multiCAM Systems

Jedna z większych nowości wpisanych już na stałe w krajobraz biurowy to przyzwyczajenie pracowników do zdalnej komunikacji informacji firmowych. Do niedawna do tego celu wystarczały te same narzędzia, które na co dzień wykorzystywane były do pracy z domu. Obecnie komunikacja firmowa intensywnie ewoluuje i, podobnie jak praca zdalna, powinna oferować uczestnikom odczucie uczestnictwa w wydarzeniu odbywającym się w siedzibie firmy. Klasyczne rozwiązania Unified Communication nie są zoptymalizowane do obsługi wydarzeń, gdzie na jednej scenie, w blasku reflektorów kilku prezenterów po kolei zabiera głos, nie oferują też prostego miksowania obrazu z kilku kamer. Do tego celu niezbędne jest specjalistyczne narzędzie.

multiCAM Systems

Moduł multiCAM RADIO sprawdzi się świetnie nie tylko w studiu radiowym, lecz także w niewielkich salach konferencyjnych!

System multiCAM oferuje szereg modułów, dzięki którym stworzenie profesjonalnie wyglądającego i angażującego widzów masowego wydarzenia hybrydowego staje się łatwe. Serwer multiCAM CONF świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba transmisji dużych konferencji, wydarzeń na żywo czy seminariów. Urządzenie mieści się w obudowie rackowej o wysokości 3U, oferuje możliwość podłączenia nawet pięciu kamer. Dzięki współpracy praktycznie ze wszystkimi rozwiązaniami konferencyjnymi (w tym od Televic, Bosch czy Audiotechnica) błyskawicznie zintegrujemy to rozwiązanie z istniejącą już salą konferencyjną.

multiCAM Systems

multiCAM ASSIST może pracować w trybie remote, ułatwiając operatorowi pracę.

Po uruchomieniu systemu (do którego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza), całość tworzy w pełni automatyczny system, w którym sztuczna inteligencja od multiCAM Systems nieustannie czuwa nad optymalnym ujęciem mówiącego, więc nie ma potrzeby by za sterami systemu czuwał operator. Jeśli jednak konieczne jest zarządzanie przekazywanym obrazem, praca półautomatyczna pozwala na to, by w dowolnym momencie przełączyć obraz na innego uczestnika spotkania. Co więcej, system oferuje do pięciu customowych scen graficznych, a całość można przekazywać na żywo do dowolnej platformy podcastowej, w tym naturalnie do Facebooka Live czy YouTube’a, rejestrować na dołączonej pamięci masowej czy przekazać na serwer FTP.

multiCAM Systems

multiCAM ASSIST pozwala na połączenie się z gośćmi wydarzenia, nawet jeśli nie są w stanie dotrzeć przed kamery studia broadcastowego.

Jeżeli jednak automatyczny system to za mało i konieczne jest zarządzanie treścią przez operatora, wystarczy do multiCAM CONF dodać moduł STUDIO. Ten moduł umożliwia podłączenie czterech kamer przez złącza HD-SDI oraz umożliwia sterowanie takimi kamerami PTZ. Wszystko pomyślane jest tak, by poradził sobie z tym jeden operator – dla każdej kamery można zaprogramować nawet sześć presetów, a pracą kamer steruje jeden joystick. Po zaledwie kwadransie szkolenia operator może dodawać do treści tytuły, nakładki graficzne, tworzyć przejścia między scenami i używać praktycznie dowolnych plików – zarówno obrazów, jak i klipów wideo. Co więcej, jako źródło sygnału użyć można także laptopa, a na nim dowolnej aplikacji – czy to prezentacji PowerPoint czy platformy UC, na przykład Teams.

multiCAM Systems

multiCAM CONF jest w stanie obsłużyć sale o dowolnej wielkości i może współpracować z praktycznie każdym systemem konferencyjnym istniejącym na rynku.

Przekazanie streamu z dyskusji panelowej dla dużej grupy odbiorców to zadanie dla multiCAM RADIO, czyli kolejnego w pełni automatycznego systemu przeznaczonego do tworzenia podcastów czy dla rozgłośni radiowych. Treść rejestrowana jest przez kilka kamer, które z kolei zarządzane są przez sztuczną inteligencję tak by stream prezentowany na Facebooku Live, YouTubie czy Kaltura pokazywał optymalne ujęcie mówiącej osoby. Zdalne czy hybrydowe szkolenia to zadanie dla multiCAM IN SITU. Ten moduł sprawdzi się idealnie wszędzie tam, gdzie konieczna jest szczegółowa prezentacja treści szkoleniowej, niezależnie od tego, czy będzie to transmisja z sali operacyjnej czy trening jogi – uczestnicy mogą otrzymać komplet niezbędnych informacji z kilku źródeł jednocześnie. Organizacja nagrania możliwa jest zarówno w trakcie trwania transmisji, jak i po jej zakończeniu za pomocą wchodzącego w skład IN SITU pakietu DEBRIEFING. Gotową treść podzielić można na rozdziały, zaznaczyć kluczowe momenty czy zmienić prezentowany layout źródeł.

multiCAM Systems

Po 15 minutach szkolenia operator może uruchomić tryb półautomatyczny by przekazać obraz z dowolnego miejsca sali, nie tylko osoby aktualnie zabierającej głos.

Wszystkie powyższe moduły oferowane są wraz z sprzętowym serwerem. Wśród dostępnych opcji jest multiCAM IP BOX pozwalający na podłączenie źródeł IP i NDI do dwóch gniazd Gigabit LAN. Obudowa o wysokości 2U mieści procesor Intel i7 3.6GHz, 8GB RAM DDR4 oraz dwa dyski – jeden systemowy SSD o pojemności 128GB oraz drugi o wielkości 1TB przeznaczony na nagrania. Akcesoria podłączyć można do jednego z czterech portów USB 3.0 oraz dwóch dodatkowych USB 2.0. Obraz realizowany na serwerze dostępny jest na czterech gniazdach DisplayPort. MultiCAM SDI BOX 8+1 daje możliwość podłączenia źródeł wideo HD-SDI, IP oraz NDI. W przeciwieństwie do IP BOX tutaj dodane są także fizyczne, analogowe wejścia audio – dwa liniowe mono, jedno liniowe stereo oraz. Jedno AES/EBU. Producent zadbał o 8 wejść HD-SDI oraz dwa opcjonalne DVI. Zestaw wyjść live to jedno wyjście HDMI, jedno HD-SDI oraz drugie HD-SDI, które może pełnić także funkcję wejścia wideo. Na pokładzie jest procesor Intel Xeon Quad-Core 3.6GHz, RAM 16GB DDR4 oraz podobnie jak dla IP BOX dysk systemowy SSD o pojemności 128GB oraz drugi o wielkości 1TB przeznaczony na nagrania.

multiCAM Systems

multiCAM umożliwia transmisję na większość popularnych platform streamingowych, w tym Facebook LIVE.

MultiCAM SDI BOX 4+1 to mniejsza wersja procesora zdolnego do miksowania nawet pięciu feedów wideo. W porównaniu do multiCAM SDI BOX 8+1 ten serwer oferuje o cztery mniej wejścia wideo HD-SDI. W zamian producent dodał cztery porty szeregowe Visca. Wszystkie procesory pracują pod systemem operacyjnym Windows 10 Pro. Dla wszystkich gości, którzy zostali zaproszeni, lecz nie dotrą na miejsce przed rozpoczęciem eventu multiCAM Systems przygotował rozwiązanie – AirBridge pozwala na dołączenie do wydarzenia z absolutnie dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia. AirBridge wykorzystuje WebRTC – technologię webową pozwalającą na podłączenie się gościom do systemu multiCAM z dowolnej przeglądarki, bez potrzeby instalowania aplikacji czy rejestracji użytkownika. AirBridge pozwala na jednoczesne podłączenie nawet czterech użytkowników w tym samym czasie. Dodanie do zestawu multiCAM ASSIST pozwala na rozbudowę podglądu produkowanej treści na dwóch monitorach. ASSIST oferuje dwa tryby – klasyczny dwumonitorowy oraz tryb remote, w którym ASSIST zainstalowany jest na komputerze z systemem Windows 10 i podłączony do tej samej sieci LAN.

multiCAM Systems

Klasyczny tryb dwumonitorowy multiCAM ASSIST rozszerza i tak spore możliwości zarządzania systemem.

Możliwości multiCAM Systems są praktycznie nieograniczone. Oprócz oczywistych zastosowań w studiach telewizyjnych czy radiowych, rozwiązania można idealnie skonfigurować pod przestrzenie konferencyjne, sale obrad czy aule wykładowe. W dzisiejszych czasach, gdy szkolenia czy prezentacje realizowane są zdalnie lub hybrydowo, multiCAM dostarcza ewolucyjne rozwinięcie kształtu wydarzeń, które jeszcze niedawno realizowane były przy użyciu laptopowej kamerki. Modułowość multiCAM pozwala na bardzo swobodną aranżację systemu, tak aby nie tylko dopasować rezultat do oczekiwań widzów, ale także by podkreślić identyfikację i profesjonalizm organizatora wydarzenia.

multiCAM Systems

multiCAM RADIO umożliwia stworzenie pięciu scen wywoływanych w dowolnym momencie programu.

 

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje