z subwooferem i wzmacniaczem Crown.

Dzięki wykorzystaniu matrycy Symetrixa mogliśmy np. zastosować Ducker, dzięki któremu w momencie, gdy ktoś zaczyna mówić do mikrofonu, muzyka automatycznie, płynnie i bardzo elegancko jest wyciszana”. Poddane processingowi z pomocą matrycy Symetrix sygnały są wysyłane do dwóch niezależnych wzmacniaczy odpowiadających za dwa systemy nagłośnieniowe. Mamy tutaj klasyczne, konferencyjne nagłośnienie sufitowe bazujące na głośnikach Biamp cmx-20dt zasilanych przy pomocy wzmacniacza Lab Gruppen E4:2 oraz nagłośnienie dużej mocy z kolumnami ściennymi Control 29AV-1 i dwoma subwooferami JBL SB2210.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Na mównicy zainstalowane zostały mikrofony Shure mx-391/S.

Ten system zasila zestaw wzmacniaczy Crown XLS1502. Dzięki temu użytkownik ma wybór i może skorzystać z prostego nagłośnienia w trakcie spotkania czy konferencji, a w jej przerwie lub w przypadku organizacji mniej formalnego wydarzenia, a nawet dużego eventu, może skorzystać z bardzo efektywnego i mocnego systemu JBL/Crown i np. odtworzyć nieco głośniej muzykę. Rozwiązania JBL/Crown zostały zainstalowane w formie dwóch takich samych zestawów, z których jeden pracuje w sali konferencyjnej, a drugi w sali spotkań (bibliotece). Sercem systemu wideo jest matryca HDMI Kramer VS88UHDA.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Obraz prezentowany w sali konferencyjnej jest również powielony na kolejnym ekranie o przekątnej 82” zainstalowanym w bibliotece i przestrzeni spotkań, w której również można śledzić wyświetlane materiały czy oglądać uczestników wideokonferencji.

Zgodnie z życzeniem zamawiającego cała transmisja bazuje na światłowodowych kablach HDMI. Do matrycy trafiają m.in. sygnały z kamer z gabinetu zabiegowo-operacyjnego, z mikroskopów, a także podłączonych laptopów. W sali konferencyjnej został zainstalowany duży projektor laserowy Sony VPL-FHZ65 o mocy 6000 lumenów, rzutujący na rozwijany elektrycznie ekran Adeo o szerokości 320 cm w podstawie. Dodatkowo mamy tutaj również duży monitor Samsung o przekątnej 82”, zainstalowany za ekranem ułatwiający odbiór prezentacji multimedialnej czy śledzenie transmitowanego zabiegu, a także małe monitory o przekątnej 27 cali, tego samego producenta, które ułatwiają osobie znajdującej się za mównicą, śledzenie prezentowanych na ekranie projekcyjnym treści.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą prostych w obsłudze scenariuszy, które można wywoływać z poziomu tabletu Apple iPad.

Ponadto w połowie sali zostały zainstalowane dodatkowo dwa monitory o przekątnej 55”, które ułatwiają śledzenie wyświetlanych na ekranie projekcyjnym informacji, nawet osobom znajdującym się w znacznej odległości od niego. Co więcej, obraz prezentowany w sali konferencyjnej jest również powielony na kolejnym ekranie o przekątnej 82” zainstalowanym w bibliotece i przestrzeni spotkań, w której również można śledzić wyświetlane materiały czy oglądać uczestników wideokonferencji. Zarządzanie całym systemem odbywa się przy pomocy procesora Crestron CP3, paneli ściennych, a także bezprzewodowo z poziomu tabletów iPad. System automatyki Crestron został także zaopatrzony w odpowiednie interfejsy umożliwiające zarządzanie oświetleniem, roletami czy elektrycznie rozwijanym ekranem. Dzięki temu wszystko, co musi zrobić użytkownik, to tylko wybrać odpowiedni scenariusz, aby sala była natychmiast gotowa do użycia zgodnie z życzeniem.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Przy sali konferencyjnej znajduje się reżyserka, z której można zarządzać całym streamingiem, prezentacją, a także operować kamerami PTZ.

Gabinety z doskonałym nagłośnieniem
Firma Hdcinema wdrożyła do obiektu ośmiostrefowy system multiroom, bazujący na 3 wzmacniaczach strefowych TRIVUM SC344V2 oraz szesnastokanałowym wzmacniaczu mocy Biamp REVAMP1680, dzięki którym został stworzony 12-strefowy system audio. Zarówno w gabinetach, jak i w recepcji oraz częściach wspólnych zostały zainstalowane głośniki sufitowe Biamp cmx20DT. Zarządzanie każdą ze stref ułatwiają zainstalowane na ścianach klawiatury TP-4.

System AV w Klinice Profident w Kielcach

Całym systemem AV zarządza procesor Crestron CP3.

Podsumowanie
Firma Hdcinema wdrożyła w kompleksie stomatologicznym Profident w Kielcach kompleksowy system AV o ogromnych możliwościach. Z jego pomocą można nie tylko odtwarzać muzykę umilającą czas pacjentom i lekarzom, ale ma on także rozbudowane funkcje konferencyjne. Dzięki rozbudowanemu systemowi transmisji i dystrybucji wideo oraz scentralizowanemu systemowi zarządzania wszystkimi sygnałami audio z powodzeniem można tutaj zorganizować szkolenie (wraz z możliwością transmisji obrazu spod mikroskopów!), prezentację produktową, konferencję, a nawet wydarzenie transmitowane online czy takie w którym uczestnicy będą łączyli się zdalnie. Wygląda na to, że lekarze stomatolodzy i zaawansowane systemy AV wiele wspólnego. Przede wszystkim to, że jednych i drugich nie należy się już dzisiaj bać.

Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: Hdcinema

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl